Помощ за избор на спининг въдица за сладководен джиг риболов

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Аватар
Павлин Калайджиев
Мнения: 1085
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2011 23:53
Риболов: Спининг
Местоположение: Шумен
дал Браво: 64 пъти
получил Браво: 470 пъти

Помощ за избор на спининг въдица за сладководен джиг риболов

Мнение от Павлин Калайджиев »

Здравейте,

понеже съм скаран с този тип риболов, но пък човек все пак трябва да се развива... искам помощ и насоки за избора на икономична джиговица отговаряща на следните параметри:

- дължина от 2.2м до 2.44м (все още не знам, кой ще е по-добрия вариант за скромната ми височина от 193см.)
- ще се работи джигове между 4г и 12гр.
- ще се ползва с претено влакно 0.6, с по-тънко не мисля, че ще работя.
- макара също ще се купува, за момента Дайва Екселер LT , но не искам това да ви ограничава в насоките.
- бюджета е скромен максимум 200лв. може и предложения малко над сумата, тъй като не съм на зор и мога да изчакам за нещо второупотребно.
-плътен или кух връх не мога да преценя, ще се радвам, ако се споделят прюсове и минуси и на двата варианта.

Поздрави!
www.starividri.org
.................................
Go Fishing!
Leave nothing but Steps, take nothing but Pictures!
Catch the moment, release the fish!
dancho66
Мнения: 105
Регистриран на: Чет Мар 19, 2015 19:20
Риболов: Всичко без щека и муха
дал Браво: 38 пъти
получил Браво: 205 пъти

Re: Помощ за избор на спининг въдица за сладководен джиг риболов

Мнение от dancho66 »

Хубаво си питал, но никой не желае да отговаря :shock:
Може би защото времето не е много силиконово или защото има доста писано по въпроса. Ще се опитам да помогна до колкото мога, но не чрез директни препоръки, купи това или онова и ще ги разбиеш, а от страната на моя 17 годишен опит с този риболов.
– дължина 2.20 до 2.44м при ръст 1.93м
Не ми стана ясно ти въдица ли ще си купуваш или костюм който да ти е по мярка. Не знам каква е тази мода да се избират въдици според ръста, но аз съм скромните 1.69 и ползвам въдици от 2.10 до 3.00м без ни най-малък дискомфорт. Когато съм от лодка по-къса, а от брега по-дълга. По някога от брега също се налага ползването на къса пръчка, но от лодка да ползваш дълга си е чист мазохизъм.
-тежести от 4 до 12 гр и плетено 0.6
Тъй като от тази година практикувам активно УЛ джиг с чибурашки от 1.5 до 5гр. мога да кажа, че за 4гр плетено 0.6 идва дебело и провисва. За от 5гр. нагоре е добре.
-макара
За мен максимално високото предавателно число трябва да бъде 4.8 : 1 както са по-старите Дайви. Фен съм на марката и почти всички макари са ми такива, но не мога да си изкривя душата, че PG серията на Шимано е върха в този риболов.
-плътен или кух връх
Имал съм една единствена въдица с плътен връх срещу 5 в момента с кух. С плътния се анимират много по-лесно малките примамки с леки глави за костур. И с това предимствата свършват. Ако ти клъвне щука или бяла риба шанса да я засечеш успешно изобщо не е голям.
-бюджет
На първо време не се харчи много. Намери човек който е в час с който да отидеш за риба. Да ти обясни това онова. Вземи си читав конец и силикони, не подценявай пасивните примамки. По някога са невероятно ефективни.Заради тях тази година не съм къпал още ни воблер ни блесна. Потръгнат ли нещата бюджета се актуализира или поне при мен е така.
cekal
Мнения: 247
Регистриран на: Чет Юли 12, 2018 3:06
Риболов: Спининг
дал Браво: 28 пъти
получил Браво: 198 пъти

Re: Помощ за избор на спининг въдица за сладководен джиг риболов

Мнение от cekal »

http://masterfishing.bg/product/4152/sp ... -spin.html
Пак се повтарям с тая пръчка. Препоръчвам ти я на 2.35 дължина, тежи малко над 100гр. Чувствителна, екстра фаст, без да е колеста. Освен за джиг, много добре пасва и за воблери. Разни специалисти плюят бюджетните дайви, но за тоя модел да си гледат работата.
Pale rider
Мнения: 73
Регистриран на: Съб Окт 17, 2015 13:48
Риболов: Spin Head
дал Браво: 57 пъти
получил Браво: 29 пъти

Re: Помощ за избор на спининг въдица за сладководен джиг риболов

Мнение от Pale rider »

+ за DAIWA SILVER CREEK . 5-21 , на 235 см. Къмто 110 лв я мернах .

Да разнообразя с малко видео от червенобузести ръшани :


https://www.youtube.com/watch?v=aS_nXfyFKK0

тук на клипа ясно се вижда около 1 мин на клипа кълването :

https://www.youtube.com/watch?v=9a6ujrgblIU
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8721
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1372 пъти
получил Браво: 422 пъти

Re: Помощ за избор на спининг въдица за сладководен джиг риболов

Мнение от Д-р Флекс »

Павлине, като се присъединявам към написаното от колегите дотук, препоръчвам ти да си вземеш бюджетна Favorite X1 - виж ги в сайта на Видракс, от понеделник насам са качили интернет магазина цялата линия. Тази линия е мислена и разработена точно за това, което търсиш, а и върху цена от 100-110 лева лесно ще можеш да надграждаш, ако в бъдеще така решиш.
Аватар
Павлин Калайджиев
Мнения: 1085
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2011 23:53
Риболов: Спининг
Местоположение: Шумен
дал Браво: 64 пъти
получил Браво: 470 пъти

Re: Помощ за избор на спининг въдица за сладководен джиг риболов

Мнение от Павлин Калайджиев »

X1 ще бъде проверено този уикенд при вносителя!

Никой не спомена черната сянка, към която май леко съм се насочил?
www.starividri.org
.................................
Go Fishing!
Leave nothing but Steps, take nothing but Pictures!
Catch the moment, release the fish!
cekal
Мнения: 247
Регистриран на: Чет Юли 12, 2018 3:06
Риболов: Спининг
дал Браво: 28 пъти
получил Браво: 198 пъти

Re: Помощ за избор на спининг въдица за сладководен джиг риболов

Мнение от cekal »

Павлин Калайджиев написа: Никой не спомена черната сянка, към която май леко съм се насочил?
Човек сам най - добре си знай. Гледам я черната сянка с подобни параметри - 2.29м, 3 - 15 гр., и какво се набива на очи спрямо въдицата на дайва, която ти препоръчах? Че сянката е 6 см по - къса, 25 гр. по - тежка и 100 лв по - скъпа... Аз ли нещо не схващам или аха? Но щом си се насочил, купувай смело и не питай повече.
мъро
Мнения: 327
Регистриран на: Пет Окт 14, 2016 2:06
Риболов: Спининг
дал Браво: 153 пъти
получил Браво: 181 пъти

Re: Помощ за избор на спининг въдица за сладководен джиг риболов

Мнение от мъро »

Имай в предвид че евтините въдици не си отговарят на теста по примамка, каквото и да говорят някои. В средния ценови клас трудно може да намериш въдица с реален тест, ще имаш проблем с долната граница. Ако искаш да работиш с глави под 5 гр. ще трябва да ползваш влакно 0.4. Кажи какво и къде ще ловиш, иначе може да си чешим пръстите дълго време.
dancho66
Мнения: 105
Регистриран на: Чет Мар 19, 2015 19:20
Риболов: Всичко без щека и муха
дал Браво: 38 пъти
получил Браво: 205 пъти

Re: Помощ за избор на спининг въдица за сладководен джиг риболов

Мнение от dancho66 »

Щом си харесал сянката купувай! Все трябва да започнеш от някъде щом ти бръмчи тази муха в главата. Но предупреждението, че бюджетните пръчки се провалят в долната граница си е чиста истина. Последната въдица която "бракувах" като джигитка бе един Чейзър. А не е чак от най-евтините въдици. При обявен тест 2-10гр (по спомен) с чибурашки 2 и 3гр си нямах никаква представа къде се намира силикона.
Успех с покупката и дано скоро да се похвалиш с улов!
Tosho
Мнения: 206
Регистриран на: Нед Ное 19, 2017 19:10
Риболов: Спининг
дал Браво: 283 пъти
получил Браво: 176 пъти

Re: Помощ за избор на спининг въдица за сладководен джиг риболов

Мнение от Tosho »

Здравей Павлине!
Видях преди 2 дни, че продаваш червена сянка и си помислих, че воден от добрите впечатления по нея ще се насочиш към черната такава.
Още тогава мислех да изкажа мнението си за черната и сестра, но реших, че има по-компетентни от мен колеги.
Първо да си кажа, че не съм отявлен джигит, а само зимата докато се раздвижат рибките по реките /Искър, Вит, Огоста/, което обуславя не дотам богатият ми джиг опит.
По стечение на обстоятелствата станах собственик на червена сянка 2.30 5-21 и съм приятно изненадан! И воден от същите подбуди като теб в началото на 2018 заприходих black shadow 2.44; 5-21. Ами някак се разминах с очакванията...
По съвет на колега януари 2019 си купих и Favorite X1 7-24 - лично за мен е по-чуваща ползвайки глави 5+силикон до 14+силикон... Разделих се с черната сянка...
Всеки знае, че нещата са субективни - ти решаваш!
Успех с избора!
Като идеш за риба не може да си тръгнеш преди да си хванал поне една.
Ако хванеш една - значи има поне още една.
Ако хванеш две - значи има много, така че стой и лови щото друг път може и да не хванеш...
petur
Мнения: 492
Регистриран на: Сря Сеп 13, 2006 15:57
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 50 пъти
получил Браво: 42 пъти

Re: Помощ за избор на спининг въдица за сладководен джиг риболов

Мнение от petur »

Към титаниево-оксидните водачи на Дайва съм много резервиран,особенно ако се ползват 4 жилни брейдове.
petur
Мнения: 492
Регистриран на: Сря Сеп 13, 2006 15:57
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 50 пъти
получил Браво: 42 пъти

Re: Помощ за избор на спининг въдица за сладководен джиг риболов

Мнение от petur »

Стана ми интересно за Х1, ами той човека ,при повечето модели си казва-”става и за джиг”
https://youtu.be/LSmauFMFYv8
Аватар
Daniel Defoe
Мнения: 1258
Регистриран на: Пон Авг 24, 2009 12:22
Риболов: R.I.P. BG Rivers (в частност Ма́рица преди Пловдив)
Местоположение: духом в Германия, западна
дал Браво: 1215 пъти
получил Браво: 863 пъти

Re: Помощ за избор на спининг въдица за сладководен джиг риболов

Мнение от Daniel Defoe »

Павлин Калайджиев написа:...
- бюджета е скромен максимум 200лв. може и предложения малко над сумата ...
Ако в близките 2-3 седмици не се намери Търсената и сумата понабъбне, ще изригна с неприлично предложение :mrgreen:
Куче, което подушва гъза на друго куче получава повече информация от човек, който слуша български новини.

Една година "живот" в България се равнява на седем човешки.
cekal
Мнения: 247
Регистриран на: Чет Юли 12, 2018 3:06
Риболов: Спининг
дал Браво: 28 пъти
получил Браво: 198 пъти

Re: Помощ за избор на спининг въдица за сладководен джиг риболов

Мнение от cekal »

dancho66 написа:Щом си харесал сянката купувай! Все трябва да започнеш от някъде щом ти бръмчи тази муха в главата. Но предупреждението, че бюджетните пръчки се провалят в долната граница си е чиста истина. Последната въдица която "бракувах" като джигитка бе един Чейзър. А не е чак от най-евтините въдици. При обявен тест 2-10гр (по спомен) с чибурашки 2 и 3гр си нямах никаква представа къде се намира силикона.
Успех с покупката и дано скоро да се похвалиш с улов!
Колега, да не би да си ловил с влакно 0,30 при силен вятър и големи вълни? С 2 гр. чебурашка и при тест 5 - 25 пак се усеща къде е примамката, стига да можеш да я метнеш.
Vid
Мнения: 705
Регистриран на: Пон Апр 11, 2011 2:58
Местоположение: Haskovo
дал Браво: 76 пъти
получил Браво: 44 пъти

Re: Помощ за избор на спининг въдица за сладководен джиг риболов

Мнение от Vid »

Х1 са всъщност украински пръчки, кои са масово възхвалени по руските форуми за бюджета си де, и то конкретно за риболов на джиг....
Все още не съм ги пипнал на живо в магазина, ама ако ми харесат, следващата ще ми е такава....
Колега, не се прехласвай по скъпарските изпълнения, щото в БГ никой не може да ти гарантира нищо, дори търговците ни не знаят в кой китайски гараж изработват пръчките с класните щемпели отгоре им.... В този смисъл, пръчки и макари носещи щемпела Дайва или Шимано на цена под 250 юро?? Забрави.., това са боклуци за четвърторазрядния пазар и за бедни балъци като нас...

п.п. Май само FilStar са наясно в кой китайски гараж им правят пръчките, по тяхна поръчка и с тяхното лого.....
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”