Пръчка за микроджиг 2.0

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
sharko54
Мнения: 169
Регистриран на: Сря Юни 15, 2011 21:45
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 194 пъти

Пръчка за микроджиг 2.0

Мнение от sharko54 »

Здравейте след като полових един сезон с CRAZY FISH EBISU VIOLET II SV662UL с тест по примамки 0.6-5гр., ми се иска да премина на пръчка с кух връх. Горната пръчка си е ОК но ми се ще да пробвам как би се държала пръчка с подобни параметри с кух връх, като това което очаквам е една идея по-директно усещане на кълванета и възможност за по-добро усещане при риболов с малки воблери. Знам че ще огранича възможностите за анимация на силикони за сметка на по-доброто усещане при риболов с воблери но искам да пробвам и това.
Надявам се пръчката с кух връх да може да изхвърля също толкова добре джигове по 1-2 гр.

Параметрите на пръчката която търся са:
Дължина: 180 см. /малко по-къса или по-дълга няма да е проблем, стига да не е нещо от 160 см./
Тест по примамки: минимален, колкото по-нисък - по добре- но да не е над 0.5гр., максимален - да е нещо в порядъка на 4-5 гр.
Строй: фаст - може би екстра фаст. Не си падам по меки и бавни въдици.
Дължина на дръжка, дизайн, материал на дръжката, не са ми водещи.
Бюджета с който разполагам е към 200 - 300 лв.

Идеята на тази пръчка е да се ползва по затворени водоеми, при риболов на костур на джиг и с воблери. От друга страна си мисля, че ще е супер ако с пръчката може да се лови по някои пъстървови реки, но да кажем, че това е по-скоро екстра.
Важното ми е да е възможно най-чувствителна при контакта с рибата, иначе ако ще е просто добра-ще си ловя със сегащната. :lol: и да мога да туичвам комфортно малки воблери до 3-4 гр.

Ако имате впечатления от пръчки с подобни параметри ще се радвам да ме насочите.

Предварително благодаря!
Аватар
MapuaH
Мнения: 5825
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 20:46
Риболов: Основно спининг
Местоположение: Markdorf, Deutschland
дал Браво: 356 пъти
получил Браво: 346 пъти
Обратна връзка:

Re: Пръчка за микроджиг 2.0

Мнение от MapuaH »

Привет, колега!

Ето това е твоята пръчка:

Crazy Fish Arion ASR6112S SUL 0.6-4гр.

https://shop.pirofire.com/product/crazy ... %b3%d1%80/

Надвишава бюджета ти, но повярвай - заслужава си всяка стотинка :) Сигурен съм, че по-чувствителна пръчка не си държал никога :)

Поздрави
М.
"Риболовът не е наслука - риболовът е наука !!!"
мъро
Мнения: 327
Регистриран на: Пет Окт 14, 2016 2:06
Риболов: Спининг
дал Браво: 153 пъти
получил Браво: 181 пъти

Re: Пръчка за микроджиг 2.0

Мнение от мъро »

MapuaH написа: Пон Окт 28, 2019 16:09 Привет, колега!

Ето това е твоята пръчка:

Crazy Fish Arion ASR6112S SUL 0.6-4гр.

https://shop.pirofire.com/product/crazy ... %b3%d1%80/

Надвишава бюджета ти, но повярвай - заслужава си всяка стотинка :) Сигурен съм, че по-чувствителна пръчка не си държал никога :)

Поздрави
М.
Само че колегата търси с кух връх, тази не е. Но за другото съм съгласен.
sharko54
Мнения: 169
Регистриран на: Сря Юни 15, 2011 21:45
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 194 пъти

Re: Пръчка за микроджиг 2.0

Мнение от sharko54 »

Да търся с кух връх, а и цената на тази е доста над бюджета ми.
Чудя се дали само цената е причината пръчките с кух връх в този тест да не са много популярни или имат и някакви функционални недостатъци.
мъро
Мнения: 327
Регистриран на: Пет Окт 14, 2016 2:06
Риболов: Спининг
дал Браво: 153 пъти
получил Браво: 181 пъти

Re: Пръчка за микроджиг 2.0

Мнение от мъро »

До 5 гр с кух връх по принцип трудно ще намериш, особено с този бюджет. Дори и да намериш за тези пари ще е един много голям компромис, сносните въдици с кух връх са с до 7 гр и нагоре горна граница. До 4-5 гр са на други цени.
cekal
Мнения: 247
Регистриран на: Чет Юли 12, 2018 3:06
Риболов: Спининг
дал Браво: 28 пъти
получил Браво: 198 пъти

Re: Пръчка за микроджиг 2.0

Мнение от cekal »

Интересно ми е защо смяташ, че пръчка с кух връх би те довела до една идея по - директно усещане. Ако развържеш кесията и си купиш две пръчки с еднакви марка, модел и параметри - едната S, а другата - Т, най - вероятно да откриеш че "звънят" с еднакъв интензитет. Но едната ще се гъне горе, а другата и малко по - надолу.
superficiq
Мнения: 95
Регистриран на: Нед Апр 19, 2015 9:11
Риболов: спининг
дал Браво: 1 път
получил Браво: 14 пъти

Re: Пръчка за микроджиг 2.0

Мнение от superficiq »

Няма такава въдица. :)
sharko54
Мнения: 169
Регистриран на: Сря Юни 15, 2011 21:45
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 194 пъти

Re: Пръчка за микроджиг 2.0

Мнение от sharko54 »

cekal написа: Пон Окт 28, 2019 23:19 Интересно ми е защо смяташ, че пръчка с кух връх би те довела до една идея по - директно усещане.
Имам и пръчка с кух връх - gad gancho 0.8-6 гр. и ми се струва, че предава ударите на рибите и играта на примамките по-остро, разбира се там грамажите на примамките са други. Та за това си мисля, че е възможно при пръчки с един и същ тест по примамки тази с кухия връх да е по добра. Но разбира се може и да бъркам - нямам база за сравнение и за това питам.

Честно казано не ми пречи толкова чувствителността при кълване, а ми се иска малко по добро усещане при водене на воблери. Което обаче едва ли получа при ползване на въдица специализирана в микро джиг. :roll:

Другия ми вариант е да се огледам за пръчка с плътен връх в по-горен клас /евентуално с по късо жило/. Докато разглеждах ми направи впечатлени тази пръчка - Perfect Jig Crazy Fish във вариант PJ76ULSS,
Тест по примамки - 0,5-5гр.
Дължина - 230см
тегло - 100 гр.
връх - Short Hard Solid

Може би предвид, че върха е къс, а акцията й е бърза ще е добър вариант за моите търсения ? С
Някой има ли преки впечатления от пръчката ?
tynikolov
Мнения: 3
Регистриран на: Пет Апр 20, 2018 16:30
Риболов: Спинингов и Мухарски
Местоположение: София
дал Браво: 2 пъти

Re: Пръчка за микроджиг 2.0

Мнение от tynikolov »

Преди около година и половина имах подобни терзания, въдицата ми с кух връх не се справяше идеално със силикони но беше меко казано компромисна във всичко друго. Long story short, след солидни разходки, клатене на всевъзможни въдици и експлоатиране на арсенала на приятели стигнах до извода че въдица с плътен връх е по-универсална нооо, ако не вземеш висок клас е доста "глуха" в ниския сиапазон на акцията си, то това си идва и от особеността на S и T върховете. Съответно за да се компенсира този недостатък на Tubular върховете различните производители ползват различни технологии (кой с какъв успех няма да коментирам).

Моето търсене ме отведе до 3 марки (Graphiteleader, Tiro и Yamaga Blanks). От трите аз се спрях на BLUE CURRENT линията и горещо я препоръчвам и съм убеден че ще ти даде това което търсиш но ще трябва да направиш компрос с цената.

От периода на активни тестове доста близо до търсеното, но винаги малко глухи бяха UL моделите на Major Craft и за моя голяма изненада на Savage Gear,
по спомен и на двата модела въдиците бяха с цена в посоченият диапазон но дължината им мисля беше около и над 2м.
Доста хора около мен ловят с Tailwalk, може би си струва и там да се огледаш, нямам лични впечатления, тествал съм Sea Bass модела им но не беше моят, за L и UL моделите не мога нищо да споделя.
мъро
Мнения: 327
Регистриран на: Пет Окт 14, 2016 2:06
Риболов: Спининг
дал Браво: 153 пъти
получил Браво: 181 пъти

Re: Пръчка за микроджиг 2.0

Мнение от мъро »

sharko54 написа: Вто Окт 29, 2019 8:32
cekal написа: Пон Окт 28, 2019 23:19 Интересно ми е защо смяташ, че пръчка с кух връх би те довела до една идея по - директно усещане.
Имам и пръчка с кух връх - gad gancho 0.8-6 гр. и ми се струва, че предава ударите на рибите и играта на примамките по-остро, разбира се там грамажите на примамките са други. Та за това си мисля, че е възможно при пръчки с един и същ тест по примамки тази с кухия връх да е по добра. Но разбира се може и да бъркам - нямам база за сравнение и за това питам.

Честно казано не ми пречи толкова чувствителността при кълване, а ми се иска малко по добро усещане при водене на воблери. Което обаче едва ли получа при ползване на въдица специализирана в микро джиг. :roll:

Другия ми вариант е да се огледам за пръчка с плътен връх в по-горен клас /евентуално с по късо жило/. Докато разглеждах ми направи впечатлени тази пръчка - Perfect Jig Crazy Fish във вариант PJ76ULSS,
Тест по примамки - 0,5-5гр.
Дължина - 230см
тегло - 100 гр.
връх - Short Hard Solid

Може би предвид, че върха е къс, а акцията й е бърза ще е добър вариант за моите търсения ? С
Някой има ли преки впечатления от пръчката ?
Ако ще е въдица на crazy fish дай още стотина лева над тези 300 лв. и си вземи един Арион, няма да съжаляваш. Моя е до 4 гр. справя се добре и с 5гр + 2 инча силикон. Единия път по погрешка му бях сложил 7 гр клатушка и мятах като хамалин 2 часа без да има проблем. А за едни други пари има едни въдици с кухи върхове на graphiteleader и tict до 5 гр.
Аватар
MapuaH
Мнения: 5825
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 20:46
Риболов: Основно спининг
Местоположение: Markdorf, Deutschland
дал Браво: 356 пъти
получил Браво: 346 пъти
Обратна връзка:

Re: Пръчка за микроджиг 2.0

Мнение от MapuaH »

Като човек, който притежава има - няма "2,3" въдици, ще кажа само още веднъж - отдели още някой лев и си вземи Арион до 4 гр :) За тези пари бие всичко останало, а и много от въдиците по 7-800 лв, без значение дали те са с плътен или кух връх.

Майтапът на страна - имам въдици от Мегабас, Графитлидер, Тикт и Ямага, при това от най-висок клас. За парите, които си отделил няма да намериш това при нито една от тези марки, което ще получип от Арион. Казвам го абсолютно безпристрастно, да не си помисли някой, че имам нещо общо с марката. Аз съм просто обикновен консуматор, но с доста опит..... :)
"Риболовът не е наслука - риболовът е наука !!!"
Аватар
Iso
Мнения: 2062
Регистриран на: Сря Юни 13, 2007 17:58
Местоположение: Европейската част на България там, където хората живеят само от 8000 г.
дал Браво: 487 пъти
получил Браво: 693 пъти

Re: Пръчка за микроджиг 2.0

Мнение от Iso »

sharko54 написа: Нед Окт 27, 2019 15:51 Здравейте след като полових един сезон с CRAZY FISH EBISU VIOLET II SV662UL с тест по примамки 0.6-5гр., ми се иска да премина на пръчка с кух връх. .....
Параметрите на пръчката която търся са:
Дължина: 180 см. /малко по-къса или по-дълга няма да е проблем, стига да не е нещо от 160 см./
Тест по примамки: минимален, колкото по-нисък - по добре- но да не е над 0.5гр., максимален - да е нещо в порядъка на 4-5 гр.
Строй: фаст - може би екстра фаст. Не си падам по меки и бавни въдици.
Дължина на дръжка, дизайн, материал на дръжката, не са ми водещи.
Бюджета с който разполагам е към 200 - 300 лв.

Идеята на тази пръчка е да се ползва по затворени водоеми, при риболов на костур на джиг и с воблери. От друга страна си мисля, че ще е супер ако с пръчката може да се лови по някои пъстървови реки, но да кажем, че това е по-скоро екстра.
Важното ми е да е възможно най-чувствителна при контакта с рибата, иначе ако ще е просто добра-ще си ловя със сегащната. :lol: и да мога да туичвам комфортно малки воблери до 3-4 гр.

Ако имате впечатления от пръчки с подобни параметри ще се радвам да ме насочите.

Предварително благодаря!
sharko54 ....[/quote написа: ...........
Честно казано не ми пречи толкова чувствителността при кълване, а ми се иска малко по добро усещане при водене на воблери. Което обаче едва ли получа при ползване на въдица специализирана в микро джиг. ......
"Честно казано" до тук разбрах, че колегата търси "... пръчка с кух връх да може да изхвърля също толкова добре джигове по 1-2 гр." и "...да мога да туичвам комфортно малки воблери до 3-4 гр."

Без да навлизам в подробности мисля, че тези изисквания се удовлетворяват от:
- наноджигова пръчица условно покриваща диапазона до 2гр. за наноджиг, мормишинг и мормодрочь, както ги наричат някои северни колеги;
- настоящата CRAZY FISH EBISU VIOLET II SV662UL за джигчета от 2 до 4гр., без примамките и евентуално малки клатушки от 1.5 до 3.5гр.
Тези двете са със S-връхчета и са подходящи за крайбрежието на затворени водоеми или рекички с много бавно течение.
- за UL пръчица с Т-връхче за воблерчета до 3-4гр., която да става и за пъстъвички има доста възможности, визирам пръчици от около 2 до към 9-10гр. Тук всичко зависи от необходимост и бюджет.

Като начало тези три типа пръчици са достатъчни всеки риболовец да прецени на къде да се насочи. Не бива да се забравя, че има методи (монтажи) за риболов с примамки с малки грамажи, но с пръчки работещи в диапазон от порядъка на 3-14гр., 7-21гр. 10-30гр. и др.
Еврипид: Властта и богатството раждат глупост и наглост.

Ако на един водоем има корморани и няма цигани това означава, че няма да хванеш нищо.
sharko54
Мнения: 169
Регистриран на: Сря Юни 15, 2011 21:45
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 194 пъти

Re: Пръчка за микроджиг 2.0

Мнение от sharko54 »

Iso написа: Вто Окт 29, 2019 20:10 "Честно казано" до тук разбрах, че колегата търси "... пръчка с кух връх да може да изхвърля също толкова добре джигове по 1-2 гр." и "...да мога да туичвам комфортно малки воблери до 3-4 гр."

Без да навлизам в подробности мисля, че тези изисквания се удовлетворяват от:
- наноджигова пръчица условно покриваща диапазона до 2гр. за наноджиг, мормишинг и мормодрочь, както ги наричат някои северни колеги;
- настоящата CRAZY FISH EBISU VIOLET II SV662UL за джигчета от 2 до 4гр., без примамките и евентуално малки клатушки от 1.5 до 3.5гр.
Тези двете са със S-връхчета и са подходящи за крайбрежието на затворени водоеми или рекички с много бавно течение.
- за UL пръчица с Т-връхче за воблерчета до 3-4гр., която да става и за пъстъвички има доста възможности, визирам пръчици от около 2 до към 9-10гр. Тук всичко зависи от необходимост и бюджет.
Честно казано, колегата ме развесели с този си пост...
Но благодарение на казаното от него, реално осъзнах леката шизофренност, техническа несъвместимост и откровенна профанщина граничеща с глупост, относно търсените от мен качества, които трябва да се комбинират /по някакъв магически начин/ в един единствен риболовен уред.

Уви мечтите ми са разбити... но по-добре да се разбият тук, отколкото да се разбият на брега на водоема след като съм се разделил с някаква сума пари.
sharko54
Мнения: 169
Регистриран на: Сря Юни 15, 2011 21:45
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 194 пъти

Re: Пръчка за микроджиг 2.0

Мнение от sharko54 »

Благодаря на всички за мненията!
Направо ми се върна вярата във форума :tup:

Благодарение на казаното от вас, изчетеното от мен и тн...
Общо взето концепцията ми за следваща пръчка за затворени водоеми започна да се изчиства, а именно:

Търсения кух връх май ще отпадне, понеже в акцията от 0,5 до 4-5гр. каточели няма такава пръчка, на цена съпоставима с тази която мога да си позволя, а можеби просто няма такава пръчка на каквато и да е цена :roll: .
Мислех си, че кухия връх предполага по добра чувствителност но явно не е точно така.

Като цяло ще се насоча към закупуването на пръчка с плътен връх от по висок клас, колко по висок ще зависи от доста фактори :roll:
Старата пръчка ще бъде продадена за да финансира новото начинание та общо взето бюджета ще е около 400 лв.

Предвид вариантите, може би най подходящата ще е Crazy Fish Arion ASR6112S SUL 0.6-4гр.

Започвам с разучаване на конкретното изделя от форуми и филми, понеже сами разбирате, че подобна инвестиция е доста сериозна /поне за мен/ и грешки не бива да бъдат допускани.

Ако някой от колегите които ползват конкретната пръчка реши да сподели още нещо за нея ще се радвам да го прочета, разбира се съм отворен и за други предложения.
Аватар
Ilian70
Мнения: 1720
Регистриран на: Пон Авг 24, 2009 21:06
Риболов: Спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 2095 пъти
получил Браво: 2538 пъти

Re: Пръчка за микроджиг 2.0

Мнение от Ilian70 »

Грешки винаги ще има. Казвам го, защото винаги има доза субективизъм в мненията... и е нормално да е така. Ти никога няма да бъдеш МариаН, или Мъро. Твоите представи за една въдица, която би била удобна за теб са едни, за цитираните хора са други.
Съветвам те да вземеш въпросния Арион в ръка (ако има възможност, естествено) и да го пробваш на вода, па тогава да отсъдиш това ли е въдицата.
Аз също съм на твоето мнение (от преди два часа), че въдица с кух връх има по добра информативност в ръката, без да съм притежател на Арион.
Желая ти успех с покупката!
"За глухия всички, които танцуват, са луди."
Х. Букай
https://grifon11.com/
εκατόν έξι κών επτά
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”