Начинаещ в риболова

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Paroyn
Мнения: 1
Регистриран на: Вто Апр 14, 2020 13:45
получил Браво: 1 път

Начинаещ в риболова

Мнение от Paroyn »

Здравейте, скоро си купих спининг въдица с няколко воблера, не съм ловил никога риба но имам голямо желание. Та ако можете да ми предложите места на които мога да започна да се уча околко Хасково ще съм ви много благодарен. Също така препоръчаите и с какви примамки да ходя и как се водят. Благодаря много !
Аватар
gabiyan
Мнения: 429
Регистриран на: Нед Яну 28, 2018 10:02
Риболов: Спининг,Карп,фидер,
дал Браво: 138 пъти
получил Браво: 36 пъти

Re: Начинаещ в риболова

Мнение от gabiyan »

Отговорна поставените въпроси едва ли ще ти даде някой! Ходи и пробвай на различни места,гледай колегите с какво ловят и така! Стъпка по стъпка! Бързай бавно! Експериментирай! Чети темите във форума,там има скрита много информация! Поздрави и наслука!
Аватар
Iso
Мнения: 2059
Регистриран на: Сря Юни 13, 2007 17:58
Местоположение: Европейската част на България там, където хората живеят само от 8000 г.
дал Браво: 484 пъти
получил Браво: 692 пъти

Re: Начинаещ в риболова

Мнение от Iso »

Подхода: купих си въдица и примамки кажете къде и какво да ловя. Това е меко казано погрешен подход. Въпросът ти звучи като: Купих си "Ферари", къде да го карам и кой мацки ще впечатля с него? С четене на форумите, гледане на клипчета и по метода на проба-грешка-извод-подобрение, ако имаш търпение ще постигнеш успехи. Моите съвети са:
1. Избери си водоем, който ти е на близо и знаеш каква риба има;
2. Определи си една или две риби, които можеш да ловиш на спининг. Например, кефал, кефал и костур и т.н. Не се хвърляй на щуки по 5кг. и сомове по 20кг.;
3. Тогава идва ред такъмите: пръчка, макара, влакна и примамки. Те трябва да бъдат съобразени с избраните риби и да не са скъпи;
4. Чак тогава почваш с пробите и грешките;
5. Можеш да ускориш набирането на опит, ако има опитен колега с който да ходиш на риболов бързо ще "захитрееш".
Еврипид: Властта и богатството раждат глупост и наглост.

Ако на един водоем има корморани и няма цигани това означава, че няма да хванеш нищо.
cekal
Мнения: 247
Регистриран на: Чет Юли 12, 2018 3:06
Риболов: Спининг
дал Браво: 28 пъти
получил Браво: 198 пъти

Re: Начинаещ в риболова

Мнение от cekal »

Paroyn написа: Вто Апр 14, 2020 16:15 Здравейте, скоро си купих спининг въдица с няколко воблера, не съм ловил никога риба но имам голямо желание.
Колега, поздрави за ентусиазма. И без да се засягаш, твоята работа е малко : "Нямам книжка, но си купих цистерна за пропан - бутан, как да я пълня и карам" :wink:
Бих ти препоръчал да се огледаш за някой платен гьол с гъсти и разбрани риби, пообиколи и погледай как ловят другите. Опитай първо на леко, пък после полови и на тежко. Директно да започнеш със спининг, не пречи да опиташ, но по - добре заложи на нещо конвенционално за начало и придобиване на практически опит.
Все пак, с какви точно спининг и воблери се снабди? Макара? И какво влакно намота?
Аватар
Petkoveca
Мнения: 13
Регистриран на: Съб Май 23, 2020 12:16
Риболов: Спининг
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 34 пъти

Re: Начинаещ в риболова

Мнение от Petkoveca »

Здравейте колеги,

Сега ще си позволя да разкажа от гледна точка на човек без опит което според мен би дало реална преценка и на другите начинаещи които ще потърсят информация в тази тема и форума.
Преди няколко дни беше моя първи излет от много години. И аз както теб и много други реших, че спининга ще е моя тип рибарство 8)
Започнах да събирам всякакъв вид информация още преди 2-3 месеца. Изгледах и изчетох всевъзможни видеа и статии, форуми и чудесии. Гледах как изпечени спинингисти влачат щуки, кефали, пъстърви и всякакви други чудеса от водата, акк пръчката се огъва на макс и направо изтръпвах пред компа :lol:
Реших, че е време да си купя такъми и започнах да проучвам пазара с което изнинкнаха 2 въпроса които съм сигурен, че всеки прохождая като мен си е задал: Мога ли да си купя универсална въдица? и Може ли да е евтина? :D
След 1 седмица гледане, тъсене и ровене се доведох до отчаяние и осъзнах, че ще направя някоя глупост. На следващия ден станах, пих едно кафе и отидох право в един рибарски магазин в Пловдив който е изключително зареден и персонала се оказа супер вежлив. Обясних на човека какви са ми дерзанията. Той ме изслуша и ми обясни следното което би трябвало да е истина имайки предвид че е консултант там.
Искам само да вмъкна, че докато си говорехме, всичкото това четене в интернет даде своя резултата понеже когато ми обясняваше за строй, акция, вид на въдицата, макари, поводи, линии и прочие за поне на теория разбирах за какво иде реч форе долу и не гледах като пълен идиот.
Та човека си обясни, че реално универсална въдица почти не може да се каже, че съществува кеото ме разочарова в началото защото исках да не давам много пари а да вадя и кефали, костури, и щуки и какво ли още не. Човека ме посъветва да си избера един вид риба и да се концентрирам върху него. Неговата препоръка беше да се пробвам с речен кефал и костур понеже такъма е сходен, рибите не са огромни като щуката, бялата риба и други подобни и би донесло голям кеф. Обмислих нещата и се съгласих. След като постигнахме съгласия по върпоса избрахме пръчка и макара според финансовите възможности с които разполагах (Пръчка + макара ми излязоха около 300 лв общо.) След това дойде време на примамките. Говорихме си доста време и избрахме няколко вида като се концентрурахме върху кефалските понеже Марица ми е буквално на 500 метра от жилището ми и там имам най-голям шанс да се упражнявам да търся кефал.
До тук най-важното което научих е, че човек трябва да не прави на своя глава подони покупки а да се обърне към професионалист и да има реална преценка за нещата.

Идва време и да ти разкажа за първия ми опит за спининг риболов на Марица, който беше сравнително скоро.
Понеже нямам приятели и познати които практикуват този вид риболов, няма с кого да изляза за да ме научи на разни основни неща и хитрости. Напълно осъзнавах това и се премирих, че ще трябва сам да се оправям по метода проба-грешка и, че това ще е трудно.
Станах рано сутрин, отидох да си извадя билет и понеже наивността на новака е съвършенно голяма реших да си купя още някоя друга примамка от тези с които спинингисти в нета направо '' трепат '' рибата. Купих си 3 4 воблера за сума ти пари и тръгнах към реката с мисълта, че рибите ме чакат на опашка с бели знамена и ще ми пляскат. Да, да ама.. :oops:
Първия проблем беше,ч е си нямах идея къде да ида и какво да правя. На брега на реката някакси не беше същото както пред компютъра.
Започна се едно замятане, едно въртене, едно чудо дето никой не си е представял обаче аз бях упорит. Упорит поне до 30тата минута от излета когато бледната с която ях решил да стартирам се закачи на дъното. Това което последва беше нещо от рода на приказката Дядо ряпа вади ама не с ряпа ами с въдица и при мене липсваше цялата рода да помага да опъваме а бях сам. След 10 минути на дърпане и вайкане се примирх, че трябва да отрежа линията и, че ще изгубя примамкта, аккто и стана. Седнах на брега, дръпнах една цигара и някакси ми олекна до момента в който не замръзнах, понеже се сетих, че единственото нещо което не бях чел в нета е как да правя възли/монтажи и в магазина всичко ми монтира консултанта. :lol: :lol: :lol: :lol:

Започна се едно гледане на клипчета в ютюб. Часа беше около 9 и 30. Час и 20 минути по късно успях да завържа първия си упсешен f g knot научен в полеви условия и карабината с вирбела. Изправих се по-могъщ от всякога, закачих един миноу които си бях взел сутринта, видях една върба с клони полегнали във водата и си казах: Еи от тука сега ще извадя щука. 35 секунди след това воблера ми беше на закачен на клоните на дървото и се наложи Дядо вади ряпа да се повтаря наново (Естествено науспешно). Този път монтажа ми отне само 40 минути. С разбито съре реших, че се отправям надолу по реката в търсене на по-късметлииско място (без да предполагам, че Идиота и в космоса да го пратиш, той пак ще си е идиот :D). Срещнах двама агенти който тамън приключваха и ги заговорих. Обясних им, че си нямам идея какво правя и момчетата със съчуствие ми показаха малко по надолу едно местенце с бавна вода което би трябвало да е що годе по-лесно за начинаещ като мен. Запътих се аз с бодра крачка, твърдо решен, че ще вадя кефали на поразия от там. Наврях се през едни храсталаци, налазиха ме мравки, ожили ме оса, спънах се в камъните и почти си навехнах глезена но пристигнах на саме бряг на тоз вир. Сглобих въдица, чието влакно почти скъсах за трети път докато се навира през трънаците, закачих прочутия екскаватор който ях видял в канала на Миленко и бях готов да ги къртя. На 3тата проводка волера ми се закачи на на дъното и беше ред за Дядо вади ряпа рунд 3. Единственото готино нещо беше, че третия път монтажа го направих за 10 минути ама бях минус бая пара от примамки само за няколко часа. Упоритоста ми вече я нямаше и се беше превърнала в инат. Бях ядосан на всичко и всички и особенно на миленко, че ми промотира няква тъпотия за сумати пари дето се закача по дъното и не хваща риби. :evil:
Седнах на брега и реших, че е време да пускам тежата артилерия. Извадих едни силикони (t walk) и реших да хващам щуки. Като бях забравил, че съм тръгнал с кефалски такъми за кефали. 20 минути след стартиране на това начинание имаше Дядо вади ряпа рудн 4-ти.

Изводи които си направих след това меко казано науспешно начинание граничащо със спинингистки цирк:
- станах доста добър във възлите
- улових повече дървета от колкото някой може да улови за един излет с въдица
- не цената на примамките и такъма прави рибаря рибар а опита който аз още няма (опит който се добива с времето и практиката)


Най-важното нещо което се случи на следващия ден беше това, че не бях отчаян а още по мотивиран да се науча и, че един ден и аз ще ловя риби като професионалистите. След това анализирах първия си риолов и знам, че вече със сигурност ще бъде по внимателен и съобразителен. Подготвен съм за още загуби, както на примамки, така и на дух, но едното се копува а другото ти идва отвътре. :tup: :tup: :tup:
Предполагам, много изпечени рибари ще се припознаят тук. :D

В крайна сметка съм поел един по-труден път, но и сам воина е воин.
Супех на всички начинаещи като мен и налсука. Дано имате по-успешен първи излет от моя и най важното - не се предавайте :!:
TurboFish
Мнения: 30
Регистриран на: Пет Дек 21, 2018 18:10
Риболов: Спининг
дал Браво: 29 пъти
получил Браво: 13 пъти

Re: Начинаещ в риболова

Мнение от TurboFish »

Привет!

Дай инфо за такъма-марка, дължина и акция на въдицата, с каква макара и какво влакно?
Вирбел ли ползваш или само карабинка?
Защо не започна с монофил и въртележки, които са много по-евтини и лесни за водене?
Защо не потренира замятане, точност и водене на примамки на някое чисто и просторно място, например язовир където няма клони и закачки?
Защо не научи възлите вкъщи?

Айде успех!
Noob
Мнения: 32
Регистриран на: Нед Окт 20, 2019 14:41
Риболов: спининг
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Начинаещ в риболова

Мнение от Noob »

По-добре започни с въртележки, и може би, клатушки е единична кука(че лесно се откача).Въртележките в повечето случаи на бавна, равномерна проводка,ама гледаш да се върти.То се усеща дали се върти, или не.Клатушките може и с леко придърпване и оставяне да пада.Иначе винаги можеш да почнеш с джаксъни и юзирита, ама да знаеш, че много боли :D
А какви макари ви предложиха, че ми е интересно?
Аватар
Petkoveca
Мнения: 13
Регистриран на: Съб Май 23, 2020 12:16
Риболов: Спининг
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 34 пъти

Re: Начинаещ в риболова

Мнение от Petkoveca »

Защо не започна с монофил и въртележки, които са много по-евтини и лесни за водене?
Защо не потренира замятане, точност и водене на примамки на някое чисто и просторно място, например язовир където няма клони и закачки?
Защо не научи възлите вкъщи?
Възлите ги пропуснах поради идиотизъм. Толкова бях развълнуван че ще ходя да ловя риба, че не ми дойде на акъла какво може да се обърка. Доста ценен урок за вбъдеще.
За тренирането същата работа. От бързане и от мерак да ида на реката пренебрегнах този факт. Сега си намерих един гьол с бавна, чиста вода където мога да замятам и да тренирам а и ще се вижда играта на примамктата от брега. За въртележките, точно това и смятам да направя. Даже се чудя, дали за целта на обучеието да не си купя някакви китайски боклуци колкото да не ме е яд като ги парясам. За влакното, да можеше да започна и с някакъв монофил, ама не издържах като видях как се ходи това електриково зелено на оранжевата въдица :twisted: :D

Та за начинаещите като мен: Не се гласете да тичате, преди да се научите да ходите. Аз се затичах и зарових муцуната в асфалта. :D

Стартирах с Light въдица Dragon, Black rock 2, fast строй, акция 3-18 грама, дължина 1,98 m. (около 140 кинта с ддс-то). Имаше и други подобни, но тази ми хареса и по външен вид :D Другото предложение което ми бяха направили е въдица чиято марка и модел не си спомням, но помня, че беше с акция 1-7 или 1-10 ако не се лъжа, както и разни производни на двата вида въдици.
IMG_20200526_142804.jpg
IMG_20200526_142804.jpg (84.06 KiB) Преглеждано 2557 пъти
IMG_20200526_142839.jpg
IMG_20200526_142839.jpg (79.06 KiB) Преглеждано 2557 пъти
За макара се спряхме на Sedona на Shimano. Макарата е 2500. (около 125 кинта с ддс-то) Доста мазно върти и е голям кеф да си обираш даже да няма никакви удари (пък и да е имало може да не съм ги и разбрал :D ). Имаше и други предложения, но не си спомням кави бяхаа марките и моделите. Такъмите ги бях взели преди 30-40 дни, но бях яко зает, пък и заради тази корона беше малко ограничен достъпа по града като цяло.
IMG_20200526_142753.jpg
IMG_20200526_142753.jpg (93.7 KiB) Преглеждано 2557 пъти
Спрях се на такива цени, понеже въдица и макара взимаш един път и това е сума която мога да си позволя да похарча за такова нещо. Естествено, можеше да направя и друга тъпотия - да се хвърля на някакви страдици и прочие за по 300 400 лева парчето и кориоза щеше да е пълен. :D

Преди влакното навихме подложка (нещо за 2-3 до 4 лв). За основна линия сложихме влакно 0.10 милиметра, плетено, 8 нишково DAIWA J-BRAID GRAND X8 YELLOW (около 140 метра мисля че беше, без подложката разбирасе).
За повод - флуорокарбон 0.26 милиметра, Seaguar Ace, 10 метра в опаковка, като ме посъветваха да връзвам около 50-60 сантиметра мейду плетеното и воблера.
На края на повода сложихме троен вирбел и карабина. Човека обясни, че ако ловиш ц въртящи примамки, въртенето се предава на влакното и се получават бради и такива работи.
Аватар
баш майстора
Мнения: 5803
Регистриран на: Вто Юли 08, 2008 16:24
Риболов: Online
Местоположение: София
дал Браво: 1640 пъти
получил Браво: 1751 пъти

Re: Начинаещ в риболова

Мнение от баш майстора »

Petkoveca написа: Вто Май 26, 2020 12:35 ...улових повече дървета от колкото някой може да улови за един излет с въдица...
Бил си на лов за катерички, но не си го знаел. :lol: :lol: :lol:
Продължавай с опитите и да не ти пука! Успехът рано или късно ще дойде! Всички сме минали по този път, макар и не всички да си го признаваме. :wink:
"Няма риба в реката, само пъстърва, откакто се появи тя и изяде всичката друга риба..."
Noob
Мнения: 32
Регистриран на: Нед Окт 20, 2019 14:41
Риболов: спининг
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Начинаещ в риболова

Мнение от Noob »

Добър избор, коректен е бил консултантът.В тоя ценови клас малко ста тия макари, които се конкурират със седоната.
Аватар
Petkoveca
Мнения: 13
Регистриран на: Съб Май 23, 2020 12:16
Риболов: Спининг
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 34 пъти

Re: Начинаещ в риболова

Мнение от Petkoveca »

Бих искал да избистрим хавата с аванса на макарата.Сигурен съм, че не само на мен ми е мътно ами и на всеки начинаещ.
Бях срещнал някъде обяснения на дълго и на широко за някакви бутилки с вода дето се връзват пък мериш, теглиш. Доколкото знам схемата е следната: Докато ловиш аванса би трябвало да е дотолкова натегнат, че като дръпнеш кордата преди първия водач да се изтегля, но не с лекота а след засечка вече, според големината на рибата и по скоро как опъва всеки преценя дали да отпусне аванс или да затегне ако е много хлабав. Прав ли съм или пак съм в заблуда :?:
Не би трябвало да е няакква дива философия.

Между другото, смятам в тази тема да задавам всякакви въпроси за да може и другите завалии като мен да има от къде да черпят подобна информация. Остава само на просветените да им се занимава да отговарят :D
asn
Мнения: 246
Регистриран на: Пон Фев 02, 2015 15:54
Местоположение: Габрово
дал Браво: 239 пъти
получил Браво: 440 пъти

Re: Начинаещ в риболова

Мнение от asn »

Petkoveca
Недей да ловиш с въртящи блесни и плетено влакно за начало. Зарежи и воблерите за извесно време. Потърси си клатушки Yapada от точно 2гр. Помятай с тях малко на чисто място, за да свикнеш. Забрави, че са по-леки от колкото е теста на въдицата. Хубаво е да им сложиш единични куки за клатушки DECOY или VANFOOK номер 8. Охлаби аванса дотолкова, че като дръпнеш малко по-рязко да призвънква. Водиш бавно така, че клатушката да си мята куката ммм.. .все едно рибка си мята опашката. По този начин като клъвне малко кефалче няма да ти се налага да го засичаш - обикновено само се хваща. Пробвай после да понатегнеш малко и усети като клъвне как е. Може да се наложи да засечеш, за да хванеш. За по-големи риби и като ловиш с воблери и въртележки си иска още натягане както си писал. Постепенно ще свикнеш да водиш клатушките и на различна дълбочина. Отпусни се и мятай навсякъде - по течението, напреки, срещу него,.. Клатушките са най-евтини, щадят влакното, летят далеко и целят точно, рибите ги харесват, много по-малко се закачат и губят. Като се учех да ловя натягах аванса до край и не съм имал никакви грижи. И сега го правя когато ходя целенасочено за щука. Започнах да си играя с аванса и да се забавлявам от това като навъртях 5-6 години опит. :lol:
Успех!
Noob
Мнения: 32
Регистриран на: Нед Окт 20, 2019 14:41
Риболов: спининг
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Начинаещ в риболова

Мнение от Noob »

Аз с натегнат аванс, и засичане основно на водорасли, си счупих първата макара :D
cekal
Мнения: 247
Регистриран на: Чет Юли 12, 2018 3:06
Риболов: Спининг
дал Браво: 28 пъти
получил Браво: 198 пъти

Re: Начинаещ в риболова

Мнение от cekal »

Да започнеш в риболова директно със спининг е противоестествено, все едно от неолита да скокнеш директно в комунизъма. Амчи нейсе, да ви е жив и здрав мерака. Но да не откриете за себе си след 2 години, че най - привлекателния риболов е примерно този на косъм :wink:
Noob
Мнения: 32
Регистриран на: Нед Окт 20, 2019 14:41
Риболов: спининг
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Начинаещ в риболова

Мнение от Noob »

cekal написа: Вто Май 26, 2020 22:10 Да започнеш в риболова директно със спининг е противоестествено, все едно от неолита да скокнеш директно в комунизъма. Амчи нейсе, да ви е жив и здрав мерака. Но да не откриете за себе си след 2 години, че най - привлекателния риболов е примерно този на косъм :wink:
Не виждам много смисъл в това.Примерно, с какво точно риболовът на плувка, ще му помогне в спининга :?
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”