Начинаещ в риболова

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Аватар
Petkoveca
Мнения: 13
Регистриран на: Съб Май 23, 2020 12:16
Риболов: Спининг
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 34 пъти

Re: Начинаещ в риболова

Мнение от Petkoveca »

asn написа: Вто Май 26, 2020 19:43 .....Потърси си клатушки Yapada от точно 2гр. Помятай с тях малко на чисто място, за да свикнеш. Забрави, че са по-леки от колкото е теста на въдицата. Хубаво е да им сложиш единични куки за клатушки DECOY или VANFOOK номер 8.
Такива ли имаш предвид? https://bazar.bg/obiava-23564175/klatus ... ook-s-31-4
asn
Мнения: 247
Регистриран на: Пон Фев 02, 2015 15:54
Местоположение: Габрово
дал Браво: 240 пъти
получил Браво: 445 пъти

Re: Начинаещ в риболова

Мнение от asn »

Да. И те също са добри.
Ловят се и по-големи риби от тази на снимката. ;)

#Aliexpress BGN 2.83 | YAPADA Spoon 012 New Leech 2g-3g OWNER Single Hook+Feather 33mm-38mm Multicolor Zinc alloy Metal Small Spoon Fishing Lures Trout
https://a.aliexpress.com/_dSTYYeL

Като задобрееш пробвай и това, но само в този грамаж.

http://spinningfish.bg/catalogue/produc ... ebius-2-4g
...
FB_IMG_1590550603062.jpg
FB_IMG_1590550603062.jpg (232.04 KiB) Преглеждано 1706 пъти
joe
Мнения: 48
Регистриран на: Нед Мар 25, 2018 18:57
дал Браво: 73 пъти
получил Браво: 123 пъти

Re: Начинаещ в риболова

Мнение от joe »

Petkoveca написа: Вто Май 26, 2020 23:58 Такива ли имаш предвид? https://bazar.bg/obiava-23564175/klatus ... ook-s-31-4
нямам идея дали точно този модел има в предвид колегата, но аз ползвам точно такива, 2-3 грамови, и за кефал са супер.. понеже са с единични куки, можеш да ги мяташ по-смело около закачки. кефала ги харесва.. потърси и в алиекспреса (тоя от базар бг от там ги е взел все пак) и виж ако си заслужава разликата в парите (щото доста се чака) си поръчай от там. има всякакви готини цветове, ама чак толкова... вземай лъскава и златиста като за начало, да не се налага да се чудиш с кой от 10те цвята да пробваш :)

п.п.
има една тема "кой какво от aliexpress-a", разгледай я, колегите споделят за кадърни примамки там.. имай в предвид че това с али експреса е малко болест :) човек се увлича, и нали уж е по-евтино, започват да пристигат едни пратки ден през ден :).. и сигурно 80% от нещата не си заслужават дори и нищожната цена която си платил :D.. пълно е с боклуци..
Аватар
Petkoveca
Мнения: 13
Регистриран на: Съб Май 23, 2020 12:16
Риболов: Спининг
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 34 пъти

Re: Начинаещ в риболова

Мнение от Petkoveca »

Здравейте колеги,

Втори излет направих в Съботата. Доста по добре от първия. Купих си 2 3 малки клатушки по 2,5 и 3 грама с единични куки. Разходих се по градската част на марица. Беше капо ама поне си намерих няколко блесни на брега. По състоянието им бая отдавна са си били там :D Този път нямаше закачени дървета или скъсвания за което излета ми го бря за градивен спрямо първия.

Днес изпуших на работа и като се прибрах, просто грабнах въдицата и се изчесах към реката. Хвърлях по бавните места на блесна и клатушки ама нищо не излезе. Видях едно място където има течение и изглеждаше сравнително плитко но понеже със замятанията още имам проблем и не мога да постигам някаква хубава дистанция реших, че е време да събувам обувките и да понагазя малко, макар и с риск да се нарежа на нещо или да се простудя. Закачих едно воблерче на Salmo, Tiny 3 - 2,5 санта, гази до около 30 сантиметра като целта ми беше да не закчам по дъното понеже хорнета (пак на Salmo) дето слиза около метър мъкнеше водорасли от дъното. Почнах да замятам по течението, срещу него, на страни като идеята ми беше да тествам разлините места и да видя как се усеща воблера. 10-15 минути нищо и по едно време се без да очаквам пръта се поразтресе и инстинктивно засякох (без умисъл, по скоро някакъв рефлекс). Ето и резултата:
IMG_20200601_213218.jpg
IMG_20200601_213218.jpg (141.91 KiB) Преглеждано 1548 пъти
IMG_20200601_213519.jpg
IMG_20200601_213519.jpg (192.43 KiB) Преглеждано 1548 пъти
Беше се закачила с двете куки едновременно за ръба на устата. Както нямах и клещи, не знам как щях да я откачам ако го беше глътнала.
Знам, че това изобщо не е впечатляващ улов и има къде къде по големи и хубави риби обаче на мен ми е първата и нямаше как да не се похваля.
И накрая от толкова ентусиазъм е мерак да я пусна забравих да и се порадвам повече :cry:
Сега се опитвам да си спомня какво точно беше усещането при ударчето обаче от цялата еуфория, че най-накрая хванах риба забравих. Надявам се скоро да си припомня.

А ето го и геройчето. Доста готино воблерче обаче много лесно се заплитат двете куки една за друга след като падне във водата. Не знам дали при мен е така или това му е кусур на самия модел.
salmo-tiny-grh-450x450.jpg
salmo-tiny-grh-450x450.jpg (23.19 KiB) Преглеждано 1548 пъти
koriolan
Мнения: 198
Регистриран на: Съб Авг 09, 2008 19:02
Риболов: спининг
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 698 пъти
получил Браво: 179 пъти

Re: Начинаещ в риболова

Мнение от koriolan »

Поздравления за слуката! :)
Проблема с куките на Тини-то, не е само при теб, но пък лови дори със заплетени куки. :) А пък, ако много те дразни можеш да махнеш едната тройка.
Повече практика ще ти помогне да си подобриш дистанцията и замятането. При замятане вложи повече старание в точността, отколкото на дистанцията на замятане. С всеки излет ще ставаш по-добър, та ходи по-често :)
Успех!
TurboFish
Мнения: 30
Регистриран на: Пет Дек 21, 2018 18:10
Риболов: Спининг
дал Браво: 29 пъти
получил Браво: 13 пъти

Re: Начинаещ в риболова

Мнение от TurboFish »

Поздравления и от мен! Да стартираш с щука е добре, съдбата те е възнаградила! Скоро очакваме нови разкази! При теб е интересно да се чете, защото дори и капотата и незгодите описваш искрено и подробно. :)
Аватар
Petkoveca
Мнения: 13
Регистриран на: Съб Май 23, 2020 12:16
Риболов: Спининг
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 34 пъти

Re: Начинаещ в риболова

Мнение от Petkoveca »

Здравейте пичове,
Малко се изгубих последно време ама живота ме понесе бурно по течението. Та най-накрая, като ми се понатрупаха малко опит и някоя друга история, реших, че е време да продължа споделянето на "новашкия" ми опит, та току виж някой нов колега като мен прочете какъв съм кретен и не прави тъпотиите дето аз правя. :D
Първо да ви се похваля, 150-те метра влакно дето си бях навил на макаричката (2500) мамата мъ е**х от късане. Утре отивам да си купя ново. :D
Почти всеки път закачането е по разни клони и подводно-растящи мизерии на дъното понеже на местата дето до сега съм ходил все такива неща има, ама и аз съм тъп и упорит и все си ходя и си късам и пак си ходя. Та в магазина влакна продават, ама акъл не за жалост. Блажени са тия с дървените глави като мене. Както и да е.
След последния ми улов на едно щукле, излизах само за кефал. Имах доста успешни риболови (като зан начинаещ разбирасе). От това което научих до момента, мога да споделя, че с времето, малко по малко започваш да свикваш и разпознаването на закачка, почукване по камъните/дъното и кълването на рибата започва да става естествено. Съвсем непринудено започнах и да си изчиствам проводките (в зависимост от примамката). Някакси от самосебеси започнаха да се появяват и наченки на инстинкт къде, как да замятам, как да деиствам в течение и прочие. Мисля, че постоянство му е майката и най вече докато въртиш да не блееш на ляво, на дясно!
Още едно много важно нещо дето по трудния начин разбрах, дето и за начинаещи и за прота е важно. Гледайте къде стъпвата понеже бреговете и особенно тези на Марица са супер опсани. Аз пропаднах барабар с половин метър от брега във водата. Спаси ме само това, че брега имаше доста треволяци и успях да се хвана, иначе както не мога да плувам, щяхте да ме дирите с водолази и да ме дават по новините. След като се отърсих от шока даже успях да си догоня и въдицата дето отплува за Турско. :22: От сега нататък, на 2 метра от брега и това е!
Да кажа нещо и за воблерите. Купих си и скъпи и евтини, и не знам дали е случайност или не ама само на евтинджока ми върви. Салмотата, разни сръбски незнайни войни и всякакви китайски боклуци. Колегата Аsn дата супер съвет. Япадите си ги харесват като бабино внуче кабепченца.
Не мога да се похваля още с някой трофеен кефал, ама пък на излизане си правя една хубава бройка та кефа се получава. Един път взех малко та метнах на тигана. Еми, не е моето нещо. Да я хвана ми е кеф, да я ям, едно че ми е жал, друго, че и не е кой знае какво. И аз май ще съм пускач, ако не се шопурна пак в реката де. :(
Сега през септември ми се задават 2 свободни седмици та смятам да направя скоро някое друго включване.
Живи издрави и наслука на начинаещите, а и не само!
joe
Мнения: 48
Регистриран на: Нед Мар 25, 2018 18:57
дал Браво: 73 пъти
получил Браво: 123 пъти

Re: Начинаещ в риболова

Мнение от joe »

колега, аз слагам повод/лидер от ФК пред плетеното, така по често късам него (лидера).. иначе много се дразня ако скъсам 20-30 метра влакно, едно е че свършва бързо :), ама другото е че остава във водата като закачка, която пречи и на мен и на тези след мен..

и другото ти наблюдение за воблерите скъпи и евтини.. предполагам всички ловят, ама евтините нали не ги жалим толкова, хвърляме ги на "рискови" места, и тя рибата често е там (около разни клони камъни закачки). поне за себе си съм стигнал до тоя извод, не че са по-добри и ловят повече, ами по лесно се прежалват :)
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”