За 7 излета, нито едно кълване... Къде бъркам?

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
pkwiz
Мнения: 13
Регистриран на: Нед Ное 08, 2020 18:34
Риболов: спининг
дал Браво: 1 път
получил Браво: 9 пъти

За 7 излета, нито едно кълване... Къде бъркам?

Мнение от pkwiz »

Здравейте,

Преди около месец си закупих първия спининг комплект:

Въдица - Siweida Samurai 7-35g, 2.40m, бърз строй
Макара - Daiwa Regal LT 3000
Влакно - Unitika Shoregame X8 PE 1.2 - 25 lb
Повод - Trabucco T-Force XPS Fluorocarbon 0.280 мм - 7.16 кг
Примамки - най-различни силикони, воблери, клатушки и блесни които влизат в акцията на въдицата и покриват водния слой от дъното до повърхността.

След около 7-8 излета, все още нямам нито едно кълване и започвам да се чудя къде бъркам. Ходих на следните водоеми:

1. Река Искър - Хвърлях на топчести воблери и силикони, като се опитвах да ги водя по различни начини, но без успех. Колегата до мен хвана около 20 кефала на плувка на бял червей, но аз нямах нито един удар на воблерите и силиконите...
2. Панчарево платеното - Хвърлях на всички видове примамки които имам, без блесни, защото там са забранени. От 4 часа хвърляне, пак нито един удар.
3. Язовир Дяково - Пак пробвах всички примамки които имам, но за 3 часа пак без удар.
4. Панчарево платеното втори шанс - този път отидох възможно най-рано при отваряне и за над 4 часа, пак нито един удар.
5. Язовир Сопот - Отидох на съмване край стената като ми казаха, че има костури и бели риби с добър размер. Хвърлях на фиииш силикони номер 2 с 8 грамова глава и на няколко блесни номер 2 и 3, както и на различни воблери. 5 часа обикалях язовира, като предимно стоях край стената и пак без нито един удар.
6. Панчарево свободния язовир + платеното - Върнах се на Панчарево отново да пробвам този път и свободния язовир, но за няколко часа отново никакъв успех.
7. Язовир Дяково - Този път обикалях друга част от язовира и пак никакъв късмет.

За всичките часове обикаляне и хвърляне на различни видове примамки, нямам нито един удар. Преди това предимно съм ловял на фидер и плувка, където мога да кажа, че имам доста по-голям успех.

Аз ли бъркам някъде или избирам неподходящи водоеми или съм невиждан карък? Много ми е мерак да успея в този тип риболов, защото изглежда доста забавно, но за сега освен разочарование друго не съм видял.

Ще се радвам някой да сподели мнение и съвети какво да опитам. Благодаря предварително! :)
Аватар
Soafraid
Мнения: 199
Регистриран на: Вто Фев 26, 2019 20:18
Риболов: Spinning
дал Браво: 856 пъти
получил Браво: 537 пъти

Re: За 7 излета, нито едно кълване... Къде бъркам?

Мнение от Soafraid »

Кога риба ще кълве и жена ще даде, никой не може да каже упорство му е чалъма. Един път да нацелиш активността на рибите в този риболов кефа ще ти е по-голям от колкото на плувката или на фидера. Пък и сезона вече е труден, рибата става мудна и пасивна. От това, което си изброил си подготвен за всичко, тъй че упорствай. От моя опит, който имам мога да ти кажа, че 20 от 21 щукарски излета съм капо.Желая ти слука и да не се отказваш, защото винаги ще помниш първата си риба на спининг, тъй като си я чакал и желал толкова дулго време!
Наздраве и наслука! ;)
Има истина по-добра от лъжата, но и лъжа по-добра от истината!!!
pkwiz
Мнения: 13
Регистриран на: Нед Ное 08, 2020 18:34
Риболов: спининг
дал Браво: 1 път
получил Браво: 9 пъти

Re: За 7 излета, нито едно кълване... Къде бъркам?

Мнение от pkwiz »

Soafraid написа: Нед Ное 08, 2020 20:29 Кога риба ще кълве и жена ще даде, никой не може да каже упорство му е чалъма. Един път да нацелиш активността на рибите в този риболов кефа ще ти е по-голям от колкото на плувката или на фидера. Пък и сезона вече е труден, рибата става мудна и пасивна. От това, което си изброил си подготвен за всичко, тъй че упорствай. От моя опит, който имам мога да ти кажа, че 20 от 21 щукарски излета съм капо.Желая ти слука и да не се отказваш, защото винаги ще помниш първата си риба на спининг, тъй като си я чакал и желал толкова дулго време!
Наздраве и наслука! ;)
Благодаря за отговора колега! Ще продължавам да опитвам със сигурност. Инат съм и до последно няма да се предавам ! :D :fish1:
dobrikk
Мнения: 650
Регистриран на: Сря Юли 15, 2009 15:54
Местоположение: Бургас
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 124 пъти

Re: За 7 излета, нито едно кълване... Къде бъркам?

Мнение от dobrikk »

Ако ще ловиш кефал, костур, бяла вземи си пръчка до към 20г, влакно 0.6 - 0.8 pe и за повод 0.23. Повече ще усещаш примамките, а от там и кълването. Тоз такъм дет говориш си е целенасочено щукарскии за големи примамки.
pkwiz
Мнения: 13
Регистриран на: Нед Ное 08, 2020 18:34
Риболов: спининг
дал Браво: 1 път
получил Браво: 9 пъти

Re: За 7 излета, нито едно кълване... Къде бъркам?

Мнение от pkwiz »

dobrikk написа: Нед Ное 08, 2020 21:12 Ако ще ловиш кефал, костур, бяла вземи си пръчка до към 20г, влакно 0.6 - 0.8 pe и за повод 0.23. Повече ще усещаш примамките, а от там и кълването. Тоз такъм дет говориш си е целенасочено щукарскии за големи примамки.
Ще взема и лайтов такъм, но според мен нещо водоемите не подбирам добре. Дори нямам идея от къде да започна с избор на водоеми, защото не познавам други спинингисти които да подскажат за някое място, а по форумите и т.н хората си крият местата заради бракониери, което е разбираемо.
Fishh
Мнения: 338
Регистриран на: Чет Мар 07, 2013 19:47
Риболов: спининг
дал Браво: 17 пъти
получил Браво: 27 пъти

Re: За 7 излета, нито едно кълване... Къде бъркам?

Мнение от Fishh »

Cега е сезона на силиконите, остави воблерите и блесните, наблягай на различни грамажи и видове силикони. Такъма ти е добре, така ще си спестиш и доста примамки , просто ползвай малко по тежки глави 12-18гр. Сменяй тежеста и силикона през 2-3 замятания ако трябва като облавяш едно место 30-40мин сменяй и местoтo ако нямаш удър.
cekal
Мнения: 247
Регистриран на: Чет Юли 12, 2018 3:06
Риболов: Спининг
дал Браво: 28 пъти
получил Браво: 198 пъти

Re: За 7 излета, нито едно кълване... Къде бъркам?

Мнение от cekal »

pkwiz написа: Нед Ное 08, 2020 19:20
Аз ли бъркам някъде или избирам неподходящи водоеми или съм невиждан карък? Много ми е мерак да успея в този тип риболов, защото изглежда доста забавно, но за сега освен разочарование друго не съм видял.
Колега, гледам че си опищял и другия орталък :lol:
Бъркаш на много места, но това е неизбежно с оглед липсата на опит.
Въдицата и такъма ти са за щуки, не за костури. Ако искаш да настояваш за костур на силикон - въдица до 10 гр, плетено до 0.4, повод до 0.12 / става и монофил/, чебур./джиг глави/ до 3-4 гр, силикони до 5 см.
Октомври и ноември са кофти месеци да почваш на джиг, за капак цялата година е трагедия.
Панчарево е най - куция за силикони гьол, дето съм посещавал.
Дяково в момента е препълнен и нивото е метри над нормалното за сезона.
При следващите излети се оглеждай за колеги, ловящи костур на силикон. Попитай каквото те интересува, все някой ще откликне.
Гледам че обикаляш около София, така че може и друго да сториш - виж си личните съобщения.
Аватар
Daniel Defoe
Мнения: 1258
Регистриран на: Пон Авг 24, 2009 12:22
Риболов: R.I.P. BG Rivers (в частност Ма́рица преди Пловдив)
Местоположение: духом в Германия, западна
дал Браво: 1215 пъти
получил Браво: 865 пъти

Re: За 7 излета, нито едно кълване... Къде бъркам?

Мнение от Daniel Defoe »

---
Добро утро, колега, намерете малко време и се разходете до магазинчето на Сливница (посока Лъвов мост) и Ботев, вземете си примерно една пръчка Cort X 732M + #0.8 + 0.20 повод + няколко вида силикони на FishUp и помолете продавача да ви даде някой и друг съвет :tup:
Куче, което подушва гъза на друго куче получава повече информация от човек, който слуша български новини.

Една година "живот" в България се равнява на седем човешки.
Fishh
Мнения: 338
Регистриран на: Чет Мар 07, 2013 19:47
Риболов: спининг
дал Браво: 17 пъти
получил Браво: 27 пъти

Re: За 7 излета, нито едно кълване... Къде бъркам?

Мнение от Fishh »

Незнам защо всички казвате че такъма не става за костур, става просто кефа няма да е голям , но пък за бели и щуки си е добър. Да бил купил нова пръчка ново влакно , силикони да набие 200лв + и след време да разбере че и със сегашния такъм ще лови стига да ги има рибите. Нека се учи във началото със неговия си пък след време дa взима по висок клас такъми. Сега отивам на язовира пръчка 7-28 влакно 1.5 повод 0.40 :roll: ще пробвам със 6-10см силикони и 15-20гр глави да видим хващат ли се костури със тоя такъм.
Аватар
bobopeli
Мнения: 464
Регистриран на: Вто Юли 21, 2009 19:19
дал Браво: 885 пъти
получил Браво: 1467 пъти

Re: За 7 излета, нито едно кълване... Къде бъркам?

Мнение от bobopeli »

Fishh написа: Пон Ное 09, 2020 9:03 Незнам защо всички казвате че такъма не става за костур.........
Кофти такъм си е ако ти е първи риболов със силикони на костур, иначе и аз ако отида сега с подобен такъм ще хвана някой :tup:
pkwiz
Мнения: 13
Регистриран на: Нед Ное 08, 2020 18:34
Риболов: спининг
дал Браво: 1 път
получил Браво: 9 пъти

Re: За 7 излета, нито едно кълване... Къде бъркам?

Мнение от pkwiz »

cekal написа: Пон Ное 09, 2020 0:29
pkwiz написа: Нед Ное 08, 2020 19:20
Аз ли бъркам някъде или избирам неподходящи водоеми или съм невиждан карък? Много ми е мерак да успея в този тип риболов, защото изглежда доста забавно, но за сега освен разочарование друго не съм видял.
Колега, гледам че си опищял и другия орталък :lol:
Бъркаш на много места, но това е неизбежно с оглед липсата на опит.
Въдицата и такъма ти са за щуки, не за костури. Ако искаш да настояваш за костур на силикон - въдица до 10 гр, плетено до 0.4, повод до 0.12 / става и монофил/, чебур./джиг глави/ до 3-4 гр, силикони до 5 см.
Октомври и ноември са кофти месеци да почваш на джиг, за капак цялата година е трагедия.
Панчарево е най - куция за силикони гьол, дето съм посещавал.
Дяково в момента е препълнен и нивото е метри над нормалното за сезона.
При следващите излети се оглеждай за колеги, ловящи костур на силикон. Попитай каквото те интересува, все някой ще откликне.
Гледам че обикаляш около София, така че може и друго да сториш - виж си личните съобщения.
Аз взех този такъм с идеята да ловя щуки и по-големи хищници, но на този етап бих се задоволил каквото и да клъвне :D. Някак не си представям, че ако отида и дам още 300 лева за нов такъм, изведнъж ще почна да имам повече слука.
Аватар
баш майстора
Мнения: 5824
Регистриран на: Вто Юли 08, 2008 16:24
Риболов: Online
Местоположение: София
дал Браво: 1642 пъти
получил Браво: 1775 пъти

Re: За 7 излета, нито едно кълване... Къде бъркам?

Мнение от баш майстора »

pkwiz написа: Пон Ное 09, 2020 10:16 Някак не си представям, че ако отида и дам още 300 лева за нов такъм, изведнъж ще почна да имам повече слука.
Разбира се, че няма да имаш! Не 300, а 300 000 лв. да дадеш за въдици и примамки, резултата пак ще е същия. Първо - околософийските водоеми са много пресирани и хващането на каквато и да е риба не е лесна работа. Това, че сега е есен и рибите трябва да се търсят предимно на силикон, също не е вярно. Да, времето позахладня, но водата все още е сравнително топла и рибите все още не са се групирали на обичайните си зимни местообитания, така че няма как да им седнеш на главите и да скубеш бели риби и костурета на силикон в приятен ритъм. Моят съвет е да продължиш да търсиш основно щуките на всякакви примамки. Можеш да опиташ и някой следобеден излет - по това време на годината съм имал доста успешни излети на свечеряване. Най-важното е да се въоръжиш с търпение и да не се отказваш! :fish15:
"Няма риба в реката, само пъстърва, откакто се появи тя и изяде всичката друга риба..."
pkwiz
Мнения: 13
Регистриран на: Нед Ное 08, 2020 18:34
Риболов: спининг
дал Браво: 1 път
получил Браво: 9 пъти

Re: За 7 излета, нито едно кълване... Къде бъркам?

Мнение от pkwiz »

баш майстора написа: Пон Ное 09, 2020 11:49
pkwiz написа: Пон Ное 09, 2020 10:16 Някак не си представям, че ако отида и дам още 300 лева за нов такъм, изведнъж ще почна да имам повече слука.
Разбира се, че няма да имаш! Не 300, а 300 000 лв. да дадеш за въдици и примамки, резултата пак ще е същия. Първо - околософийските водоеми са много пресирани и хващането на каквато и да е риба не е лесна работа. Това, че сега е есен и рибите трябва да се търсят предимно на силикон, също не е вярно. Да, времето позахладня, но водата все още е сравнително топла и рибите все още не са се групирали на обичайните си зимни местообитания, така че няма как да им седнеш на главите и да скубеш бели риби и костурета на силикон в приятен ритъм. Моят съвет е да продължиш да търсиш основно щуките на всякакви примамки. Можеш да опиташ и някой следобеден излет - по това време на годината съм имал доста успешни излети на свечеряване. Най-важното е да се въоръжиш с търпение и да не се отказваш! :fish15:
Дай някаква идея къде да отида да търся щуки извън София в радиус 100-тина км. Ако ще имам повече шанс по-далеч, нямам против да опитам, просто не знам от къде да започна...
Аватар
sleepwalker
Мнения: 1573
Регистриран на: Вто Дек 13, 2005 22:31
Риболов: Спининг
Местоположение: Шумен
дал Браво: 242 пъти
получил Браво: 252 пъти

Re: За 7 излета, нито едно кълване... Къде бъркам?

Мнение от sleepwalker »

Такъми може да вземеш, примамки може да вземеш, но опит няма как да купиш, а това е най, ама наистина най-важната част от схемата. :) Най-полезното нещо за теб в момента ще бъде да идеш с някой опитен колега поне веднъж за риба и да видиш как стават на практика нещата, а и той да ти обяснява кое защо как в течение на излета. Едва след няколко такива риболова вече ще имаш база за сравнение на такъмите и ще се ориентираш какво ти е необходимо. Сега да купуваш ще е все едно да стреляш в тъмното. Затова направи всичко възможно да намериш някой отзивчив колега да те заведе и покаже, другото е на втори план! ;)
Мунчо написа: Кефалеца и особено дребно-средния костур се отличават с доста гейски нрав и понякога е нужно да бъдат провокирани с откровено деликатни воблери и блесни, за да предприемат действия, разтърсващи сърцата ни.
cekal
Мнения: 247
Регистриран на: Чет Юли 12, 2018 3:06
Риболов: Спининг
дал Браво: 28 пъти
получил Браво: 198 пъти

Re: За 7 излета, нито едно кълване... Къде бъркам?

Мнение от cekal »

pkwiz написа: Пон Ное 09, 2020 11:54 Дай някаква идея къде да отида да търся щуки извън София в радиус 100-тина км. Ако ще имам повече шанс по-далеч, нямам против да опитам, просто не знам от къде да започна...
Разходи се някой следобяд до Огняново, това са 30-тина километра. Щука има, колкото да прегризва силиконите. На стената, между нея и караваните и около водната кула може да попаднеш на колеги, дошли за костурета.
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”