каква спининг въдица да си закупя

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Аватар
1608
Мнения: 419
Регистриран на: Пет Мар 13, 2009 17:29
Риболов: Спиннинг
Местоположение: Варна
дал Браво: 483 пъти
получил Браво: 246 пъти

Re: каква спининг въдица да си закупя

Мнение от 1608 »

tommy12 написа: Нед Фев 21, 2021 16:24
1608 написа: Нед Фев 21, 2021 11:55
tommy12 написа: Нед Фев 21, 2021 7:28
1608 написа: Съб Фев 20, 2021 23:16 Адаш въдицата е според риболовеца... Начина на водене и засичане при бели риби.
Тъй като аз водя агресивно и засичам зверски използвам въдици ML , да намаля рязкото повдигането на силикона от дъното и да са ми по- редки късанията при засичане макар и при настроен аванс!
Никой не може да ти даде съвет за въдица преди ти сам да опознаеш себе си в този риболов. Всеки води различно с различна ръка и усещане :tup:

П.п. Ако ловиш от лодка въдицата не трябва да е по- къса от 2.40м. ,защото много често лодката се завърта точно към края на проводката ,а по- дългата въдицата ти помага да я продължиш правилно... също така при вадене белите риби те имат навика да отиват под лодката където пак по- дългата въдица върши по - добра работа ,а да не говорим за кастинга когато понякога е необходим за да може рибите да тръгнат след примамката и в последния момент да се излъжат :wink:
Как въдицата трябва да е според риболовеца обясни? Това за първи път чувам такова нещо! Ако не се води агресивно каква въдица? Когато се лови от лодка не ти трябва дълга въдица, предполага се че рибата я виждаш на сонара прикритието или структурата на дъното. Когато имаш waypoint на сонара повече от 15-20 метра от него е безмислено да си. Тук ми струва че ловиш от лодка както ловиш от брегът насляпо, другият вариант е ако нямаш сонар в лодката така да ловиш.
Относно въдицата съм писал защо!? Казвам на мен каква ми пасва...
От брега бели риби не обичам да ловя. Пробвал съм, но според мен този риболов е за лодка. От брега си много ограничен...
А за сонара който ползваме малко хора са виждали такъв на живо. Най - големия и последния сонар на Simrad (лодката е с 3 сонди) при направата и беше най - оборудваната лодка за риболов във България и най-бързия риб за размера си!

п.п. tommy12 разбирам добрите ти намерения, но нашите водоеми нямат нищо общо с тези в Щатите, също така и на плътността на рибите в тях :tup:
Здравей,

Водоемите имат много общо! Ти ловил ли си бяла риба в US, ако не си означава, че не знаеш да ли имат или нямат общо.
Щом имаш сонар в лодката и казваш, че трябва дълъг каст, на какво разстояние си от waypoint-a?
Защо лодката има 3 сонди ако има само един граф?
Здравей

Waypoint в превод: “ точка на пътя “ в България такъв термин нямаме.
Когато говорим за Точката имаме в предвид други неща...
Слагаме си колкото искаме сонди за да се опитаме да видим рибите които вече са рядкост на Графа и като махна сарказма те питам ,защо не дадеш съвет на колегата за въдица подходяща за него във Български водоеми ами се занимаваш с мен ,а не по - темата?!

п.п. Когато говоря за въдиците имам в предвид, че за някой едни са много хубави ,а за други не , но всичко според мен е индивидуално и всеки трябва сам да си намери въдицата!
Хищниците не са тревопасни
Куките са остри
Кафето е горещо
Рибите са хлъзгави ,когато са мокри
tommy12
Мнения: 741
Регистриран на: Чет Яну 12, 2012 18:20
Риболов: Die Hard Megabass
дал Браво: 89 пъти
получил Браво: 146 пъти

Re: каква спининг въдица да си закупя

Мнение от tommy12 »

Някаво напрежение и на "въпреки" усещам в поста ти!

Обеснявам ти специално за да разбереш, че не се "занимавам с теб".

1. Пръчка не се избира според риболовеца както казваш, пръчка се избира според техниката и примамките за които ще се ползва в случаят джиг. Има определени стандарти и спесификации на пръчките за тази техника.

2. Воденото, засичането и повдигането на джига от дъното нямат абсолютно нищо общо с POWER-A на въдицата! Обеснявам за теб и колегите, които незнаят и са прохождащи в риболова. POWER-A на въдицата е директно свързан с теста на влакното, който е определен за конкретната въдицата. Например Light Power въдица се ползва малък тест на влакното и разбирасе обратното Heavy Power с голям тест. Иначе могат да
се получат неприятни счупвания на въдиците.

3. Продължавам с обяснение за акцията на пръчката. Акцията на една пръчка се избира спрямо какви примамки ще се ползват и техниката!

4. Обеснявам ти в твоят случай, когато засичаш рязко ти говориш за RESPONSIVENESS на пръчката а не за POWER (ML) както си написал в поста си. RESPONSIVENESS на пръчката това е качеството на бланката да се огъва под напрежение по цялата си дължина, в твоят случай при силна и рязка засечка. RESPONSIVENESS важи при силен кастинг освобождава ce енергия при огъването.

5. Обеснявам какво е Waypoint. Щом ползваш преводач и в случаят буквален превод, трябва да правиш асоциация на думата . При сонарите с английско меню това е термина за маркиране на точки когато виждаш риба, определена структура на дъното или прикритие по дъното.

6. Относно сондите на сонара, ако е последен модел и нямаш актив таргет сонда в което съм почти сигурен, че нямаш. Аз нямам обяснение защо са ти 3 сонди и какво повече ще видиш, 1 сонда 3 в 1 е достатъчна.

7. Не съм дал конкретно мнение с препоръка за пръчка в случаят, защо нямам директен достъп или поглед върху БГ пазара какво се предлага.

Тези неща не ги пиша за да се правя на интересен или много важен или знаещ, това са факти и информация, които всеки по- интилигентен риболовец трябва да научи и знае! Иначе се въвеждат в заблуждение риболовци, които токущо прохождат в тази дисциплина! Ти все едно му каза на колегата със запитването "Купувай въдици докато ти пасне някоя"! Ама какъв е критерият не се знае, така нека да купува и харчи пари докато му пасне някоя пръчка. Пълна липса на логика!
Martin12
Мнения: 21
Регистриран на: Сря Фев 12, 2020 10:07
получил Браво: 2 пъти

Re: каква спининг въдица да си закупя

Мнение от Martin12 »

Получава се добра дискусия от която може да се научат разни неща, но няма нужда от това напрежение. Че ще се купуват различни въдици докато наистина откриеш своята е ясно, не може без това или ако стане , от първия път е луд късмет. Въпроса в цялата работа е че искам съвет от колеги които са ловили с различни въдици и могат да ме насочат към няколко модела. След като ме насочат избора ми ще бъде по лесен и ще избирам между 3 4 варианта докато в другия случай без насоката ще се наложи да избирам между десетки такива. Също така добрите отзиви за една пръчка не могат да се скрият, лошите също. Ясно е че винаги ще има някой който не е на същото мнение че пръчката е добра или лоша но от мнозинството ще се разбере на коя въдица може да се заложи.
Аватар
Ilian70
Мнения: 1718
Регистриран на: Пон Авг 24, 2009 21:06
Риболов: Спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 2095 пъти
получил Браво: 2530 пъти

Re: каква спининг въдица да си закупя

Мнение от Ilian70 »

tommy12 написа: Пон Фев 22, 2021 7:20 1. Пръчка не се избира според риболовеца както казваш, пръчка се избира според техниката и примамките за които ще се ползва в случаят джиг. Има определени стандарти и спесификации на пръчките за тази техника.
Колега, имаш ли изработен подход, в случай, че въдицата не отговаря на спеСификациите? За да стане ясно, давам пример - разлика в заявеният тест или това, дали е бърза, свръх бърза или някакъв строй, различен от изброените.
От личният си опит смея да твърдя, че дори въдици на известни и уважавани производители, не отговарят на посочените от самите тях параметри. Пак ще си позволя да дам пример - популярна въдица за джиг в България - Graphiteleader Tiro Nuovo 762l, не отговаря по тест нито в долната, нито в горната си граница. Мога да дам и други примери и то не малко.
С целият си постинг се опитвам да кажа, че въдица от каталожни данни и заявени параметри не може да се вземе. Всъщност, не че не може - напротив, но неудовлетворението от придобивката остава. Най-вероятно това се е опитал да каже и Мартин.
"За глухия всички, които танцуват, са луди."
Х. Букай
https://grifon11.com/
εκατόν έξι κών επτά
dobrikk
Мнения: 650
Регистриран на: Сря Юли 15, 2009 15:54
Местоположение: Бургас
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 124 пъти

Re: каква спининг въдица да си закупя

Мнение от dobrikk »

Според мен скайлайна, който Юри препоръчва е супер решение. Фаворит правят хубави въдици.
tommy12
Мнения: 741
Регистриран на: Чет Яну 12, 2012 18:20
Риболов: Die Hard Megabass
дал Браво: 89 пъти
получил Браво: 146 пъти

Re: каква спининг въдица да си закупя

Мнение от tommy12 »

Ilian70 написа: Пон Фев 22, 2021 20:17
tommy12 написа: Пон Фев 22, 2021 7:20 1. Пръчка не се избира според риболовеца както казваш, пръчка се избира според техниката и примамките за които ще се ползва в случаят джиг. Има определени стандарти и спесификации на пръчките за тази техника.
Колега, имаш ли изработен подход, в случай, че въдицата не отговаря на спеСификациите? За да стане ясно, давам пример - разлика в заявеният тест или това, дали е бърза, свръх бърза или някакъв строй, различен от изброените.
От личният си опит смея да твърдя, че дори въдици на известни и уважавани производители, не отговарят на посочените от самите тях параметри. Пак ще си позволя да дам пример - популярна въдица за джиг в България - Graphiteleader Tiro Nuovo 762l, не отговаря по тест нито в долната, нито в горната си граница. Мога да дам и други примери и то не малко.
С целият си постинг се опитвам да кажа, че въдица от каталожни данни и заявени параметри не може да се вземе. Всъщност, не че не може - напротив, но неудовлетворението от придобивката остава. Най-вероятно това се е опитал да каже и Мартин.
Адаш въдицата е според риболовеца... Начина на водене и засичане при бели риби.
Тъй като аз водя агресивно и засичам зверски използвам въдици ML , да намаля рязкото повдигането на силикона от дъното и да са ми по- редки късанията при засичане макар и при настроен аванс!
Никой не може да ти даде съвет за въдица преди ти сам да опознаеш себе си в този риболов. Всеки води различно с различна ръка и усещане
Цитирам отново колегата 1608 за да разбереш отговора ми на поста който беше към него.
Да, колегата Мартин12 правилно задава въпросът си тук във форум където може да получи отговор.
Усета на ръката се предобива с практиката, колкото повече практикуваш толква по добър усет придобиваш! Това се нарича "Data Collection" на този принцип се прави дизайн на пръчки, примаки, космически кораби, лекарства, ваксини и тн. :)

Обяснявам относно подхода за избора на въдица онлайн.

1. Първи вариант е "Проба Грешка" това е скъпият, който преди години е бил актуален вече не.

2. Вторият вариант "Съпоставка на Информациони Ресурси" форуми, youtube, колеги, приятели, социални мрежи, онлайн ревюта и т.н. Разбирасе цялата информация трябва да се филтрира! Отново "Data Collection" което някога в близкото бъдеще ще премине в AI и тогава директно ще питаме ФМ за отговор. :lol:
axel
Мнения: 522
Регистриран на: Чет Сеп 17, 2009 17:46
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 36 пъти
получил Браво: 85 пъти

Re: каква спининг въдица да си закупя

Мнение от axel »

Съгласен съм Томи . Ето едно предложение от мене https://www.youtube.com/watch?v=LSmauFMFYv8: Тук можем да се доверим на конструкторите на пръчката и има подходящи модели вписващи се в изисквания на Мартин , по специално модела 762МН .
риболовът е само хоби!
Martin12
Мнения: 21
Регистриран на: Сря Фев 12, 2020 10:07
получил Браво: 2 пъти

Re: каква спининг въдица да си закупя

Мнение от Martin12 »

Много точно казано




Ilian70 написа: Пон Фев 22, 2021 20:17
tommy12 написа: Пон Фев 22, 2021 7:20 1. Пръчка не се избира според риболовеца както казваш, пръчка се избира според техниката и примамките за които ще се ползва в случаят джиг. Има определени стандарти и спесификации на пръчките за тази техника.
Колега, имаш ли изработен подход, в случай, че въдицата не отговаря на спеСификациите? За да стане ясно, давам пример - разлика в заявеният тест или това, дали е бърза, свръх бърза или някакъв строй, различен от изброените.
От личният си опит смея да твърдя, че дори въдици на известни и уважавани производители, не отговарят на посочените от самите тях параметри. Пак ще си позволя да дам пример - популярна въдица за джиг в България - Graphiteleader Tiro Nuovo 762l, не отговаря по тест нито в долната, нито в горната си граница. Мога да дам и други примери и то не малко.
С целият си постинг се опитвам да кажа, че въдица от каталожни данни и заявени параметри не може да се вземе. Всъщност, не че не може - напротив, но неудовлетворението от придобивката остава. Най-вероятно това се е опитал да каже и Мартин.
Martin12
Мнения: 21
Регистриран на: Сря Фев 12, 2020 10:07
получил Браво: 2 пъти

Re: каква спининг въдица да си закупя

Мнение от Martin12 »

Точно тази проба грешка искам да намаля колкото се може повече защото съм правил грешки с избора на точния такъм в миналото от незнание и малко информация. За например ще дам закупуването на speed mastera 2.70 която разбирам в последствие че не е най подходящата за този тип риболов, а и с други такъми за друг вид риболов.
ГеоргиМ
Мнения: 369
Регистриран на: Пет Апр 28, 2017 10:59
Риболов: Спининг
дал Браво: 89 пъти
получил Браво: 157 пъти

Re: каква спининг въдица да си закупя

Мнение от ГеоргиМ »

Колега,
От варианта проба, грешка, няма бягане! Спорът, който водят колегите е излишен, защото и двамата са прави! Въдица се избира първо по каталожни данни, но те са различни за различните производители. В смисъл, че за един производител fast е едно за друг друго. Да не говорим, че в зависимост от класа въдица на един и същи производител, строеве, акции и прочие са съвсем различни. И там идва другото твърдение, че трябва да избереш въдица според самият теб, а това без да превъртиш доста въдици, няма как да стане!
Пробвано е😂.
Поздрави!
Martin12
Мнения: 21
Регистриран на: Сря Фев 12, 2020 10:07
получил Браво: 2 пъти

Re: каква спининг въдица да си закупя

Мнение от Martin12 »

Така ще е, с броби, но поне вече се насочих към няколко модела.
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”