каква спининг въдица да си закупя

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Martin12
Мнения: 21
Регистриран на: Сря Фев 12, 2020 10:07
получил Браво: 2 пъти

каква спининг въдица да си закупя

Мнение от Martin12 »

Здравейте. Искам да закупя спининг въдица на 2 части за риболов на бяла риба на джиг от лодка. Въдицата да не е по къса от 220 см и да не е по дълга от 245 см. Акцията може да е от мин. 5-20гр до към 10-30 гр (най - често използвам глави по 14/15гр но понякога и 20гр ). Макарата с която ще ловя е shimano stradic ci4+ 190гр. Искам въдицата да е лека, фина и чувствителна като предпочитам (fast) акциите пред (extra fast).Цената и да не е повече от около 400 лв. Моля да предложите различни модели в тези параметри и съответно впечатленията си за тях. Разбира се съм отворен и за по евтини предложения добри за парите си. Благодаря предварително.
Аватар
yuri todorov
Мнения: 1958
Регистриран на: Вто Сеп 19, 2006 23:13
Риболов: spinning & casting
Местоположение: София
дал Браво: 643 пъти
получил Браво: 585 пъти

Re: каква спининг въдица да си закупя

Мнение от yuri todorov »

Ето тази пръчка според мен е точно в целта.

https://www.nariba.com/obiavi/obiava/-F ... ast-a76750

Евентуално друг вариант е Арион на Крейзи Фиш, екстремно бърза и неестествено лека въдица, въпрос на опит и лични предпочитания, а и парите са и малко повече.

Не знам дали за по-вече пари ще се намери нещо което да си заслужава наистина.


NO FISHING, NO LIFE

http://orcaonline.org/


мъро
Мнения: 327
Регистриран на: Пет Окт 14, 2016 2:06
Риболов: Спининг
дал Браво: 153 пъти
получил Браво: 181 пъти

Re: каква спининг въдица да си закупя

Мнение от мъро »

От лодка не се търси дистанция, защо ти е толкова дълга въдица? Според мен ще ти е неудобно с тези дължини който си изброил.
cekal
Мнения: 247
Регистриран на: Чет Юли 12, 2018 3:06
Риболов: Спининг
дал Браво: 28 пъти
получил Браво: 198 пъти

Re: каква спининг въдица да си закупя

Мнение от cekal »

Преди време се разгоря дълга дискусия за Filstar Venom и сега като погледнах, има вариант от 2.36 с акция 5-28 и обявено тегло 90 грама. Строят е фаст. Цената е малко над бюджета ти, но рано или късно все някоя ще се покаже за продажба с намалена цена. Не си посочил изискване за максимално тегло, но белите риби искат бърза реакция и колкото по-лека, толкова по-добре. С каква въдица ловиш в момента?
Martin12
Мнения: 21
Регистриран на: Сря Фев 12, 2020 10:07
получил Браво: 2 пъти

Re: каква спининг въдица да си закупя

Мнение от Martin12 »

До сега имах shimano speed master 7-28 но на 270см от опит разбрах че е дълга и мека. сега лових с GAD Chaser 10,5 - 30,5 на 236 см.
мисля че дължината от окло 230 240 ми допада но акцията от 10 - 30 трябва да ми е горна граница.
В магазин пробвах същото shimano speedmaster на 240 и няма нищо общо. Много по стегната и рязка е.
angel81
Мнения: 25
Регистриран на: Нед Авг 30, 2015 15:16
Риболов: спининг, дъно , перо ..
дал Браво: 10 пъти
получил Браво: 2 пъти

Re: каква спининг въдица да си закупя

Мнение от angel81 »

black shadow jig 7-21/ 28 , ползвам я от брега но е за лодка... екстра фаст 213см, тази година имам долу горе 20тина 1,5-3 кг на нея. Доволен съм много, късичка лесно и интуитивно се хвърля в тъмното(сутрин, вечер), рибите се засичат яко, и се вадят лесно защото е къса. :) удари съм имал и на 50 метра и на 15 метра навътре, усеща доволно.
Martin12
Мнения: 21
Регистриран на: Сря Фев 12, 2020 10:07
получил Браво: 2 пъти

Re: каква спининг въдица да си закупя

Мнение от Martin12 »

Бях чел доста за black shadow и ходих да я намеря в магазин за да я пипна. Като чели не е моята, прекалено твърда ми седи имам чувството че въобще няма да се огъва иначе е лека и удобна но с прекалено бърза акция.
cekal
Мнения: 247
Регистриран на: Чет Юли 12, 2018 3:06
Риболов: Спининг
дал Браво: 28 пъти
получил Браво: 198 пъти

Re: каква спининг въдица да си закупя

Мнение от cekal »

Ако black shadow я усещаш лека, значи теглото не ти е важен критерий. Избери нещо от горната граница на предвидения бюджет и купувай. На чужди впечатления не разчитай особено, всичко е субективно.
Martin12
Мнения: 21
Регистриран на: Сря Фев 12, 2020 10:07
получил Браво: 2 пъти

Re: каква спининг въдица да си закупя

Мнение от Martin12 »

разбира се че всичко е субективно и е въпрос на лична преценка кое ти харесва и кое не. Просто искам да се спра на няколко модела които ме устройват като параметри , да ги пипна и след това да избера този който ми допада най много.
Аватар
1608
Мнения: 419
Регистриран на: Пет Мар 13, 2009 17:29
Риболов: Спиннинг
Местоположение: Варна
дал Браво: 479 пъти
получил Браво: 246 пъти

Re: каква спининг въдица да си закупя

Мнение от 1608 »

Адаш въдицата е според риболовеца... Начина на водене и засичане при бели риби.
Тъй като аз водя агресивно и засичам зверски използвам въдици ML , да намаля рязкото повдигането на силикона от дъното и да са ми по- редки късанията при засичане макар и при настроен аванс!
Никой не може да ти даде съвет за въдица преди ти сам да опознаеш себе си в този риболов. Всеки води различно с различна ръка и усещане :tup:

П.п. Ако ловиш от лодка въдицата не трябва да е по- къса от 2.40м. ,защото много често лодката се завърта точно към края на проводката ,а по- дългата въдицата ти помага да я продължиш правилно... също така при вадене белите риби те имат навика да отиват под лодката където пак по- дългата въдица върши по - добра работа ,а да не говорим за кастинга когато понякога е необходим за да може рибите да тръгнат след примамката и в последния момент да се излъжат :wink:
Хищниците не са тревопасни
Куките са остри
Кафето е горещо
Рибите са хлъзгави ,когато са мокри
tommy12
Мнения: 741
Регистриран на: Чет Яну 12, 2012 18:20
Риболов: Die Hard Megabass
дал Браво: 89 пъти
получил Браво: 146 пъти

Re: каква спининг въдица да си закупя

Мнение от tommy12 »

1608 написа: Съб Фев 20, 2021 23:16 Адаш въдицата е според риболовеца... Начина на водене и засичане при бели риби.
Тъй като аз водя агресивно и засичам зверски използвам въдици ML , да намаля рязкото повдигането на силикона от дъното и да са ми по- редки късанията при засичане макар и при настроен аванс!
Никой не може да ти даде съвет за въдица преди ти сам да опознаеш себе си в този риболов. Всеки води различно с различна ръка и усещане :tup:

П.п. Ако ловиш от лодка въдицата не трябва да е по- къса от 2.40м. ,защото много често лодката се завърта точно към края на проводката ,а по- дългата въдицата ти помага да я продължиш правилно... също така при вадене белите риби те имат навика да отиват под лодката където пак по- дългата въдица върши по - добра работа ,а да не говорим за кастинга когато понякога е необходим за да може рибите да тръгнат след примамката и в последния момент да се излъжат :wink:
Как въдицата трябва да е според риболовеца обясни? Това за първи път чувам такова нещо! Ако не се води агресивно каква въдица? Когато се лови от лодка не ти трябва дълга въдица, предполага се че рибата я виждаш на сонара прикритието или структурата на дъното. Когато имаш waypoint на сонара повече от 15-20 метра от него е безмислено да си. Тук ми струва че ловиш от лодка както ловиш от брегът насляпо, другият вариант е ако нямаш сонар в лодката така да ловиш.
Аватар
karaburov
Мнения: 470
Регистриран на: Пет Мар 19, 2010 13:04
дал Браво: 209 пъти
получил Браво: 288 пъти

Re: каква спининг въдица да си закупя

Мнение от karaburov »

Martin12 написа: Пет Фев 19, 2021 14:04 До сега имах shimano speed master 7-28 но на 270см от опит разбрах че е дълга и мека. сега лових с GAD Chaser 10,5 - 30,5 на 236 см.
мисля че дължината от окло 230 240 ми допада но акцията от 10 - 30 трябва да ми е горна граница.
В магазин пробвах същото shimano speedmaster на 240 и няма нищо общо. Много по стегната и рязка е.
Спийдмастер и джиг,въобще не си подхождат! Имах 2,1 7-28 последния моделDX и си е чиста воблерова въдица.(с реален тест 5-20 по мое виждане)
Въдицата за лодка трябва да е толкова дълга,че като застанеш в средата на лодката да можеш да обхождаш цялата лодка от външната страна на лодката с нея.Особено ако е гуменетка ;) Щом ползваш глави 14-15гр най често за да имаш ресурс за по дълбоки участъци,то теста на въдицата би било да бъде нещо от сорта на 8-32 или 10-30-40 иначе на 20+м ще влачиш един силикон по дъното и няма да го отлепяш адекватно. Предлагам ти да загледаш Спортекс Хидра (имам такъв 12-54)на 2,1 и си ловя точно с тези грамажи.Сейвидж Гиър СГ4 12-35 2,21(също я имам) и Понтон 21 Крашер 7-28(там е леко занижен теста) .Ариоона за мен лично е топа в тоя случай,имах я но така и не се спогодих с късата и дръжка....Наистина е екста ш...бан фаст строй,но има уникална чуствителност.Имам и распер на нея,при удара те побиват тръпки в капачките :D Бих загледал също и на Юри предложението,но там вече е личен избор.Макарата ти също щее дойде слаба за 20гр+силикон и 20+м по грамажа мисля,че е 2500 .4000 би ти балансирала и по добре такива въдици .
Аватар
1608
Мнения: 419
Регистриран на: Пет Мар 13, 2009 17:29
Риболов: Спиннинг
Местоположение: Варна
дал Браво: 479 пъти
получил Браво: 246 пъти

Re: каква спининг въдица да си закупя

Мнение от 1608 »

tommy12 написа: Нед Фев 21, 2021 7:28
1608 написа: Съб Фев 20, 2021 23:16 Адаш въдицата е според риболовеца... Начина на водене и засичане при бели риби.
Тъй като аз водя агресивно и засичам зверски използвам въдици ML , да намаля рязкото повдигането на силикона от дъното и да са ми по- редки късанията при засичане макар и при настроен аванс!
Никой не може да ти даде съвет за въдица преди ти сам да опознаеш себе си в този риболов. Всеки води различно с различна ръка и усещане :tup:

П.п. Ако ловиш от лодка въдицата не трябва да е по- къса от 2.40м. ,защото много често лодката се завърта точно към края на проводката ,а по- дългата въдицата ти помага да я продължиш правилно... също така при вадене белите риби те имат навика да отиват под лодката където пак по- дългата въдица върши по - добра работа ,а да не говорим за кастинга когато понякога е необходим за да може рибите да тръгнат след примамката и в последния момент да се излъжат :wink:
Как въдицата трябва да е според риболовеца обясни? Това за първи път чувам такова нещо! Ако не се води агресивно каква въдица? Когато се лови от лодка не ти трябва дълга въдица, предполага се че рибата я виждаш на сонара прикритието или структурата на дъното. Когато имаш waypoint на сонара повече от 15-20 метра от него е безмислено да си. Тук ми струва че ловиш от лодка както ловиш от брегът насляпо, другият вариант е ако нямаш сонар в лодката така да ловиш.
Относно въдицата съм писал защо!? Казвам на мен каква ми пасва...
От брега бели риби не обичам да ловя. Пробвал съм, но според мен този риболов е за лодка. От брега си много ограничен...
А за сонара който ползваме малко хора са виждали такъв на живо. Най - големия и последния сонар на Simrad (лодката е с 3 сонди) при направата и беше най - оборудваната лодка за риболов във България и най-бързия риб за размера си!

п.п. tommy12 разбирам добрите ти намерения, но нашите водоеми нямат нищо общо с тези в Щатите, също така и на плътността на рибите в тях :tup:
Хищниците не са тревопасни
Куките са остри
Кафето е горещо
Рибите са хлъзгави ,когато са мокри
tommy12
Мнения: 741
Регистриран на: Чет Яну 12, 2012 18:20
Риболов: Die Hard Megabass
дал Браво: 89 пъти
получил Браво: 146 пъти

Re: каква спининг въдица да си закупя

Мнение от tommy12 »

1608 написа: Нед Фев 21, 2021 11:55
tommy12 написа: Нед Фев 21, 2021 7:28
1608 написа: Съб Фев 20, 2021 23:16 Адаш въдицата е според риболовеца... Начина на водене и засичане при бели риби.
Тъй като аз водя агресивно и засичам зверски използвам въдици ML , да намаля рязкото повдигането на силикона от дъното и да са ми по- редки късанията при засичане макар и при настроен аванс!
Никой не може да ти даде съвет за въдица преди ти сам да опознаеш себе си в този риболов. Всеки води различно с различна ръка и усещане :tup:

П.п. Ако ловиш от лодка въдицата не трябва да е по- къса от 2.40м. ,защото много често лодката се завърта точно към края на проводката ,а по- дългата въдицата ти помага да я продължиш правилно... също така при вадене белите риби те имат навика да отиват под лодката където пак по- дългата въдица върши по - добра работа ,а да не говорим за кастинга когато понякога е необходим за да може рибите да тръгнат след примамката и в последния момент да се излъжат :wink:
Как въдицата трябва да е според риболовеца обясни? Това за първи път чувам такова нещо! Ако не се води агресивно каква въдица? Когато се лови от лодка не ти трябва дълга въдица, предполага се че рибата я виждаш на сонара прикритието или структурата на дъното. Когато имаш waypoint на сонара повече от 15-20 метра от него е безмислено да си. Тук ми струва че ловиш от лодка както ловиш от брегът насляпо, другият вариант е ако нямаш сонар в лодката така да ловиш.
Относно въдицата съм писал защо!? Казвам на мен каква ми пасва...
От брега бели риби не обичам да ловя. Пробвал съм, но според мен този риболов е за лодка. От брега си много ограничен...
А за сонара който ползваме малко хора са виждали такъв на живо. Най - големия и последния сонар на Simrad (лодката е с 3 сонди) при направата и беше най - оборудваната лодка за риболов във България и най-бързия риб за размера си!

п.п. tommy12 разбирам добрите ти намерения, но нашите водоеми нямат нищо общо с тези в Щатите, също така и на плътността на рибите в тях :tup:
Здравей,

Водоемите имат много общо! Ти ловил ли си бяла риба в US, ако не си означава, че не знаеш да ли имат или нямат общо.
Щом имаш сонар в лодката и казваш, че трябва дълъг каст, на какво разстояние си от waypoint-a?
Защо лодката има 3 сонди ако има само един граф?
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”