Помощ за избор на макара

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
mAnTi
Мнения: 207
Регистриран на: Сря Юли 25, 2007 11:41
Местоположение: София

Помощ за избор на макара

Мнение от mAnTi »

Здравейте,
Имам желание да си закупя макара, но се нуждая от помощ/съвет при избора, тъй като последните години за жалост се откъснах от риболова. Пръчката, която използвам е на около 13-14 години St. Croix Avid 2,74 акция е приблизително /по смомен/ 10-28 г., като основно ловя щука и распер на Дунав. За момента съм се спрял на Daiwa BG 3 000 след като прочетох доста добри отзиви за нея, но все пак реших да попитам и тук ако някой е ползвал такава, както и ако е възможно да ми препоръчате от къде да я закупя. Ето линк за макарата, който намерих:
https://spinning-market.com/%D1%81%D0%B ... g-3000-637
Ако някой може да ми препоръча друга макара, от която е доволен приблизително за тази цена също ще съм благодарен.
Също моля да ми препоръчате смазочни материали и влакно, преди си взимах монофил на трабуко /не помня името точно/ с щука на опаковката, тъй като така и не свикнах да ловя с плетеняк.
Допълнение: Забравих, че гледах и този модел отново на Daiwa в Aliexpress, но никога не съм поръчвал от там нямам представа оригинални ли са и прочие та ако някой може да ме осветли:
https://www.aliexpress.com/item/1005002 ... web201603_
Благодаря предварително на отзовалите се :)
Svetlin
Мнения: 9
Регистриран на: Сря Яну 27, 2021 11:02
получил Браво: 1 път

Re: Помощ за избор на макара

Мнение от Svetlin »

аз използвам тази комбинация от въдица и макара.. доволен съм
Svetlin
Мнения: 9
Регистриран на: Сря Яну 27, 2021 11:02
получил Браво: 1 път

Re: Помощ за избор на макара

Мнение от Svetlin »

IMG_20210523_173849.jpg
IMG_20210523_173849.jpg (137.22 KiB) Преглеждано 2534 пъти
Svetlin
Мнения: 9
Регистриран на: Сря Яну 27, 2021 11:02
получил Браво: 1 път

Re: Помощ за избор на макара

Мнение от Svetlin »

IMG_20210523_173837.jpg
IMG_20210523_173837.jpg (122.93 KiB) Преглеждано 2533 пъти
IMG_20210523_173837.jpg
IMG_20210523_173837.jpg (122.93 KiB) Преглеждано 2533 пъти
Аватар
Daniel Defoe
Мнения: 1258
Регистриран на: Пон Авг 24, 2009 12:22
Риболов: R.I.P. BG Rivers (в частност Ма́рица преди Пловдив)
Местоположение: духом в Германия, западна
дал Браво: 1215 пъти
получил Браво: 863 пъти

Re: Помощ за избор на макара

Мнение от Daniel Defoe »

mAnTi написа: Нед Май 23, 2021 13:27 ... като основно ловя щука и распер на Дунав
Наслука :fish15:
Куче, което подушва гъза на друго куче получава повече информация от човек, който слуша български новини.

Една година "живот" в България се равнява на седем човешки.
dancho66
Мнения: 105
Регистриран на: Чет Мар 19, 2015 19:20
Риболов: Всичко без щека и муха
дал Браво: 38 пъти
получил Браво: 205 пъти

Re: Помощ за избор на макара

Мнение от dancho66 »

Здравей Колега
Това, че си решил да купуваш Daiwa BG не е никак лошо! За тези пари едва ли може да се намери по-желязна макара. Единствено Сарагосата на Шимано и е конкуренция. Моделите които си показал обаче са доста различни. Първият е класическа макара и може да бъде купена на добра цена:
https://www.nordfishing77.at/daiwa-bg-3000-sw-6193
Вторият е по концепцията Monocoque и също я има в Норда:
https://www.nordfishing77.at/daiwa-bg-m ... 2021-18653
И двата модела могат да се тунинговат с допълнителни лагери и доставката до България е 12 евра.
mAnTi
Мнения: 207
Регистриран на: Сря Юли 25, 2007 11:41
Местоположение: София

Re: Помощ за избор на макара

Мнение от mAnTi »

Благодаря на всички отзовали се. За сега съм в малка дилема дали да не отделя една идея повече пари и да си взема Shimano Stradic поради добрите отзиви и за нея. Като дойде време да взимам и взема макара ще се похваля. Много Ви благодаря отново, че не ме оставихте да стрелям в тъмното :)
tino
Мнения: 193
Регистриран на: Пон Ное 05, 2007 23:26
дал Браво: 219 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Помощ за избор на макара

Мнение от tino »

Обикновено човек знае какво иска,просто има нужда и от външно потвърждение :)
dancho66
Мнения: 105
Регистриран на: Чет Мар 19, 2015 19:20
Риболов: Всичко без щека и муха
дал Браво: 38 пъти
получил Браво: 205 пъти

Re: Помощ за избор на макара

Мнение от dancho66 »

Ти да видиш :shock:
От първоначалния анонс на автора на тази тема останах с впечатление, че се търси здрава, макар и малко груба макара за малко пари. Не, че Страдика не става за риболов, но натоварен с това което понасят без проблем Сарагосата и Бг-то сдава багажа много бързо.
Аватар
bat.galin
Мнения: 1952
Регистриран на: Чет Дек 06, 2007 18:50
Местоположение: Добрич
дал Браво: 637 пъти
получил Браво: 446 пъти

Re: Помощ за избор на макара

Мнение от bat.galin »

Тез 305 гр. макара + 170 гр, въдица колко дълго време можеш неуморно да ги мааш ?
Пък и рибите, които си посочил, не предполагат търсенето на макара за подобни натоварвания :idea:
Страдик 4000 е достатъчен, мисля, а ти си реши бърз ли искаш или нормален.
Успехи.
пп. ...и попитай кои от писалите ловят от брега :idea:
mAnTi
Мнения: 207
Регистриран на: Сря Юли 25, 2007 11:41
Местоположение: София

Re: Помощ за избор на макара

Мнение от mAnTi »

Благодаря отново и се извинявам на Данчо, както и на някой друг, който е искал да ми помогне но не съм се изразил добре и това е довело до объркване. Принципно се бях спрял на дайвата първоначално, но колега от форума ме насочи към страдик и така като огледах мисля, че действително ще е по-подходяща, а и цената не е особено по-висока.
Също вероятно трябваше да кажа и че ловя от брега. Грамажа на дайвата също може да ми дойде в повече нямам идея последната ми макара, която ползвам е 265 грама и може да се каже, че ми е добре.
Та като цяло мисля да се спра на Страдик и се надявам, че ще е правилният избор :)
tino
Мнения: 193
Регистриран на: Пон Ное 05, 2007 23:26
дал Браво: 219 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Помощ за избор на макара

Мнение от tino »

Загледах ето това:
https://www.mftackle.com/makari-fishing ... LT_4000-CP
При размер 4000 го дават 235гр.,същевременно е и с по-тягово предавателно число-4.7
Ако някой от колегите го има или е ловил може да сподели впечатления...
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5650
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 547 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Re: Помощ за избор на макара

Мнение от Димитър Тодоров »

mAnTi написа: Нед Май 23, 2021 13:27 Здравейте,...Също моля да ми препоръчате смазочни материали и влакно, преди си взимах монофил на трабуко /не помня името точно/ с щука на опаковката, тъй като така и не свикнах да ловя с плетеняк....Благодаря предварително на отзовалите се :)
Привет,

Ако все пак имаш желание да опиташ плетено влакно срещу познатият монофил, моят съвет е за този модел на Госен в размер # 0.8

https://filstar.com/bg/Vlakno-pleteno-G ... o-Special/

Госен предлагат добри влакна на разумна цена,а модела го ползвам вече (май?) втора година в този размер като основна линия.

Поздрави и приятни часове с любимата Река! :tup:
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
rap66
Мнения: 173
Регистриран на: Пон Фев 19, 2007 12:27
Местоположение: Варна
дал Браво: 34 пъти
получил Браво: 33 пъти

Re: Помощ за избор на макара

Мнение от rap66 »

Аз също бих препоръчал DAIWA EXCELER LT 2021. Има всички нужни екстри на Дайва, и мазния ход характерен за Шимано. Имам двата последни модела страдика за сравнение.
Аватар
ICO69
Мнения: 127
Регистриран на: Пон Дек 14, 2009 18:11
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 38 пъти

Re: Помощ за избор на макара

Мнение от ICO69 »

mAnTi написа: Вто Май 25, 2021 21:20 Благодаря отново и се извинявам на Данчо, както и на някой друг, който е искал да ми помогне но не съм се изразил добре и това е довело до объркване. Принципно се бях спрял на дайвата първоначално, но колега от форума ме насочи към страдик и така като огледах мисля, че действително ще е по-подходяща, а и цената не е особено по-висока.
Също вероятно трябваше да кажа и че ловя от брега. Грамажа на дайвата също може да ми дойде в повече нямам идея последната ми макара, която ползвам е 265 грама и може да се каже, че ми е добре.
Та като цяло мисля да се спра на Страдик и се надявам, че ще е правилният избор :)
Правилно си се спрял на страдика..Ще ти дам един добър съвет...Не си купувай дайва bg... :D
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”