КАКВИ ВЪДИЦИ ДА ИЗПОЛЗВАМЕ ЗА СОМ

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
Landy
Мнения: 432
Регистриран на: Съб Окт 28, 2006 14:55
Местоположение: По света и в Бургас
Обратна връзка:

Мнение от Landy »

Емо 83 написа:
Дължина от 1.80 до 2.20м.Либри от 30 на върха до 80 в основата.Водачи-най-много 2 ролкови 1-я и последния.
За дължината и акцията горе-долу си обяснявам предпочитанията ти, но зощо само 2 ролкови водача? Тегло,цена...?
Първите ни и най-кадемлийски въдици бяха две PENN Senator с дължина 6'6'', единия с акция 30-40 lb и макара PENN Senator 113Н, другия с акция 40-60 lb и макара PENN Senator 114Н. Те са точно като предпочитаните от тебе- един ролков водач на върха и втори преди макарата. Най-големите риби все на тях налитаха. Искаше ми са да са по-леки, но иначе са добри въдици за цената си.
Как би изглеждала според вас "идеалната" въдица за риболов на сом 50+ кг на кльонк? Примерно с ролков водач на върха с по-голям диаметър за по- равномерно разпределение на силите при прехода от верикалната към хоризонталната равнина? Дължина, материал,форма на дръжката,макародържач,бланки,строй...
Питам, защото ловите с въдици разработени за други условия и риби и едва ли всичко съвпада с изискванията ви за риболов на сом.
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

Lande,имам чувство,че нямаме изграден критерий за въдици за сом.По скоро при нас е малко мода.Не мога да развивам тема за въдиците,защото много малко знаем.Общо взето има една марка,която горе долу става и ния всичките сме с нея.Нямаме избор,а и малко знаем.Затова помолих Пена да ни разкаже за въдиците.Гледам,че тук отдаваме малко значение на тях или по-точно второстепенно такова.Аз мисля,че ловя с малко по-твърда въдица от колкото трябва.За сома трябва мек връх-когато натисне Да не усеща напъна от въдицата и в същото време,когато го засечеш да има сила да напънеш рибата.Повечето сомове,които ловим са доста по-дребни от силата на такъма ни.Затова смятам,че върха на въдицата трябва да е около20-30 либри.Докато в основата трябва да са 50-70 либри.Определено по-твърдата въдица помага само когато си сам и си закачил голям сом.Казвам сам,защото на края трябва да се повдигне рибата за да се върже.С по-мека въдица това е трудно,но и голям сом я закачиш тази година я не.Водачите може и да не са ролкови,Защото развиването на аванса и триенето на влакното са доста по-малки от колкото в морския риболов.Исками се да имам въдица Сикър с 25-60 либри при дължина 2м.Искам такава,защото сигурно нямам и ,защото много малко зная за въдиците.Ако можете разяснете.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
PENN
Мнения: 4833
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 2:29
Местоположение: San Diego CA
получил Браво: 8 пъти

Мнение от PENN »

Аз трудно мога да кажа нещо са сомска прьчка,но знам,че в едно не си прав.Ролковите водачи са най-полезни при свита прьчка и не толкова при скорост.Ако ти бяга на скорост рибока го спираш с наведена прьчка и аванс на макарата,а не с прьт в небето.Загледай някои клипове из интернет и ще се убедиш,че барза риба се спира с прачка почти в хоризонтално положение - там водачите не играят голяма роля,но като се свие на 2 си показва силата всичко което е с ролки.

На мека прьчка каквато е 30-80 е добре не само пьрвия и последния да са ролки,а всичко що е по прьта.По принцип в тежкарския риболов е така - всичко е ролки.Ти ме пита горе и знам какво ме пита,но виж аз какво сьм ти казал - всичките прьчки които сьм дал за пример са ролкови водачи.

Не ми е ясно сьщо за какво му е на сома мек врьх - просто карай на кликьр и като искаш да го засечех си вклучи аванса и засичай,не ти трябва прьчка с чак толкова мек врьх.Може и от 40,че и от 50 да почва - нещо от рода на 50-80 или 50-90 - добро засичане,добра повдигаща мощ,добьр контрол в близост до лодката,яка прьчка отговаряща на такьма...................Меката не я усещал сома,но и не забива добре куките според мен.На здраво хванали куки и кабел за повод няма мьрдане,но с мека прьчка куки трудно се сецат.

Аз предпочитам прости и здрави прьчки от стькло,мое и графитени,но им височка цената.Прьчка 40-80 или 50-90 с метален макародьржач,ролови водачи,около и под 2 метра,пльтно стькло,цепен задник и гумен горен захват си е прьчката за мен.

Цените тук на добра прьчка почват от около 200 и стигат до около ................+ - 600 кинта. :shock:
Go BIG or Go Home!
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

Благодаря ти за отговора Асене.Разбрах те,но ми трябва време да осмисля казаното от теб и това което се случва при нас.Зная едно със сигурност,че повечето неща за които ни пишеш в последстие се оказват правилни.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
PENN
Мнения: 4833
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 2:29
Местоположение: San Diego CA
получил Браво: 8 пъти

Мнение от PENN »

Спора в яко нещо,може да се научат някои неща.

Виж ми сега тьпата логика.Сома имал твьрда уста,четки разни,хващал само с тях и после гьлтал.....................остри куки му трябват и здрава засечка за забиване на куката..............

От друга страна си е голяма риба,закачки колкото искаш по дьното,на плитко се лови в някои случаи и трябва да се спира да не ходи кьм дьното,да се повдига,да се мори.................

Като засечех сома го ловиш на спряло,а това за мен значи сом под или около лодката,здрав аванс за да спреш рибата и да забиеш куката,но и здраво поемане на ударите от прьчката - сома ти е в краката,прьта е на около 90 градуса спрямо водата да не кажа и повече.Меката прьчка в случая е добра идея ,НО.......................


Следиш ми мисьлта нали?Пьрво за да забиеш кука ще се сьгласиш с мен,че е по-добре да се ползва твьрда прьчка,а не мека.Второ за повдигане на сома е добре пвьрда,а не шкембе,за контрол на сома до лодката няма голям смисьл да имаш прьча която вьрха и сочи водата - това значи че сома е под или около лодката и контрола му е никакьв.


Бе няма да си кажа всичко аз,че много филосовствам.Айде по темата.

Твьрда прьчка и макара на свободен аванс и само на кликьр.Взима сома,обира ти корема и почва да вьрти барабана,кликьра ти казва,че е готов за засечка.Взимаш си прьчката от стойката,навеждаш е кьм водата да имаш замах,буташ аванса в позиция АВАНС и се исилваш кат хамалин.

Кво се получава - сома идея си няма,че е на куката - тегли само барабан на празен ход,а не навейда прьчки.Втория трик е,че му даваш време да гльтне или сам ти преценяваш кога да засечеш,а нчмаш само 2-4 секунди докато се усети,че ти навежда прьчката и да плиуе,Третото нещо е,че си го засякьл с тварда прьчка,куката е забита,а не му драска по четките................


Забил си вече куката,спрял си го с наведена прьчка и як аванс и идва време за борбата.

Нямаш работа над него - ако се с мекица ДА,може да ти помогне да потуши ударите,но много по-добра идея е на де мрьднеш от сома,да се отдалечиш от него и да ти мори наведена прьчка и аванс,а не да те разхожда като простинал из лодката.Нека се мори на дистанция,нека тегли,нека си се вьрти.........................мека прьчка не ти трябва в случая,те си е наведена доста и макарата го тормоси него.

Не си го морил достатачно,но те и мьрзи да навиваш - ми дай газ на мотора,чакай го да клекне,да се измори малко и да е готов.

Почваш да вадиш - обираш яко с прьчка от дистанция - кое е по-добре - мека или твьрда?За мен твьрдата обира повече,имам си място и си го моря,набирам си го,вдигам си го ако ми трябва,контролирам му посоката..............................а тия работи с мекица няма как да станат - там само 30% от прьта работи,другото следва влакното,а това не е добре.

Идва до лодката.Тук пак ти трява твьрда прьчка - сома е изморен,няма тласаци,тяма сецане,няма мьки разни,а контрол му е добьр с прат,а не с клечка.



А сега ми кажи мойта грешка,за чий ми е тая прьчка с врьх 20 да речем???Да не говорим за 3 метрови макарони?На мен и 30 ми се вижда слабо,но с теб пак ще си говорим след като почнеш да ги тормозиш на ХОД,а не на МЯСТО.Там вече разликата в сопите си личи,сега само аз мога да си пиша,а вие да се чудите ТОЯ ПАК КО ОТКАЧИ...............Ни сом сьм ловил,ни нищо,но поне от сецане ми разбира тиквата. :wink: :lol:
Go BIG or Go Home!
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

Изображение




Така взима сома стръвта-размисли за домашно.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
PENN
Мнения: 4833
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 2:29
Местоположение: San Diego CA
получил Браво: 8 пъти

Мнение от PENN »

А те такаааа.................ти брои ли колко секунди минаха от атаката,стискането сьс зьби до обрьщането на плячката и гьлтането???Меката прьчка му я вади тав стрьв от устата преди да я е обьрнал - атакува сома,захапва с четките,навежда прьчката и...................ти засичаш с мек врьх.Направо му в вадиш тая каракуда като цигара от уста а шестокласник :wink:

Аз преди време нали писах как се чака акулата,как като поведе се маха кликьра,как се дьрйи на кликьр само,а не на аванс,как после се обира корема и се засича,но след поне 10 секунди чакане................това си е хишник,трабва да си обьрне плячката и да я налапа и му трябва време за това,а не засичане.

Змията дали гьлта пльх с гьзь напред???Май ще се узори.Сома дали може да я навре тая риба с перките и лиуспите напред..............дай му време да си я завьрти,обери си корема,вклучи аванса и му скьсай гьзь ма не с мека прьчка.


Аз сом не сьм ловил да не се подльже някой какви ги плещя,само наличквам да се таковам у.............. :roll:
Go BIG or Go Home!
PENN
Мнения: 4833
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 2:29
Местоположение: San Diego CA
получил Браво: 8 пъти

Мнение от PENN »

Дай друго за домашно,че това много лесно беше. :lol: :lol: :lol:

12 минути,да го видя,да го отворя,да го прегледам,да помисля и да напиша и......................Емо избяга :shock: :shock: :shock: Емо Светкавицата ще му викам вече. :D
Go BIG or Go Home!
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

Нe съм избягал.Милен ми е на гости и разсъждаваме над темата.Утре заминава за Люксембург и правим поръчка за такъми.Не бе Асене-пихме ракия,сега уиски и лягаме,че утре в 5 трябва да сме на айрогарата.Ще пиша утре.Сега обсъждаме къде ти е грешката.Не си мисли ,че си безгрешен.Аз Мерлин не съм ловил,нито пък ти Сом,но искам да ти кажа,че много се разбираме.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
PENN
Мнения: 4833
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 2:29
Местоположение: San Diego CA
получил Браво: 8 пъти

Мнение от PENN »

Пак чета това което си написал.Значи имаме мека прьчка,сома захапва с четките и навежда вьрха на гегата.После какво???Може ли да я обьрне,даваш ли му време,не я усеща прьчката ли като стои и само стиска рибата за да я умаломощи...................?Според мен / аз в понеделник бях сом и още помня :lol: / ще усети наведената прьчка както у куката в устата си,а и ранното засичане не води до много добри неща.


Айде малко вьтреша информация - помниш как Германчето на масата ви показа как големия сом плеска кука тройка,как той я е сплескал с една чиния :wink: Плеска я защото инстинктивно стиска с четки които задьржат рибата,твьрди са и плескат тройката :idea: Тук ще си дойдем на вьпроса за куките и яките двойки както и за твьрда прьчка ма......................като се вьрнвш,че другите не им се пише,все едно аз камион сьс сомове сьм хванал или само аз го видях това клипче.

Сьщата работа с отпуснатия аванс или твьрдата прьчка - няма голям смисьл от мека прьчка,меки тройки и стегнат аванс или поне според мен е така от това което видях на клипа :wink:

Като се завьрнеш ми драсни лично :wink: а аз ще си трая до тогава. :twisted:
Go BIG or Go Home!
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

Емо се предаде и заспа --аз държа на пиене :) ще ти отговяря ама като се върна:) . А бе имаме спор с Емо за твоите идеи ,за сега само да ваденето че трябва да е на мотор много ни хареса :) ,ще си вземем по една мадама да е на мотора.
Пръчката на върха може да е мека :) ама онова не :). Другите са от вчера в реанимация
чак в по двруги ден очакваи включване на Лео , НИки и други славни и безславни герои и Леваци :))))))
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Николай Стефанов
Мнения: 1524
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 13:29
Местоположение: гр. Търговище
получил Браво: 4 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Николай Стефанов »

PENN написа:Прьчка 40-80 или 50-90 с метален макародьржач,ролови водачи,около и под 2 метра,пльтно стькло,цепен задник и гумен горен захват си е прьчката за мен.
Mнооого си прав Асене :lol: :lol: :lol:
Опитите не се броят-важен е само крайният резултат !
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

Не Асене Левака,не се напи.Никой не е бил пиян.Ти да си чул някой да си признае,че е пил.Като ги хванат катаджиите казват:-Само една биричка.Но да знаеш-всички хващах ме големия сом.Имаше много смях за вървеж.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
PENN
Мнения: 4833
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 2:29
Местоположение: San Diego CA
получил Браво: 8 пъти

Мнение от PENN »

Emo-83 написа:Не Асене Левака,не се напи.Никой не е бил пиян.Ти да си чул някой да си признае,че е пил.Като ги хванат катаджиите казват:-Само една биричка.Но да знаеш-всички хващах ме големия сом.Имаше много смях за вървеж.
Що не си ходиха пеша ми ги разкарваш тогава???Айде пак парчета значи,не се били напили и 3 дни няма никой у форума. :wink: :lol: :lol: :lol:

Кажете сега за прьчките,кой има най-големия макарон :P да знаем като не му забива защо е така?
Go BIG or Go Home!
Николай Стефанов
Мнения: 1524
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 13:29
Местоположение: гр. Търговище
получил Браво: 4 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Николай Стефанов »

Мисля си , за да се избегне проблема с липсата на ролкови водачи по нашите пръчки дали не може стръвта да се подава по-далеч от лодката??
Опитите не се броят-важен е само крайният резултат !
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”