КАКВИ ВЪДИЦИ ДА ИЗПОЛЗВАМЕ ЗА СОМ

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Trofei
Регистриран: вт юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 113 пъти

Re: КАКВИ ВЪДИЦИ ДА ИЗПОЛЗВАМЕ ЗА СОМ

Мнение от Trofei » пет авг 16, 2019 12:43

EDM electronics написа: Може ли, да ми препоръчате и двускоростен мултипликатор за тролинг?
Двускоростен не ти трябва за сом! :wink: А бавно оборотен 4 или 5 към едно!Бързата скорост е за бързи морски риби и бюджет 1000-3000лева за брой! :11:

EDM electronics
Регистриран: ср ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
дал Браво: 71 пъти
получил Браво: 182 пъти
На линия

Мнение от EDM electronics » пет авг 16, 2019 15:00

Trofei написа:
EDM electronics написа: Може ли, да ми препоръчате и двускоростен мултипликатор за тролинг?
Двускоростен не ти трябва за сом! :wink: А бавно оборотен 4 или 5 към едно!Бързата скорост е за бързи морски риби и бюджет 1000-3000лева за брой! :11:
Ами нали според тебе от цената зависи качеството на такъма? :D
Щом е така ще си взема 2 макари за по 3000 лв. :mrgreen:

Изчетох цялата тема за тролинг на сом от 460 ст. Общо взето понаучих някои неща от тези, които са хващали нееднократно големи риби, други затвърдих с изводи, които съм достигнал сам и съвпадат напълно.
По отношение на такъма за тежък тролинг съм достигнал до извода, че е нужна пръчка с много здрав гръбнак, която да повдига примерно 10-15 кг., което ще рече 20-30 либри и което в общия случай отговаря на акция умножена по коефициент 28 или се получава 500-800 гр. Но за тролинг пръчката трябва да е с по-мек връх, по-малка акция и затова тя трябва да е хибрид - с по-мек от обичайно връх. От опит съм определил 100-300 гр. акция за средни и големи воблери. От друга страна ловя от каяк и не бих могъл от седнало положение да направя драг повече от 10 кг, щото ако се откачи куката, ще полетя зад борда. Нямам и много свободно движение, като от лодка прав, да ползвам цялостно лоста на пръчката, така че ще разчитам предимно на макара и то с голям драг и то с ниско предавателно число, не повече от 3,8 - за да е по-лесно въртенето. Голямата риба от каяк се вади предимно с макара, даже и средната.

Не срещнах никъде в темата "Тролинг на сом" основното преимущество на мултипликатора: влакното се навива директно на шпулата, а не минава през бигел, който го криви на 90 гр. Точно в бигела в чупката от 90 гр. се получава поемане на половината от тоя драг, което си е чиста загуба на енергия и ненужно натоварване на зъбните колелета на макарата. С мултипликатор се ползва почти 2 пъти по-малко усилие при вадене на рибата, съответно по-малко натоварване на макарата, съответно по-сигурен такъм.

Та те такива ми ти работи, разсъждения....питането ми беше, някой да ми подскаже пръчка за тролинг - здрав гръбнак и чувствителен връх, и като вдигна една туба 10 л. и я наклоня повече от 90 гр., да не каже "прас". А такива дето се гънат на повече от 90 гр. без "прас" са от фибростъкло, всичко останало ще се строши. Не ме бърка колко е тежка, не я държа в ръка.

Trofei

Мнение от Trofei » пет авг 16, 2019 16:45

Това което търсиш,мулти+здрав прът е за Кльонк и за Тролинг ще ти е тегаво!Здравия такъм е тежък и мултито понеже е отгоре,ще те уморява!Схемата ти е лека и мобилна,та баятия прът с баято мулти някак си не се вписва!Баят прът казвам на въдица с тегло 400-500грама,такива има много и са обсъждани,Окума Цедрос и Пенн Тролинг!Сега сигурно е пълно с много марки и модели с подобни параметри,но гледай да е карбон със стъклопластов връх,а не изцяло от стъклопласт!Пенн имат едно малко мулти Интернешънъл,но е цифра!

Trofei

Мнение от Trofei » пет авг 16, 2019 17:06

Объркал съм,при мултитата Пен втората скорост е по-бавна-1.6 към 1,а не по-бърза!

EDM electronics
Регистриран: ср ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
дал Браво: 71 пъти
получил Браво: 182 пъти
На линия

Мнение от EDM electronics » пет авг 16, 2019 21:16

Trofei написа:Това което търсиш,мулти+здрав прът е за Кльонк и за Тролинг ще ти е тегаво!Здравия такъм е тежък и мултито понеже е отгоре,ще те уморява!Схемата ти е лека и мобилна,та баятия прът с баято мулти някак си не се вписва!Баят прът казвам на въдица с тегло 400-500грама,такива има много и са обсъждани,Окума Цедрос и Пенн Тролинг!Сега сигурно е пълно с много марки и модели с подобни параметри,но гледай да е карбон със стъклопластов връх,а не изцяло от стъклопласт!Пенн имат едно малко мулти Интернешънъл,но е цифра!
"Баяти" въдици имам две, изцяло стъклопласт за кльонк с макари 6000, но ми трябват средни, защото тези не отчитат добре средните воблери. Да, още мисля по въпроса, не бързам, най ми отговарят на изискването хибридните - карбон + връх от стъклопласт, но има много резерви за карбона, макар че той отчита по-добре воблерите /ползвам и такава пръчка от 100% карбон/:
- Съображенията ми са на първо място карбона е антена, която привлича гръмотевици. А често ми се случва да ме завари бурята насред средата на водоема. Второ, карбона ще се строши, ако рибата /за голямата говоря/ реши да тръгне под каяка, няма да издържи огъване повече от 90 гр. То и затова има решение - потапя се върха на пръчката във водата и се решава въпроса с ъгъла, но все пак не е удобно и несигурно. Ето това се двоумя засега в избора, иначе намерих подходяща пръчка хибрид.

axel
Регистриран: чет сеп 17, 2009 17:46
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 71 пъти

Мнение от axel » пет авг 16, 2019 21:56

Като цяло явно не си прочел добре темата,но разсъжденията са ти правилни,по отношение преимуществата на мултипликатора,пред спининговите макари за влачене-примерно моята Дайва Рьога Шрапнел притежава посочения оттебе максимален драг и тежи само 340гр.,ето защо аз лично я ползвам за вертикален риболов на сом,при който теглото на макарата е от голямо значение.Не мисля,че макарата трябва да събира голямо количество влакно,тъй като каякът се движи при около 2-4кг. усилие на дърпане.Още по-малко съм убеден,че е подходящ за риболов на трофеен сом,поради силната нестабилност на страничен крен и ограничената подвижност на тялото.

риболовът е само хоби!

Trofei

Мнение от Trofei » пет авг 16, 2019 22:51

axel написа:Дайва Рьога Шрапнел притежава посочения оттебе максимален драг и тежи само 340гр.,ето защо аз лично я ползвам за вертикален риболов на сом,при който теглото на макарата е от голямо значе.
Това е мулти за кастинг,бързооборотно 6.1 към 1, цената е зверска и не става за сом! :shock: На каква пръчка си го интегрирал? :roll:

Trofei

Мнение от Trofei » пет авг 16, 2019 22:58

EDM electronics написа: "Баяти" въдици имам две, изцяло стъклопласт за кльонк с макари 6000, но ми трябват средни, защото тези не отчитат добре средните воблери. Ето това се двоумя засега в избора, иначе намерих подходяща пръчка хибрид.
На тема такъми съм страшен маниак,така че дай данни какво ползваш и какво си харесал! :wink: Средното или баланса е най-доброто в голяма част от всичко заобикалящо ни!А при теб липсва,Карбона!
Последна промяна 1 на Trofei, променена общо 0 пъти

Trofei

Мнение от Trofei » пет авг 16, 2019 23:09

EDM electronics написа: По отношение на такъма за тежък тролинг съм достигнал до извода, че е нужна пръчка с много здрав гръбнак, която да повдига примерно 10-15 кг., което ще рече 20-30 либри и което в общия случай отговаря на акция умножена по коефициент 28 или се получава 500-800 гр.
Тук грешиш!Има два вида означения в либри на пръчките,едната е за препоръчан тест на линиите в либри-те стават за тролинг!Но има и въдици с акция или носимост на пръта в либри,които са зверски колци и не стават за тролинг,а за Кльонк!

axel
Регистриран: чет сеп 17, 2009 17:46
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 71 пъти

Мнение от axel » ср авг 21, 2019 23:10

Trofei написа:
axel написа:Дайва Рьога Шрапнел притежава посочения оттебе максимален драг и тежи само 340гр.,ето защо аз лично я ползвам за вертикален риболов на сом,при който теглото на макарата е от голямо значе.
Това е мулти за кастинг,бързооборотно 6.1 към 1, цената е зверска и не става за сом! :shock: На каква пръчка си го интегрирал? :roll:
В главата ти е пълна каша......защо да не става за сом????,щото ти дето не си я и виждал смяташ така.....тази макара притежава уникален аванс,доста по-различен от другитепкастингови макари,доста сериозен драг,ниско тегло/много важно при отвесен риболов на сом,когато пръчката е в ръката на риболовеца/,прочете ли каква е препоръчителната дебелина на влакната,за тази макара........пръчката на която съм я монтирал е на Зек/създадена за отвесен риболов с камертони от Филип Карен,сигурно си по-голям експерт от него,ама само в твоите очи.

риболовът е само хоби!

Trofei

Мнение от Trofei » чет авг 22, 2019 10:04

axel написа: В главата ти е пълна каша......защо да не става за сом????, Филип Карен,сигурно си по-голям експерт от него
На това име ми излиза психотерапевт,а не сомаджия! :shock: От всички сомаджии,които познавам или знам за тях,няма нито един с байт-кастингово мулти! :wink: Перчатка,двойна дръжка и бързи обороти не са подходящи за сом! :wink: Всеки си избира,това ми е мнението и наблюденията!

Потребителски аватар
Ilian70
Регистриран: пон авг 24, 2009 21:06
Риболов: Спининг
дал Браво: 1269 пъти
получил Браво: 1564 пъти

Мнение от Ilian70 » чет авг 22, 2019 10:54

Trofei написа:... Перчатка,двойна дръжка и бързи обороти не са подходящи за сом! ...
https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0 ... 0%BA%D0%B8

"За глухия всички, които танцуват, са луди."
Х. Букай

Потребителски аватар
Pike
Домакинът
Регистриран: чет дек 16, 2004 21:23
Риболов: Спининг фен.
дал Браво: 2141 пъти
получил Браво: 92 пъти
Контакти:

Мнение от Pike » чет авг 22, 2019 11:53

Колега Тrofei, успокой малко топката, особено ако наистина не си имал допир с такъма. Да се разтягат локуми и да се дава мнение след мнение за нещо което не си пипал е безмислено и заблуждаващо.

Потребителски аватар
kalinux
Регистриран: нед фев 20, 2005 1:17
дал Браво: 205 пъти
получил Браво: 238 пъти
Контакти:

Мнение от kalinux » чет авг 22, 2019 15:46

Ilian70 написа:
Trofei написа:... Перчатка,двойна дръжка и бързи обороти не са подходящи за сом! ...
https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0 ... 0%BA%D0%B8
Това не знам защо си го дал. Не си ли чул за перчата гайка?

В случая Сашо (Trofei) е напълно прав. Регулирането на драга на мултипликатора с перчатка има ограничения, защото нямаш позиция удар, както е при мултитата с плъзгач. А пък двойната дръжка освен да ти се забива в коляното, друга работа не върши. Мойта я веднага срязах на третия риболов. Става въпрос за ТЛД15.

С внимание към детайлите

Потребителски аватар
Ilian70
Регистриран: пон авг 24, 2009 21:06
Риболов: Спининг
дал Браво: 1269 пъти
получил Браво: 1564 пъти

Мнение от Ilian70 » чет авг 22, 2019 16:37

kalinux написа:Това не знам защо си го дал. Не си ли чул за перчата гайка?
В машиностроенето в България има крилчата гайка. Перчата е някакъв хибрид, който най-вероятно е създаден от някой полуглух търговец.

"За глухия всички, които танцуват, са луди."
Х. Букай

Отговори

Върни се в “Риболов на сом”