Влакното и сома

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
PENN
Мнения: 4833
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 2:29
Местоположение: San Diego CA
получил Браво: 8 пъти

Влакното и сома

Мнение от PENN »

Имах лека поръчка за влакънце.Много кофти влакна имало в БГ,касали доста,ментета разни...........взех една ролка 2 километра и сега ме сърби задника това дали ще е добро или не.Кой ползва плетено влакно за основно и кой моно,какви тестове,метражи,възли.............давай,че с потно чело ходя,зор голям да знам. :? :? :?
Go BIG or Go Home!
Аватар
Левака
Мнения: 5158
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 12:13
Местоположение: София
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 5 пъти

Мнение от Левака »

Аз съм твърдо за монофила,това с което напълни Шиманото миналата година е перфектно,меко и здраво. :lol:
Убий глупака с мълчание.

http://sladkarnica-jasi.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
PENN
Мнения: 4833
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 2:29
Местоположение: San Diego CA
получил Браво: 8 пъти

Мнение от PENN »

Сега идва идея по-меко и го водят ултраздраво,устойчово на короzия и солена вода / това много важно за риболова на сом /нам си ква технология............като невеста сам го избирал значи. :lol: :lol: :lol:

Кажи що предпочиташ моното,какви дертове има плетеняка?
Go BIG or Go Home!
Аватар
Левака
Мнения: 5158
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 12:13
Местоположение: София
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 5 пъти

Мнение от Левака »

Не че има дертове плетеняка(в началото бях с него) но не виждам смисъл от него при положение че повода ще ми е монофил.Както каза Емо стръвта когато е борбена и достатъчно жива прави повода от плетеняк на нищо. :wink:
Убий глупака с мълчание.

http://sladkarnica-jasi.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Николай Стефанов
Мнения: 1524
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 13:29
Местоположение: гр. Търговище
получил Браво: 4 пъти
Обратна връзка:

Re: Влакното и сома

Мнение от Николай Стефанов »

PENN написа:Имах лека поръчка за влакънце.Много кофти влакна имало в БГ,касали доста,ментета разни...........взех една ролка 2 километра и сега ме сърби задника това дали ще е добро или не.Кой ползва плетено влакно за основно и кой моно,какви тестове,метражи,възли.............давай,че с потно чело ходя,зор голям да знам. :? :? :?
Ей, хора, чакайте, накъде отива това влакънце?? То и на мен ще ми трябва малко, ако артиса разбира се.
Опитите не се броят-важен е само крайният резултат !
Аватар
iogo
Мнения: 981
Регистриран на: Съб Окт 29, 2005 11:31
Местоположение: Троян
дал Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от iogo »

Монофилно 0,80-1 мм.
Преди една Костенурка 0,9 и 1 мм. но се нагърчваше и износваше бързо.
Сега едно на Мистад.
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

Пенче прати още 2 мили от булката, че ще стават скандали и боища.Споко бе Ники ти си предпоследен-последния се записва сега.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
Левака
Мнения: 5158
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 12:13
Местоположение: София
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 5 пъти

Мнение от Левака »

Emo-83 написа:.Споко бе Ники ти си предпоследен-последния се записва сега.
Ще има за всички от сърце :lol: :wink:
Убий глупака с мълчание.

http://sladkarnica-jasi.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Николай Стефанов
Мнения: 1524
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 13:29
Местоположение: гр. Търговище
получил Браво: 4 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Николай Стефанов »

Левака написа:
Emo-83 написа:.Споко бе Ники ти си предпоследен-последния се записва сега.
Ще има за всички от сърце :lol: :wink:
Трогнат съм!!! :lol: :lol: :lol:
Опитите не се броят-важен е само крайният резултат !
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

Какво монофилно се използва за повод и каква е разликата между повода и основното(ако и двете са монофил).Поздрави и на брат ти.Честити му коледа от нас.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
milen
Мнения: 955
Регистриран на: Пон Юли 04, 2005 11:01
Местоположение: Варна
получил Браво: 5 пъти

Мнение от milen »

я даите предложение как да тествам влакното , и бързам се похваля че вече и влакното ( не това на ПЕНН асен ) е вече тук .

Става въпрос за АНДЕ 80 либри
а Шиманото ТЛД 25 чакам да го тествам и него
Dimo_Rusev
Мнения: 361
Регистриран на: Чет Сеп 15, 2005 18:45
Местоположение: Русе

Мнение от Dimo_Rusev »

....водят ултраздраво,устойчово на короzия......
:lol: :lol: :lol: :lol: Е те тука като почти инженер се смях много......да не е некоя нова технология монофил със стомана..... :lol: :lol: :lol: :lol: :wink: :wink:

А по темата.....аз не съм любител на много дебелите влакна и мисля че е пресилено чак 0.80-1 мм да е влакното.Аз мога да се нарека донякъде сомаджия но Дунавски....тва е любимия ми риболов.Аз лично ловя с влакна до 0.50 даже и то ми е много.Сега на сомските ми пръчки има влакно 0.40 на Balzer вече второ лято нямам никакви забележки.....имам извадено едно соме 9 кг миналата година.Ся за риболова от лодка не мога нищо да кажа щото не съм го практикувал но ми се струва че и там е доста пресилено 1мм.....пред очите ми са вадили 30 кг сом с 0.45 .....на DAM мисля че беше влакното но не съм сигурен кое точно......преди 3-4 години беше все пак.Така че това е мойто скромно мнение

Айде със здраве и много сомове догодина ви пожелавам :wink: :wink:

PS:Ейй PENN да не се обидиш за тва в началото.... :wink:
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

Димо става въпрос за влакно издържащо на солена вода повече от другите и с по-голяма износоустойчивост.А за дебелината на влакното -може да е 0-18 ,ако вадиш сомчета по кило-даже по тънко.Не си ли забелязал,че говорим за риболов с кльонк от лодка и не слагаме за стръв Конощип, а риби с размер до половин кг.Там по Дунава има и добри риболовци-но рядко.Кажи ми защо сома го ловят на въжета-от лодка става въпрос.А за влакното по- точно ше ти отговори ПЕЕН.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

Милене, ти пък за къде се разбърза та поръчваш от всичко и всякакви модели.Ако правиш колекция кажи.Супер е андето,но трябваше да вземеш 100лб.Не бързайте да поръчвате-до началото на лятото има време.Сега кво да ти кажа-дай ми го да ти го продам и си вземи 100лб.Аз пробвам влакната с кантар.макар,че данните са им за лобораторни условия и търси приблизителна точност.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
PENN
Мнения: 4833
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 2:29
Местоположение: San Diego CA
получил Браво: 8 пъти

Мнение от PENN »

PLine CXX X-TRA Strong Е те тва е влакното,така го водят и това сам писал.100 либри сам взел,че такава беше поръчката.

Мен ако ме питате бих пробвал да ловя с 60 или 80,но сома май не мy дреме много колко е основното.Това е влакното заедно с Максимата които се водят тук добри влакна.

Аз съм с Анде като най-дебелото ми е 100 либри на двускоростно Шимано / онова с марлина от 19 дневната/ на други 2 Сенатора сам сложил по 80 и 60 либри,а на 113 Сенаторче сам с 50.Никога сам нямал проблем с Анде и всички риби по снимките сам ги измъквал с такова.Аз друго освен Анде нямам.Максимата и P-LAIN са по-добри влакна или поне доста хора ги предпочитат,но долу ще видите снимка на една рибка която измъкнах с Анде 60 либри и без помоща на лодката.


Милене не се безпокои,това влакно ще ти издържи един сезон bеz да мръдне.Знам с какви макари ще го тормозиш и ти гарантирам,че няма да имаш проблем.Ще ти трябват такива подкови да не се приплесква влакното на вирбела както и вирбели с лагери и си готов.Това влакно с твойта макара и на 20% ще ти е зор да го натовариш.Не ти е лоша нито макарата,нито влакното.Аз с такива акули сам ловил.Прочети добре как се наглася аванса да не го прецакаш нещо.Ако имаш въпроси давай на лични или направо тук.

Най-лесно се пробва с един сак пълен с бутилки вода или каквото имаш.Слагаш сака на земята,стъпваш на леглото и дърпаш.Може и някой да държи кантар седнал на стол,а ти да завържеш влакното за кантара.После ти сецаш,а той зяпа колко кила аванс му даваш.Става и с немска овчарка - връзваш я с влакното,ти държиш пръчката,а някои хвърля една пържола някъде.Ех,че не пазя снимки от тукашния форум да се посмеете малко. :lol: :lol: :lol:

Бааааси сома,трябва да хвана и аз един та да видя какъв толко е тоя зор ма има време за това.

Монтажа които съм замислил няма да има слабо място.Какъв повод да слагам още мисля.Може да се сложи около 150 либри или грубо около 70 килца флорокарбон които сома да се скине няма как да види.Само не съм наясно колко твърд трябва да е повода. :?

Основно влакно трудно се къса еле с халките които ще ви набавя до началото на сезона.Там традно работи понятието ТЕСТ НА ВЪЗЕЛ,влакното ще се връзва с много по-голям радiyс около ринга на вирбела и няма да има приплескване.Може да ги тормозиш и с 60 либри моно ако няма закачки.Тия всички неща ги смятам за риби около 50-80+ килограма.За разни по 15 кила няма да им трябва нищо от това което ще видите по снимките.Поне такова е моето мнение. :wink:

Левака спомена,че няма проблеми с неговата Максима 80 либри.Това е малко по-меко влакно,а и 20 либри горница.От същия magazin даже е купувано.Дано ви хареса. 8)
Go BIG or Go Home!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”