Стръвта и сома

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Мнение от outsider »

emil petkov написа: Преди време бях гледал няколко филма за риболов на сом в Испания и там коментара беше, че змиорката е най предпочитаната стръв за сом.
Да ме прощавате че се намесвам, където не ми е работа,но в Испания стръвта нº1 за сом е шаран от 1-1,5 кг.Понеже наличният такъв в яз.Мекиненса-основният сомски обект тук, е отдавна изяден,хората си го носят отдалеч(мои приятели-от ок.800км.)Другия вариант е черния пазар-чувал съм че местната "мафия" продавала шараните по за няколко евро бройката :shock:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

Искам да зная защо шаран.И,ако го няма от къде взимат тези змиорки-всеки филм им е направен с тях.Егати-ние говорим,че пускат рибите.Те си изяли шарана.Със сом ври,а шаран няма.Колега може ли да разкажеш по-подробно това което си чул.Аз мисля,че и на всеки наш язовир е проблем да хванеш шаран 1.5кг.Но ако си го купиш от Димитър Петков(пазара) ще ти струва 4 евро.Та ми се струва,че тези които ловят сом им е нужна стръв.И понеже немогат да си я хванат я купуват.А по принцип шарана е най-добрата стръв у нас.Но как да бодна тази хубава,умна и красива риба на куката.То без друго вече я няма.Аз лично съм си купувал такива риби за стръв.Но,като отида на язовира ми става жал и ги пускам.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

Калинукс при теб колко вървят в евро цената на Мренките-франко София.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Мнение от kalinux »

Добре де, някой може ли да ми даде логично обяснение защо шаран е най-хубавата стръв. Аз лично не намирам такова. Според мен го харесват просто защото няма друга подходяща налична стръв. Помислете каква друга риба около 1-2 кг можеш да сложиш за стръв - каракуда едва ли има талкова голяма, пък и едва ли може да се купува така масово като шарана. Друга риба с подобни размери: платика - лесно се намира но и лесно умира; речни риби (мряна, кефал, скобар, морунаж): лесно умират и не се купуват; лин - трудно умира, рядка риба; змиорка - трудно умира и като знам че ги ловят масово предполагам че има къде да се купи. И какво излиза :roll: - аз не се сещам за алтернатива на шарана и змиорката ако трябва да си ги купуваш и ако трябва да са достатъчно големи.
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Мнение от kalinux »

Емо, проблемът е че тотално зарязах Струма последните години :D . За стръв по Струма ходя само като свърши стръвта по язовира, а това значи средата на октомври и по-късно. Тъкмо тогава нямам проблем с транспортирането.
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Мнение от outsider »

Emo-83 написа:Искам да зная защо шаран.И,ако го няма от къде взимат тези змиорки-всеки филм им е направен с тях.Егати-ние говорим,че пускат рибите.Те си изяли шарана.Със сом ври,а шаран няма.Колега може ли да разкажеш по-подробно това което си чул.Аз мисля,че и на всеки наш язовир е проблем да хванеш шаран 1.5кг.Но ако си го купиш от Димитър Петков(пазара) ще ти струва 4 евро.Та ми се струва,че тези които ловят сом им е нужна стръв.И понеже немогат да си я хванат я купуват.А по принцип шарана е най-добрата стръв у нас.Но как да бодна тази хубава,умна и красива риба на куката.То без друго вече я няма.Аз лично съм си купувал такива риби за стръв.Но,като отида на язовира ми става жал и ги пускам.
Работата е друга,шарана не е изяден от испанците-те шаран не кльопат,а от сомовете,които се пускат обратно, и затова както ти казваш, ври от тях.Единствените шарани, оцелели по онези места са доста по-едри,в интерес на истината,моите авери,дето ходят там за сом,посвещават половината време да търсят шаран на топчета,имат няколко от по 15-18 кг.А за улавянето на шаран от кило до кило и половина в Испания,това извън сомския участък не е никакъв проблем-там където няма нито сомове,нито румънци :evil: :evil: :evil: ,шаранът тук няма естествени врагове,и се въди в промишлени количества.
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

Според мен един шаран забоден на кука просто няма аналог.Толкова играе,щото постоянно ти кълве.Въдицата ти е все наведена.Има и големи каракуди,но така не играят.А за това,че сома е изял шарана просто не ми се вярва.Със сигурност има човешка намеса.В природата има равновесие.Само ние прецакваме нещата.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
kalins
Мнения: 1091
Регистриран на: Пон Ное 14, 2005 14:46
Местоположение: Sofia

Мнение от kalins »

Emo-83 написа:Искам да зная защо шаран.Но как да бодна тази хубава,умна и красива риба на куката.То без друго вече я няма.Аз лично съм си купувал такива риби за стръв.Но,като отида на язовира ми става жал и ги пускам.
:shock: Много,много интересно
Добре е да си добър
Аватар
Никито
Вносител
Мнения: 570
Регистриран на: Сря Ное 01, 2006 15:24
Местоположение: София
получил Браво: 2 пъти

Мнение от Никито »

Ако сложиш шаран 1-1,5кг. трябва да си с една въдица иначе всичко оплита ужасно , а от колегите , които пишат във Форума / поне тези , които аз познавам / всички влизат с поне по 2 въдици , така че няма опасност да пробват тази стръв.Тях им дай кленчета по 10-12см. или слънчаци или едър уклей :D
http://www.bfcflyfishing.com" target="window.open(this.href);return false;
http://www.bfctackle.com" target="window.open(this.href);return false;
kalins
Мнения: 1091
Регистриран на: Пон Ное 14, 2005 14:46
Местоположение: Sofia

Мнение от kalins »

За тежък :D
Добре е да си добър
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

Ти пък от къде знаеш Ники.Да не си хващал шаран.Нали ходите само за Кленчета от нашия размер.Или пак си говориш виртуално.Твоята въдица е една-а Лъчо само ти бъка.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
Никито
Вносител
Мнения: 570
Регистриран на: Сря Ное 01, 2006 15:24
Местоположение: София
получил Браво: 2 пъти

Мнение от Никито »

Неуспелите шаранджии - всички станаха кльонкаджии изведнъж!Ама то се иска сърце за всяко нещо - с една въдица да влезете двама души и голяма риба за стръв да сложиш пак :D сърце се иска :D Щото да хванеш слънчак май голям майсторлък се не иска , друго си е шарко да си купиш :D
http://www.bfcflyfishing.com" target="window.open(this.href);return false;
http://www.bfctackle.com" target="window.open(this.href);return false;
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

Аз за разлика от другите ги ловя и до днес.А проблема е,че които не са били риболовци искат направо сомове да ловят.Не се коркай-не става въпрос за теб.И то ва изведнъж,ако е за мен звучи така.Изведнъж преди всички останали.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
Leo
Мнения: 2347
Регистриран на: Чет Яну 25, 2007 15:14
Местоположение: НИКОПОЛ-тъжно градче с весели жени
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 202 пъти

Мнение от Leo »

Колеги незнам за змиорките но аз ползвам за стръв понякога налими и виюни.Михалците ги има много под камъните в Дунава а виюни вадя от блатата като попресъхнат.Стават най много по педя и ги вадя направо от калта.Ама нямат умиране и се гърчат като луди.Преди няколко години заковах един трийсетак на михалец.
milen
Мнения: 955
Регистриран на: Пон Юли 04, 2005 11:01
Местоположение: Варна
получил Браво: 5 пъти

Мнение от milen »

Лео -как ги намираш тия михалци посред лято?? и каква риба е ?????????????? мале забравих я виюн ли беще?
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”