Правила за голям сом

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Аватар
ribaria1
Мнения: 581
Регистриран на: Чет Ное 24, 2005 11:34
Местоположение: СВИЛЕНГРАД

Re: Правила за голям сом

Мнение от ribaria1 »

Kriss написа:
Emo-83 написа:4-то Намери дълбочината на кълване.
Бих перефразирал:
4-то намери плячката Му - пасажите с каракуда, бабушка, платика, костур.....
А на Овчарица и без да шляпам/кльонкам имам един с 1-2 идеи по-малък..... :wink:
Емо покажи нещо от Огняново :lol:
Ако и туй са камъни по мойта глава-Крис,като хванеш сом с кльонкане,тогаз ела да си ги мерим...сомовете 8)
НЕКА ДА Е ЛЯТО...
Аватар
Kriss
Мнения: 3006
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:38
Риболов: спининг, тролинг
Местоположение: София
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от Kriss »

????
не търси под вола теле.
не знам дали се ядете или другарски се бъзикате.
мисълта ми беше, че ако искаш да утрепеш лъв в саваната ще го дебнеш там където му е храната. По мои наблюдения и четения в нета точно гореизброените фактори - топлина на водния слой, дълбочина, вятър, налягане и т.н. влияят не толкова сома (който в момента е гладен и кълве), а върху дребаната риба, с която Той се храни.
Извинявай, ако съм е засегнал с нещо.
Колкото до кльонкането НЯМАМ никакъв опит, най много да си премерим силите на влачене :lol: :lol:
По-добре неестесвено весел, отколкто естествено нацупен!

Стари Видри
Аватар
ribaria1
Мнения: 581
Регистриран на: Чет Ное 24, 2005 11:34
Местоположение: СВИЛЕНГРАД

Мнение от ribaria1 »

Kriss написа:???
Извинявай, ако съм е засегнал с нещо.
Колкото до кльонкането НЯМАМ никакъв опит, най много да си премерим силите на влачене :lol: :lol:
Можеее... ни мъ я страх... :lol:

/Сори за отклонението от темата.. :oops: :oops: /
НЕКА ДА Е ЛЯТО...
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

Истина е,че сома или всеки хищник се намира зад дребната риба.Истина е,че има Жоровци и те са добри риболовци.Истина е,че не се опитвам да нагрубя никой.Явно в подсъзнанието ни всеки е раним.Това е добре-значи сме хора и имаме чувства.Пиша за гостите,защото като влезнеш в ОНЛАЙН вийдаш,че постоянно някой чете.В това няма нищо лошо.Но е по добре,ако се включи.Така става дискусия и се стига до истината.Съжалявам за рибар,че ме е разбрал погрешно.Жоро Гоцов не ми е направил нищо лошо.Просто исках да дискутирам с него основни полужения.Но сега сме на различни пасища.А ти можеш да се радваш,че го познаваш.Със сигурност те е научил на нещо.(без ирония)Предпочитам да ме хапете и пишете по нещо-вместо да провеждам монолози.Днес ми е интересно има кой да чуя.А това,което написах за под масата е истина.Само общуването може да ти помогне да надникнеш отдолу.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Николай Стефанов
Мнения: 1524
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 13:29
Местоположение: гр. Търговище
получил Браво: 4 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Николай Стефанов »

Emo-83 написа:Истина е,че сома или всеки хищник се намира зад дребната риба.
Това е вярно Емо, но когато се храни. Виждал съм го август месец на 1 метър вода да разпилява дребосъка.
Но когато го търсиш на 7-15-20 метра не е така. Затова и въпроса с дълбочината поне на мен не ми е ясен. Хайде светкай по въпроса - сезони, време, нива и др. фактори...Аз си мисля, че риболова с кльонк
не е пряко свързан с храненето на сома, мое мнение...
Опитите не се броят-важен е само крайният резултат !
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

Крис-аз не съм сагласен с теб за дълбочината,вятъра и налягането и всичко останало.Но съм съгласен,че когато ловува сома търси храната там където е.Надявам се си чувал,че пича има предпочитани места за живеене-дупки ями дървета водорасли и др.Сома не винаги се храни.Често си почива,но ние с тия тояжки го дразниме по някакъв начин.И той идва-не като при влаченето.Когато сома ловува-може да обходи целия язовир за да се снабди с храна.Шарана изминава около 800м.Сомовете са териториални риби.Въпреки това и те мигрират.И това обикновенно е според температурата на водата.Сома е топлолюбив и,ако си чул обича температура на водата 18-19 градуса.Затова в Испания кълве в по дълаг период от време.А ти,като си бил там нещо не научи ли да го споделиш или това си остава за теб.Ще ти кажа още нещо-в България се ориентираме по-температурата.На нито един язовир обстановката не е еднаква с другия.За влаченето е различно,но не ни калват на кльонк в началото на годината,защото са в горния топал слой на водата.Тогава кълват на теб или на който влачи.А ние ги ловим съшо,но по-друг начин.И ако имаш желание ще ти кажа как.По ефикасно е от влаченето.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Мнение от kalinux »

Тука Емо ме провокира и аз да напиша нещо. :D
Имам няколко хубави места за кльонк по протежение на моя любим язовир и знам къде по принцип лежи сома. Но през различните месеци от лятото едни работят, други не. Дори може да случи едното от другото място да са не повече от 1 км и пак само на едното да се вдига сом, а на другото все едно няма риба. След 1 месец, да речем, става точно обратното и там къде до вчера си хващал риба настава пълно мъртвило, а рибата вече се е преместила с 1 км по-надолу. Значи и двете места са доказано хубави, и двете държат сом, има къде да лежи, но все едно че в различни периоди се местата се опразват тотално. Значи според мен сома задължително си следи пасажа от мирната риба, което на Въча много лесно можеш да го установиш по пласкането на платиките. Другото, което следи сома според мен е едно постоянно ниво на водата. Можете да ми се смеете, но имам чувството, че сома се движи заедно с 25 метър воден слой. :roll: Тая и миналата година, в разстояние на 5-6 км, от юни до октомври съм кльонкал и винаги групирането на сома (платиката) е било при дълбочина на водата около 25м. Говоря ви Въча.

Сега за температурата на водата и дълбочината. Според мен температурата на водата на язовира в повърхностния слой горе-долу е равна на температурата на водата във Дунав. Това особено важи за септември-ноември, когато най-много се гледа температурата. Гледаш АППД-то, знаеш как е горе долу по язовирите. И не само за един, а за всички горе-долу.

А за дълбочината. Ами за мен тя е горе-долу една и съща за всички сходни язовири по едно и също време. Например яз. Въча е както яз. Искър. Когато аз ловех на 10м и на Искъра ловеха там, и на Цонево пак там и предполагам и по другите места. Аз се оринетирам за дълбочината по движението на рибата на сонара. Като се забиеш в брега, където по принцип е пълен екрана с риба, гледаш има ли там изразен термоклин. Обикновено в брега имамме по-ясно изразен термоклин, а в средата на язовира може и да не се вижда, но той е пак на същата дълбочина. В средата пък съм забелязавал едно постоянно движение на пасасиже на точно определена дълбочина и за мен това дълбочината за риболов или малко под нея. Е много пъти ловя над главите на сомовете, ама след 1-2 дена усетиш грешката.

Сега да питам. Защо в началото на годината (април, юни) на влачене излизат по-големи сомове, а на кльонк е пълна скръб или само маломерки? Аз си го обяснявам, че големия пази люпилото и не му е до храна. А воблера го атакува, за да се защити.
PENN
Мнения: 4833
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 2:29
Местоположение: San Diego CA
получил Браво: 8 пъти

Мнение от PENN »

Топли водни пластове на повърхността??? :?



На вас ви трябва една такава програма - вижда се ясно къде е града и къде са плитчините които задържат риба както и температурата на водата.


http://tempbreak.com/

Пускам нова тема ВОБЛЕРА И СОМА да кажеte на какви бие.
Go BIG or Go Home!
Аватар
Никито
Вносител
Мнения: 570
Регистриран на: Сря Ное 01, 2006 15:24
Местоположение: София
получил Браво: 2 пъти

Мнение от Никито »

Здравейте колеги,
Намесвам се да ви кажа за мойте наблюдения.
Сома винаги кълве там където температурата на водата му е най-комфортна.
Пролетно време кълве на воблер , защото в повърхносния 2-метров слой водата на бързо се нагрява и може да достигне до 15 градуса , докато на 6 метра е 10 градуса.
Когато , започне да се затопля водата в дълбочина 5-6 метра започва да кълве и на кльонк.
А за да има човек представа какви са температурите на водата в дълбочина в различните сезони и язовири може да го направи с така наречения DEPTH FINDER GTM 40 , само ще ви кажа , че нещата нямат нищо общо с представите ни и на един и същи язовир за 2-3 дни всичко се променя коренно :D
http://www.bfcflyfishing.com" target="window.open(this.href);return false;
http://www.bfctackle.com" target="window.open(this.href);return false;
kalins
Мнения: 1091
Регистриран на: Пон Ное 14, 2005 14:46
Местоположение: Sofia

Мнение от kalins »

Мама се обади :D
Добре е да си добър
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

ЕВАЛА БЕ НИКИ. Просто си станал по-рано.Беше добре,че го написа ти.Защото това съм го научил от теб.Ако трябва да добавя нещо,то е само пример.На един и същи язовир сома кълве в едната си част на 7м. а вдругата на 10м.(доказано).И не случайно избираме язовира по неговите особености свързани с сезона и обдухването на водата от вятъра.Когато язовира е открит цялостното затопляне на водата става много по-бъзо от този,който се намира в каньон.А това за уреда вземи го внеси-ако трябва с поръчки.Иначе няма,кой да ти повярва и все ще питаме Петьо каква е температурата на стената.Само,че на стената е една,а след завоя друга.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Николай Стефанов
Мнения: 1524
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 13:29
Местоположение: гр. Търговище
получил Браво: 4 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Николай Стефанов »

kalinux написа:Сега да питам. Защо в началото на годината (април, юни) на влачене излизат по-големи сомове, а на кльонк е пълна скръб или само маломерки? Аз си го обяснявам, че големия пази люпилото и не му е до храна. А воблера го атакува, за да се защити.
Никито написа:Сома винаги кълве там където температурата на водата му е най-комфортна.
Пролетно време кълве на воблер , защото в повърхносния 2-метров слой водата на бързо се нагрява и може да достигне до 15 градуса , докато на 6 метра е 10 градуса.
Когато , започне да се затопля водата в дълбочина 5-6 метра започва да кълве и на кльонк.
Емо-83 написа:За влаченето е различно,но не ни калват на кльонк в началото на годината,защото са в горния топал слой на водата.Тогава кълват на теб или на който влачи.
Три мнения, и трите казват едно, двете го отдават на температурата на водата, едното с поведението на сома.

Кълве едро на воблер, на кльонк не ще, само дребно.
Къде и как се води воблера - дълбочина, отдалеченост от лодката и скорост.
Къде се кльонка - до лодката-звук, дълбочина на стръвта, скорост.
Сома, предполагаме един и същ.

Възможно ли е в началото на годината кльонка да плаши едрия сом? Ако плаши едрия, защо не плаши дребния? Инстинкта си е инстинкт. Аз лично отхвърлям тази възможност, мое мнение.
Защо сома е горе - да се постопли, да е близо до дребосъка , който също има нужда от топлина/топлолюбивия/, или за да съчетае двете. Гладен ли е сома напролет - мисля да. Защо тогава ще предпочете изкуствената примамка? Възможно ли е тънката вода и плитко пуснатата стръв да го кара да стои по-далеч от лодката?За едрия става дума..
Правил ли е някой опит да "влачи" жива стръв на плувка на малка дълбочина, малко смешно излиза, но дано да се разбира.Примерно нещо като голямо булдо, малко тежест и стръв. И последно, за което се сещам - има ли значение големината на стръвта.

Ако атакува за запазване на поколението би трябвало да са само мъжки, ако мъжкият е отговорника по опазването.

Хайде колеги, споделете ако желаете и имате надблюдения.
Опитите не се броят-важен е само крайният резултат !
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”