Да си покажем лодчетата.

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
Аватар
VARHARA
Търговец
Мнения: 2886
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 10:10
Местоположение: N.ZAGORA
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Да си покажем лодчетата.

Мнение от VARHARA »

Криза е за пари.На мен всчко ми е подарък . :tup: Много щедри тия Булстар бе.
славеe
Мнения: 651
Регистриран на: Съб Яну 07, 2012 20:32
Риболов: сомoв
получил Браво: 2 пъти

Re: Да си покажем лодчетата.

Мнение от славеe »

Батйо,направете едно запитване до Меркюри,относно 630 оборота дали нема да е нещо проблем,лично на мене тия обороти не ми харесват.
По безопасно според мене е да се примолиш на тате Булстар за една перка с по бавен ход :lol: :lol: :lol: :lol:след тия скъпи подаръци къде ви прави,даже нема и да забележи ,една перчица:lol: :lol: :lol: :lol:
Аватар
VARHARA
Търговец
Мнения: 2886
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 10:10
Местоположение: N.ZAGORA
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Да си покажем лодчетата.

Мнение от VARHARA »

Знам какво имаш в предвид - дали смазва добре. Би трябвало всичко да е ок.То не се подържат постоянно 630 ,а ги мени от 700 -730-630 имам клип но сега съм на изложение и немога да го пусна. :tup:
ribata402
Мнения: 2469
Регистриран на: Съб Сеп 17, 2011 17:04
Местоположение: plovdiv
получил Браво: 4 пъти

Re: Да си покажем лодчетата.

Мнение от ribata402 »

VARHARA написа:Знам какво имаш в предвид - дали смазва добре. Би трябвало всичко да е ок.То не се подържат постоянно 630 ,а ги мени от 700 -730-630 имам клип но сега съм на изложение и немога да го пусна. :tup:
630 нема как дае..минимум 650...Но му се ебава маиката на двигателя...Тва значи даго парясяш рано рано...При 750 което е по благополучно за двигателя..и пак при часове тролинг пак му се ебава мамата,понеже това са бързооборотни двигатели създадени да се ръчкат което е техния по добър живот...Постигаш скорост зовисимо от вятърът 3.4-3.8.......не че в супер тихо време тая от теб обевена скорост е недопостима...но няма как да изтраеш да си гътнеш двигателя..Моита Ямаха слиза и под твоите обороти още по бавно но сърце не ми дава да е тормозя така...Та с тея скорости дет ги обявяваш по спокоино....и ние сме имали твоите коне и знаем как е...А тоя тролинг контрол от Ямаха е безплатно и върви с двигателя .......Понеже ти е подарък си на далавера..Ако си го плащаш..по добре си купи Ямаха...наи добрите мотори...
bulgarian
Мнения: 272
Регистриран на: Пон Мар 18, 2013 0:40
Риболов: на куршум
Местоположение: софия/пловдив/бургас
дал Браво: 39 пъти
получил Браво: 5 пъти

Re: Да си покажем лодчетата.

Мнение от bulgarian »

четиритактов двигател EFI щял да се развали при работа на 600 оборота :lol:
лисицата като не могла да стигне гроздето и казала, че е кисело :lol:
http://www.youtube.com/watch?v=4PKKxJUlg3s" onclick="window.open(this.href);return false;
човека от клипа смъкна 150-тка на 500 оборота
svetoslav7704
Мнения: 326
Регистриран на: Пет Авг 13, 2010 23:19
Риболов: спининг,тролинг
Местоположение: гр.Шумен
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 18 пъти

Re: Да си покажем лодчетата.

Мнение от svetoslav7704 »

bulgarian написа:четиритактов двигател EFI щял да се развали при работа на 600 оборота :lol:
лисицата като не могла да стигне гроздето и казала, че е кисело :lol:
http://www.youtube.com/watch?v=4PKKxJUlg3s" onclick="window.open(this.href);return false;
човека от клипа смъкна 150-тка на 500 оборота
Е то дали е EFI няма абсолютно никакво значение,а сравнението със 150коня е несериозно.Всеки по запознат с работата на двг знае, че големия двигател е нормално да работи с по ниски обороти на празен ход.А основния проблем е че сваляне на само 200 оборота под работните при много мотори свалят 2пъти налягането на маслото.То и без това във всяко упътване за работа с извънбордов двигател тролингът е посочен като лош режим за работа,а ние се пробваме да го правим още по лош :idea:
Колкото по сериозно оборудване имаш по дребни риби хващаш.
Аватар
Булстарите
Вносител
Мнения: 2098
Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 10:24
Местоположение: Бургас
дал Браво: 1 път
получил Браво: 15 пъти
Обратна връзка:

Re: Да си покажем лодчетата.

Мнение от Булстарите »

ribata402 написа:Ако си го плащаш..по добре си купи Ямаха...наи добрите мотори...
Ти пък кога си имал друг че можеш и сравнение да правиш?
Трол контрола за мотора си е оригинална екстра към него и различните коне ги сваля до различни обороти. Дотолкова че да е безопасно за мотора.
Мислиш ли че ще си вкарат автогол като си чупят сами моторите?
sampo
Мнения: 421
Регистриран на: Сря Окт 26, 2005 9:16
Риболов: Тролинг
Местоположение: София
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 13 пъти

Re: Да си покажем лодчетата.

Мнение от sampo »

Имам преки впечатления от моторчето на снимката :

Изображение цък

Та този 4 цилиндров агрегат /1000сс. 114кг./ на 650об./мин. си тресе твърде неприятно за екипажа, лодката и за себе си. Не съм специалист по извънбордови но според мен трол контрола е за краткотрайно ползване, например за бавни маневри но в никакъв случай не е експлоатационен режим на работа. При автомобилите късане на колянов вал става не при свръх обороти, а при неправилно превключване вместо от 2-ра на 3-та, а от 2-ра на 5-та, сещате се ... грешка на ръката...
ribata402
Мнения: 2469
Регистриран на: Съб Сеп 17, 2011 17:04
Местоположение: plovdiv
получил Браво: 4 пъти

Re: Да си покажем лодчетата.

Мнение от ribata402 »

Може да е безопасно но в никакъв случай не е полезно...Квито и специалисти да се извъдите неможе да ме убедите ,че е полезно за тез бързооборотни двигатели...
славеe
Мнения: 651
Регистриран на: Съб Яну 07, 2012 20:32
Риболов: сомoв
получил Браво: 2 пъти

Re: Да си покажем лодчетата.

Мнение от славеe »

bulgarian написа:четиритактов двигател EFI щял да се развали при работа на 600 оборота :lol:
лисицата като не могла да стигне гроздето и казала, че е кисело :lol:
http://www.youtube.com/watch?v=4PKKxJUlg3s" onclick="window.open(this.href);return false;
човека от клипа смъкна 150-тка на 500 оборота
Ако имаш опит с тролинг на 600 оборота сподели го да знаеме EFI какво може.
Ако наистина нема проблеми ще е голем плюс за марката.На Ямаха 30-50кс такива обороти не
и понасят получава се голема детонация.100кс ги понася отлично но там вече са много кисели :lol: :lol:
Аватар
Булстарите
Вносител
Мнения: 2098
Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 10:24
Местоположение: Бургас
дал Браво: 1 път
получил Браво: 15 пъти
Обратна връзка:

Re: Да си покажем лодчетата.

Мнение от Булстарите »

Славе въпроса ти е към bulgarian ама да ти отговоря аз.

Не съм много запознат с Ямахите, но при Меркури 600 оборота са стандарт за повечето двигатели. Merc монитора при първото включване разпознава двигателя за който е закачен и така се калибрира. След което в него има фабрични настройки за всеки двигател колко са позволените минимални обороти. На моето моторче са позволени 550 оборота и до толкова го свалям. Разбира се режим тролинг се води тежък и се препоръчва по честа смяна на масла.

Ето един линк на тест на лодка с 40 коня двигател. Там пише колко са му минималните обороти
http://www.bostonwhaler.com/boat_graphi ... nePerf.pdf
Аватар
VGZ
Мнения: 80
Регистриран на: Нед Сеп 08, 2013 14:14
Риболов: spin-win ;)
получил Браво: 9 пъти

Re: Да си покажем лодчетата.

Мнение от VGZ »

И аз да вмъкна нещо понеже тва ми е работата :) тъй като при извънбордовия мотор няма маховик , то ниските обороти стават тежък режим на работа .. оттам колкото по малък мотор колкото по малко цилиндри толкова става по тежко за мотора,просто мотора влиза в режим с големи амплитуди на пулсациите.Всеки знае как тресе едноцилиндров мотор на трол :o Решението е или голям мотор с повече цилиндри- по голям ход на буталата - по голяма маса на въртящите се железа ... и другото е бавен винт :)
Друг проблем е че един мотор за да е със диапазон на оборотите 800-6000 когато е проектиран обикновенно под 800 има опасност да влезе в резонанс на вибрациите а това е пагубно за всеки мотор ,разкъсва се масления филм и умират основни и биелни лагери :lol: Да не говорим пък за проблема със адекватното горивоподаване и горене на карбураторен мотор във прекалено ниски обороти . Така че да се сравняват 10кс мотор и 150 кс мотор като работа в ниски обороти е неуместно
Аватар
VARHARA
Търговец
Мнения: 2886
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 10:10
Местоположение: N.ZAGORA
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Да си покажем лодчетата.

Мнение от VARHARA »

Не забелязах никакви вибрации на ниските обороти .
Както и да е , разбрах от по горе написаното че мотора се износва повече ако се кара на критично ниски обороти -нали така . Ами ок ще го карам тогава на 700-750 което прави в тихо време 3- 3.5 км .ч Пък като пусна и X I 5 хем ще ме води по трасета хем няма да се налага да карам дълго време на ниски обороти понеже отбива от скороста :tup:
п.пл Любо написа в другата тема но там е платена затова да не я спамя.
Любо............Нека кажат сега Върхара с новите двигатели дето ги сложиха колко харчат и има ли разлика с 25цата му стария и този сега и колко е,да видиш че е нищожна.
Та Любак за 9 часа тролинг ей така на око съм изгорил 5-6 литра бензив като съм минал и 20-30км на газ .
Със старата моторетка 20кс ,с 2 човека на ден не ми стигаха 10-15 л при същия пробег . Сега е с пъти по икономично да не говоря за времето което спестявам :lol: Та като го сметна колко често ходя и колко много пара за бенцин съм дал, да ти кажа май преди този мотор съм платил още един на бензиностанцията . Но така е когато нещата не са симетрични . :tup:
svetoslav7704
Мнения: 326
Регистриран на: Пет Авг 13, 2010 23:19
Риболов: спининг,тролинг
Местоположение: гр.Шумен
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 18 пъти

Re: Да си покажем лодчетата.

Мнение от svetoslav7704 »

И аз да добавя нещо което масово виждам че се прави от колегите.Разработват си новия двигател на тролинг.Смятам че това е абсолютно недопустимо.Двигателя трябва да работи само 15тина минути на мин. обороти и след това му се подава малко гас за да влезе в работен режим.Това е положението няма кой да си прочете инстукцията за работа :(
Колкото по сериозно оборудване имаш по дребни риби хващаш.
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Да си покажем лодчетата.

Мнение от Emo-83 »

VARHARA написа: Със старата моторетка 20кс ,с 2 човека на ден не ми стигаха 10-15 л при същия пробег . Сега е с пъти по икономично да не говоря за времето което спестявам :lol: Та като го сметна колко често ходя и колко много пара за бенцин съм дал, да ти кажа май преди този мотор съм платил още един на бензиностанцията . Но така е когато нещата не са симетрични . :tup:
На мен 30к.с. за 10 дена тролинг и смесено каране на различни обороти за разработка на двигателя,ми изгори 27л. :shock:
Два от дните,ако ги махнем,заради сома и един ден вятър,това съм изхарчил за останалите 8 дни.Това прави приблизително по 3,5л. на ден,което е смешен разход.
За това не приемам постове на колеги в които съдържа въпрос.......ама колко харчи?
Една лодка,ако има добра плаваемост и съобразен за нея двигател,разхода на говиво е последното нещо,което ще мисля.
Да ти е честит двигателя и новата лодка Върхи.Безаварийно и много риби ти желая. :tup:
Що касае най-хубавия двигател.Всеки има право на вкус и избор на марка.Но да се пишат измишльотини е глупаво.....особено,ако са без сравнителни доводи.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”