Кльонкове 2

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
Александър Стефанов
Мнения: 41
Регистриран на: Нед Апр 06, 2014 14:33
Риболов: сом на кльонк и спининг
дал Браво: 14 пъти
получил Браво: 16 пъти

Re: Кльонкове 2

Мнение от Александър Стефанов »

"Разликатае, че не пропускат"-това не е малка разлика. :) Колега, доколкото разбирам си направил един сърф кльонк и с него опитваш да извадиш онзи хубав звук. Ако това е така...трудна работа, защото калинукс ти обясни, къде е проблема. А той адски го разбира този сърф, защото е направил някакви си 500-600 бройки :). За един кльонк му писах преди, без да му изпращам снимка и той ми каза какво да направя и след като го направих, ахнах от разликата в звука. Аз винаги правя ножа максимално тънък и максимално тесен. С люляк стигнах до 12 мм и 3,56 мм дебелина. По тънки не съм успявал да правя от друго дърво. Но забелязах, че калинукс пише за връзка между ширина на ножа и големина на петата. Още не ми е известна, но предполагам, че след направата на 50 бройки, ще ми просветне. Да, тази пета се прави по трудно и бавно, затова и кльонка е един от скъпите, но според мен си заслужава. Напъни се да направиш още един с диаметър на петата-36мм, форма като повечето на калинукс-леко крива сабя, дълга не по малко от 370мм, изместване на дръжката спрямо предния край на петат около 7 сантиметра и може би да усетиш магията.
Аз лично тази зима ще наблегна над елипсата, защото имам къдрава върба за още три кльонка, а ми хареса шарката, иначе дървото си е меко като пластелин. :)
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: Кльонкове 2

Мнение от kalinux »

Александър Стефанов написа: Калине, ако елипсовидния кльонк има размери 38/32 мм
Това си доста кръгла пета и разлика трудно ще усетиш. Когато е много тясна и дълга, предната част загребва по-дълбоко, защото е по-далече от дръжката. В това е само разликата.
Александър Стефанов написа:Но забелязах, че калинукс пише за връзка между ширина на ножа и големина на петата.
Ами нормално при малка петичка да направиш по-тесен нож, в крайна сметка целта му е да не пречи и ако може да го няма изобщо.
С внимание към детайлите
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Кльонкове 2

Мнение от quietriot »

Филип си купил този полски кльонк
FB_IMG_1510685196481.jpg
FB_IMG_1510685196481.jpg (26.81 KiB) Преглеждано 3917 пъти
....
FB_IMG_1510685192640.jpg
FB_IMG_1510685192640.jpg (24.45 KiB) Преглеждано 3917 пъти
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: Кльонкове 2

Мнение от kalinux »

Видях я и аз тая недомислица. :lol: Боядисан бук с подписите на Юри и Филип. Не знам докъде стигна наддаването.

За плитки и дълбоки води. Не знам как има още хора да се връзват на подобни глупости. :lol:
С внимание към детайлите
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: Кльонкове 2

Мнение от kalinux »

700 евраки, баси, за боядисана букова дъска със съмнително предназначение. А като ме питат за кльонк от къдрав явор се цупат за цената, като дори не си правят сметката, че само материала струва много повече при тях. :shock:
С внимание към детайлите
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Кльонкове 2

Мнение от quietriot »

kalinux написа:700 евраки, баси, за боядисана букова дъска със съмнително предназначение. А като ме питат за кльонк от къдрав явор се цупат за цената, като дори не си правят сметката, че само материала струва много повече при тях. :shock:
Стандарт се нарича бате, там е едно тук друго и все пак е с подписите ма Юри и Филип , с тия филми дето ги снимат и с тия риби дето ги ловят нямат стигане ..............щото имат риба .
Аватар
JOHNNY
Мнения: 266
Регистриран на: Вто Яну 02, 2007 20:41
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 7 пъти

Re: Кльонкове 2

Мнение от JOHNNY »

quietriot написа:нямат стигане ..............щото имат риба .
Това е истината всичко друго са празни приказки. Само, ако не са ни изтормозени така язовирите от всякакви бракониерски явления... Ще ги стигнем и още как.
Късмета е за неподготвените...
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Кльонкове 2

Мнение от quietriot »

JOHNNY написа:
quietriot написа:нямат стигане ..............щото имат риба .
Това е истината всичко друго са празни приказки. Само, ако не са ни изтормозени така язовирите от всякакви бракониерски явления... Ще ги стигнем и още как.
Там на никой не му минава през акъла да вземе риба , тук да я пусне , няма как да стане тук да има риба , като почти всеки обичал да папка рибка ......... :lol: :lol: :lol: :lol: и тя му се полагала по закон.
Бракониерите са единия проблем липсата на усещане че това благоа се изчерпва и консуматорския манталитет е останалата част.

Затова Гризенди има над 3000 уловени сома като над 50 са над 100 кила ...........кой ще го стигне. :mrgreen: Бай Хуй ли ?
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: Кльонкове 2

Мнение от kalinux »

JOHNNY написа:
quietriot написа:нямат стигане ..............щото имат риба .
Това е истината всичко друго са празни приказки. Само, ако не са ни изтормозени така язовирите от всякакви бракониерски явления... Ще ги стигнем и още как.
В кльонковете и изобщо риболова на кльонк нямаме стигане, точно защото нямаме риба и си имаме работа с изключително обиграни риби. Някои от тях дори си имат имена, ако ме разбираш. Ако си разменим местата със западняците, ще видиш че тук нищо няма да хванат, нищо че имат хиляди хванати сомове.
С внимание към детайлите
Аватар
ringo1
Мнения: 8
Регистриран на: Сря Окт 11, 2017 1:37
Риболов: кльонк тролинг
дал Браво: 1 път
получил Браво: 10 пъти

Re: Кльонкове 2

Мнение от ringo1 »

Не мога да не се намеся. Едно от предназначенията на кльонка е да доставя естетическа наслада на окото. Второто е да е практически удобен, а третото да вдига риби и то от онези трудните. Та по повод на онази гладачна маса с автографите толкова по въпроса. Да ми дойде онзи със 3000 сома на Цонево, за да видя как ще муа червеноперка между две филии и ще му пукат ушите. Българската школа е най-добрата защото комерсиалното леко отстъпва място на философията , както и приемствеността при предаване на занаята ''кльонкостроене''
Diman
Мнения: 892
Регистриран на: Пон Юли 21, 2008 1:15
Местоположение: Tg
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 9 пъти

Re: Кльонкове 2

Мнение от Diman »

Еми и аз да драсна , тогаз. :D Поне сте сигурни, че при мен всичко е реално, истинско и извира от сърцето.
Едно от предназначенията на кльонка е да пречи. Но по-голямата част от човечеството още не е узряла за този момент. Опитайте се да ловите с минимална употреба на кльонк, като се местите по-често.
Универсално удобен кльонк няма, защото няма как да знаеш какъв е моя захват. Аз държа кльонка толкова леко, че почти не го усещам в ръката си. По-скоро усещам водата. Кльонка се сраства с ръката ми и не го възприемам като чуждо тяло. Колко е красив изобщо не забелязвам, защото той не е в моето полезрение. Цялото ми внимание и сетива са насочени на друго място, а кльонкането е механичен процес, като пикаенето. Т. е. мозъка подава команда, кога това да стане. Най-красиви са кльонковете, които аз съм сътворил, както са най-красиви и моите деца. :wink:
И трето, всеки кльонк вдига риби. Вдига това, което има. Ако има дребаци, вдига дребаци. Ако има едри, вдига едри. Ако има и двете, вдига и двете. Това, че се вдигат (а те винаги се вдигат и ЩЕ се вдигат) е само 1% от успеха. Т.е. - нищо. Проблема е, че се вдигат, но не вземат. И това не е балкански, а Европейски синдром. Този проблем отдавна е отчетен на запад, за него се говори и коментира открито, има много статии научно обосновани, защо това е така. Проблема е, че риболовците се увличат по работата с кльонка и преиграват с него. Този спорт едва ли не, се отъждествява с кльонка. Не е смешно, тъжно е. Защото си го мятаме на гърба, без да разберем, какво си причиняваме. Да лопаш като невидял, не означава, че си сомаджия и не е гаранция за улов.
Не мога да не се съглася, че сме водещи в този спорт, в световен мащаб. Толкова с ме водещи, че повече от десет години не можем да решим с какви въдици се ловят сомове на кльонк! Имам предвид, да изберем въдица измежду многото произведени вече на запад. Наред с всички други монтажи, екстри и благинки, измислени, произведени и предоставени ни също от запада. Казвам запада, защото те самите не знаят "Кой" точно (в коя страна) е открит първо кльонка, като инструмент, който привлича сома. Затова наричат този "Някой" - източните страни. Т.е. по този начин те отдават заслуженото на изтока. Благодарение на изтока те развиха този спорт и го превърнаха (защо не) в бизнес.
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Кльонкове 2

Мнение от quietriot »

Онзи с 3000 сома си лови на По и му дреме на уя за обрания бостан Цонево и колко трудно се вдигал сом.
Аз лично предпочитам да съм на негово място , отколкото да съм най-големия чалъмджия на трудните сомове дет ги няма в БГ щото го изядоха от най-добрата школа по кльонк. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Александър Стефанов
Мнения: 41
Регистриран на: Нед Апр 06, 2014 14:33
Риболов: сом на кльонк и спининг
дал Браво: 14 пъти
получил Браво: 16 пъти

Re: Кльонкове 2

Мнение от Александър Стефанов »

От един лютиер зная, че къдрав явор колкото за една главичка на цигулка( 1 кльонк) струва от 70-150 евро в зависимост от качеството. Повечето хора като видят тази дъсчица не могат да си представят, че струва толкова пари. А точно това дърво намалява все повече и става все по скъпо. За по екзотичните дървесини нещата стават по дебели.
Аватар
ringo1
Мнения: 8
Регистриран на: Сря Окт 11, 2017 1:37
Риболов: кльонк тролинг
дал Браво: 1 път
получил Браво: 10 пъти

Re: Кльонкове 2

Мнение от ringo1 »

Тя, дъсчицата си е дъсчица.Оскъпяването на кльонка е друга пица! Цигулката няма как да ти се изметне на втората година. Ама да не навлизам в територията на мастера. С дървото приключих когато разбрах, че не мога да бъда съвършен. Има си хора за тази работа.
Diman
Мнения: 892
Регистриран на: Пон Юли 21, 2008 1:15
Местоположение: Tg
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 9 пъти

Re: Кльонкове 2

Мнение от Diman »

Diman написа:...
Едно от предназначенията на кльонка е да пречи. Но по-голямата част от човечеството още не е узряла за този момент....
Явно аз самия не съм бил узрял. Интуитивно усещах, че нещо не е наред. Идва един момент, в който кльонка по- скоро пречи, а сома реагира като уплашен. Или поне на мен така ми изглежда. Не знаех, какво да си мисля, като се има предвид, че кльонка по принцип би трябвало да привлича. Нямах обяснение, какво всъщност се случва. До преди няколко дни, когато открих Юрий Философ. :oops:
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”