Кльонкове 2

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: Кльонкове 2

Мнение от kalinux »

За мен основното предимство за сърфа е, че вади звук с минимално усилие на ръката. Изпъкналия също работи много лесно, но му липсва мощ на звука, при еднакви други параметри със сърфа.

Ако не работи кльонк със сърф пета, причините обикновено са в ножа или в геометрията като цяло - примерно грешен ъгъл при петата, усукване на дръжката спрямо ножа, лоша обтекаемост на ножа, неподходящ размер на ножа спрямо петата и много други неща.

За мокренето при мен винаги кръста откъм гърба ми се мокри, а ръката ми е абсолютно суха. Причината за мокрия гръб е, че изпъкналата част отзад на петата действа като спойлер, който насочва струята настрани. Мога да насоча тая струя да удари в борда на лодката, като изнасям петата по-напред и завървам движението под ръката, т.е. е тая "фуния" да е насочена назад (под борда), не нагоре.
Screenshot-MVI_4908.AVI-5.png
Screenshot-MVI_4908.AVI-5.png (534.01 KiB) Преглеждано 3229 пъти
Но обикновено не го правя, защото забравям и си кльонкам както си знам. :D Достатъчно е да сложиш облегалка отстрани, пръските стигат само до нея. Главата и дланта не се мокрят по принцип. По това време на годината винаги си слагам дъждобран против вятър или дъжд и нямам съвсем никакви проблеми с мокренето.
С внимание към детайлите
Diman
Мнения: 892
Регистриран на: Пон Юли 21, 2008 1:15
Местоположение: Tg
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 9 пъти

Re: Кльонкове 2

Мнение от Diman »

Това е "животното". Всичко му е изпипано както трябва. Но не работи. Вероятно тази форма на кльонка не пасва на тези пети. А формата е уникална. Това е най-удобния ми кльонк. Уникално удобство. Би трябвало тази 39-ка да гърми като гаубица и да издъни балона на лодката. Вместо това кльонка се лигави и има склонност да се плъзга по повърхността на водата като сърф, вместо да задълбае с лекота във водата и да направи каверна.
Изображение

Изображение

Изображение

На снимките кльонка е коригиран. Скъсен е ножа с 20мм и е променен ъгъла на петата. Още не е тестван в реална обстановка. Скоро.
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: Кльонкове 2

Мнение от kalinux »

Тоя кльонк няма как да работи. Ъгълът при петата е тотално объркан.
С внимание към детайлите
Diman
Мнения: 892
Регистриран на: Пон Юли 21, 2008 1:15
Местоположение: Tg
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 9 пъти

Re: Кльонкове 2

Мнение от Diman »

Тествах го. Добре звучи, но.....няма мощ това нещо. Очевидно е от петата. Как ли не я чекнах, малък среден голям ъгъл, все едно - лигав ми е. Няма да ви занимавам повече. Ще я махна тази пета и ще сложа от моите.
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: Кльонкове 2

Мнение от kalinux »

Изобщо не ти е в петата проблема. Казах ти, че си объркал ъгъла, а много рядко бъркам дори по снимка. И с тая дръжка много трудно се балансират нещата, така че да не ти пие вода предния й край.
С внимание към детайлите
Александър Стефанов
Мнения: 41
Регистриран на: Нед Апр 06, 2014 14:33
Риболов: сом на кльонк и спининг
дал Браво: 14 пъти
получил Браво: 16 пъти

Re: Кльонкове 2

Мнение от Александър Стефанов »

От този цитат :"Но аз бих го преживял, ако кльонка показваше качества, които другите не притежават.", си помислих, че казваш, че сърфа няма предимства, но явно не съм те разбрал правилно, за което се извинявам.
С този цитат : "В реката дрейфа е по-голям и петата трябва да бъде плоска или вдлъбната." , не съм съгласен, защото сърф кльонка при слаба ъглова скорост, вади по силен звук и затова изисква по малка сила при движението, за разлика от плоския, което значи, че при по силен дрейф е едни гърди напред. Но понеже не си ползвал добре направен кльонк, не си усетил неговата работа. Тази форма на кльонка и според мен не е добра. Имам подобен, но с още по голяма чупка. Заработи добре след корекция, но изисква малко повече да го потопиш, все едно работиш с плосък или вдлъбнат. С една дума, не е подходяща форма за сърф според моя малък опит.
Относно това, което казваш, че кльонка звучи добре, но не лови, защото няма мощ, ще разкажа нещо. Има един видинчанин, който много често е в реката и риболува в район около 30-40 километра. Веднъж един мой приятел ми каза, че видинчанина бил голям късметлия, защото всяка година имал по 2-3 сома над 20-30 килограма. Аз му отговорих, че не е късметлия, а знае повечко от останалите, плюс това, че не пропуска хубав ден, да отидеотиде, да лови. Веднъж се срещнахме в реката, поздравих го и той дойде до мен да си поприказваме. Показа ми снимка на вчерашен улов от 37 килограма. Сподели ми, че за да хванеш едър сом, отиваш на перспективното място по от далечко и на първото пускане чукаш слабичко. Ако не хванеш голям на първия тигел, шанса да хванеш в следващите е нищожен. Той е страхотно оборудван със девет инчов сонар хъмин, тримаран с 25 кончета ямаха, но лови на ръка без въдица. Аз също ловя на ръка, но въдицата с мултито е в готовност ако се излъже някое трамвайче. Замислих се над неговите думи и започнах да го наблюдавам. От 500 метра не мога да го чуя, че кльонка.Питах и приятели и те твърдят, че едва чука. Баща ми също чука значително по слабо от мен, лови доста по малко от мен, но има значително по големи риби от мен. Замислете се над това, ако не сте се замисляли.
Баща ми ловеше с първия ми сърф кльонк, който направих от чам. Размер на петата 44/37 ,спойлер 16 мммм , дебелина на ножа 5мм. Петата е елипса, която беше накриво спрямо ножа. Уродска, новобранска изработка! Този кльонк вадеше някакъв звук между басов и по висока честота и "звънеше" сякаш по продължително време. Интересен беше като звучене. Ако някой новобранец иска да си прави кльонк, бих го посъветвал да започне опити с по мека дървесина, защото се обработва и по лесно и по бързо. Да се научи да ползва трупче със шкурка, за да го направи прав. И като за първа изработка да не съсипва няйоя чудесна заготовка, както аз един оставен на дъжд и сняг чимшир, оцветил се прекрасно.
Относно красотата на външния вид на кльонка, съм на страната на калинукс. Нищо не пречи на кльонка да работи перфектно и в същото време да ахкаш когато го видиш и го хванеш.
Относно ъгъла между дръжката и ножа, аз предпочитам да работи кльонка под мен или леко зад мен и затова седем сантиметра дръжката трябва да е след предния край на петата, като го поставиш на масата. Правил съм и с 12 сантиметра, но не ми е толкова удобно. Ръката ми е свикнала на всякакви модели и сякаш мога да работя с всичко както може и Франко. :) Но си прав Димане, че за всяка китка и лодка си има кльонк. Наблюдавам го при моите приятели. Един може да работи с по криви, друг с по прави. Корекции в китките не може да става и дума да направят.
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: Кльонкове 2

Мнение от kalinux »

Александър Стефанов написа:Правил съм и с 12 сантиметра, но не ми е толкова удобно.
Когато си слагате каквито искате изнасяния на петата, се замислете как влиза и как излиза тя от водата. Че после пак сърфът ви е виновен. Повечето от руснаците още не мога да ги убедя, че да сложиш сърф на Атановска геометрия, е все едно да гребеш с лопатата. И размера на петата също е от голямо значение за геометрията на кльонка като цяло. Също има значение дали е кръгла петата или издължена.
С внимание към детайлите
Diman
Мнения: 892
Регистриран на: Пон Юли 21, 2008 1:15
Местоположение: Tg
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 9 пъти

Re: Кльонкове 2

Мнение от Diman »

kalinux написа:... Също има значение дали е кръгла петата или издължена.
Евала, Калине! Обожавам елипсовидните пети. Когато на времето Мага показва такива кльонкове, си казах: този човек не е случаен и знае какво прави. Всички се ебаваха с него и се опитваха да го пишат луд. Не, не е луд - главата му работи!
Аз все пак държа, че с кривите кльонкове се лопа по-лесно. Кривата част работи като махало и помага на кльонкащия. И не е вярно, че предната част се мокри. Това са невероятни кльонкове. Само трябва да им се сложи точната пета.
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: Кльонкове 2

Мнение от kalinux »

Бъркаш много работи, Димчо.
Елипосовидната пета е нищо повече от 2 залепени кльонка с различна дължина, при което с единия работиш нормално, а другия гребеш. Ако искам да греба, мога да го правя с всеки кльонк. Освен това ако не спазиш линията на симетрия при петата и я леко усукаш спрямо ножа, ще имаш куп главоболия, докато разбереш откъде ти е проблема. С кръглата пета това никога няма да се получи. Освен това, най-важното, при сърфа най-неефективните ръбчета са тези отстрани, затова трябва да се сведат до минимум. Цялата работа с тия издължени пети идва отново с грешно разбраното тълкуване на описанието на Атановския кльонк, където е казано, че петата може да е и овал. Освен това чисто конструктивно е по-лесно при нож 20мм и пета широка 25мм, дължината й да е доста повече от ножа.

Наклонената дръжка спрямо по-изправената е нищо повече от различен ъгъл на въртене на китката. И другата разлика е баланса под малкия пръст по време на покой. Оригиналната идея на кривия кльонк, така както Емо Кръстев я е измислил преди доста години, е с доста повдигната отзад пета спрямо мойте, което предполага изнасане напред на петата при първоначално захождане, което пък връща китката нагоре, отбратно на наклона на дръжката. Това за изпъкналия е ок. Но при сърфа трябва да почнеш под теб. При силно наклонена дръжка и при ъгъла, който е при теб, трябва още да наклониш напред дръжката, за да ти влезе петата под ъгъл, при което дръжката се доближава до водата и се мокриш. Освен това трябва да вкараш и рамо в завършващата фаза, защото няма къде повече да въртиш. Освен това тоя палец отгоре също пречи, затова на мойте кльнкове такова нещо няма да намериш.
С внимание към детайлите
Diman
Мнения: 892
Регистриран на: Пон Юли 21, 2008 1:15
Местоположение: Tg
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 9 пъти

Re: Кльонкове 2

Мнение от Diman »

Калине, ти със сигурност знаеш какво правиш. А аз, знам кое е добро за мен. Пробвал съм какво ли не. Някой има ли координати на Жоро-А? Искам да си поръчам 5 кльонка.
Аватар
ringo1
Мнения: 8
Регистриран на: Сря Окт 11, 2017 1:37
Риболов: кльонк тролинг
дал Браво: 1 път
получил Браво: 10 пъти

Re: Кльонкове 2

Мнение от ringo1 »

Да си кажа сам добре дошъл в темата. :tup: На слука на всички колеги страдащи от ''болестта'' кльонк и всичко свързано с него. Димане, казах ти за ъгъла на петата на въпросната ''сабя'' в един друг форум. Радвам се, че най-Големия в тази сфера съвпадна мнението ми. За мен е чест да добавям по нещо между вече толкова познати лица.
Diman
Мнения: 892
Регистриран на: Пон Юли 21, 2008 1:15
Местоположение: Tg
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 9 пъти

Re: Кльонкове 2

Мнение от Diman »

ringo1 написа:... най-Големия ..
Не си създавай идоли. И не им се кланяй. За да не се разочароваш. Тази зима ти ще изработиш най-добрия кльонк, който човечеството познава. Добре е, ножа да бъде Г-образен или S-образен. Успех с "Виетнамеца"!
Аватар
ringo1
Мнения: 8
Регистриран на: Сря Окт 11, 2017 1:37
Риболов: кльонк тролинг
дал Браво: 1 път
получил Браво: 10 пъти

Re: Кльонкове 2

Мнение от ringo1 »

Просто съм обективен. Благодаря!
Александър Стефанов
Мнения: 41
Регистриран на: Нед Апр 06, 2014 14:33
Риболов: сом на кльонк и спининг
дал Браво: 14 пъти
получил Браво: 16 пъти

Re: Кльонкове 2

Мнение от Александър Стефанов »

"Елипосовидната пета е нищо повече от 2 залепени кльонка с различна дължина, при което с единия работиш нормално, а другия гребеш."
Калине, ако елипсовидния кльонк има размери 38/32 мм, а кръглия 38/38, при равни други условия, защо с единия кльонкаш нормално, а с другия гребеш? Направих за баща ми от къдрава върба и понеже върбата не е най добрия избор, заради здравината, направих елипсовидна пета. Работи по същия начин, само с китка, но с по-малко съпротивление минава през водата. Вероятно е случайност, но преди четири дни, по време на работа с този кльонк ни се вдигна само една риба, която ни се откачи. С другите кльонкове, които са вдигали доста риби-нищичко не мръдна. Пак казвам, че вероятно става дума за случайност, но все пак с едно на ум, ще следим ситуациите и ще разсъждаваме за в бъдеще. Въпреки слабия резултат, за нас бе успех тази риба, защото смятахме, че късна есен, само в слънчево и тихо време можеш да излъжеш нещо, пък сега беше облачно с мъгла.
Diman
Мнения: 892
Регистриран на: Пон Юли 21, 2008 1:15
Местоположение: Tg
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 9 пъти

Re: Кльонкове 2

Мнение от Diman »

Направих ремонт на всички клъонкове, като изтъних леко ножа и го оформих като крило на самолет. Разлика в звука няма. Разликатае, че не пропускат. Най- ми харесва "виетнамеца". Това е една пета, която моето въображение роди. Може да има други такива ( нямам никакви претенции и не ме...интересува), но аз не съм виждал такава и ми беше интересно, как ще работи. Не само работи лесно, звучи перфектно, но имам начлюдение, че веднага вдига рибите до стръвта. Петата е кръгла ф35.
Що се отнася до сърфа. Оффф, изтормози ме тази пета. Смени всички ъгли и си работи по един и същ начин. Някакво глухо бухтене и много мощ ( вибрация). Тази пета пръска най- малко вода. Но звука не е концентриран, а някак разтеглен. Ф38- иска си як замах, все пак това си е една обикновена плоска пета, даже леко вдлъбната, с някаква екстра в задната част, която да речем помага. През следващия сезон ще наблегна на този клъонк, за да го тествам, дали изобщо вдига риби. До момента не съм ахнал от неговата работа. Със сигурност друг такъв не искам. Защо да се главоболя, аз имам един живот.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”