Звук от кльонк

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
Аватар
Anton_65
Мнения: 912
Регистриран на: Пон Окт 31, 2011 14:08
Риболов: На кльонк и прясно женско едно време,сега на спомени ха ха
Местоположение: Асеновград
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 14 пъти

Re: Звук от кльонк

Мнение от Anton_65 »

И кое е звука бе Ачка...... :D на кой мяса :roll: ,за мен си остава като вадене от тапа от бутилка :wink:
vihren
Мнения: 720
Регистриран на: Вто Ное 25, 2008 10:18
Местоположение: Велико Търново
получил Браво: 2 пъти

Re: Звук от кльонк

Мнение от vihren »

Pike1 написа:Като чета сега коментарите за плясъците и чистия звук в темата за кльонковете, се сетих за една работа.Писал съм, че мерака да стана кльонкаджия ме хвана доста години преди да почна да практикувам.Просто така ме завъртя живота.
Тогава търсех инфо в руски сайтове.Статията на Атанов и т.н. На Милко статиите не ми бяха попадали. Видях схемата как да си движиш ръката, чертежа на кльонка му, купих си някаква съчка ефтинджос, направиха ми един Атановски и ми подариха един унгарски. Напълних се с кльонкове :wink: и айде бой във ваната. По едно време взе да се чува някакво думкане. В баня няма какво друго да се чуе. После пробвах на открито, излиза някакъв звук ама този ли е ? Това е въпроса който измъчва всеки начинаещ, който няма до себе си човек с опит да му покаже и да го извади от мистиката и филма.Нямаше клипчета с кльонкане, то и Ютуба го нямаше.Спуках се да ровя в нета поне веднъж да го чуя ИСТИНСКИЯ. И веднъж, като се ровех пак при братята попаднах на изказване на техен корифей, който беше написал, че ..... съвършенния звук от кльонк наподобява звука от падането на тежка капка вода от стрехата, във ведро с вода, в тихото време след буря. :shock: :shock: :shock: :wink: :D
И тогава братя си еба мамата. От къде да го намеря това ведро ? И колко тежка да е тая капка ? :D Намерих в къщата на баба ми една малка каца за кисело зеле и веднага спретнах инсталацията. Бурята така и не я дочаках, нито затишието след нея. :D
Мятам с кофата вода нагоре, падат капки, леки ,тежки, аз съм си наврял чутурата в кацата и слухтя :lol:
Айде пак на реката, бумта, думта, бах му мамата май не е същото, пот и притеснение :D
Не си спомням колко време продължиха тия терзания докато един ден, на.... яз.Доспат :wink: , докато си тренирах и ме гледаха странно непознатите, на бай Георги /лека му пръст / не му издържаха нервите, излезе изпод навеса и ми викна:
- Това е, това е, Ачка / не знаеше, че се казвам Пики човека :lol: / Чувал съм ги .Точно това се чува.Вервай ми !
Дойде ми сърце на място :wink:
Хванах първия си сом на кльонк 6 години по-късно...

Та който иска да си пльоска и шляпка, аз мисля да си кльонкам и занапред.Не съм се мъчил за тоя дето духа :wink:
И в заключение, и като чета и разправиите за такъмите, искам да Ви кажа, че....
Всички тук сме завършени идиоти и пълни откачалници, без да се засяга някой ! :wink:
Честно Ви казвам! :wink: :D :D
The End
Готин разказ :wink: ............и аз съм минал от там,изчетох и изпробвах всичко :P ..........но първо хванах 2 сомета с първото влизане - 18/10/2003г:fish15: ...................но преди да вляза да ловя кльонках няколко месеца по вани,басейни,рекички,легени и т.н :mrgreen: ...............абе луда работа :lol: :lol: :lol: :lol:
vihren
Мнения: 720
Регистриран на: Вто Ное 25, 2008 10:18
Местоположение: Велико Търново
получил Браво: 2 пъти

Re: Звук от кльонк

Мнение от vihren »

Антоне,
нали кльонкаш от 20г поне..............как не знаеш кой е звука :roll:
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Звук от кльонк

Мнение от LVitchev »

Как да знае бе майна,глух човек звуци чува ли :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
Аватар
Pike1
Мнения: 1692
Регистриран на: Пет Май 29, 2009 23:28
Местоположение: Ямбол
получил Браво: 11 пъти

Re: Звук от кльонк

Мнение от Pike1 »

Anton_65 написа:И кое е звука бе Ачка...... :D на кой мяса :roll: ,за мен си остава като вадене от тапа от бутилка :wink:
Не мисля, че мога да ти отговоря точно на въпроса. Ако трябва да пълня пак кацата и да записвам :wink: :D . Сома реагира на звуци или ако щеш вибрации в някакъв не чак толкова тесен диапазон, според мен и май повечето кльонкове са в него. Предполагам майсторлъка е да се подбере най-подходящия кльонк за конкретната ситуация. Аз не съм дорасъл до такова майсторство и просто ги сменям по време на риболов за да видя кой се справя най-добре в момента. Така или иначе всеки кльонк си има собствен основен и характерен звук, ако можеш да боравиш с него. С малко техника може да се извади по-басово или високо звучене, даже съм чел, че това било голям майсторлък, но нито смятам, че е така, нито виждам голям смисъл. Ми като искаш да промениш звука вземи си другия кльонк, с по-ниския или висок тон и не се мъчи да се правиш на виртуоз. :wink:
Вдигал съм и съм хващал риби със всичките си кльонкове, както и с повечето Янкови предполагам.А.. и на брат ми с подаръка гепих :wink: Разликата в звученето на повечето от тях е доловима за човешкото ухо, най-вероятно за сома е доста по-осезателна.
Този пост и предишния го пиша не заради теб обаче или за хората, които са наясно повече или по-малко с този занаят.
Наскоро един колега пусна един кльонк в съответната тема. Беше се справил доста добре като за първи път, написал беше ,че вади звук с него /не шляпане/, но се съмняваше дали е точно това . Тогава се сетих за един като него навремето дето пълнил каци с вода за да чуе "ЗВУКА". :wink: :D Тогава нямах муза да пиша и само го окуражих да си ползва кльонка и да не се мъчи с много съмнения.
Другото е, че тази тема ми е много, много интересна и с голям кеф бих чел мненията на хора дето са по-навътре от мен в нещата ! :wink:
MEMENTO MORI
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Звук от кльонк

Мнение от LVitchev »

Pike1 написа: Другото е, че тази тема ми е много, много интересна и с голям кеф бих чел мненията на хора дето са по-навътре от мен в нещата ! :wink:
Пики,ония дето са много вътрешни,не им се пише,Калин се скри и чат-пат се обажда,но знам че ни чете.Аз какво да кажа като съм аджамия,обаче в последно време взех да вдявам какво ми е нужно,кои кльонкове са ми удобни и каква дръжка ми пасва и т.н и т.н.Взех да преправям дръжките като слагам мои без значение кльонка с каква пета е,в същото време им променям и ъгъла,самата дръжка при лепенето я слягам по друг начин и виждам че след пробите ми е по-лесно да тропам.За звуците,прав си,и аз при тропането когато искам да извадя друг звук с кльонка които съм избрал да тропам,натискам или олекотявам натиска при ваденето на петата и така променям звука му.Доста светила казват че никои не е сигурен в това,кои е точния звук,за това е важно той-просто да е чист,да се опитваме да вадим максимално чисти такива при тропането а от там нататък сома когато дойде,с фифели или без,просто трябва да го накараме да вземе :idea: :idea: :idea:


П.П Искам да добавя че имам десетина кльонка,които са с различни пети но почти всички съм ги преправил от към дръжки и тук-таме са пипал и петите за да ги дооформя,намаля или нещо друго.Сърфови пети,изпъкналите не ги барам,те са си класика,вдлъбнатите и сърфовите пети,когато кльонка усещаш че не бачка добре,могат да се пипат,аз поне така направих и сега всички бачкат в моята ръка добре,но за всяка ръка е различно,за това преди всичко кльонка трябва да ти пасне перфектно и да се слее с ръката ти за да можеш да работиш хем леко и свободно,хем да вадиш звук без усилия и да е чист !!!Няма да казвам че има кльонкове които след риболов,ръката ти е изтръпнала чак до рамото а и след умора,започва човек да бърка в ударите :lol: :lol: :lol:
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Звук от кльонк

Мнение от Emo-83 »

Моето мнение,че със всеки кльонк се лови сом.По-скоро в начина на тропане е разковничето.И ако при тихо време е добре звуците да са по-чисти и редки.При вътър и не кълване е добре да са по-чести.Не тропам равномерно с еднакви паузи между ударире.В природата няма нищо идеално равномерно.....както няма идеална окръжност.Тък.......тък,тък..тък.
Понякога шляпам нарочно с кльонка,бутайки повече вода.Тогава се сещам за новобранския ми период и уловите.Взимаха добри сомове на шльоп,пляс,мляс.
С този си пост не казвам,че звука няма значение.По скоро за мен начина на тропане е от значение,споед ситуацията......задържа ли се рибата,слиза ли,вдигат ли се и това каква стръв си заложил на въдицата.
Когато някъде съм видял,че има голям сом и той не е взел 1-я път.Му захождам отново,като този път тропането започва от мястото на вдигане,а не през целия тигел.Този начин ми е донесъл успехи....дори 83 го хванах така.....на обяд го видях с жена ми и вечерта отидох да го проверя.Влезнах в залива,а вятъра винаги се спуска по дерето.Пуснах парашута и въдиците и изчаках да стигна изхода му за да тропам с редки отчетливи удъри.Сома се появи не по-късно от 5-тата минута и застоя на сръвта.Само това,че не взима ме накара да направя фифел на бягаща жертва.Истинкта на убиец беше задействан и рибата уловена от мен,а не от някой друг.....както вече години доброжелатели се опитват да втълпят на хората с лъже свидетелства.Канибала я канджьоса докато му я повдигах и в това се изразява помоща му.Но можеше да бъде всеки друг,като Емил Кръстев или Жоро А....просто телефоните им бяха изключени.Извиках го за помощ,не заради друго,а защото рибата беше закачена с тройката и кожата на главата.Дори с негова помощ и максимално повдигане от моя страна,едвам я достигна за да я боцне под брадата.После той атакува лодката и със свободното жило я спука,но играта вече беше свършила.....рибата провисна на въжето.
Благодаря на Канибала още веднъж за оказаната помощ,но рибата си я хванах аз и вадих аз.Кой,каквото ще да ви говори.....това е истината.И него нямаше да го извикам,ако предишната седмица не бях изпуснал един по-голям след,като сома беше изморен и го държах на 1м. от брега за устата.
п.п.Последните уточнения ги написах,защото и вчера чух отново как някой ми извадил рибата и аз съм само един юноша бледен.
Именно заради случките в моя риболовен живот му скачам трупешката на Троли....той няма такива и не може да учи баща си как се правят деца и кой такъм е за сом.Останалото е гъзария и правене на интересен......може би различен,но така подлъгва колегите.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: Звук от кльонк

Мнение от kalinux »

LVitchev написа: Пики,ония дето са много вътрешни,не им се пише,Калин се скри и чат-пат се обажда,но знам че ни чете.
Биг брадър ви гледа :lol: и само едно ще ви каже. Начинът на кльонкане е един от най-важните фактори за успеха.
С внимание към детайлите
Аватар
yankosan
Мнения: 2964
Регистриран на: Чет Окт 28, 2010 20:13
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 21 пъти
получил Браво: 12 пъти

Re: Звук от кльонк

Мнение от yankosan »

kalinux написа:
LVitchev написа: Пики,ония дето са много вътрешни,не им се пише,Калин се скри и чат-пат се обажда,но знам че ни чете.
Биг брадър ви гледа :lol: и само едно ще ви каже. Начинът на кльонкане е един от най-важните фактори за успеха.
И аз така мисля :wink:
Аватар
Pike1
Мнения: 1692
Регистриран на: Пет Май 29, 2009 23:28
Местоположение: Ямбол
получил Браво: 11 пъти

Re: Звук от кльонк

Мнение от Pike1 »

Emo-83 написа:Моето мнение,че със всеки кльонк се лови сом.
Ето това исках да кажа на хората, които тепърва ще започват. :wink:
Ясно е, че трябва да се потрудят малко и нищо не се дава на готово, но поне да не се вкарват във филма със единствения и неповторим звук. :wink:
Начина на кльонкане не съм го коментирал. И аз мисля ,че е от голямо значение. :wink:
MEMENTO MORI
Иво Ломски
Мнения: 1047
Регистриран на: Сря Яну 28, 2009 20:59
Местоположение: София
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 23 пъти

Re: Звук от кльонк

Мнение от Иво Ломски »

Емо, колкото и пъти да чета този разказ, винаги го препрочитам отново с голямо удоволствие. Повечето от нас не са преживяли подобни случки и така като гледам я ни се случи нещо подобно я не :( Просто много намяляха тези риби.
Що се отнася до звука на кльонка, един и същ звук/вибрация не работи еднакво добре на различни места. Фактори като дълбочина, замърсеност или плътност на водата, наличие на течение, наличие на др. шумове оказват сериозно влияние. Кльонкането на река за мен е коренно различно от кльонкането на язовир. Става въпрос за честотата на повторенията и силата на звука/вибрацията. Другото което дава резултат при мен е чукането с различни кльонкове, т.е. редуването им. По този начин се правят поредни серии с различна сила на вибрацията, което в крайна сметка създава допълнително любопитство или дразнене у рибата.
Живот без страст не е живот а само съществуване...
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Звук от кльонк

Мнение от Emo-83 »

Иво съгласен съм с поста ти,но моите без друго са дълги. :wink:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
Anton_65
Мнения: 912
Регистриран на: Пон Окт 31, 2011 14:08
Риболов: На кльонк и прясно женско едно време,сега на спомени ха ха
Местоположение: Асеновград
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 14 пъти

Re: Звук от кльонк

Мнение от Anton_65 »

vihren написа:Антоне,
нали кльонкаш от 20г поне..............как не знаеш кой е звука :roll:
Ами ти не четеш малко по нататък :D ,и всеки си има по своему негов си любим,затова питах и нещо лошо ли питах че зейнахте пак :wink:
Аватар
Anton_65
Мнения: 912
Регистриран на: Пон Окт 31, 2011 14:08
Риболов: На кльонк и прясно женско едно време,сега на спомени ха ха
Местоположение: Асеновград
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 14 пъти

Re: Звук от кльонк

Мнение от Anton_65 »

Pike1 написа:
Emo-83 написа:Моето мнение,че със всеки кльонк се лови сом.
Ето това исках да кажа на хората, които тепърва ще започват. :wink:
Ясно е, че трябва да се потрудят малко и нищо не се дава на готово, но поне да не се вкарват във филма със единствения и неповторим звук. :wink:
Начина на кльонкане не съм го коментирал. И аз мисля ,че е от голямо значение. :wink:
А моето мнение е че със всеки кльон на тоя етап, нищо не се лови,това беше преди като имаше много сом и никой не кльонкаше,свърши се тая вече, кой чул и влезнал,и къде докарва къде не и да хваща.Защо имате по 10 бр. нагоре :D и по един куфар даже някой имат :lol:,правиш си 2-3 и това е,щом дигат някъде и другаде ще дигат.
vihren
Мнения: 720
Регистриран на: Вто Ное 25, 2008 10:18
Местоположение: Велико Търново
получил Браво: 2 пъти

Re: Звук от кльонк

Мнение от vihren »

Не съм искал да те обидя.................стана ми интересно как човек,който кльонка 10г преди мен още се чуди дали чука правилно :wink:
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”