За риболова на сом по Дунав

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
Александър Стефанов
Мнения: 41
Регистриран на: Нед Апр 06, 2014 14:33
Риболов: сом на кльонк и спининг
дал Браво: 14 пъти
получил Браво: 16 пъти

Re: За риболова на сом по Дунав

Мнение от Александър Стефанов »

Колеги...чета и немея! Ужас и безумие!
Плашилото
Мнения: 126
Регистриран на: Нед Ное 09, 2014 0:30
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 15 пъти

Re: За риболова на сом по Дунав

Мнение от Плашилото »

Колега didnik 70,не е това начинът.Не искам да те обиждам,но и токаджиите мислят с главите си.Като няма риба следващия път ще минат и над твоето място.Ако не следващия,по-следващия,въпрос на време,но ще стане.
С една дума -изтреблението на рибата в р.Дунав върви с пълна сила,даже пикът е преминъл и сега се доунищожава всичко,не само сомът.В момента покрай Видин се ловят масово шаранчета по педя и всичко се прибира,единици пускат рибата обратно.ИАРА,ако нямаха средства,можеха поне пеша да обикалят .Но са баровци и пеша не ходят.За сметка на това пазаруват с Нивата си в работно време в Кауфланд.
Та така ,общо взето помиярска работа!
Плашилото
Мнения: 126
Регистриран на: Нед Ное 09, 2014 0:30
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 15 пъти

Re: За риболова на сом по Дунав

Мнение от Плашилото »

Относно промяна в законодателството дупетатите ще го направят само когато ги наритаме по кокалчетата,тоест от нас зависи да ги накараме.Виждате че клякат на натиск,това не е защото са съвестни,а защото като запушиш една дупка за кражби,все пак остават 99 свободни. :shock:
Относно законодателството на САЩ и Канада-какво по-хубаво от това престъпниците да работят за без пари и да стоят по-дълго в затвора?.Умните хора са го измислили,за нас копи-пеист.
Аватар
Pike
Домакинът
Мнения: 4543
Регистриран на: Чет Дек 16, 2004 21:23
Риболов: Спининг фен.
Местоположение: София
дал Браво: 4475 пъти
получил Браво: 246 пъти
Обратна връзка:

Re: За риболова на сом по Дунав

Мнение от Pike »

Последните постинги мисля да ги отделя в нова тема, да не завива тази в друга посока.
Александър Стефанов
Мнения: 41
Регистриран на: Нед Апр 06, 2014 14:33
Риболов: сом на кльонк и спининг
дал Браво: 14 пъти
получил Браво: 16 пъти

Re: За риболова на сом по Дунав

Мнение от Александър Стефанов »

Колеги, въпреки реалността, нашата компания кльонкаджии и спинингисти, ще продължим да зарибяваме реката, въпреки че е Сизифов труд. Ще се опитваме да налагаме контрол в нашия регион, доколкото зависи от нас и да обясняваме на хората, защо трябва да пускат маломерните риби и какви са минималните размери, защото масово не ги знаят. Много хора няма да се променят или ще бъде трудно, но въпреки всичко ще е по добре от нищо. Призоваваме ви да се включите в подобна инициятива и да организирате зарибявания и във вашите населени места. 500-1000 лева не са много пари за 10-20 човека. Нашата цел за идната година е 1000 лева за бяла риба и сом. Въпреки, че само 20 риби пуснахме, което според много хора, включително и нас е игла в купа сено, едно от сомчетата бе уловено след 10 дни, на 8 километра от мястото, на което ги пуснахме. Това го давам като информация за миграцията на рибите. Познахме го, защото отговаря на размера и цвета. От садките на Огоста сомчетата са черни, защото водата чернее и казха, че дълбочините са около 50-70 метра. А дунавските сомчета са зеленикави. До момента в Дунав около Ново село най- големите сомове хванати за тази година са един десет и един 11 килограма. Всичко останало е под 5. Миналата година най-големия хванат беше от брега на рибе -7 килограма. На кльонк 6 килограма. И това е от всички рибари, не от мен! А всички сте наясно, че в малките населени места се знае кой какво е хванал, дори преди да го е хванал :) Та това е ситуацията за риболова на сом по река Дунав в нашата губерния и ако не правим нищо и по зле ще става. Преди две годино поне се вдигаха и големи сомове(около 20 кила, да не си помислите друго), а сега няма помен от риби с такъв калибър. Ако има по подходяща тема, нека модератора ми премести поста или да обособи нова тема. Аз мисля, че има връзка с риболова на сом по река Дунав.
Dizelaki
Мнения: 19
Регистриран на: Сря Юни 21, 2017 9:28
Риболов: Риболов нa сом
дал Браво: 8 пъти

Re: За риболова на сом по Дунав

Мнение от Dizelaki »

Да колеги от година на година нещата ствaт все по зле и по зле.Минaлите години рядко на излизaне по Дунaв се връщaх без сом а сега все по рядко със сом. В петъкa излизaх и ходих тaм където си ловя по някое сомче .Ходих и тaм където ми е удрял сом и нaкрaя ходих и там където всички кльонкaт за сом и в ромънско леко преминaх и нищо и нищо един удaр едно чуквaне нямaше,кaкво стaвa просто незнaм пак ли с електроженa са минaвaли.Незнам вече кaде да ходя, кaде дa го търся.
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: За риболова на сом по Дунав

Мнение от kalinux »

Стига сте се оплаквали, че не дава по реката. Това, което се лови на вечер там, на язовира го събираме цяла седмица. Токаджии има навсякъде. Проблемът е, че тая година май и юни бяха студени и сома не си хвърли хайвера. По язовирите също не е както трябва на кльонк. Тарикатите ходят по вододайните язовири, където рибата не е накльонкана. Риболовът тепърва ще тръгва. Юни и юли месец преди да тръгне зеленото по реката се ловяха доволно трапезни сомчета до 10 кг. Четете руските форуми да видите, че ситуацията и при тях е същата.
С внимание към детайлите
Плашилото
Мнения: 126
Регистриран на: Нед Ное 09, 2014 0:30
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 15 пъти

Re: За риболова на сом по Дунав

Мнение от Плашилото »

Риболовът ще тръгва,но по язовирите.По Дунав водата стине по бързо отколкото в язовирите,плюс това и дълбочините не са големи.
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: За риболова на сом по Дунав

Мнение от kalinux »

Плашилото написа:По Дунав водата стине по бързо отколкото в язовирите,плюс това и дълбочините не са големи.
Да, по Дунав по-рано спирате да кльонкате, но не значи че е спряла наистина. :wink:
С внимание към детайлите
Александър Стефанов
Мнения: 41
Регистриран на: Нед Апр 06, 2014 14:33
Риболов: сом на кльонк и спининг
дал Браво: 14 пъти
получил Браво: 16 пъти

Re: За риболова на сом по Дунав

Мнение от Александър Стефанов »

Пет годишен ми е опита, но смея да твърдя, че след август на Дунав риболовът на сом на кльонк намалява. Уловените риби са по големи и тлъсти (6-7 кила :lol: ), но са два пъти по рядко. Времето все по неподходящо. Август е зенита, а той отмина и беше много слаб. Калинукс е оптимист, че годината била такава, допускам и това, но по скоро риба няма. Толкова ми е вече познат района, че само поглеждам нивото и мога да кажа къде са сомовете. За тази година последното изречение не важи :lol: :lol: :lol:
Diman
Мнения: 892
Регистриран на: Пон Юли 21, 2008 1:15
Местоположение: Tg
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 9 пъти

Re: За риболова на сом по Дунав

Мнение от Diman »

Александър Стефанов написа:... но по скоро риба няма...
Ako в "Голямата вода" няма риба, то какво да говорим за вътрешните водоеми. Все пак има огромни пространства, където рибата е необезпокоявана. Аз не съм виждал Дунава да е залят с лодки, както вътрешните водоеми.
Аватар
bobi_karyka
Мнения: 237
Регистриран на: Пон Окт 30, 2006 10:36
Местоположение: Гулянци
получил Браво: 1 път

Re: За риболова на сом по Дунав

Мнение от bobi_karyka »

Риба има.Вдига се доволно,но не кълве.
Водачи, бъдете осторожни! Секунда невнимание, а после - цял живот мъртъв!!!
Александър Стефанов
Мнения: 41
Регистриран на: Нед Апр 06, 2014 14:33
Риболов: сом на кльонк и спининг
дал Браво: 14 пъти
получил Браво: 16 пъти

Re: За риболова на сом по Дунав

Мнение от Александър Стефанов »

Все пак в малките водоеми от време на време се прави зарибяване. Дунав денонощно се мрежари, дори и в забраната. На рибата не и се дава шанс да оцелее. Това лято малко излети направих и не мога да бъда обективен, но за мен беше слабичко. Приятелите ми, които са си там и ходят редовно, спрях да ходят, защото само се возят. Риби рядко се вдигат. Явно в нашия район е имало електро злоупотреби. За едно ломско село Ковачица чух от хора, които кльонкат там, че те имали добра слука всеки ден. Недобросъвестни хора може би липсват тук, там и това да е причина за добрите резултати някъде по реката. Калинукс казва, че и при руснаците било слабо. Възможно ли е на 1000 километра от нас да оказва влиание застудяването или каквото и друго може да се измисли за оправдание на това, че е слаб риболова? Някой хвана ли сом с хайвер? Аз идни години септември съм хващал някой друг с хайвер, но тази година не съм чул някой да се похвали. След няколко дни около гроздобера ако не духа ще пробвам и ще споделя впечатления.
Плашилото
Мнения: 126
Регистриран на: Нед Ное 09, 2014 0:30
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 15 пъти

Re: За риболова на сом по Дунав

Мнение от Плашилото »

Хванах няколко с хайвер тази година.
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: За риболова на сом по Дунав

Мнение от kalinux »

Александър Стефанов написа:Възможно ли е на 1000 километра от нас да оказва влиание застудяването или каквото и друго може да се измисли за оправдание на това, че е слаб риболова? Някой хвана ли сом с хайвер?
Това, което наблюдавам при руснаците е от няколко години. Обикновено при тях есенния жор (лудо хранене) започва 2 седмици по-рано. И между другото сомът вече се е отървал от хайвера.
С внимание към детайлите
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”