За риболова на сом по Дунав

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
Стефан Илиев-Джоко
Мнения: 357
Регистриран на: Пон Юли 16, 2007 22:26
Местоположение: Тутракан
получил Браво: 1 път

Мнение от Стефан Илиев-Джоко »

...
Последно промяна от Стефан Илиев-Джоко на Съб Апр 18, 2009 21:59, променено общо 1 път.
Аватар
grubi
Мнения: 76
Регистриран на: Пон Мар 26, 2007 22:37
дал Браво: 41 пъти
получил Браво: 2 пъти

Мнение от grubi »

За пръв път пиша във форума за да споделя и моя скромен опит от кльонка по Дунав.Не казвам че големите не удрят на риба но имам 2 случая от миналото лято на пренебрегване на заложената рибка.Клъвнаха на прасето,а двете въдици бяха на 50-60 см една от друга и на една и съща дълбочина.За съжаление и двете риби ги изтървах благодарение на "чудните си такъми" и липсата на опит в този риболов.
Аватар
grubi
Мнения: 76
Регистриран на: Пон Мар 26, 2007 22:37
дал Браво: 41 пъти
получил Браво: 2 пъти

Мнение от grubi »

Вторият пат ми счупи куката-гамакацу като на снимката 5/0.На аванс...
milen
Мнения: 955
Регистриран на: Пон Юли 04, 2005 11:01
Местоположение: Варна
получил Браво: 5 пъти

Мнение от milen »

Би ли обяснил ,какъв е монтажа и начина с пия последователни олова .

Да не би да се влачи по дъното
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Мнение от kalinux »

Тия олова са пълна глупост според мен. Това е типично тутраканската школа. Колегите да ме извиняват и искам ни най-малко да ги обидя, но тази линия е напълно погрешна. Проблемът идва от дебелия капрон. Може да е много зрав, но оказва голямо съпротивление във водата и се налага ползването на много тежести, за да се държи линията вертикално. А понякога и многото тежести плашат сома. Второто слабо място според мен е връзването на лопатката на куката. Това ви го казвам от лични наблюдения а не по принцип.

И между другото забравете за Филстара - само външния вид им е на Гамакацуто. Иначе са меки като сламки. То май и с Гамакацуто напоследък ни го ... в България.

А за кльонка мога да кажа, че горния ти е без грешка. Гледал съм го и у други колеги от Тутракан-ско и мисля, че е доста разпространен там. Май всичко идва от един стар майстор от Силистра, ако не се бъркам нещо. :? :D
С внимание към детайлите
Стефан Илиев-Джоко
Мнения: 357
Регистриран на: Пон Юли 16, 2007 22:26
Местоположение: Тутракан
получил Браво: 1 път

Мнение от Стефан Илиев-Джоко »

...
Последно промяна от Стефан Илиев-Джоко на Съб Апр 18, 2009 22:01, променено общо 1 път.
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Мнение от boababa »

Колегата лови без прът и мулти? :shock: Какви риби си вадил от ръка,ако не е тайна? :roll: И аз връзвам на лопатката и не съм имал проблеми! :roll: Проблемът сигурно идва от това,че е трудно да се направи този възел с 1мм. влакно.Аз съм запецнал на 0.71-36кг. или може да се използва плетено 0.40/0.50 и проблема е решен. :roll: :?:
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

Филстара я забравете като кука.И на мен ми я е изправял сом на теца.А на един герим 3 бяха изправени.Когато ловите на твърда връзка без аванс и гамакацуто няма да издържи.Никито продава едни куки Патридж-мн. яки.Има и мн здрави Оунери.Кльонка изглежда доста добре.Особенно като се има предвид какво съм виждал от там.За тънкия повод не ти пречи да има преход от дебело въже с вирбел(як) и след това дебело влакно или дебел плетеняк.Това,което предлага Троли не е удачно.Няколко пъти съм му казвал,че особенно долу конеца трябва да е по-дебел от 0.70.В противен случай сома протрива със зъби при въртенето.Джоко,ако се насочиш към използване на въдици и мултита няма да имаш изправени куки,протрити ръце и изпуснати риби.Ако имаш възможност си купи.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Мнение от boababa »

При мен 100% от сомовете се закачат на тройката и никога не я поглъщат.Не съм видял на някой да му е протрито влакното! :roll: Изненадвам се,че сом може да изправи кука! :shock: Проблемът идва от натегнатия аванс.Ако сомът изтегли 20-30 метра,какво?Ако легне на дъното,какво?Рибата се уморява с търпение! :roll: Изтеля-обираш,толкова е просто!Въпросът е в издръжливоста на риболовецът или на сома. :roll: Натегнатият аванс,според мен пречи! :roll:
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

Аз казах за куките филстар,че са мекици.А тебе Боабаб не искам да те убеждавам за конеца.Той няма да се скъса от тежеста на рибата,а от протриването.И това за тройката не е верно.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Мнение от kalinux »

Когато ползваш мазен капрон, дебел от 1 мм и нагоре и лопатка на куката, тогава много трудно се затяга възела. А с по-тънък повод от 1мм рядко ловят, като се има в предвид че основното е 4-5мм.
С внимание към детайлите
Стефан Илиев-Джоко
Мнения: 357
Регистриран на: Пон Юли 16, 2007 22:26
Местоположение: Тутракан
получил Браво: 1 път

Мнение от Стефан Илиев-Джоко »

...
Последно промяна от Стефан Илиев-Джоко на Съб Апр 18, 2009 22:01, променено общо 1 път.
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

Добре де,защо куката трябва да е с лопадка.Това да не е едно време и да няма куки-яки и здрави.С тия мазила може да е било добре когато е нямало.Но тогава са правили и мумията на Тутанкамон.
За сонара ще питаш друг.Там не съм специалист.Мисля,че не трябва да се изхварляш на най-скъпите модели.Но трябва да имаш мощност и добра разделителна способност.Друг ще те ориентира по-точно.Аз мога да кажа какъв използвам.240 блу на Гармин.Сега има по-добри.Важно е да виждаш дъното и сома под лодката.Има си настройки за това.Не се гледа на рибки,а на символи.Тогава можеш да видиш големината на рибата и да прилагаш различни номера за допълнително дразнене.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
long2dogs
Мнения: 340
Регистриран на: Пон Дек 27, 2004 20:36
Местоположение: София
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от long2dogs »

Със сигурност знаеш , че сом се лови и с евтини и с много скъпи такъми , затова си вземи нещо , което можеш да си позволиш. Това включва и сонара, като само да добавя за него ,че сондата е задълже да опреснява бързо .Има сонари около 100$ , които са ок за теб(само трябва да ти го донесе някой). Може и мулти и безинерционна, Но се съобрази , че често мулти от нисък клас е по здраво от безинерционна от по-висок. Абе като питаш по-конкретно ше ти се изясни
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

За 100$ няма сонар който да му върши работа-освен ако иска да гледа само дълбочината,а не рибите и размера им.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”