Сомски сонар

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
kostadin
Мнения: 203
Регистриран на: Съб Май 12, 2007 20:36
Местоположение: ловеч
получил Браво: 1 път

Сомски сонар

Мнение от kostadin »

Здр,идва сезона и искам да ви попитам какви сонари ползвате и на какви цени са.Надявам се да не съм досаден и си мисля,че много хора ги интересува тази тема.Ако може цени в бг и в сащ.
Благодаря предварително :D .
kalins
Мнения: 1091
Регистриран на: Пон Ное 14, 2005 14:46
Местоположение: Sofia

Мнение от kalins »

Аз съм с Гармин 250.Цената в БГ е около 500 лв. в момента,а в САЩ около 200 $.
Добре е да си добър
Аватар
cecko
Мнения: 781
Регистриран на: Чет Сеп 21, 2006 10:24
получил Браво: 1 път

Мнение от cecko »

За този ли става въпрос?
http://www.fishfinder-store.com/gafi250.html
Гледам, че има с единична и с двойна честота или нещо подобно. С двойна е +30$.
Може ли някои да обясни за тези честоти и да разясни при реални условия каква е разликата и ползите.
kalins
Мнения: 1091
Регистриран на: Пон Ное 14, 2005 14:46
Местоположение: Sofia

Мнение от kalins »

Да
Добре е да си добър
ицонов
Мнения: 379
Регистриран на: Нед Окт 28, 2007 15:25
Местоположение: софия
получил Браво: 3 пъти

ицо

Мнение от ицонов »

Съгласен съм за 250на гармин,ама навсякъде по магазините,продават мод.140 и за тях викат че били също добри за риболов на сом,вие кво ще кажете верно ли е :roll:
сухо дупе риба не лови...
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

Напиши модела и харектеристиките за да го обсъдим става ли за сом.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Мнение от quietriot »

Emo-83 написа:Напиши модела и харектеристиките за да го обсъдим става ли за сом.
FF 250 D -има ли нужда да го обсъждаме :lol: :lol: :lol:
ицонов
Мнения: 379
Регистриран на: Нед Окт 28, 2007 15:25
Местоположение: софия
получил Браво: 3 пъти

ицо

Мнение от ицонов »

Какви пари му искаш,пусни ми на л,с,за да знам дали си заслужава.Защото аз съм намерил един,мод.f300,на по малко пари от 250,и ес цветен дисплей,и меню на бг.
сухо дупе риба не лови...
Landy
Мнения: 432
Регистриран на: Съб Окт 28, 2006 14:55
Местоположение: По света и в Бургас
Обратна връзка:

Мнение от Landy »

Знаете ли дали в магазина на Гармин в София, продават отделно сонди за сонари? Повечето модели са само със сонда за закрепяне на транеца, а често е по-добре да е монтирана на дъното, около средата на лодката.

Ето една обява от офф-роуд форума за сонар ( fishfinder ) GARMIN FF 250D:
=================================================
Продавам нов ( неупотребяван ) сонар ( fishfinder ) GARMIN FF 250D с гаранция. Голям и отчетливо виждащ се екран с диагонали 11,43 см. и висока разделителна способност: 320 x 320 пиксела, 10 степени на сивото, двучестотна сонда: 50/200 kHz, температурен датчик, стойка, предпазен капак за екрана, удобни бутони и лесни настройки, богато меню. Много подходящ за ловене и на сом - отчетлива информация и в термоклинове. За по-подробна техническа информация: https://buy.garmin.com/shop/shop.do?pID=245&tab=ff250. Цена: 395 лв. За контакти: yavor@sms.bg /
Поръчах още няколко броя. Очаквам ги да дойдат между 14 и 23.05 и ако не ми бъдат предплатени всичките ще бъдат продавани на 350 лв. и без капаро. На 23.05 се надявам да са тук.
==================================================
Последно промяна от Landy на Пет Май 16, 2008 12:55, променено общо 1 път.
kostadin
Мнения: 203
Регистриран на: Съб Май 12, 2007 20:36
Местоположение: ловеч
получил Браво: 1 път

Мнение от kostadin »

Благодаря на всички вече взех гармин250. :D Дано има сомове :D
Пожелавам на всички успех през новият сезон :D
kostadin
Мнения: 203
Регистриран на: Съб Май 12, 2007 20:36
Местоположение: ловеч
получил Браво: 1 път

Мнение от kostadin »

От USA е167долара от ebay и познат ни го донесе :D каза,че имало и по евтин вариант и е взел по скъпия. :D
ето и няколко снимки:
Изображение
Изображение
Изображение :D
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

Тука си муцка.Остава да се научиш да го настройваш.Иначе ще си Колчо слепеца. 8) :lol: :P :lol:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Landy
Мнения: 432
Регистриран на: Съб Окт 28, 2006 14:55
Местоположение: По света и в Бургас
Обратна връзка:

Мнение от Landy »

Какво му е по-особеното на този сонар? Характеристиките му не са нещо впечатляващо- сонар от нисък клас от където и да го погледнеш, спрян от производство и заменен с други по-нови модели.
Предполагам, че у нас е с добро отношение цена/качество, което го прави масов и достъпен и с него са хванати много сомове.
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

Нищо особенно.Вече има доста по-добри и нови.Аз от сонари не разбирам.И понеже е така ще попитам човек да каже един път и завинаги какво се изисква за да се вижда добре.Зная ,че новите са само малко по-добри,но и по-скъпи.Този е черно-бял.С по-ниска консумация на ток от цветните(кара повече дни акумулатора).А бе общо взето трябва добра мощност и разделителна способност при гледане на един лъч.Казвам един,защото те интересува какво става под лодката,а не в голям радиус от нея.Настройва се да показва символи а не рибки.При тази настройка можеш да определиш големината на рибите-естественно,ако е хваната добре от лъча.
Моля те ти Ланди,ако знаеш повече да разясниш за новите с подобни параметри-без най-скъпите.
Уловени са доста риби с него,защото нямаше други или бяха по скъпи.Знаем му и настройките-а не знаем Английски.Това е проблема.Ако искаш в понеделник ще взема една книжка на моя и ще ти кажа как го настройвам.Но трябва да го гледам.Така по спомен не мога.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Мнение от kalinux »

Може ли и аз да кажа нещо за сонарите, въпреки че съм с най-стария модел - FishFinder 100. Не знам как е при другите, но при мен настройките правя така:
1. Махаш символите на рибките - fish symbol off
2. Скоростта на опресняване на макс.
3. В зависимост от дълбичината пускам видимата зона на екрана да обхваща 2-3 м над въдиците и няколко метра под тях, по възможност и до дъното. За целта използвам подходящо увеличение (zoom x2 или x4) и след това измествам изгледа (view) по горния начин.
4. Със силата на сондата (gain) по-малко си играя, защото не разбирам как точно работи. Понякога на сонара имам много смущения от газови мехури, които ми пълнят екрана до дупка. В такъв случай намалявам силата (към -1, -2 примерно), докато понамалят смущенията значително. Предполагам, че тогава имам и загуба на сигнал от риби, ама по-добре така.
5. Допълнително изключвам алармата за открита риба, че иначе постоянно ще ми титка заради стръвта и оловото.

Предполагам, че с по-качествен сонар, ще бъде значително по-добре. Например моя рядко хваща термоклина, но пък има други признаци, по които гадая къде е. Понякога трудно ми засича стръвта, въпреки че се намира точно под сондата. Някой път излезе на екрана, после не знам защо се изгуби без видима причина, после пак се появи. Имам доста удари, без изобщо да го видя сома на сонара. Не знам дали е от сонара или атаката е дошла косо острани.

Аз съм така. А при вас?
С внимание към детайлите
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”