--Как взема сома.

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

--Как взема сома.

Мнение от quietriot »

Темата която пускам е инспирирана от няколко разговора напоследък,а и от прочетеното тук което Диман е написал.
Та когато сома взима стръвно е ясно нахапва цялата риба и ако има проблем е с такъма , но когато се гевези откъде взима от към главата, както другите хищници , отдулу или как....?
Да го обсъдим колеги може заедно главите да ни родят начин да избегнеме гелетата в кълването.
Аз например стигнах до извода че е по добре тройката да се закача за рибата подкожно за корема,за да се предодврати оплитане, а и го видях на едно две места вече, но това не помага ако хапе рибока по главата само примерно.Чакам мнения и идеи, предполагам и вие си блъскате главите как да се избегне празното кълване. :wink:
Diman
Мнения: 892
Регистриран на: Пон Юли 21, 2008 1:15
Местоположение: Tg
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 9 пъти

Мнение от Diman »

...
Последно промяна от Diman на Сря Авг 26, 2009 1:26, променено общо 2 пъти.
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Мнение от quietriot »

Едаде ама за да се покрият всички варианти трябва да накичиме стръвта с тройки като таралеж :lol: :lol: :lol:
Мерси Димане за споделените впечатления, предполагам че накрая ще изведеме някакъв процент за най-честите атаки от коя страна на стръвта почват откъм главата , откъм опашката , от към корема или странично , това е идеята всеки да сподели наблюдения и накрая да ги обобщим и ще заработи правилото че много глави мислят по добре от една. :wink:
Diman
Мнения: 892
Регистриран на: Пон Юли 21, 2008 1:15
Местоположение: Tg
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 9 пъти

Мнение от Diman »

...
Последно промяна от Diman на Сря Авг 26, 2009 1:28, променено общо 1 път.
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Мнение от quietriot »

Diman написа:Цялата тънкост според мен е в начина на хранене на сома. Не маниери, а погледнато чисто технически. Първо- поемане на рибката, задържане между четките и умъртвяване. Второ- обръщане на рибката и насочването и към глътката, където става донамачкване. Засичането става в първата част, защото има опастност сома да изплюе. И тук вече ако не се ползува помощна кука, капотата са много. Така си обяснявам аз моите капота.
Е да де ама ако не е закачена за рибока , помощната може изобщо да не му е в устата, може да се е приплъзнала отвън, не че има гаранция ако е закачена на корема и той е захапал стръвта за главата. :lol:
наскоро гледах един събски филм за кльонкане по бели Дунав , където и да е това окроло, та сърбина разправяше че стръвта трябва да покрие всички жила на тройката за да не може да я откачи от първия удар ако той е геле и за да повтори , там наистина почти не ползваха рибки , а миди , некакви ларви, пиявици и попови прасета , но имаше един дядо който ловеше и на рибе , та неговия монтаж беше 2 тройки едната за закачане на рибата а другата закачена за корема при аналния отвор. И аз си мисля че над това си струва да се помисли не единична и тройка а две тройки една над друга , жилата за забиване нарастват с още 2 а с това се вдига и процента успеваемост :wink:
Diman
Мнения: 892
Регистриран на: Пон Юли 21, 2008 1:15
Местоположение: Tg
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 9 пъти

Мнение от Diman »

...
Последно промяна от Diman на Сря Авг 26, 2009 1:34, променено общо 2 пъти.
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Мнение от quietriot »

Да вземе още някой да сподели нещо, че с Диман го обърнахме на диалог . :lol: :lol: :lol:
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

Направих си аквариум и видях,че сома взима така. :wink:
Изображение
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Diman
Мнения: 892
Регистриран на: Пон Юли 21, 2008 1:15
Местоположение: Tg
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 9 пъти

Мнение от Diman »

...
Последно промяна от Diman на Сря Авг 26, 2009 1:39, променено общо 1 път.
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Мнение от boababa »

Логиката води до едно! :oops: Сомът атакува винаги от долу на горе.На кльонкане!Така е и при костура,бялата риба и щуката,когато стръвта е стационарна!При блесна,стример или воблер нещата се променят.В тези случаи примамката преминава агресивно близо до хищника и тогава атаката може да бъде от всякъде!Даже може да се приеме,като правило,че хищника е винаги под жертвата си и чака удобен случай за атака.При кльонкането номера е да знаеш горе-долу,къде се въртят сомовете,на каква дълбочина се хранят и успех ще има.Звучи лесно,но не е! :oops:
Аватар
zmeien
Мнения: 94
Регистриран на: Сря Сеп 05, 2007 18:47
Местоположение: pleven

Мнение от zmeien »

Ами не е за съжаление колега,няма и как да стане без много мерак и много опитване и изгорен бензин.Сома когато се вдигне стръвта я вижда от далече,как ще удари решава си само той.Не бях излизал отдавна на клионк но този сезон се нагледах на куриози.,сменях троики,с единични куки,какво ли не му угаждах,като го удари сачмата стигах до 15 удара за деня,като каже че не иска няма и да я погледне от далече... :!:
Аватар
zmeien
Мнения: 94
Регистриран на: Сря Сеп 05, 2007 18:47
Местоположение: pleven

Мнение от zmeien »

Аз си се намесвам като единствения усмеляващ се Дунавски клионкаджия да пише в вашите теми.Всичко друго си мълчи щото не е фанало големо.Ми и аз не сам фанал голем щото не чукам с клионка и като ми клъвне да натискам копчето на апарата и да немам пропуск в кипчака бе колеги :!:
Аватар
franko
Мнения: 3455
Регистриран на: Сря Авг 13, 2008 21:37
Риболов: сооооооом
Местоположение: пловдив
дал Браво: 32 пъти
получил Браво: 6 пъти

Мнение от franko »

Както иска така да си взима,но е лошо кога тръгне на страни.Трудно( слабо)се засича и стават гелета.Няколко такива повличания имам и нито един изваден.След 1,2 или 5 минути се откача.Точно това вземане мисля,че става при по едрите сомове.
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Мнение от boababa »

Според мен,би трябвало в р.Дунав да са най-големите,щот язовирите са ни на по 40-50 години! :roll: А,р.Дунав не си знае годините! :D Шансовете от реката да дойде нов рекорд,са най-големи! :roll: Змейо,как разбра за сома,че вижда от далече?Че спорим с едни майстори! :wink: :D
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Мнение от quietriot »

Emo-83 написа:Направих си аквариум и видях,че сома взима така. :wink:


бе ти хубаво ми го пускаш това ама като ти нахапа само главата на клена така ли мислиш че е взел :?: :wink:
и на видеото се вижда че платиката е голяма а сомето малко, ами какво се случва с големите , щото аз лично съм виждал как всмуква рибата като с прахосмокачка, един познат си гледаше един 18 кг в басейна в двора в Елхово и му меташе каракуди да се храни. То си стана градски сеир там като се хранеше сома.Както змиите и мишките. :lol: :lol: :lol:
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”