Сонарни снимки и клипове

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Мнение от kalinux »

Selva, тия дъгички при кльонкане никога не можеш да видиш от рибите. Това става може би при висока скорост на лодката и малка скорост на опресняване на сонара. Дъгите от сома са ясно видими и различими от всички останали риби и не оставят съмнение че са точно от сом. Каква например ще бъде тази риба, дето няколко пъти идва да ми гледа костура, а при опит да си тръгне веднага реагира на звука от кльонка и отново се връща. Ето пример:

Изображение
С внимание към детайлите
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

Да на това казвам леко трепване.Що какво нередно се вижда.Абсолютно нормално ми е всичко,което показваш Владе.
Калинка,може и да са мирни рибите.Много са любопитни.Аз се съмнявам,че всяка черта е сом.Опитвам се да ги разпознавам по движенията им.В този вариант не съм сигурен какво е.Отначало приемах нещата за по-прости.Сега се съмнявам,че съм бил прав.Преди отбелязвах всяка черта,като сом.Даже има момент когато рибите са много активни,като цяло.Тогава наш колега излизайки на брега ми каза така:-Видях 45 сома 12 от тях бяха големи.Ако това е верно значи всеки язовир ври от сом.Даже не язовир,а залив.
Калинка,зная че си чак на тия работи и не поставям под съмнение казаното от теб.По скоро желая да разсъждаваме повече.Не случайно редовно давам пример с пуснатата голяма стръв 1.5кг платика.Тогава до нея плуваха все дебели черти.Това означава по-големи,но мирни риби.
Забелязал съм,че когато кълве по-едър сом.Често екрана стои празен и ги няма тези игри с рибите.А когато рибата идва от дълбоко нещата са ясни.За жалост по-голямата част от лятото не е така.Ловим на плитко,конуса малък и рибите идват от страни.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

Когато хванах 83 килограмовия сом-се виждаше черта дебела колкото цигара.В последствие,когато влезна в окото на сондата заемаше една трета от екрана.Но за това също има обяснение-просто маха с опашка и е в момент на бой.
За големината на рибата ориентир може да служи и двете черти оставяни от оловото и стръвта.Между тях разстоянието е 50-60см.Но пак трябва да имаме в предвид колко и как се хваща от сондата и на коя въдица е в момента.
Значи да приемем,че плуваща нервно риба оставя по-голяма следа от големината и.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Мнение от kalinux »

Най-сигурният критерий че е сом е когато ти реагира адекватно на кльонка. Тръгва леко надолу, чукваш с кльонка, траекторията се обръща нагоре. Като го видиш няколко пъти вече няма никакво съмнение. Иначе наистина можеш лесно да се подведеш, особено през първите дни от риболова.
С внимание към детайлите
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

Само зная,че никоя риба не се плаши от кльонка.Не се плашат и дивите животни.Сърната си пие водица.А дивите прасета стояха на 50м. от нас.Бием с кльонка те си грухтят в същото време се ослушват за всичко в гората-бяха с малките си.Не са яли дръв от към водата.Така е и с рибите.Бухаш,а червеноперките се меткат до ръката ти.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
SELVA
Вносител
Мнения: 1290
Регистриран на: Съб Ное 05, 2005 22:48
Местоположение: София
дал Браво: 42 пъти
получил Браво: 30 пъти
Обратна връзка:

Мнение от SELVA »

малко офф, ама снапшота е хубав :lol:
надявам се да направя собствена такава снимка скоро 8)
Изображение
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

Владе,разясни.Гледам,като Маугли.Що е това/ :roll: :shock:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Мнение от kalinux »

Това е пасаж от риби. Трябва обаче да си в движение, за да го гепат страничните лъчи. За кльонк не ни върши ама грам работа, освен предварително да огледаш коритото на реката за интересен релеф и после да си бухаш с двата конусни лъча. Аз така мисля.
С внимание към детайлите
Аватар
Geo
Мнения: 650
Регистриран на: Пет Авг 17, 2007 13:09
Местоположение: с.Сливито
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 44 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Geo »

Ще направя опит да продължа темата като ви пусна няколко снимки от една атака,която с риск да не хвана успях да заснема.Да ви призная,това не е най-характерното,което съм виждал,но все пак опита си заслужава.
1.Пускане на стръвта на планираната дълбочина.
Изображение
2.В очакване на атака.Леко потрепване на пръчката.
Изображение
3.Доста силно разтрисане на срещуположната въдица,след малко се появи може би конкурент или просто се завърна същата риба.
Изображение
Изображение
На симките ясно се вижда кога обекта е в периферията и кога в зоната на лъча
4.Рязко повличане настрани и на долу на първата въдица след което......
Изображение
да си стоял там където трябва,а не да се правиш на многознайко :o :lol:
Все пак удовоствието да споделиш беше по-голямо и искрено се надявам и други да се включат.
За пояснение трябва да отбележа,че другата въдица беше на 8м.и сондата не я хваща, когато лодката е наклонена на същата страна.За да направя снимките беше необходимо да променя малко обстановката тъй като бях сам.
Когато започна да пускам всичките си сомове,значи съм изкачил върха в риболова и недостатъците ми ще останат назад.
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Мнение от boababa »

Перфектен репортаж! :wink: Вече ще си включвам сонара при кльонкане! :oops: Все пак,слука немаше ли? :roll:
Аватар
Geo
Мнения: 650
Регистриран на: Пет Авг 17, 2007 13:09
Местоположение: с.Сливито
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 44 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Geo »

За съжеление малко закъснях!
Когато започна да пускам всичките си сомове,значи съм изкачил върха в риболова и недостатъците ми ще останат назад.
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Мнение от boababa »

Гео,ако и тая седмица не даде,нема коги! :wink: Имам некво вътрешно чувство,че играта ще започне сега! :roll:
Аватар
Geo
Мнения: 650
Регистриран на: Пет Авг 17, 2007 13:09
Местоположение: с.Сливито
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 44 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Geo »

Дано си прав!Още по-вече,че ще имам гост от Търговище!За мен риболова на сом приключва обикновенно средта на ноември,но тази година може да е доста по-рано.Водата не иска да мръдне от 16,5градуса нагоре.
Когато започна да пускам всичките си сомове,значи съм изкачил върха в риболова и недостатъците ми ще останат назад.
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

Рано започна и рано ще свърши.Ужас. :cry: :?
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Мнение от kalinux »

Риби можеше и да няма от последния риболов, но пък за сметка на това съм ви подготвил над 100 снимки на различни ситуации, така че ще има какво да си лафим цяла зима.

Като за начало един въпрос. Какво е това?:D :wink:

Изображение
С внимание към детайлите
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”