Сонарни снимки и клипове

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Мнение от kalinux »

Най-лесно е да прегледаш всичките възможни режими за гледане при теб. При моя модел има режим на двата лъча разделени, двата лъча едновременно един върху друг (този от снимките) и третия режим е широкия лъч с двата странични всеки в свой прозорец (този не ми харесва).

Скоростта на сканиране е едно а скоростта на опресняване на екрана е това, което можеш да зададеш от менюто. При мен опресняването е почти на максимум - 80-90% от най-бързото. Горе-долу екрана се опреснява почти 1:1 с RTS екрана (това е директното отражение от сонара в реално време, без никаква софтуерна обработка). Напоследък пускам по-бавна скорост на опресняване + RTS за да получа по-подробни снимки във времето.
С внимание към детайлите
Николай Стефанов
Мнения: 1524
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 13:29
Местоположение: гр. Търговище
получил Браво: 4 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Николай Стефанов »

Мисля, че Гармина може да "гледа" двата лъча по отделно и на разделен екран двата заедно. Също така на разделен екран се изобразява нормалната картина и нейното увеличение.Лошото е , че екрана в такъв случай се попретрупва. Опресняването му е на няколко степени, а не в проценти.
Опитите не се броят-важен е само крайният резултат !
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

Браво Калине,ясно си го обяснил.Само трябва да се знае,че не всяка черта появила се на екрана е сом.При пробите,които съм правил съм установил,че колкото по-голяма риба закача за стръв(2кг платика).Толкова по-големи черти или риби идват при нея.Всъщност това са мирни риби-особенно,ако плуват като пирони до вашата(любопитни са).Сома е доста по-рязък във фифелите и движенията,освен,ако не е голям.Тогава наблюдавам начина му на пристъпване към стръвта и реакцията на върха на пръчката.Понякога дебела черта може да е ято рибки,което в своя край на изображението се разсейва или разпокъсва.Няма точни правила за разпознаване-идва с опита и гледането на екрана и въдиците.
Последно промяна от Emo-83 на Чет Окт 02, 2008 21:46, променено общо 1 път.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Сонара и снимки

Мнение от Emo-83 »

Това изображение не съм сигурен,че е сом.Прилича ми на ято рибки,но не мога да споря.Не съм видял как се е появило и как си е отишло.

Изображение
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Мнение от kalinux »

Точно това казвам, Емо, това не е сом а ято риби, преминаващо под лодката. И съм го обяснил защо.
С внимание към детайлите
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

kalinux написа:Точно това казвам, Емо, това не е сом а ято риби, преминаващо под лодката. И съм го обяснил защо.
Значи съм спал докато чета-уж внимавах.Сори.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
petervo
Мнения: 50
Регистриран на: Сря Дек 12, 2007 18:58
Местоположение: Sofia

Мнение от petervo »

Може би е малко встрани от темата но може би ще помогне за ориентациата в представените снимки.Далеко съм от мисълта,че съм наясно с всички възможности на сонара но ще Ви представя как работя с мерните единици на моя сонар- Humminbird 757c.Купен е от САЩ,а там работят с футове и измерват температурата във Фаренхайт.Деля футовете на 3 и получавам метрите- 45фута-приблизително15метра.За превръщане на Фаренхайт във Целзии-изваждам 27 и деля на2-68градуса по Ф-27=41/2=20.5градуса по Целзий-чудесна температура на водата за риболов на сом.
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Мнение от kalinux »

petervo написа:Деля футовете на 3 и получавам метрите- 45фута-приблизително15метра.
Бъркаш, колега. Точната сметка е следната:

foot * 0,3048 = m

На практика умножаваш футовете по 0.3. KRASSI ме светна за тая работа, че и аз смятах първоначално като теб. Но най-добре е да свикнеш да мислиш във футове.

За ференхатите благодаря за грубата сметка.
С внимание към детайлите
Diman
Мнения: 892
Регистриран на: Пон Юли 21, 2008 1:15
Местоположение: Tg
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 9 пъти

Мнение от Diman »

...
Последно промяна от Diman на Вто Авг 25, 2009 11:09, променено общо 1 път.
Николай Стефанов
Мнения: 1524
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 13:29
Местоположение: гр. Търговище
получил Браво: 4 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Николай Стефанов »

Diman написа:Човек наистина може да се обърка
:wink: ..но математиката не :lol: :lol:

Сега сериозно - формулата на Петьо за градусите е много точна, браво Петьо!

В диапазона от 21 до 27 градуса по Целзий / съответния диапазон по Фаренхайт е приблизително от 70 до 81 градуса / може с достатъчна точност температурата по Целзий да се получава като температурата по Фаренхайт да се дели на 3. Под думата достатъчна имам в пред вид +10%. / аман, пак на тях налетях :lol: :lol: /

п.п. За тези, които искат да знаят абсолютно точно:

F = 1.8Tc+32
Опитите не се броят-важен е само крайният резултат !
Аватар
SELVA
Вносител
Мнения: 1290
Регистриран на: Съб Ное 05, 2005 22:48
Местоположение: София
дал Браво: 42 пъти
получил Браво: 30 пъти
Обратна връзка:

Мнение от SELVA »

понеже всяко хоризонтално движение под лодката се изобразява като изпъкнала нагоре дъга,
може би понякога може да ни изглежда, че сома е бил любопитен и е кривнал нагоре, а пък в действителност само е преминал хоризонтално и нищо не е видял. така ли е, аз опит нямам?
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

SELVA написа:понеже всяко хоризонтално движение под лодката се изобразява като изпъкнала нагоре дъга,
може би понякога може да ни изглежда, че сома е бил любопитен и е кривнал нагоре, а пък в действителност само е преминал хоризонтално и нищо не е видял. така ли е, аз опит нямам?
А може би не точно сома,а рибата.И все пак си личи трепкането имайки в предвид,че не ловим в океана(вълни по 6 бала).Доста минимално е отклонението за да ни обърка.Стръвта се вдига и над оловото стига да има стрес.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
marrio
Мнения: 63
Регистриран на: Нед Сеп 03, 2006 10:27

Мнение от marrio »

поздравления за темата,ще я следя с интерес :)
Аватар
SELVA
Вносител
Мнения: 1290
Регистриран на: Съб Ное 05, 2005 22:48
Местоположение: София
дал Браво: 42 пъти
получил Браво: 30 пъти
Обратна връзка:

Мнение от SELVA »

аз гледам инструкцията и там са обяснени дъгите (arches). на това ли казваш леко трепкане :roll:

Изображение
Аватар
hishnik
Мнения: 98
Регистриран на: Пет Яну 25, 2008 16:19
Местоположение: Троян-Dusseldorf
получил Браво: 1 път

Мнение от hishnik »

SELVA написа:аз гледам инструкцията и там са обяснени дъгите (arches). на това ли казваш леко трепкане :roll:

Изображение
Това с единия лъч ли е?И какъв е сонара
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”