Колко добре вижда сома?

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
Аватар
carbolino
Мнения: 1183
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 23:39
дал Браво: 19 пъти
получил Браво: 9 пъти

Re: --Колко добре вижда сома?

Мнение от carbolino »

Защо сома като невижда добре в определен период иска натурални цветове,а ярките не ги докосва:)
tiso
Мнения: 311
Регистриран на: Чет Яну 07, 2010 17:50
Местоположение: Габрово
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 174 пъти

Re: --Колко добре вижда сома?

Мнение от tiso »

carbolino написа:Защо сома като невижда добре в определен период иска натурални цветове,а ярките не ги докосва:)
1- Сомът е силно териториална риба и много често атакува примамката воден от агресия.
Например , много често се случва така, че сомът активно атакува изкуствените примамки ,но след направената дисекция в стомахът му не се намира никаква изядена храна , докато в други случаи е изял десетки риби и продължава активно да се храни , но не се докосва до някакъв си пластмасов воблер , независимо какъв цвят има.
Не си мислете , че тази риба е наивно глупав хищник.
2- Различните цветове се приемат и по различен начин , дори и при животни ,които нямат цветно зрение.
Нюансът в чиито спектър вижда такова животно е различен да речем при розов и ярко червен цвят , но това го обясних няколко пъти в горните си постове.
3- Според нови проучвания на картините на Винсент ван Гог се доказа,че той е бил далтонист , но това не му е пречило да създаде едни от най-впечатляващите цветни произведения. .
4 - Ако някой си мисли , че доказателството за налично цветно зрение при сома произлиза от това ,че тази риба понякога избирателно атакува примамки с различен цвят , мога да го уверя , че греши.
5 - и лястовицата и паякът се хранят с насекоми , но първото се определя като насекомоядно животно , докато второто е хищник.Определението хищник се класифицира от науката по ред своеобразни черти , определящи ги като такива . Сомът ще налапа и минаващ покрай него гумен ботуш , независимо какъв цвят има , но зависи кога , как и защо.....а това кога , как и защо, се определя от грамотността на риболовеца.
Аватар
Anton_65
Мнения: 912
Регистриран на: Пон Окт 31, 2011 14:08
Риболов: На кльонк и прясно женско едно време,сега на спомени ха ха
Местоположение: Асеновград
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 14 пъти

Re: --Колко добре вижда сома?

Мнение от Anton_65 »

чета,чета и пак не разбрах защо рибите харесват повече зеления цвят... за язовирите,а за реките синият...някой може ли с няколко прости думи да го обясни :D
koko7784
Мнения: 2487
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 18:06
Местоположение: Свиленград
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 350 пъти

Re: --Колко добре вижда сома?

Мнение от koko7784 »

Колко сома имаш на син цвят на Марица?
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: --Колко добре вижда сома?

Мнение от Emo-83 »

carbolino написа:Защо сома като невижда добре в определен период иска натурални цветове,а ярките не ги докосва:)
Е ти ли не знаеш,та питаш :!: :idea:
Много ясно,че всичко зависи от температурата на водата,нейната бистрота и слънцестоене.
Мои любими цветове са синьо с бяло и червено под гушката или на корема,както и цвета SF на Рапала,което е черен гръб,бяла страница и оранжев корем!
Нещата зависят от много неща и за това са трудно обясними. Понякога,дори си противоречат!
Но понеже говорим за цветове и виждане на нюанси,те зависят от редица фактори,както на небето,така и във водата.
При водата е важно,не само нейната оцветеност,която е породена от редица фактори,но и дълбочината в която водим примамката.
И още нещо важно. Клоун цветовете провокират агресия,когато хайванчето нище!
А естествените разцветки са за по-бистра,по-студена вода,когато слънцето е по-ниско и когато рибата си се храни активно.....това последното е за ,Дончо!
Иначе в 1-я от мен уловен сом на кльонк,намерих в корема му листо и пакетче от нес кафе,тия малките дето ги раздават по самолетите.
Тук пишем,белким хората си изяснят някои неща,които не ги ли осмислиш,звучат объркващо.
Всяка примамка и цвят може да хване хищник. Но едни го правят в пъти повече. :idea:
За това,когато тролингиста научи трасетата,влиянието на вятъра и теченията,как да избира цветовете,според осветеноста,мътнотата,бистротата,топлината,дълбочината на водата,да познава вибрациите на воблера,кога,как и на кой бияч да заложи.......УСПЕХА СЕ УВЕЛИЧАВА В ПЪТИ :!: :tup:
Трофей,снощи написа едно изречение,което Дончо едва ли би разбрал,не защото е тъп,а защото не знае човека...."Кълве в едната посока" :idea:
Аз също не знаех,но сега зная и мога да мисля по време на улов.....не само да се возиш и някой да ти каже,на този воблер,тази дълбочина и този цвят. Тогава улова ти,дори да е трофеен е плод на чужда мисъл или подсказване в което няма лошо.
Празна ли ти е главата,просто ти е тъпо. Возиш се там с нещо от миналата година,дето си хванал,но сега,че условията са други,кво ти пука.
"То риболов на сом,по-принцип не кълве" :fish1:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: --Колко добре вижда сома?

Мнение от Emo-83 »

koko7784 написа:Колко сома имаш на син цвят на Марица?
Какви сомове бе Коко,за клян ти говори човека.
Не зная,дали Дончо ме разбра,че бистрата вода иска по естествени примамки.
Но как да му кажа,че и това не е достатъчно,а ти трябва със всичко възможно да се стремиш и да изнервиш сома......дали цвят,дали вибрация,дали дълбочина,дали място,дали слънцето изгрява,дали е тъмно......ма то са много нещата!
Виж,че на едно Ъгли ги убиват на Марица или поне така е било,а в язовира с него зяпаш мача и люпиш семки!
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: --Колко добре вижда сома?

Мнение от Emo-83 »

Колегите,които четат форума,трябва да положат малко усилия и да прочетат стари теми и мнения. Което не разбират,да го препрочетат отново.После да попитат,но да не очакват,някой да им плесне нещата,като формула или закон.Трябва да търсят подтекста във всяка думичка.
Някои ще кажат,че Трофей,нищо не е казвал през годините,което не е вярно! Казвал е много неща,но по объркан начин и с неправилен словоред. Разбира се,че го прави умишлено,защото не желае да пльосне цялата истина,хей така на тепсия.
Той въпреки,че има абстрактно мислене пише,като душевно болен човек,но казва много неща по скрит начин.Понякога,нарочно обърква аудиторията....след 3-тата бира. За да започнеш да го разбираш,не трябва да го четеш,като нормален. И тук съвсем не целя да го обидя.....напротив,той има много знания,но е консервативен. Играе си на фен и фенчета,което както му помага,така и му пречи.
Фен е на Рапала,та кой не би уважавал тази фирма. Да но има воблери грозни,като смъртта и чак не искаш да си ги купиш,въпреки да знаеш какви биячи са! Та те, доста често и според ситуацията хващат в пъти повече риба.
Преди,когато пишех за Магнумите и копията му на Страй Про,казвах как лошия воблер,хваща в пъти повече от по-хубавия,само защото е лъскав! Тогава никой не ми вярваше. Обвиняваха ме,че пиша за тях,защото съм ги продавал...чунким,Рапала не продавам. Не мога да бъда лъжец,когато резултата е 7 към 1. А с толкова,само Левски може да победи Цска!
Другия му дефект е,че е фен на Ицо капото от долината на камилите.....щото не му е никаква конкуренция и ред подобни тъпотии.
Та,като заключение,ще ви кажа. Този човек разбира от цветовете,но го четете между редовете. Само луд,може да общува с луд и да го разбира,защото и аз съм такъв. Ако си нормален,не си гениален!
Отиваш на риболов и всеки път,филма е различен.Нищо,че героите може да са едни и същи...воблерите и цветовете де!
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: --Колко добре вижда сома?

Мнение от Trofei »

sestrata написа:Piotr Piskorski e собственик, управител и дизайнер на Салмо. :idea:
Мерси,но грам не ме интересува статията и статуса на някой който прави мангизи от нас! :wink: За мен ще е чест и радост да чуя твоето мнение по въпроса,като риболовец!Защото ние с теб сме риболовци,а не лукови глави! :idea:
Последно промяна от Trofei на Сря Яну 11, 2017 2:02, променено общо 1 път.
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: --Колко добре вижда сома?

Мнение от Trofei »

tiso написа:Колко живее сома и колко голям става , гледам няколко поста нагоре че дискутирахте .
Сомът както и всяка една риба расте през целият си живот т.е . растежът въпреки , че има забавяне, няма предел.
А колко живее ли.
Ами рибите имат най-силната имунна система ,толкова силна , че дори потиска тумурните и ракови образувания.
В един уловен преди няколко години сом е открит нациски орден от втората световна война и част от човешки череп.
ПП Всяко едно мое твърдение мога да докажа с факти.
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Аватар
Anton_65
Мнения: 912
Регистриран на: Пон Окт 31, 2011 14:08
Риболов: На кльонк и прясно женско едно време,сега на спомени ха ха
Местоположение: Асеновград
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 14 пъти

Re: --Колко добре вижда сома?

Мнение от Anton_65 »

Emo-83 написа:
koko7784 написа:Колко сома имаш на син цвят на Марица?
Какви сомове бе Коко,за клян ти говори човека.
Не зная,дали Дончо ме разбра,че бистрата вода иска по естествени примамки.
Но как да му кажа,че и това не е достатъчно,а ти трябва със всичко възможно да се стремиш и да изнервиш сома......дали цвят,дали вибрация,дали дълбочина,дали място,дали слънцето изгрява,дали е тъмно......ма то са много нещата!
Виж,че на едно Ъгли ги убиват на Марица или поне така е било,а в язовира с него зяпаш мача и люпиш семки!
Опаа,айде по полека кво е хващал Дончо на Марица и то само на син гръб :wink: ,да не сте ми секретарки и двамата :roll: Емиле,май забрави на една маса с питиета да те светнах за Ъглито дето го показваше на всеки и се чудеше на кой да го подариш :lol: но след няколко приказки от моя страна много бързо го прибра :mrgreen: и сега ме цитираш с последното изречение,ако си спомняш де и ти отърва :lol: та за кленове по Марица,ще питаш някой друг,но и за тях знам цвета от опит и представи си, че не е син а един друг цвят близо,дето стават дискусий,но кво ли те интересуват кляновете :lol: освен за стръв де
koko7784
Мнения: 2487
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 18:06
Местоположение: Свиленград
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 350 пъти

Re: --Колко добре вижда сома?

Мнение от koko7784 »

Въпросът ми не беше с цел заяждане!
Просто по Марица се носят легенди за Хорнет син гръб и Сторм син с червена лопатка а аз нямам и една риба на такива цветове.
Имам доста риби но поне на марица абсолютно не гледам цвета като слагам воблера(лъжа гледам който на мен ми харесва и не хвърлям тези които не ми харесват) и винаги се оказва че хващам на такива цветове които не ми харесват на мен!
Дали някой си е задавал въпроса защо сома има рецептори по цялото тяло /нещо подобно на човешкия език/.
В природата няма нищо случайно и ако сома разчита основно на зрението си да се храни не би имал нужда от мустаци,рецептори по тялото и др. Същото е и при слепите хора при които се развиват други сетива поради липсата на зрение.
Това са си мои разсъждения и не ангажирам никой с тях....
Поздрави и дано скоро снега да се стопи че вече става трудно да се стои само в къщи. :fish15:
Аватар
carbolino
Мнения: 1183
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 23:39
дал Браво: 19 пъти
получил Браво: 9 пъти

Re: --Колко добре вижда сома?

Мнение от carbolino »

Как ще ми обясните ситуацията???Сом със светкавична скорост се шмугва в дупка на дънер.Това съм го виждал на Марица.Ако не вижда как става тоя филм???
koko7784
Мнения: 2487
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 18:06
Местоположение: Свиленград
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 350 пъти

Re: --Колко добре вижда сома?

Мнение от koko7784 »

Петре много лесно ще ти го обясня :wink:
Прилеп със светкавична скорост лети из нощите :lol:
Това съм го виждал в Свиленград цяло лято :mrgreen:
Поздрави...
Аватар
gogopike
Мнения: 274
Регистриран на: Нед Авг 29, 2010 14:21
Местоположение: Balgarene plevensko
дал Браво: 29 пъти
получил Браво: 35 пъти
Обратна връзка:

Re: --Колко добре вижда сома?

Мнение от gogopike »

Emo-83 написа: ...."Кълве в едната посока" :idea:
:
Емо,тук не мога да се съглася с вас.
Миналата година на Студения за 1час и 23 минути имам 17 мерни бели до 2,5 кг.Трасето беше не повече от 500 м и целта беше да се придържам максимално по него.Излезех ли повече всичко спираше.Другите 2 лодки които обикаляха имаха по 1-2 риби.Ударите бяха и в двете посоки,на завой ,осморки кръгове абе всякак.И преди да кажете че съм я набарал много активна веднага казвам че кълвеше само на 2 воблера.Другите лодки ги нямаха и хващаха доста по рядко.Удър на сом нямах.Сом хващах вечер късно на кльонк,на 33 метра дълбочина и на километри от трасето с белите.Това за Тролката по повод изказването че сома и бялата седят заедно.
Друг случай от Кърджали.
13 сома от 3 до 15 кила за 8 часа общо.Само тогава беше активен и нито една бяла.Последния ден влязох по същото трасе.Нямаше помен от сом
и имах една бяла две кила.Сомовете също бяха във всички посоки,осморки,диагонали и обикновени кръгчета. :tup:
Всичко което за другите е кофти за мен е добре.
Аватар
Anton_65
Мнения: 912
Регистриран на: Пон Окт 31, 2011 14:08
Риболов: На кльонк и прясно женско едно време,сега на спомени ха ха
Местоположение: Асеновград
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 14 пъти

Re: --Колко добре вижда сома?

Мнение от Anton_65 »

Гого,Студения е малко чалъмарски язовир и найстина трябва да ги намериш белите,щото си харесват някой ръб по канала(94 - та год. язовира беше под острова и нагоре беше само кър,но си имаше бая широк канал от реката надолу)та си има ръбове тук там и се групират там и не мърдат,ляво,дясно ако минеш не вземат щото ги няма,и най важното да няма лодки наоколо,където са лодките аз отивам наобратно :D
Коко, сома и особено щуката,вземаха на син гръб,бял отстрани и отдолу червена линия,даже и очите им правех големи и червени :lol: защо го харесват тоя цвят, не знам, Аксел знае :wink: но не вярвам да каже, че е малко скрита лимонка и го е страх някой да не фане повече от него :D
но от известно време,найстина нещо не го искат големите,иначе малки щучки и сомчета пак си го вземат,мислех че просто големите риби са пойзчезнали и мин. год. пробвах с 2 въдици на тапи с живи рибки и установих че пак си ги има и си вземат :D ,но на рибка а воблера не го поглеждат
Кльонка същата работа,изключително труден риболов с успехи,дигат се и обратно и пак никой не може си го обесни що не лапа :lol:
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”