Колко добре вижда сома?

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
koko7784
Мнения: 2487
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 18:06
Местоположение: Свиленград
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 350 пъти

Re: Колко добре вижда сома?

Мнение от koko7784 »

Аз съм на 99% сигурен че в случаите на атака на воблера сома не иска да се нахрани а просто е провокирана неговата агресия :idea: /нарушена територия,пазене на хайвер,чист инстинкт/
tiso
Мнения: 311
Регистриран на: Чет Яну 07, 2010 17:50
Местоположение: Габрово
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 174 пъти

Re: Колко добре вижда сома?

Мнение от tiso »

koko7784 написа:Аз съм на 99% сигурен че в случаите на атака на воблера сома не иска да се нахрани а просто е провокирана неговата агресия :idea: /нарушена територия,пазене на хайвер,чист инстинкт/
И аз бях почти толкова сигурен за зрението :)

Задал съм вече и това питане.
Да се надяваме че отговора ще дойде скоро
tiso
Мнения: 311
Регистриран на: Чет Яну 07, 2010 17:50
Местоположение: Габрово
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 174 пъти

Re: Колко добре вижда сома?

Мнение от tiso »

:fish15:
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Колко добре вижда сома?

Мнение от Emo-83 »

tiso написа:
Emo-83 написа:
tiso написа:Тук си отсял наистина нещо вжно и ако продължиш да размишляваш грамотно ще стигнеш до важни заключения. Между другото биолога в края на отговора си ме попита
- "Вие къде го ловите"
Има значение,къде ги ловим и по какъв начин.
Преди мислех,че кльонка ще ми е много в плюс,а то няма нищо общо.
Напротив случките при тролинг,могат да ти помогнат в кльонка,защото ти разчупват стандартното мислене и научаваш за поведението на тази риба,извън до сега приетите в кльонка. :idea:
Знаеш ли Емо?
Когато търсих конктретни отговори , прерових почти всички чуждестранни форуми , включително и онези отвъд океана и задоволителни отговори не открих. Сега мога смело да заявя , че не ние от тях , а те от нас биха могли да научат нещо.
Моето лично виждане на нещата след като получихме отховор по въпроса за зрението на сома е ,че е по подходящо да търсим цветове не толкова във видимият спектър , колкото разцветки , които провокират агресия, защото сомът е едно да разпознае цвета , съвсем друго е този цвят да го провокира. Но имайки конкретика по отношение на зрението му , вече е по- лесно.
Еййййййй,този пост е много як и въобще не бива да бъдем скромни в това.
Само помислете,има ли някоя нация да прави по-хубави кльонкове от нашите :!: Смятам да направим същото и със воблерите :!:
Като казвам,че много чета,усещам усмивките на повечето по лицата. Може да не съм най-добрия анализатор,но се опитвам да научавам неща свързани с моето хоби и работа не само с четене,а със случки. Но за това винаги пиша,не само мои.Много наблюдавам и зная какво да наблюдавам,защото имам насочена мисъл.
Разбира се,че ако всичко това го правим в група,успехите биха били,доста по-бързи,точни и компетентни.Това е причината,която ме кефи форума във сегашния вид на общуването ни.
Благодаря ви! :tup:
п.п. Изоставаме от западняците единствено в риболова на буй и сомове на спининг,но това е защото нямаме,толкова риби,за да имаме и тези случки.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
koko7784
Мнения: 2487
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 18:06
Местоположение: Свиленград
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 350 пъти

Re: Колко добре вижда сома?

Мнение от koko7784 »

Емо за буй не знам но викайте някой от запад да го видим как хваща сомове на спининг у наши води :fish15:
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Колко добре вижда сома?

Мнение от Emo-83 »

koko7784 написа:Аз съм на 99% сигурен че в случаите на атака на воблера сома не иска да се нахрани а просто е провокирана неговата агресия :idea: /нарушена територия,пазене на хайвер,чист инстинкт/
Кокич,така е,но хората описват защо и примамките трябва да са различни.
Вземи един сливър и спокойната му никаква игра. Довечера ще копна отново този пост в който хората ясно разясняват,всичко това.
За съжаление исках да ви кажа важни неща в един мой пост за многото воблери,но заради него получих едноседмичен Бан,като бях обявен в разпространяване на бракониерски способ. Тука,дори токаджиите,нямат Бан,но на мен ми измислиха,такъв извън всички правила на форума.
Тогава исках да разкажа,какво и как се постига в изнервянето на сома,когато той не иска да взема.

Прав или не,взел съм си поука...................
Последно промяна от Emo-83 на Вто Фев 14, 2017 12:00, променено общо 1 път.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Колко добре вижда сома?

Мнение от Emo-83 »

koko7784 написа:Емо за буй не знам но викайте някой от запад да го видим как хваща сомове на спининг у наши води :fish15:
Е нали,точно това казвам! :idea:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
tiso
Мнения: 311
Регистриран на: Чет Яну 07, 2010 17:50
Местоположение: Габрово
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 174 пъти

Re: Колко добре вижда сома?

Мнение от tiso »

Има изключително интересно развитие по темата.
Френският ихтиолог има молба към нас.
Въвлякох ви уважаеми колеги без да исам в научни изследвания , които един ден ще бъдат споменати в поредицата на National Geographic.
За повече конкретика малко по- късно , таман да мога да ви оформя и постна отговора му по повод атаката с опашка.

Поздрави на всички
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Колко добре вижда сома?

Мнение от Trofei »

tiso написа:Има изключително интересно развитие по темата.
Френският ихтиолог има молба към нас.
Въвлякох ви уважаеми колеги без да исам в научни изследвания , които един ден ще бъдат споменати в поредицата на National Geographic.
Френските учени са доста назад в материяла,относно сома! :idea: Други учени са открили още през 1975-та година нещо фрапиращо,но е останало само в научните среди и бизнеса още не го е надушил.Ако се усетят ще стане страшно за сомовете,особенно във България! :cry:Учените отдавна са разгадали сома,например цялата генома я има в Япония и т.н. по целия свят има разхвърлени парчета от инфо,но никой не ги е сглобил в единичен вид за да е ясна картинката! :wink:Освен Професора,разбира се! :D
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Колко добре вижда сома?

Мнение от Trofei »

Кажи им,че изследването на сома започва от Аристотел и не случайно семейство Силуридае е кръстено от него с древногръцката етимология на думата,а не с латинско наименование!За това имаме и Аристотелов сом,кръстен на откривателя си!Аристотел е баща на съвременната наука и биология! :idea:Трофейсура е негов син! :wink: :D
tiso
Мнения: 311
Регистриран на: Чет Яну 07, 2010 17:50
Местоположение: Габрово
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 174 пъти

Re: Колко добре вижда сома?

Мнение от tiso »

Кажи им го ти трофка.
Аз ще се отнеса към тях като изпълня молбата им.
Дървените професори знаят всичко , а тези с научни звания искат да продължават да се учат.
Кажи им че Aристотел е изследвал DNK. :)

Всичко хубаво
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Колко добре вижда сома?

Мнение от Trofei »

Аз съм,до тук! :idea:
tiso
Мнения: 311
Регистриран на: Чет Яну 07, 2010 17:50
Местоположение: Габрово
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 174 пъти

Re: Колко добре вижда сома?

Мнение от tiso »

Trofei написа:Аз съм,до тук! :idea:
Повярвай ми , ако аз бях собственик на домейна ,това "до тук" щеше да е много далече в миналото.
Всеки може да прочете какво пише в уикипедията , но не всеки би изпаднал толкова ниско, че да демонстрира знания обосновани на нея, защото още преди организмът му да е усвоил евтините въглехидрати под формата на третокласна леща и картофи , ще ги е забравил тези знания.
Ако форума го приемаш като гладиаторска арена за избиване на комплекси, то за много други това място е различно.
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Колко добре вижда сома?

Мнение от Trofei »

Emo-83 написа:Трофи в тези последни постове ми хареса, Само ме е яд,че през всичките тези 12г. не се е изпуснал веднъж,та да не си губя 4г. в доказване на една явна теза,за всеки тролингист със случки.
tiso
Мнения: 311
Регистриран на: Чет Яну 07, 2010 17:50
Местоположение: Габрово
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 174 пъти

Re: Колко добре вижда сома?

Мнение от tiso »

tiso написа:Има изключително интересно развитие по темата.
Френският ихтиолог има молба към нас.
Въвлякох ви уважаеми колеги без да исам в научни изследвания , които един ден ще бъдат споменати в поредицата на National Geographic.
За повече конкретика малко по- късно , таман да мога да ви оформя и постна отговора му по повод атаката с опашка.

Поздрави на всички
Понеже все още нямам отговор по другите въпроси , ще ви постна молбата от Frédéric Santoul
Когато получа и другите негови мнения , ще ви ги предоставя и тях.

juste au cas ou, seriez-vous susceptibles d'effectuer quelques prélèvements de fragments de nageoires sur vos sites de pêche pour des analyses génétiques (étude de dispersion de l'espèce) ? si oui je peux vous envoyer une vingtaine de microtubes d'alcool.

bien cordialement,

Превод :

Ще бъде ли възможно да вземете няколко проби от фрагменти на перки на сомове от вашите места на улов за генетичен анализ, необходими за изучаването на разпространението на сома. Ако сте съгласни, ще ви изпратя епруветки с алкохол. Поздрави. Фредерик Сантул


Думата спирт на Френски се превежда като алкохол и Фредерик има в пред вид точно спирт.
Ако някой от вас иска да бъде част от това научно изследване ,нека се свърже с мен на ЛС , за да му изпратя епруветката и адрес на ,който да ми изпрати материала.
Аз ще организирам нещата по транспорта до университета във Фанция.
Данните трябва да са от къде е уловена рибата , нейната големина (без значение) и името на риболовеца за евентуалното му споменаване в някои изводи и заключения.
Въпреки , че най- ценни ще са пробите на онези риби уловени в Дунав и неговите притоци , като цяло всяка една проба ще бъде полезна.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”