--не пипа (отчети от риболова 2009)

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
macaka
Мнения: 523
Регистриран на: Нед Юли 12, 2009 17:30
получил Браво: 2 пъти

--не пипа (отчети от риболова 2009)

Мнение от macaka »

наслука колеги ,
искам да ви попитам ,да дадете някой съвет
та тия дни бях на яз.пясъ4ник. две ве4ери подред на едноисъщо
място 14м. дълбоко вдигам едно животно, виждам го на сонара и не се хваща изобщо не бие стръвта.
за стръв използвам каракуда една педя на 4м.дълбо4ина дали е голяма стръвта какволи не пипа и товае
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Мнение от kalinux »

Не си сам, колега. В момента при повечето ни е така. Виж темата за сонара и снимки. Точно това показвах нагледно.
С внимание към детайлите
macaka
Мнения: 523
Регистриран на: Нед Юли 12, 2009 17:30
получил Браво: 2 пъти

Мнение от macaka »

благодарности, калине
винаги казваш по нещо ново
Аватар
Geo
Мнения: 650
Регистриран на: Пет Авг 17, 2007 13:09
Местоположение: с.Сливито
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 44 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Geo »

Лошото е ,че не казва нищо ново :cry: :cry: :cry:
Когато започна да пускам всичките си сомове,значи съм изкачил върха в риболова и недостатъците ми ще останат назад.
artaks
Мнения: 1006
Регистриран на: Сря Окт 11, 2006 19:38
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 16 пъти

Мнение от artaks »

Според мен причината за изключителната пасивност от страна,на сома при кльонка,далеч не е в това което си мислим,че е.Температура,времеви катаклизми,не хвърлен хайвер и т.н.От година две забелязвам,че по яз.на които ходя/а те не са малко/присъствието,на кльонкащи лодки е много над "допустимото"Звуците,на които ставам свидетел са от рода,на артирелийски залпове като тези от Ленинградската обсада,до солови изпълнения,на барабани по време,рок концерт.На всичкото отгоре лодките са през 100м.Второ.От много места чувам за извращения от страна,на тези които ако ми се отдаде възможност ще ги застрелям.Токаджийте.Техниката им е следната:Влизане с лодката.Претърсване със сонара.Намиране,на хайванчето.Бучкане.Вдигане,на животното в посока звука.Умъртвяване с ток.Прибиране,на "улова"Среден пръст за останалите.Така че,ако се поставим,на мястото,на сома дали няма да се замислим като чуем характерния звук..
А дали е активен.Активен е и то доста.До момента знам за около 15 риби стегло над 45кг.на тролинг,и само 3 от тях са в плиткажа.Останалите са се вдигнали от 15/20м за да подгонят воблера.Защо и как......???Три от тези добичета са именно,на Пясъка.За тези пък които за под 10кг...загубих им бройката..Добре,че някои колеги проявяват човещина,и им даряват живота..Но за съжаление не са никак много...
Успех....
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Мнение от kalinux »

atraks, мога да нямам толкова информация от страната за хванатите риби като някои други, но това което знам от личен опит и от опита на приятелите около мен е повече от красноречиво. Такава крива година никога не е имало. И не само по язовирите - Дунав също не дава на кльонк. Говоря за стари кльонкаджии с по над 30 години стаж да се капотират в сезона на големите бичмета. За влачене не говоря. Там са други дразнителите. Според мен не е проблема само в токаджиите. Естествено, че не е опоскана рибата. Вдига се на сонара, обикаля около стръвта за кратко и си заминава. Едвали всичките дигнати риби са малки. Според мен основната причина са земетресения и струдената пролет, когато трябваше да си хвърли хайвера. Прочетох, че и при руснаците сома е с хайвер. В същото време по западна Европа си ги ловкат доста добре - при добър ден по десетина риби се хващат на човек. :shock: Къде сме ние. :roll:
С внимание към детайлите
artaks
Мнения: 1006
Регистриран на: Сря Окт 11, 2006 19:38
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 16 пъти

Мнение от artaks »

Дано да си прав Калинуксе,и причината да е само в лошата година.Нали след лошото идва хубаво според някои тълкувания.Но това което написах по-горе малко или много е от съществено значение за крайния успех при този начин,на риболов.Подозирам,че ако се безчинства по този начин,след време сома ще придобие "имунитет"към въпросния звук,и рекордите ще стават все по-малко,и по-малко.Подобна е ситуацията,на яз.Искър при тролене за бяла.До 1995/1998г.бялата вземаше повече от добре.Улова,на 10/12 риби дневно не беше чудно за никой,но лодките които влачеха не бяха повече от 5/6.С течение,на времето лодките прогресивно нарастнаха,а ударите намаляха,за да се стигне до улова,на десетина риби за сезона от всички лодки,с редки изключения.Не,че няма бяла,има но не дава.В следващия момент тези които я търсят по други известни начини се хвалят с добри постижения,и като брой,и като размери.По абсолютно същия начин стои,и въпроса при риболова,на едър костур,на силиконови примамки.Та в този ред,на мисли сома не прави голямо изключение от останалите видове,нищо че акустичния метод е най подходящия при риболова му.Ако десет лодки разсположени,на площ от петдесетина декара блъскат като обезумели...какво ще се получи???Едно голямо нищо..И ако направи по някакъв си негов начин връзка между звука,и електричеството от токаджийте нещата отиват към тотален,и безвъзвратен провал.Та това горе долу имах,на впредвид...
Късмет....
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Мнение от kalinux »

Дори и да не направи връзка сома между кльонка и тока, пак ще има едно заглъхване на този вид риболов след години. Показателно е как се изхабява едно място след първото минаване с кльонка поне за половин-един час. Да не говорим, че по някои места се тропа постоянно. Ама мисля, че тази година не е проблема от пренаселване на водоемите.

Между другото, който може си го може. Тази вечер една 19-ка на кльонк е хваната. :D :fish3:
С внимание към детайлите
artaks
Мнения: 1006
Регистриран на: Сря Окт 11, 2006 19:38
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 16 пъти

Мнение от artaks »

Честито,на късметлията.И дано има още,и по-голями :lol:
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

artaks написа:Честито,на късметлията.И дано има още,и по-голями :lol:
Късметлията е бате Симо-пича....нищо,че е на 70г.Браво Симе показа ни,че можеш не само таблата. :lol: :P :lol:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Diman
Мнения: 892
Регистриран на: Пон Юли 21, 2008 1:15
Местоположение: Tg
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 9 пъти

Мнение от Diman »

...
Последно промяна от Diman на Пон Авг 31, 2009 9:28, променено общо 2 пъти.
Аватар
Geo
Мнения: 650
Регистриран на: Пет Авг 17, 2007 13:09
Местоположение: с.Сливито
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 44 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Geo »

Димане,всичко туй е вярно.Ама напиши,че си хванал :wink: .И аз ще измисля нещо от този род....и току виж тръгнала работата. :lol: :lol:
От днес сменям тактиката-в понеделник ще видим резултата.
В този ред на мисли да ви кажа,че у сръбско си дава добре. :cry: :cry: :cry:
Когато започна да пускам всичките си сомове,значи съм изкачил върха в риболова и недостатъците ми ще останат назад.
bessi
Мнения: 171
Регистриран на: Чет Окт 04, 2007 7:04
Местоположение: Хасково

Мнение от bessi »

@Diman
Същата история и на Кърджали - много емоции, нула удари. Три-четири дни, от пет до към единадесет вечерта, но резултатът е само една сара, която направих на няколко дължини като за повод.
Водата е заляла моста и вече месец не пада и не пада. Другите два гьола по-надолу са пълни до ушите и те, а резултите са идентични.
На Марица също е сушава година в сравнение с миналата и по-миналата.
Да се надяваме, че просто не почнал да взема. Другите възможности са доста по-неприятни.
"Отивам на риба" е начин на мислене!
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Мнение от quietriot »

Diman написа:Завърнах се един ден по-рано от заплануваното, защото картинката общо взето се повтори. Неще. Реших да направя промяна в тактиката от предния път, смених часовете на влизане и увеличих престоя във водата, за да открия кога ще се активизират. Емоции много, но удър-нъц. Рибите отново не бяха достойни за стръвта. Все пак имаше подход на две по-едри, но не се решиха да атакуват. Фифелите ги плашат- категорично. Независимо как се прилагат. Оценките ви за "слаба" година не ме успокояват. Търся причината в мен, и по-скоро в монтажи и стръв. Двете са съразмерни, но май прекалявам с номерацията и либража, както и размера на стръвта. Стръвта е много нервна, особено като я пуснеш малко под термоклина. Все бяга нагоре към топлото :D. Опитах и една дърта бабушка, обаче пукна на 10-ия метър, не от липса на кислород, както някой беше казал, а от термошок. Доста бързо я пуснах с асансьора :D . Често при по-малки дълбочини и приближаване на добра риба стръвта излиза от лъча и нямаш представа повлича ли или просто стръвта си бяга.
Ми смени стръвта брадчед с такава която да пуснеш до дъното , пиявички , грозд червеи , попови прасета и други подобни до 10-15 метра никви грижи , а и метода е тарикатски пускаш до дъното и дигаш на метър от него и почваш да бухаш на тройчета с дълги паузи , като клатиш отвреме навреме влакното ако са червейчета резни едно да пускат миризма той сомчо нали е дикел и по миризмата веднага се оориентира къде е папуто :wink:
Нали знаеш че съм по нетрадиционните методи или в случая добре забравените.
Diman
Мнения: 892
Регистриран на: Пон Юли 21, 2008 1:15
Местоположение: Tg
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 9 пъти

Мнение от Diman »

...
Последно промяна от Diman на Пон Авг 31, 2009 9:29, променено общо 1 път.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”