"Сомската формула"-от Троли!

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

"Сомската формула"-от Троли!

Мнение от boababa »

Всички знаят сомската формула на Милко Георгиев за "определяне на теглото,спрямо линейната дължина" на рибата! :idea: Тази формула е почти гениална,но и липсва математическа точност!Линейната дължина на сома,на 3 степен се умножава по 6 и се получава приблизителното тегло на рибата!Нямам инфо,как е стигнал до тук? :cry: Защо на 3 степен и,защо умножава по 6? :roll: Моля,Емо или друг запознат да ни осветли! :idea: Аз приемах тази формула за относително точна,но сега открих по-точна! :idea: "Линейната дължина на сома,на 3 степен се умножава по 6.1803399 и резултатът е МАКСИМАЛНО ТОЧЕН и ИСТИНСКИ! :idea: Проверете си вашите сомове по тази формула и сравнете данните от кантара! :wink: Ще се изненадате,колко е точна! :shock: Ще обясня после,как стигнах до тук!Не съм измислил нищо ново,а събрах 2 и 2!Събрах формулата на Милко и "Златното сечение" на Леонардо и Фиболачи! :wink: Коментари? :?: :!: Мога да се обосновя в разговор,иначе ще стане тромаво и тежко за четене! :D :D
Аватар
fn1p
Мнения: 818
Регистриран на: Пон Сеп 28, 2009 21:27
Местоположение: Хасково
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 34 пъти

Мнение от fn1p »

Примерно този Сом-ГОЛЯМ 217см-64кг скоро хванатия,по твоята формула ислиза 63,1526475 а по другата формула излиза 61,309878
тоест твоята е на истина по-точна.
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Мнение от boababa »

Така е!Две вечери си сметам моите и чужди сомове по тая формула, та получих изненадващо точни резултати! :idea: Използвам знанията на "древен Египет и Гърция",Питагор,Фидий та стигнах до Леонардо да Винчи-"За идеалните пропорции" и "Числата" на Фиболачи! :idea: Не е шега работа,хората са сериозни и са го измислили преди хиляди години! :D Напишете в Гугъл-"Златното сечение" или "Сребърно сечение"!Трудно е за разбиране,но тук може и да стане! :wink: Златното число е 1.61803399! :idea: С него се обяснява/измерва природата,а Питагор това е рекъл-"Всичко е число",следователно може да се измери! :idea:
Аватар
pavel mangelov
Мнения: 575
Регистриран на: Пон Дек 08, 2008 21:42
Местоположение: Yambol...ama ot Sevlievo

Мнение от pavel mangelov »

Тролка,сроред твоятя формула колко тежи сом 130см
I'll be back.....for the next season
Аватар
pavel mangelov
Мнения: 575
Регистриран на: Пон Дек 08, 2008 21:42
Местоположение: Yambol...ama ot Sevlievo

Мнение от pavel mangelov »

Троли,зададох ти въпрос,а ти не ми отговори.....как искаш да я караме тогава сериозно?

PS.А и не виждам нищо лошо от малко майтап.
I'll be back.....for the next season
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Мнение от boababa »

Това не е майтап! :idea: Ти се съмняваш в мен и моите възможности или знания!Това е твоя грешка! :idea: Това,че съм те критикувал веднъж е с основания!Разбери,че не е важно само да го извадиш!Въпросът е как и защо го правиш!Рекордът е един,всичко останало няма значение 5-25-50-75-95,са безкрайни цифри,собствени емоции и адреналин.Но има една бариера,едно число,което рано или късно ще се прескочи!Може да си ти или аз,и после играта започва отначало до новият рекорд!И така до безкрай!Това е живота,братче! :wink: :D :D
Pacho
Мнения: 228
Регистриран на: Вто Дек 12, 2006 2:17
Местоположение: Стара Загора

Мнение от Pacho »

boababa написа:Това е твоя грешка!
Кое точно е грешката, че не разбрах? Че е хванал сом, който не се вписва с килограмите си във формулите ти, или нещо друго...?
И не знам що да спорим, като всички много добре знаем, че ТОЧНА формула няма! Всички са относителни, приблизителни, ориентировъчни... както искаш си ги наричай.
Имаше някъде в нета западняшка таблица (не формула!) някаква, за сом. Там обаче се мери освен дължината, и обиколката на рибата в най-дебелата му част на сома. Така мисля, че би било доста по-точно измерването. Всъщност едва ли е това най-важното :D
Иначе с другите ти разсъждения накрая на поста ти съм съгласен
:wink:
Аватар
spookymiro
Мнения: 681
Регистриран на: Съб Мар 06, 2010 15:01
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 26 пъти

Мнение от spookymiro »

Както писах и в другия форум - само една дименсия не стига. Щото ето ти логика - тоя е два метра дълъг, значи е 120 кила. Тоя па е 1.80 начи е 90 кила примерна. Вземи Питър Крауч и мене. И двама като него да се качат от другата страна на люлката, като седна аз има да им свиват гнезда гаргите по главите.
Няма как да обясниш сома дето го хванаха преди забраната на Жребеца. 2 метра дълъг и претеглен 61.3 кила.
Не 6.18 ами 7.66 ти трява за да излезнат сметките. Но пък тогава няма да излезнат сметките за друг сом, който си е дълг 2 метра и си тежи петдесетина кила.
Според мен като се хване сом и се претегли и премери трябва да се публикуват в отделна тема данните. Къде освен дължината да се мери - може би най-дебелата част на тумбака? Да кажат Краси, Емо и другите майстори в занаята. Те са виждали много сомове и знаят най-добре къде са им разликите.
Като се съберът данни може да се мисли вече и за по-точна формула. Сега поне има интернет и това може да стане лесно. Зависи си от нас.

Поздрави!
Държа се с другите така, както искам те да се държат с мен.
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

Милко казваше така.Допуска се грешка от +-10%.Освен това споменаваше за изключения,но като цяло те са рядкост.
Примерно хванахме сом 2.16 от Тича 53кг.,но не е мерен веднага,а след 5 дни и то в София.....стана на цигулка.
Пак там сом хванат от мен тежеше 45кг.Но 10 дена след това стана 38кг.
Тарзан улови на Ивайловград сом с дължина 1.97 и тегло 37кг.
Имам сом от Жребеца 40кг. с дължина 1.75м.
Васко едрото хвана сом 2.73см и тегло 83кг.
Този сом от пролетта на Жребеца беше 2м. и тежеше веднага след ваденето 61.300.За него,ако не бях там....нямаше да повярвам....обикновенно теглото е в минус.
Краси вчера ми каза,че според него формулата на Милко е точна при дребните сомове.Но е в ниските стойности на формулата при големите.
Все пак Милко споменаваше за изключения.В природата обаче те са рядкост,но също зависят от хранителната база и др. странични фактори.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”