СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Заключено
Аватар
SKORPION
Мнения: 169
Регистриран на: Вто Юли 04, 2006 10:19
Местоположение: РАЗГРАД
получил Браво: 1 път

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от SKORPION »

Аз привръзвам маркер от бял и червен конец, примерно на 30 и 45 метра.
По тях се ориентирвам.Сега идва Баба Марта и си избирам една хубава мартеница с дълги пискюли, хвърлям я в куфара и съм готов.
Периодично ги сменям, защото предимно за всеки излет привръзвам наново
карабинките и скъсявам линията с 40-50см.
mitko ribara
Мнения: 25
Регистриран на: Пет Яну 27, 2012 20:33
Риболов: Всякакъв
Местоположение: Sofia

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от mitko ribara »

Аз моите сливъри ги влача някаде около 40-50 метра зад лодката с скорост около 6км.(препоръчано от Троли).А иначе съм си оцветил влакното като мине 50 метра и започва черно.Поздрави и да са ти честити новите придобивки.
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от Emo-83 »

mitko ribara написа:Аз моите сливъри ги влача някаде около 40-50 метра зад лодката с скорост около 6км.(препоръчано от Троли).А иначе съм си оцветил влакното като мине 50 метра и започва черно.Поздрави и да са ти честити новите придобивки.
Троли е човек от който се уча,но му изпрати много поздрави от мен за скороста от 6км. за сливърите.Надявам се да не търсиш едра бяла с тях.Да при тази скорост воблера започва да играе добре,но нали сме в сомския тролинг......така,че влачи този воблер с 4км.в час.Гледал съм го и съм се чудил,как така сома го лапа,като той се движи напълно неадекватно по изискванията за игра.Съжалявам за това,че не съм направил клипчета именно на този факт......играта на воблера.Но всичките ми удъри и уловени риби на него бяха на бавна скорост.Вихрен тролеше дори по-бавно от мен и имаше късане на голям сом в дърветата и още един около 10кг. който също се заплете в дърветата,но се виждаше от повърхноста как точно се е оплел.
За колегите на които обещах да кажа,че въдиците за тролинг са дошли се извинявам.Изтрил съм личните си съобщения за да ги уведомя,както ме помолиха.
Ето все пак снимка и знак,че могат да ги гледат.Има ги във различни акции и дължини.
Изображение
Другата интересна въдица която видях е тази на Васко.....партньора на Върхара за Ебро.Там той е ловил големите сомове с този модел въдица,а сега ме помоли да му взема същата,но със по-мека акция......медиум 30-90гр.
Изображение
Изображение
Имах желание и нея да вия покажа в огънато полужение,но е запечатана на макародържача и не е редно аз да му я дефлорирам.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от Emo-83 »

Ето още снимки на въдиците за тролинг.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
karakolev
Мнения: 344
Регистриран на: Вто Юли 05, 2005 13:03
Риболов: сом и бяла
Местоположение: Plovdiv
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 1 път

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от karakolev »

С каква акция си остави за теб , пръчки ?
http://www.interargument.com" onclick="window.open(this.href);return false;


Troli: Защото ЛОВЪТ НА РИБА става с подходящия арсенал за всяка ситуация!
Аватар
spookymiro
Мнения: 681
Регистриран на: Съб Мар 06, 2010 15:01
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 26 пъти

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от spookymiro »

Моите наблюдения са същите като на Любо - пролетно време и в началото на лятото имам най-добри резултати именно при изправена и леко наклонена назад пръчка (1.20м на стойка на транеца) и дължина около 30 метра.

За 6-те километра в час - това важи повече за магнумите. На тях им трябва по-висока скорост за да се разиграят. Пускаш воблера до лодката и гледаш на каква скорост ще се заиграе. Сливъра си играе идеално и при 4км, както казва Емо. Та дори и по-малко ако може да ти поддържа моторчето по-бавна скорост.

Ползването на по-късите дистанции играе положителна роля освен че повдигаш воблера нагоре, това че имаш възможност за правиш по-чести и по-резки завои и маневри. Тези маневри променят играта на воблерите и доста често ударите са точно по време на такива маневри.

Поздрави!
Държа се с другите така, както искам те да се държат с мен.
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от boababa »

Бялата пръчка,не ме харесва щот е баята и е мислена за даунригер/каквато е и Инлайна на Гео/! :idea: Черната-Про е екстра,но пък е с 30-40санта по-дълга от идеала 2-2.10м.! :cry:
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от Emo-83 »

boababa написа:Бялата пръчка,не ме харесва щот е баята и е мислена за даунригер/каквато е и Инлайна на Гео/! :idea: Черната-Про е екстра,но пък е с 30-40санта по-дълга от идеала 2-2.10м.! :cry:
Бялата въдица я има в различни акции и дължини.Постнал съм най-баятия вариянт,но я има в дължина 2.10м. с акция 10-20 либри.Мислех да ти звъним да ги скиваш,а не да набутваш колчета за домати на познати. :shock:
Опсссссс сетих се за какво ми говориш Боби.Те дойдоха и другите въдици....тия дето им пише от 0 към еди колко си грама.Те са чисто бели,но смятам тези за по удачни.
Въобще мисля,че въдицата на Гео е много удачна,защото съм ги ползвал и не съм видял нещо по-чувствително,което на всичкото отгоре вади големи риби. :idea: :wink:
Забравих да видя тази въдица,защото ми казаха,че е много здрава.Тя е с акция 6-12либри,но трябва да я пипна за да ви кажа става ли за нас.
http://skittfiske.no/Avdelinger/FISKEUT ... 65468.aspx" onclick="window.open(this.href);return false;
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
veso1968
Мнения: 224
Регистриран на: Съб Ное 29, 2008 16:52
Местоположение: София
получил Браво: 1 път

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от veso1968 »

...........но смятам тези за по удачни,написа Емо 83. Да ме прощаваш ,.ама на какво основание го твърдиш това :roll: Щот преди година, Спрото на Троли, според теб и компания, беше The One and Only :lol:
п.п Между другото ,аз също заслепен от твойте ясновидски способности ,купих от теб две Спро-та ,за което въобще не съжалявам ,пръчките ми вършат перфектна работа . :idea: Поздрави и успехи през новият сезон :D
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от Emo-83 »

veso1968 написа:...........но смятам тези за по удачни,написа Емо 83. Да ме прощаваш ,.ама на какво основание го твърдиш това :roll: Щот преди година, Спрото на Троли, според теб и компания, беше The One and Only :lol:
п.п Между другото ,аз също заслепен от твойте ясновидски способности ,купих от теб две Спро-та ,за което въобще не съжалявам ,пръчките ми вършат перфектна работа . :idea: Поздрави и успехи през новият сезон :D
Не те разбирам какво ми говориш....освен това,че си останал доволен от мене. :wink:
Преди една година купихме пръчки от Е-бей.....аз още имам от тях.Любака,по-погрешка дублира поръчката,след което се отказа да замени своите Шимана със Спрото.Та ти купи неговите пръчки.Аз също все още имам от тях.
Сега въз основа на тези познати от мен качества на подобен тип въдици има внесени други.Те за разлика от Спрото се предлагат в различни дължини....2.1м. 2.43м. 2.58м. и 2.7м.Освен това ги има във различни акции......10-20лб. 12-25лб. и 15-30лб.
Изработката им за разликата от Спрото е ювелирна.Предложена е със водачи и машинка Алпс.Всичко това ми дава възможност да правя някакви сравнения,което надявам се теб да не те затормозяват.
Старая се и продължавам да търся различни марки въдици удачни за нашия риболов.
Не случайно казах,че забравих да видя и тествам Окума Кортез с акция 6-12лб с приложение за отвесен джиг....дават им 6-12кг.
Освен това поръчах пръчки и макри на Рино при Сашо Зебкото, за да видим с какво точно ловят тези по река По.
Снощи гледахме и коментирахме с Томахавката още едни въдици на Тубертини и съм ги записал за да видим дали Видракс ще ги внесат с поръчка.Тubertini Wave Runner
Изображение
Също така набелязах въдици на Дам със отличен тест,които ще предложа на Орозов да ги внесе за да ги видим.Казват се Dam Crosspaower sea-lite boath
http://www.rodfinder.com/node/5207" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.askari-fishing.com/pages/pro ... a-trolling" onclick="window.open(this.href);return false;
Преди това говорих за Дайвата Интерлайн внесена от Ив.Христов ползвана от мен и Гео.
Има ли нещо лошо в това,че се ровичкам и пиша за различните въдици и техните качесва.Ти вече се възползва от това.Не купи,като мен на сляпо,а видя,помисли и дойде след 3 дена с парите.....които си бяха колкото излезнаха пръчките с доставката и транспорта.
Ще ти бъда благодарен на теб или който е да е друг да прави подобни опити и разкази за такъми приложими в нашия риболов и липсващи на пазара.
Така,че моля да ме извиниш,ако не ти е харесала някоя реплика,но аз не мога да бъда само консуматор на готово инфо,а предлагам такова....сорри за което. :oops: :oops: :oops:
И още нещо ще ти кажа Весо.Не зная ти какво работиш,но аз от 15г. съм в риболовния бизнес.Остви ме да си говоря за работата на специализирано място,което освен полза няма да ти донесе никаква вреда. :wink: :idea: :arrow:
Същото правя и с воблерите,иначе няма от къде да знаеш за тези ловачки на По и Ебро.
Изображение
Изображение
Изображение
Или за тези Финлански ръчно произведени воблери от балса и нестандартни цветови гами.Те държат рекордите за най-големи щуки и бели риби в Европа.Но с тях се ловяти големи сомове......само някой трябва да ти снесе инфо.
http://www.nilsmaster.fi/invincible_var ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
тони котев
Мнения: 479
Регистриран на: Вто Ное 02, 2010 9:20
Местоположение: София а лятото в кемпера
получил Браво: 2 пъти

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от тони котев »

karakolev написа:ако няма брояч на влакното, как се определя дистанцията от лодката ?
Преди риболова ,отброявам 60 крачки и връзвам червен конец(против уроки от завистници) :lol: на основното влакно ,но така,че да е поне 7-8см. по влакното и навивам обратно на макарата.Белега се вижда поне 7-8 метра преди да излезе от шпулата.Задължително трябва да знаеш на колко ти се движи назад воблера :idea:
Моите ги знам всичките на определената дистанция точно на колко газят,до + -30 см.
Като си гледаш сонара ,водиш лодката по дълбочината на воблерите. :arrow:
Ех, с интелигентни хора се работи лесно,....но с вас господине......
Аватар
lovo M
Мнения: 455
Регистриран на: Пет Яну 02, 2009 5:51
Местоположение: мадрид
получил Браво: 1 път

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от lovo M »

Изображение

ПУФ-ПАФ-ПУФ-ПАФ ТУ ТУУУУ Привет от трети коловоз,тук ни изпрати ,,некакъв,,си.Обаче смело съм яхнал,локомотива,и тръгвам към централната гара,в търсене на първи, не-глух коловоз. :fish6: :D
Вчера разговарях с един приятел,дето си троли по Испанските язовирите за сом ,,не само в Ебро,има сомове,, :wink: Обеща ми да ме вземе,и да повлача с него.Дано да хвана некоя 32-ка,за да мога и аз да се пъча,и да се четът моите драсканици.Но докато стане това,ще си пиша глупости ей така,в този форум....щото нещо БГ МАМА не-ме кефи.

Много моля,долу написаното,да не се взима под внимание от,начинаещи,напреднали,майстори и супер майстори. :!: :!: :!:


Пак се нищят цветовете,лошо няма.За мене цвета си остава,спомагателно средство,което ориентира слабозрящият сом.В никакъв случай...цветът не-може да бъде активиращ,или раздразнителен за сома. :!:
Емо, сома не-изминава през деня 5 метра от леговището си,както беше писал.Рибата изминава от 20 до 50 метра.В много редки случай от 750 до 800 метра в търсене на плячка...може би. :roll: Данните са от едномесечно наблюдение,със специални уреди.Мътната и слаба на кислород вода,са предпочитани от сома по време на хранене.В такива ситуации другите риби са като зашеметени,но не и сома.Концентрацията на хемоглобина в кръвта на сома е от 30 до 35%,за него са достатъчни концентрация на кислород 0.3-0.5mg/L за да се чувства добре,и да работят безотказно,всичките му сетива.Цифрата 330 ми се струваше не-реална,обаче е факт.Точно толкова е бройката на сомовете,от чиито стомаси са извадени 950 броя,различни видове риба,раци и др.Дотук добре,обаче останах като тряснат,като разбрах че,56% от биомасата извадена от сомовете,е само от един определен вид риба.Тази риба в процентно сътношение не-е нито повече,нито по-малко от другите видове риба във водоема,и все пак сома я предпочита повече от колкото другите.Щом като има дадени предпочитания,към определен вид,няма да е лошо,да се разбере какви вибрации създава плувайки,точно този вид риба.От там и подходящият вибриращ воблер,защото предпочитаната риба не-е нито ред хед нито тайгър. :wink:
Заеби ами тея прости чужденци,взели та разучили с какъв вид риба се храни сома,през месеците на годината, през юни кльопа едни риби-през август не ще и да чуе за тях,абе тъпи хора,нема да им доде акъла. :wink:
Ако умееш да летиш, не-казвай на никого, защото няма да можеш да се отървеш от учители!
Аватар
Левака
Мнения: 5158
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 12:13
Местоположение: София
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 5 пъти

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от Левака »

Браво lovo много полезна информация!!! :idea:
Убий глупака с мълчание.

http://sladkarnica-jasi.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
zampo
Мнения: 1117
Регистриран на: Чет Сеп 28, 2006 11:57
Риболов: спининг , тролинг
Местоположение: Враца
дал Браво: 17 пъти
получил Браво: 36 пъти

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от zampo »

Наистина е полезна , но ,ако вземе и да изпадне в подробности ,ще е още по-добре. :wink:
Вярвай само на писмени документи,защото в един момент нечестивците се отмятат!!!!!!!!
Матей Преображенски(Миткалото)
kostadin
Мнения: 203
Регистриран на: Съб Май 12, 2007 20:36
Местоположение: ловеч
получил Браво: 1 път

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от kostadin »

Колега сподели видовете риба които се храни сома по тези проучвания има ли ги в нашите водоеми,няма ли значение също дълбочината и най вече релефа (каменист,тиня,пясък и др.) сигурно това също оказва влияние,а дали има значение на каква надморска височина се намира язовира ? :)
Заключено

Обратно към “Риболов на сом”