СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Заключено
koko7784
Мнения: 2487
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 18:06
Местоположение: Свиленград
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 350 пъти

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от koko7784 »

И без опорен лагер не е мръднала.
Много читава и истинска макаричка.
Наистина не се заслужава да се ползва за тролинг.Ако я беше ползвал за щука щеше да ти служи вярно до живот.
Много съм доволен от покупката и а и се представи отлично с риба около 40кг. просто не беше писано да я извадя.
Та според мен тази макаричка е много над Пен или Фин Нойр но не заслужава да стои на стойка в лодката а да се ползва по предназначение.
Като споменахме въпросното ПГ от 2002г. и то има недостатъци примерно на тази паразитките са метални докато при ПГ- то са пластмасови.
Поздрави и наслука ти желая през сезона....
karakudki
Мнения: 147
Регистриран на: Нед Май 23, 2010 12:17
Местоположение: София
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 4 пъти
Обратна връзка:

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от karakudki »

Аз също ползвам Фин Нори , но друг модел щатски. От Пена също съм доволен но беше в началото ,сега е резерва. :22:
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от Emo-83 »

Една примерна картинка за тролинг с повече от две въдици.
Причината за оплитанията е в самия начин на пускане на примамките и техните дълбочини,а не в дължината на въдиците.
Най-близките и дълбоки примамки се слагат на въдиците към носа на лодката,като се разминават в дължина.
Или,ако на една лодка се ползват 4-ри въдици дължините на които пускам са следните 20 и 25м.за дълбоките воблери. Това за пръчките,които са към носа на лодката. И 30 и 35м. за плитките воблери,които са на въдиците близки до транеца.Някои го правят обратно,но мое мнение,че дълбоките примамки,трябва да газят под плитките.
Дистанциите могат да завишат с по 5м. на всяка въдица. Много рядко пуска воблер над 45-я метър.
Изображение
На тази картинка е показано по различен начин,но тя е за ползване на паравани.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
petrov7777
Мнения: 442
Регистриран на: Съб Фев 13, 2016 16:25
дал Браво: 13 пъти
получил Браво: 20 пъти

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от petrov7777 »

Някой може ли да ми каже има ли значение под какъв ъгъл е въдиата и разваля ли играта на воблера ако е изправим.
Васко
Мнения: 146
Регистриран на: Нед Мар 09, 2014 13:51
Риболов: тролинг
Местоположение: Шумен(язовир Тича)
дал Браво: 99 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от Васко »

трябваше да подърпаш ъглитата а не да ги продаваш,щеше да разбереш разликите с изправена и наклонена сопа
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от Emo-83 »

petrov7777 написа:Някой може ли да ми каже има ли значение под какъв ъгъл е въдиата и разваля ли играта на воблера ако е изправим.
Естествено,че няма значение. :idea:
На скоро чух,че на изправена въдица не кълвяло,което е пълна глупост. Напротив кълве повече,защото тя в дирята на двигателя и както знаем,рибите идват там най-много. Абсолютни глупости са това,че бялата риба се плашела и сома също слизал надолу.
Любимото ми е въдица на 20м.зад лодката в дирята на двигателя,при изправена въдица.
Що касае воблера и неговата игра,няма никаква логика. Няколко пъти споменавам,че воблера,ако ще на винкел да го вържете,долу той си играе. Това,че повечето искат цялата им въдица да се тресе,като шкембе и да не е със стегнат строй,не влияе на риболова.
Дори най-твърдата въдица,отчита воблера и показва ясно,когато той е хванал боклук. Кому е нужно,въдицата да се тресе до дръжката,след като може,само върха да бродира :!: :roll:
Тръгнали сте за сом,а не бели риби,които се ловят на джиговици с 1-11гр.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
petrov7777
Мнения: 442
Регистриран на: Съб Фев 13, 2016 16:25
дал Браво: 13 пъти
получил Браво: 20 пъти

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от petrov7777 »

Колега ъглитата може и да хващат но само ги гледам в кутията не са ми по сърце имам 60-70 салмота и имам добри успехи тея ъглита ми изгеждат простовати може и грешка да правя но имам невероятни салмота.
petrov7777
Мнения: 442
Регистриран на: Съб Фев 13, 2016 16:25
дал Браво: 13 пъти
получил Браво: 20 пъти

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от petrov7777 »

Досега влачих с 2 въдици и ми се иска да включа трета и се чуда как да ги разположа затова попитах права как ще се отрази а не съм съгласен че със сопа ще имаш успех мисля че пръчката трябва да и бъде върхът леко згънът
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от Emo-83 »

Щом ще е трета и права е добре да е по-къса,за да влиза влакното от по-ниско.
Не зная,защо върха трябва да сгънат и какво общо има той с играта на воблера :!: :roll:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
FormatC
Мнения: 66
Регистриран на: Съб Яну 07, 2012 17:15
Риболов: Риболов на сом(буй,модернизирано дъно и т.н.)Тролинг
Местоположение: София
дал Браво: 51 пъти
получил Браво: 16 пъти

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от FormatC »

Според мен пръчката за транеца трябва да е с една идея по мек връх.Нямам толкова опит с тролинга,влача от година и половина,но съм си направил собствени изводи,които в повечето случаи работят.
За изминалата година,всичките сомове които хванах са единствено на задна пръчка на 18-25 метра в дирята на двигателя,само с едно изключение.Не са големи,около 10-- те кила,но регулярно имах поне по един всеки излет(пак с изключение на един).Като сложа пръчка същата дължина,но доста по- твърда, удари няма...Сложа ли другата(20-100 акция,1, 80 м., фибростъкло),със същият такъм,имам удари.Аз си го обяснявам с това че съм с четиритактов,едноцилиндрив двигател и вибрациите на транеца са доста осезателни.Получава се едно отривисто придърпване и отпускане на мекият връх, което придава неравномерно движение на воблера.Също така избирам воблери които са по- големи и с по- твърда игра.Явно при мен комбинацията от всичките тези фактори работи. За следващия сезон,да сме живи и здрави,съм решил да сложа още една пръчка на транеца с абсолютно същият такъм,само воблера ще е по-плитък и ще е на 25-30 метра.Научих се да ги пускам без да оплитам и най-важното - да не пипам въдицата на която е ударило,преди да извадя останалите.Така че не мисля че ще ми е проблем да влача с 4 въдици сам.
petrov7777
Мнения: 442
Регистриран на: Съб Фев 13, 2016 16:25
дал Браво: 13 пъти
получил Браво: 20 пъти

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от petrov7777 »

Колега и аз съм много доволен от пръчките на филстар аз влача от тази година и преди 2 месеца си купих четиритактова ямаха също е едноцилиндрова и аз си мислех за тези вибрации грешката ми е била че влача на 35 -40 метър и вече отсях воблерите . смятам че догодина ще ги убия . благодаря за съветите.
Аватар
gogopike
Мнения: 274
Регистриран на: Нед Авг 29, 2010 14:21
Местоположение: Balgarene plevensko
дал Браво: 29 пъти
получил Браво: 35 пъти
Обратна връзка:

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от gogopike »

FormatC написа:.....Научих се да ги пускам без да оплитам и най-важното - да не пипам въдицата на която е ударило,преди да извадя останалите.Така че не мисля че ще ми е проблем да влача с 4 въдици сам.
ЗА целта колега ти трябват макари които събират повече влакно,защото при повече пръчки се увеличава времето за прибирането им.
Също така трябва да знаеш ако си с гумена лодка е че ако ти удари по сериозна риба така завърта лодката по посока на удара че уплитането ти ще бъде почти неизбежно.Максимума за сам човек са три въдици.Познавам хора които влачат с по 7 пръчки ,но са с електрички които подържат прав курс докато ги извадиш.Това е моито мнение но ти си знаеш.
Успех.
П.С
Не си внушавай за пръчката.Просто си слагал правилния воблер на правилната дистанция. :wink: :tup:
Всичко което за другите е кофти за мен е добре.
Аватар
vestel
Мнения: 1023
Регистриран на: Съб Юни 25, 2011 22:15
Риболов: Риболов от лодка само Хишни риби :D
предимно Тролинг
Местоположение: Павликени
дал Браво: 81 пъти
получил Браво: 112 пъти
Обратна връзка:

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от vestel »

Ето едно примерно разположение на 7 пръчки :wink:
P6250482.JPG
P6250482.JPG (198.39 KiB) Преглеждано 3773 пъти
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от Emo-83 »

Не,че не съм тролил сам със 6 въдици,но го смятам за прекалено и лека истерия. :lol:
Но най-много на една въдица съм слагал по 12 воблера :!: :idea: :shock:
А веднъж преброих 23 воблера във водата с 4-ри въдици....смея се,но е вярно :fish2: :mrgreen:
За мен три въдици са ми малко,а четири са ми точно. Но не влача на дълги дистанции.Започвам ги от 15м до макс 40м.
Това дето въдицата била мека и придърпвала не е причина за улова. Може да се придърпва и с газ или промяна на оборотите.
А най-лесно е да сложиш пиян воблер,който ходи на еб@м страна. Там търсете разковничето на уловите ви. Различноста на воблерите и правилната дълбочина.
Най-близко до лодката съм виждал да удря на колега от форума 7-8м.зад лодката,а воблера се вижда. :fish15:
п.п. Гого Пайк,пак е с точно мнение,което подкрепям.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
bat venko 77
Мнения: 17
Регистриран на: Съб Юни 01, 2013 14:40
Риболов: trolling
дал Браво: 6 пъти

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от bat venko 77 »

А има ли значение от коя страна на транеца е поставена въдицата от ляво или дясно
Заключено

Обратно към “Риболов на сом”