СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Заключено
Аватар
max
Вносител
Мнения: 3210
Регистриран на: Чет Мар 05, 2009 15:24
получил Браво: 11 пъти
Обратна връзка:

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от max »

Иво Ломски написа:
Любо, имаш повече цветове отколкото ти трябват :idea: Не забравяй, че има три основни/първични цвята - син, жълт и червен. Точно от тяхното смесване се получават останалите цветове :wink:

Изображение
Иво от тези жълто и червено не можеш да получиш ЯРКО оранжево (примерно) за това оранжевия пигмент (или готов цвят) се продава отделно. Скалата която си пуснал е за RGB , когато се работи с бои, мастила и т.н ти трябва CMY

Изображение

Изображение

Това вече към Любо и другите които живо се интересуват от боядисване/създаване на воблери.
Специално при боите за воблери в някой цветове се добавя и луорисцентен пигмент (има го за основните и вторичните цветове - жълт, оранжев, червен, зелен, син, виолетов) по две причини:
-прави цвета по ярък
-реагира на UV (както всички вече знаят) UV лъчите проникват най дълбоко във водата и карат цвета с въпросния пигмент леко (или повече по ваше желание) да свети
Според технологията на нанасяне може да се добавя перлен пигмент (в цвета или под него ако е лазурен) или глитерни частици за блясък и ефекти (те могат да се добавят и върху цвета преди лака) - има три основни размера зърно и около 30 цвята (вкл. и с холограмен ефект). Съществуват и прозрачни лакове които светят на UV спектър (единствения им косур е че са скъпи)
petro_op
Мнения: 905
Регистриран на: Вто Сеп 26, 2006 15:19
Местоположение: Sofia
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 5 пъти

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от petro_op »

Бях ви казал, че ще пиша на Рапала за Тейл Денсърите, днес ми отговориха - в отговора няма нищо ново и интересно, но за някой може да е полезно. Все пак обещах да постна какво са ми писали.

Превод

Уважаеми Г-н Петров,

Радвам се , че си фен и ползваш примамките на Рапала. Много съжалявам, че нашите воблери не винаги успяват да уловят най-силната риба.

Нека да ти разкажа за Тейл Денсърите и Балсовите примамки по същество:

ТД нямат метална конструкция през цялото тяло, имаме само няколко дървени примамки на Рапала със здрава конструкция като Магнумите, Супер Шад Рап и Глидин Рап.

Когато използваме балса като материал за тялото постигаме добра плаваемост и движение, като на жива рибка, дори и при бавна скорост на примамката - И ти хващаш повече риба !

Негативната страна е по-малката издръжливост, както в твоя случай. Лопатката е залепена вътре в тялото, но не лепилото е проблема. Проблема е балсата, която при по-голямо натоварване се чупи. Големината на лопатката на дълбокогазещите модели създава допълнително изпитание, защото дългата лопатка се натоварва допълнително по принципа на лоста.

Правим модели за едни от най-силните соленоводни риби , но Тейл Денсър не са от тези модели.

Надявам се, че си щастлив, че хващаш много риби с Рапала.

Поздрави
Matti Meriläinen, Rapala Lure Division
----------------------------------------------------------------------------------------

Оригинален текст

Dear Mr. Petrov,



I am happy to hear that you are such fans and users of Rapala lures. Of course I am very sorry that our products don’t always last the strongest fish.

Let me tell about Tail Dancers and Balsa lures in general:



Tail Dancers don’t have wire through construction, we have only some wooden lures from Rapala with such heavy duty construction like Magnums, Super Shad Rap and Gliding Raps.

When using balsa as body material, it gives a great advantage of high buoyancy and life like action, even when you move the lure very slowly > and you catch more fish.

The negative side is durability with some limitations like we have seen in your case. Lip is glued inside the balsa body, but it is not the glue that creates the problem. It is the balsa wood itself that just breaks when pressure is too much. On deep diving lures shape of the lip creates extra challenge, because it is long and works as a lever arm.



We are making some lures to last even the strongest salt water fish, but Tail dancer is not one of the strongest.



I hope you are happy as fishermen that you get many fish with Rapala.

Best Regards,
Matti Meriläinen

Rapala Lure Division
What goes around, comes around или Каквото повикало, такова се обадило.
Особено в сила за форумните приятелства и не-приятелства.
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от boababa »

Когато използваме балса като материал за тялото постигаме добра плаваемост и движение, като на жива рибка, дори и при бавна скорост на примамката - И ти хващаш повече риба !

Точно това имах в предвид,когато обясних че КРЕХКОСТТА на този воблер е голямото му предимство! :wink: Интересно ми е,какво точно ги е питал Петро? :roll: Постни си писмото да видим,мое па да си питал и кои са биячите на Рапала за сом? :roll:
Cat_fish
Мнения: 149
Регистриран на: Пет Юли 02, 2010 10:03
Риболов: риболов от лодка предимно тролинг и джиг
Местоположение: Разград
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от Cat_fish »

колеги купетеси BMG i воблери и ловете бели риби и сомове няма да збъркате :D
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от LVitchev »

Много добри воблери,прави ги човека както трябва и ловят.Аз обаче,започвам сам да си ги правя - лея,приготвил съм всичко,само да реша кога ще са пробите :lol: Да видим какво ще си спретна :fish3: :fish3: :fish3:
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
Аватар
lubo9
Мнения: 350
Регистриран на: Пет Ное 20, 2009 16:20
Местоположение: Пазарджик, Младост
дал Браво: 1 път
получил Браво: 1 път

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от lubo9 »

boababa написа: Интересно ми е,какво точно ги е питал Петро? :roll: Постни си писмото да видим,мое па да си питал и кои са биячите на Рапала за сом? :roll:
Според Рапала биячите са сом са следните.
X-RAP MAGNUM; COUNTDOWN SUPER SHAD RAP; MAGNUM ПОТЪВАЩ и ПЛАВАЩ ;DOWN DEEP HUSKY JERK; H-RAP JOINTED SHAD; SUPER SHAD RAP;
Мисълта убива действието!
Един неуспешен риболовен ден е по-добър от един успешен ден на работа.
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от LVitchev »

Пробвал съм,купих си десетина от него !!! Казах че човека ги прави перфектно,мисля че мога да си направя колкото искам,а човека ги прави от много време и ги бара,на мене ми трябва малко време да почна да ги барам но за лична употреба :lol: :wink: :wink:
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от LVitchev »

lubo9 написа:
boababa написа: Интересно ми е,какво точно ги е питал Петро? :roll: Постни си писмото да видим,мое па да си питал и кои са биячите на Рапала за сом? :roll:
Според Рапала биячите са сом са следните.
X-RAP MAGNUM; COUNTDOWN SUPER SHAD RAP; MAGNUM ПОТЪВАЩ и ПЛАВАЩ ;DOWN DEEP HUSKY JERK; H-RAP JOINTED SHAD; SUPER SHAD RAP;

Сливъри,Глаз Шад рап тях къде ги забрави :lol:
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
Cat_fish
Мнения: 149
Регистриран на: Пет Юли 02, 2010 10:03
Риболов: риболов от лодка предимно тролинг и джиг
Местоположение: Разград
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от Cat_fish »

много хубаво 4е си купил биячи BMG хващалиси поне риба на тях ,защото аз съм много доволен от BMG на 80% на тях ловя колега :D
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от LVitchev »

Да,на единия от тях извадих доста сомчета,другите не съм им давал много шанс,но понеже този си го поръчах специално и с определена лопатка и цвят,той си ловеше.Даже вече го няма,остана в устата на един сом,които дори не видях :idea:
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
Cat_fish
Мнения: 149
Регистриран на: Пет Юли 02, 2010 10:03
Риболов: риболов от лодка предимно тролинг и джиг
Местоположение: Разград
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от Cat_fish »

браво колега които си е купил знае за какво става за въпрос за BMG :D .Тая година на Тича имах страшно развиване на BMG но се откачи
Аватар
lubo9
Мнения: 350
Регистриран на: Пет Ное 20, 2009 16:20
Местоположение: Пазарджик, Младост
дал Браво: 1 път
получил Браво: 1 път

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от lubo9 »

LVitchev написа: Сливъри,Глаз Шад рап тях къде ги забрави :lol:
Адаш, това са воблерите според РАПАЛА които са за сом. На доста от другите воблери пише че са за сладководен хищник.
Предполагам че изброените от мен воблери са по-здрави от другите.
Мисълта убива действието!
Един неуспешен риболовен ден е по-добър от един успешен ден на работа.
Аватар
spookymiro
Мнения: 681
Регистриран на: Съб Мар 06, 2010 15:01
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 26 пъти

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от spookymiro »

petro_op написа:Бях ви казал, че ще пиша на Рапала за Тейл Денсърите, днес ми отговориха - в отговора няма нищо ново и интересно, но за някой може да е полезно. Все пак обещах да постна какво са ми писали.

Превод

Уважаеми Г-н Петров,

Радвам се , че си фен и ползваш примамките на Рапала. Много съжалявам, че нашите воблери не винаги успяват да уловят най-силната риба.

Нека да ти разкажа за Тейл Денсърите и Балсовите примамки по същество:

ТД нямат метална конструкция през цялото тяло, имаме само няколко дървени примамки на Рапала със здрава конструкция като Магнумите, Супер Шад Рап и Глидин Рап.

....
На снимката на адаша се вижда, че воблера има вътрешна конструкция.
Обаче моделът е TDD а не TD. Дали пък TDD-тата да имат и да не са ги споменали? Или пък този е някакво специално изпълнение?
Tomahawk написа:Изображение

Поздрави!
Държа се с другите така, както искам те да се държат с мен.
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от boababa »

Чети по-бавно бе Спокимиро! :shock: Метална конструкция през ЦЯЛОТО тяло,а на снимката е от кука,до кука! :wink:
Аватар
yankosan
Мнения: 2964
Регистриран на: Чет Окт 28, 2010 20:13
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 21 пъти
получил Браво: 12 пъти

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от yankosan »

Когато използваме балса като материал за тялото постигаме добра плаваемост и движение, като на жива рибка, дори и при бавна скорост на примамката - И ти хващаш повече риба !

:wink:
Заключено

Обратно към “Риболов на сом”