СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Заключено
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от Emo-83 »

Четейки форума забелязах,че точно тази тема липсва.
Ще се радвам,ако споделяте своя опит в нея.Аз нямам такъв и се уча от всеки.Даже и от хора виждали сом,само на снимка :wink:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
vihren
Мнения: 720
Регистриран на: Вто Ное 25, 2008 10:18
Местоположение: Велико Търново
получил Браво: 2 пъти

Мнение от vihren »

Поздравления за липсващата тема :wink: ,аз ползвам конец 0,17-0,25мм,въдици с акция до 180г и спинингови макари с вместимост 0,65/110....................като за бялата риба идват малко грубички :twisted: но за сом са екстра :wink:
uldo
Мнения: 88
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 9:23

Мнение от uldo »

Аз пък не троля целенасочено са сом,и такъма ми е по ситен от на колегата.Едната ми пръчка е с акция 30-60 с макара Тика Арис 3000 с плетеняк 0.20 С нея миналата година имам изваден сом(за мене не е соме :D ) 10кила и се справи добре.Другата ми е още по ситна ,едно пикерче,то няма акция ама по мое виждане е равносилно на 10-15гр. с макарица Ексейдж 3000 и плетеняк 0.12.Тая година имах късмета да извадя с нея две сомета по около 4кила.Бая се гъне ама като за толкова бива.Незнам ако ми удари някой батьо кво ще става.Няма да се предавам де.Ама за догодина съм си взел една нова пръчка с по голяма акцийка със стъклопластов връх,и мисля да и сложа една Вива с един плетеняк 0.20 щото не се знае кво ще удари
Аватар
spookymiro
Мнения: 681
Регистриран на: Съб Мар 06, 2010 15:01
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 26 пъти

Мнение от spookymiro »

Не мога да кажа, че троля специално за сом, но гледам да съм подготвен ако се закачи нещо по-така :wink: :

Изображение


Въдиците които ползвам са trabbuco magelan black marlin. Акциите са 50-100 и 80-150. Дължина 1.80 - 2.10м. Върхът е стъклопластов. Воблерите, които ползвам са от 7см. нагоре и играта им се отчита добре.
Конец power pro 50 либри.
Мултипликатори на дам, лява ръка с брояч и намотани 250 метра конец на тях.
Макарите които ползвах преди това бяха Firefox 4000 и събираха около 120 метра конец.
Откъм воблери наблягам на магнуми и сливъри.
Тази година, като изключим една риба преди забраната дето я вадихме с приятелчето, беше много тегава работа. Лятото изкарах почти всеки уикенд на яз Искър - десетина бебета и две малко по-големи от тях.
Есента ходих три пъти до жребеца - нищо откъм сом. Само щука и стръв.
Този уикенд ще ходя пак до жребеца и това май ще е закриването на сезона. Ще повлачим, ще половим повечко стръв да не сме капо и ще потропаме. Белким се закачи нещо.

Поздрави!
Държа се с другите така, както искам те да се държат с мен.
vihren
Мнения: 720
Регистриран на: Вто Ное 25, 2008 10:18
Местоположение: Велико Търново
получил Браво: 2 пъти

Мнение от vihren »

Изображение

Изображение

такива сомчета и много други са ме ориентирали какъв такъм да ползвам.........не подценявайте сома......защото после остава само лошия спомен и разказа за голямата риба,която е счупила такъма или е скъсала тънкия конец
Аватар
dane_silurus
Мнения: 180
Регистриран на: Сря Юни 17, 2009 15:13
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 1 път

Мнение от dane_silurus »

LINEA EFFE - MALIBU 15 - 30lb

http://www.actionlife.gr/mainstore/prod ... cts_id/339

Тази пръчка използвам за тролинг :) добра ли е ? 1.65 е дълга :)
Английски форум: Задаваш въпрос и ти отговарят.
Руски форум: Задаваш въпрос, отговарят ти и ти отвръщат с такъв.
Български форум: Задаваш въпрос и ти обесняват колко си тъп!
Аватар
Geo
Мнения: 650
Регистриран на: Пет Авг 17, 2007 13:09
Местоположение: с.Сливито
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 44 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Geo »

Моята представа за подходяща екипировка е следната:
1.Прът за тролинг с дължина 2.10-2.40 за влакно до 30lb.INTERLINE технологията напоследък набира много почитатели.
2.Мултипликатор за тролинг/със или без брояч/ с капацитет около 200м за 30lb влакно.Предпочитам мултито,заради по-лесното
контролиране на аванса с помоща на палеца.Въпрос на навици.
3.Влакна плетени,качествени с предпочитание към технологията на СПЕКТРА.С якостни показатели около 30lb.По-дебелите влошават играта на част от воблерите според мен.Има значение и цвета.Предпочитам тъмно зеления.
4.Карабини-маркови с якостни показатели не по-малки от 40-50lb.Не ползвам вирбели.
5.Воблери плуващи,12-18см всякакви цветове.Задължително в "арсенала" трябва да имате така наречените "светещи".Лесно разпознаващи се на UV лампи.Предпочитани марки-Halco,Salmo,Rapala
6.Халки и куки-САМО НАЙ ДОБРОТО на пазара!Всички воблери ги тунинговам с куки морско изпълнение.Предпочитани марки OWNER,VMC.
Тук е мястото да кажа,че тролинга на сом при мен е целенасочено!Когато влизам не правя компромис с нищо!
Има дни и часове в които активноста на сома е много голяма.Тогава работя само с една пръчка.В такива дни обикновено имам по 3-4 удара на риби за около 5 часа.Закачат се добре не по-вече от 20-30%.
Не съм много от активните,затова засега толкова.
Когато започна да пускам всичките си сомове,значи съм изкачил върха в риболова и недостатъците ми ще останат назад.
Аватар
Tedo
Вносител
Мнения: 2333
Регистриран на: Пон Юни 26, 2006 17:07
Местоположение: София
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Tedo »

Geo написа:Моята представа за подходяща екипировка е ...
и как е? има ли резултати? :lol:

Аз това лято имам 5 дена тролинг, едно бебе сомче към 1кг на яз. Искър... Отскоро съм оборудван с 2 макари ПЕНН - едната 4000 с Паур про 30лб, а другата 8000 с влакно Паур про 65лб...

Миналата година на откриването на моя въдица 30лб с мултипликатор и монофил 0.50 извадихме соме 8.5кг - такъма не го усети даже...
Никой не вярваше дотогава, че на тоя воблер (18см бял с червена глава, 1.5м газене) може да се хване риба
Изображение
Аватар
Geo
Мнения: 650
Регистриран на: Пет Авг 17, 2007 13:09
Местоположение: с.Сливито
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 44 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Geo »

За десетина дни, десетина риби.Една 3 ,една 10, останалите5-8кг.
Ето една малка
Изображение
и една по-голяма
Изображение
Когато започна да пускам всичките си сомове,значи съм изкачил върха в риболова и недостатъците ми ще останат назад.
Аватар
tvardi6kiqt
Мнения: 463
Регистриран на: Нед Дек 06, 2009 23:29
Местоположение: ТВЪРДИЦА,лятото на Жребеца
получил Браво: 1 път

Мнение от tvardi6kiqt »

Жоро , теб и Митака съм ви признал :!:
Майсторчета сте , знаете къде да плувате и на какво кога да я търсите :idea: :idea: :idea:
uldo
Мнения: 88
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 9:23

Мнение от uldo »

За десетина дни, десетина риби.Една 3 ,една 10, останалите5-8кг.
ЕЕЕЕ браво колега, ама ти изобщо прибираш ли се у вас бе човек :D :D Аз когато и да ида на гьола ти все си там.
oldman
Мнения: 199
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 10:37
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път

Мнение от oldman »

Я да попитам майсторите:
Какви са предимствата на плетеняка пред монофила?
Аватар
VARHARA
Търговец
Мнения: 2886
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 10:10
Местоположение: N.ZAGORA
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от VARHARA »

Според мен въдицата за влачене за сом трябва отговаря . Тази година направих над 6-7 гелита точно защото влачих с по малка акция и не успявах да зашия хайвана. Мисля ,че въдица 2.40м. - 40- 100гр ще е добро оръжие .
Аватар
Geo
Мнения: 650
Регистриран на: Пет Авг 17, 2007 13:09
Местоположение: с.Сливито
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 44 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Geo »

oldman написа:Я да попитам майсторите:
Какви са предимствата на плетеняка пред монофила?
Въпрос на навици Старче.Знам,че предпочиташ монфила и мисля,че някъде из форума го беше обяснил добре.С плетеняка осещам прекрасно играта на воблера, докато с монофила не е точно така.
Когато започна да пускам всичките си сомове,значи съм изкачил върха в риболова и недостатъците ми ще останат назад.
oldman
Мнения: 199
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 10:37
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път

Мнение от oldman »

Geo написа:
oldman написа:Я да попитам майсторите:
Какви са предимствата на плетеняка пред монофила?
Въпрос на навици Старче.Знам,че предпочиташ монфила и мисля,че някъде из форума го беше обяснил добре.С плетеняка осещам прекрасно играта на воблера, докато с монофила не е точно така.
Гео, с този отговор ме успокои. Бях се притеснил да не бъркам нещо съществено, използвайки монофил.
Заключено

Обратно към “Риболов на сом”