СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Заключено
FormatC
Мнения: 66
Регистриран на: Съб Яну 07, 2012 17:15
Риболов: Риболов на сом(буй,модернизирано дъно и т.н.)Тролинг
Местоположение: София
дал Браво: 51 пъти
получил Браво: 16 пъти

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от FormatC »

Пролетно време плитки воблери тип миноу с естествен цвят, костурчето най ми лови. В началото на лятото сливъри, магнуми от по-баятите и миноу големички.В жегата воблери с агресивна игра.Есента на дълбоки с агресивна игра.
Това ми е от моя скромен опит и язовирите на които ходя.На други места е нормално да е различно.
Ralitex
Мнения: 344
Регистриран на: Нед Мар 17, 2013 16:06
Риболов: Риболов на хищници с изкуствени примамки.
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 9 пъти

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от Ralitex »

Само да отбележа, че на пролет в плиткото водата не е особено бистра и влачи доста боклуци.
didko77
Мнения: 11
Регистриран на: Сря Дек 19, 2012 15:07
Риболов: всякакъв без мухарски
дал Браво: 1 път
получил Браво: 6 пъти

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от didko77 »

Отлична забележка колега-значи за себе си вадя извода че ще търся провокативни лесно видими цветове с агресивна игра ....за да се виждат и различават от клечките наоколо...
Ralitex
Мнения: 344
Регистриран на: Нед Мар 17, 2013 16:06
Риболов: Риболов на хищници с изкуствени примамки.
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 9 пъти

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от Ralitex »

Поразсъждавай малко относно биологията на рибата и ще си направиш изводите кога какви воблери да влачиш. Един жокер - рибата е студенокръвна и температурата влияе много на нейното движението и водния слой, който заема в определен период.
Аватар
stefar33
Мнения: 500
Регистриран на: Пон Яну 10, 2011 21:16
Риболов: джиг,спининг,тролинг
Местоположение: gabrovo
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 106 пъти

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от stefar33 »

На пролет наистина водата в горната част на язовирите е по мътна но който е пускал подводна камера знае че видимуста е идиална макар и в друга гама. Така че равотят и естествените и по ярките цветове.Най важна е дълбочината. По принцип тогава най топъл е горният слой от водата и всички риби са там,там следва да търсим рибата. На около два метра и по плитко. Пример.
Влача 5 вадици на 2 метрови воблери и ярки и естествени, сутрин ми кълве само на страничните където воблерите са близко до максималното си газене. А сред обед когато напече и се вдигнат градусите само на задните изправени пръчки. Така че наблюдавайте градусите и според тях се орентирайте за дълбочините. Друг пример вода от сутринта 13 гр. Слетобет в плиткажа стана22 слагам йзури на 0.8 м и виднага 12 кг сомче.
Просто на пролег рибите използват най топлите места за да качат телесната си температура а щом това стане започнат активно хранене по две основни причини.
Първата за да възстановят изгубеното от зивата и втората за да си набавят запаси за предстоящия размножителен период.
За това и пролетта се характеризира с най много и активно хранене.
И един бонус. Първи се размърдват най големите сомове.просто те имат най много енергия и собствена топлина. Така че не е чудно че и при 11 гр.се хващат големци. Но и тях търсете на плитките разливи граничещи с речното корито в горните участъци на язовирите на плитки воблери.
П. С.
Не съм на мнение че на пролет работят само молките воблери но тази година ще пробвам плитки големи. Миналият сезон в коремите на пролетните ми сомове имаше15-20 червенопери и платики от 12 до 22 св. Святам че е показателно.
УСПЕХ
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от Trofei »

stefar33 написа:Влача 5 вадици на 2 метрови воблери.....
Браво! :roll:
dido ov4arica
Мнения: 782
Регистриран на: Сря Авг 28, 2013 7:22
Риболов: troling i spining
Местоположение: Стара Загора
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 8 пъти

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от dido ov4arica »

Колега Трофей без да се заяждам само да кажа че опитен тролингист влачи сам спокойно и шест въдици.
Аз лично се оправям чудесно съвсем сам през целия ден вкл.вадене и кепчосване с четири пръчки и лодка с ръчно управление без конзола
Въпрос на опит и малко мисъл е
Капацитето каза: Платен гьол ; Надуваема кукла и Електронна цигара - ЗАЕБИ
dankata
Мнения: 672
Регистриран на: Нед Сеп 03, 2006 20:35
Местоположение: София
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 356 пъти

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от dankata »

'Браво'-то за друго го казва колегата.
koko7784
Мнения: 2487
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 18:06
Местоположение: Свиленград
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 350 пъти

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от koko7784 »

dankata написа:'Браво'-то за друго го казва колегата.
Най вероятно за трите пръчки над разрешеното!
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от Trofei »

dido ov4arica написа:Колега Трофей без да се заяждам само да кажа че опитен тролингист влачи сам спокойно и шест въдици.
Въпрос на опит и малко мисъл е
Значи да разбирам,че ако наредя 12въдици на тролинг,значи съм по- умен и опитен? :roll: Според мен е обратното и сомът се хваща само на една въдица и един воблер, нали? :idea:
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от Trofei »

Trofei написа:
stefar33 написа:... на 2 метрови воблери.....
Браво! :roll:
dankata написа:'Браво'-то за друго го казва колегата.
:11:
didko77
Мнения: 11
Регистриран на: Сря Дек 19, 2012 15:07
Риболов: всякакъв без мухарски
дал Браво: 1 път
получил Браво: 6 пъти

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от didko77 »

Добре разбрахме забележката но само един с една пръчка.....според мен едва ли някой е толкова сигурен в себеси и знанията който има за да го направи.АЗ движа с 2 макс 3 като едната ми е в ръка/ просто е голям кеф за мен да усетя захапването /.а и предърпвам отпускам както ми скефне....
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от Trofei »

Дидко,напълно съм съгласен с теб!
И все пак има един образ,който когато трябва Троли с една въдица!Казва се Гео и знам отлично,защо го прави! :wink: Съгласен съм и с мнението на Стефан с няколко изключения.Едното е,че някакси всичко е лесно и просто,и едва ли не на всяко влизане се хващат. :11:
didko77
Мнения: 11
Регистриран на: Сря Дек 19, 2012 15:07
Риболов: всякакъв без мухарски
дал Браво: 1 път
получил Браво: 6 пъти

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от didko77 »

:tup: то това да не е уклей макар че и той като рече да проявява капризи....
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от Trofei »

stefar33 написа: За това и пролетта се характеризира с най много и активно хранене.
Смятам,че тук Стефан бърка и то много!Най-активното хранене е през лятото и есента,а пролетните сомове са по-трудни и улавянето им в този период е наистина в следствие на добрите умения и познания на риболовеца или на голям късмет! :11:
Заключено

Обратно към “Риболов на сом”