ЗА или ПРОТИВ даунтрингера

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: ЗА или ПРОТИВ даунтрингера

Мнение от LVitchev »

max написа:и двамата забравяте следното:
при различната скорост и различното тегло на гюлето отклонението му е различно - тоест ако карате с една и съща тежест но с различна скорост това би дало доста различна дълбочина на примамката. при отпуснат кабел 10м. и скорост 3.5км. гюлето ще е на 8.5м. дълбочина а при скорост 4.5км. ще бъде на 7-7.5м. (пример) . към тази стойност вече може да се добавя и воблера при който газенето се определя от скороста, разстоянието и дебелината на линията така че уравнението е доста сложно
Изображение
потази причина се използват предимно примамки с неутрална плаваемост с малко или никакво собственно газене като клатушки и специализирани примамки
Аз като си купя такава джаджа,тогава ще прецизирам какво и как,ти Макс,сега ми кажи колко струва това,дето си снимал ??? А да попитам и друго,ами ако се закачи долу на дърво,което не знаете че е там,как се вади после ??? Голям майтап ще падне,като си представя ценята на торпедото дето си снимал :roll: :roll: :roll: Аз бих си взел единствено и само с електронно командване,да си прави сам всичко,мисля че няма да имам нерви цял дена да въртя ръчката,да свалям и да вдигам примамката.Това е мое мнение,все пак отивам за риба,не искам да робувам цял ден в лодката на някаква ръчка :lol: :lol: :lol: Ще ми се изпари удоволствието от риболова така :roll: :lol: :wink:
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
Аватар
Geo
Мнения: 650
Регистриран на: Пет Авг 17, 2007 13:09
Местоположение: с.Сливито
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 44 пъти
Обратна връзка:

Re: ЗА или ПРОТИВ даунтрингера

Мнение от Geo »

При използване на синкери и планери на колко слагате примамката?И тогава какво значение има колко гази воблера?
Забравете за кореми и т.н.Слагате воблера на 3-6 м от клипса и гледате тежеста на сонара.Приблизително там е и воблера.Когато започнете да работите с устройството,тогава ще стане дискусия.Сега почти изчерпваме темата с общи приказки.
Искам да ви каже нещо много важно:ВОБЛЕРА ТРЯБВА ДА Е МАЛКО ПОД ТЕЖЕСТА,НАЙ-МНОГО НА СЪЩОТО НИВО,И НИКОГА НАД НЕЯ.
Хайде купувайте или си правете и тогава ще си говорим.
Когато започна да пускам всичките си сомове,значи съм изкачил върха в риболова и недостатъците ми ще останат назад.
Аватар
max
Вносител
Мнения: 3210
Регистриран на: Чет Мар 05, 2009 15:24
получил Браво: 11 пъти
Обратна връзка:

Re: ЗА или ПРОТИВ даунтрингера

Мнение от max »

LVitchev написа:
max написа:и двамата забравяте следното:
при различната скорост и различното тегло на гюлето отклонението му е различно - тоест ако карате с една и съща тежест но с различна скорост това би дало доста различна дълбочина на примамката. при отпуснат кабел 10м. и скорост 3.5км. гюлето ще е на 8.5м. дълбочина а при скорост 4.5км. ще бъде на 7-7.5м. (пример) . към тази стойност вече може да се добавя и воблера при който газенето се определя от скороста, разстоянието и дебелината на линията така че уравнението е доста сложно
Изображение
потази причина се използват предимно примамки с неутрална плаваемост с малко или никакво собственно газене като клатушки и специализирани примамки
Аз като си купя такава джаджа,тогава ще прецизирам какво и как,ти Макс,сега ми кажи колко струва това,дето си снимал ??? А да попитам и друго,ами ако се закачи долу на дърво,което не знаете че е там,как се вади после ??? Голям майтап ще падне,като си представя ценята на торпедото дето си снимал :roll: :roll: :roll: Аз бих си взел единствено и само с електронно командване,да си прави сам всичко,мисля че няма да имам нерви цял дена да въртя ръчката,да свалям и да вдигам примамката.Това е мое мнение,все пак отивам за риба,не искам да робувам цял ден в лодката на някаква ръчка :lol: :lol: :lol: Ще ми се изпари удоволствието от риболова така :roll: :lol: :wink:
890$, но има модели и за по малко пари. да кажем започват от 500$

ако се закачи губиш оловото и клипса , в по редки случай и примамката. това обаче се случва при рискова игра и на язовири с много дървета. ако правилно сте си подбрали трасето и внимавате с дълбочината риска е минимален
Аватар
Geo
Мнения: 650
Регистриран на: Пет Авг 17, 2007 13:09
Местоположение: с.Сливито
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 44 пъти
Обратна връзка:

Re: ЗА или ПРОТИВ даунтрингера

Мнение от Geo »

За МАХ!
Извинявай,че в темата ти пиша,но нещо лични не ми работят вероятно заради новата платформа на форума.
Търся гумената дръжка на щурвала за ямаха 8 к.с.-4т.
Дано го видиш.
Благодаря предварително.
Когато започна да пускам всичките си сомове,значи съм изкачил върха в риболова и недостатъците ми ще останат назад.
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: ЗА или ПРОТИВ даунтрингера

Мнение от Emo-83 »

max написа:материята с ел. полетата е много сложна и не знам дали си заслужава да ви пълня главите с нея. всеки от вас или е чувал или се е сблъсквал с феномена ловяща или не ловяща лодка - в 90% от случайте това е самовнушение но за останалите има строго научно обяснение. всяка лодка независимо от какъв материал е изработена има собственно ел. поле с отрицателен знак. всяка метална част като се почне от двигателя и се мине през всички болтчета гайки, винтове, скоби , стойки и стълбички създават поле при съприкосновението си с водата. величината и знака на полето се определят от редица фактори вкл. и от самия материал , има по високо и по ниско активни материали. полето което те създават привлича или отблъсква рибите (всички видове риби са чувствителни към слаботокови полета)
за да използвате тези полета са измислени уреди с Positive ion control , с тях вие можете прецизно да създавате и регулирате поле което да активира и привлича определен вид риба. най много литература по темата има за риболова на сьомга и езерна пъстърва и при тях е доказано твърдо че увеличават значително улова. едни от най чувствителните видове към ел полета са акулите и сома но тази система се ползва успешно и при риболов на бяла риба примерно
Ivka,tova ne go obqsnqvai podrobno i mnogo......samo tova ni trqbva po Bg. vodoemite.Te dostata4no Jonizirat vodata s toka,a tova e ne6to podobno. :evil:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
Shtukata
Мнения: 604
Регистриран на: Чет Сеп 15, 2005 18:07
Местоположение: Столицата
Обратна връзка:

Re: ЗА или ПРОТИВ даунтрингера

Мнение от Shtukata »

МАХ, явно не съм задал добре въпроса ми :)
Всичко друго е ясно, ама какво се случва с влакното ти при рязко изплитчаване?
примерно от 20м. дълбочина става 13м. много рязко (праг), даунригера ти навива
и гюлето се качва ама какво става с влакното на въдицата? Образува се корем или?

Троли, домашното произведение има доста +ове ;)
На надуваема лодка купешкото може да го сложиш на транеца, а там е неудобно
поне за нас. По-скъпите модели могат да се монтират и с една планка ама нали...
Купешкото е от пластмаса и не ми вдъхва доверие много много.
Това което си го правиме го правиме така, че да ни е удобно, да е здраво, да може
да се разглобява... абе луда работа (три пъти сменяме концепсията :lol: )
Мисълта ми е, че не само парите са важни - "гъдела" е водещата сила :mrgreen:

п.с. За пвц боята никой нищо не спомена :roll:
Аватар
max
Вносител
Мнения: 3210
Регистриран на: Чет Мар 05, 2009 15:24
получил Браво: 11 пъти
Обратна връзка:

Re: ЗА или ПРОТИВ даунтрингера

Мнение от max »

Shtukata написа:МАХ, явно не съм задал добре въпроса ми :)
Всичко друго е ясно, ама какво се случва с влакното ти при рязко изплитчаване?
примерно от 20м. дълбочина става 13м. много рязко (праг), даунригера ти навива
и гюлето се качва ама какво става с влакното на въдицата? Образува се корем или?
този модел навива със скорост до 80м. в минута или над метър в секунда , много по бърз е от колкото е нужно за да вдигне примамката при рязка смяна на дълбочина а тя в същност е поне няколко метра по назад
Аватар
spookymiro
Мнения: 681
Регистриран на: Съб Мар 06, 2010 15:01
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 26 пъти

Re: ЗА или ПРОТИВ даунтрингера

Мнение от spookymiro »

max написа:
Shtukata написа:МАХ, явно не съм задал добре въпроса ми :)
Всичко друго е ясно, ама какво се случва с влакното ти при рязко изплитчаване?
примерно от 20м. дълбочина става 13м. много рязко (праг), даунригера ти навива
и гюлето се качва ама какво става с влакното на въдицата? Образува се корем или?
този модел навива със скорост до 80м. в минута или над метър в секунда , много по бърз е от колкото е нужно за да вдигне примамката при рязка смяна на дълбочина а тя в същност е поне няколко метра по назад
Колегата Щука може би пита за следното:
Дали клипса е защипал влакното на въдицата или то си минава свободно през него?
Понеже никога не съм използвал даунригер, се опитвам да разсъждавам върху двата варианта при използването на автоматично регулираща се тежест и не мога да си обясня как се избягва необходимостта от корекция на отпуснатото от въдицата влакно :roll: :

Ако клипса защипва влакното на въдицата, издигането на тежестта спрямо първоначалното и положение най-вероятно образува корем на влакното на въдицата. А какво ще стане при спускането на тежестта?

Ако влакното на въдицата минава свободно през клипса, тогава при издигането на тежестта спрямо първоначалното и положение би трябвало да се увеличи разстоянието между воблера и клипса. И обратното - при спускане на тежестта вобрлера ще се приближава до клипса. Тогава при по-голямо спускане воблера няма ли да се удари в клипса?

Поздрави!
Държа се с другите така, както искам те да се държат с мен.
Аватар
max
Вносител
Мнения: 3210
Регистриран на: Чет Мар 05, 2009 15:24
получил Браво: 11 пъти
Обратна връзка:

Re: ЗА или ПРОТИВ даунтрингера

Мнение от max »

1 вариант с класически клипс
Изображение
се получава корем при вдигането (можете да го оберете с макарата), аванса в този вариант се държи по хлабав и при спускане тежеста издърпва влакно от макарата

2 вариант с клипс без защипване
Изображение
Изображение
тогава се променя само разстоянието м/у примамката и тежеста
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: ЗА или ПРОТИВ даунтрингера

Мнение от LVitchev »

Аз го асимилирах,не е сложно,само аванса трябва да е достатъчно добре регулиран,при падане на долу,да си взима колкото иска,а при вдигане,ще трябва да се обира с макарата-това при първия вариант,с защипването на линията от горния клипс.При втория,влакното се плъзга свободно по колелцата,които се въртят и няма проблем при набирането ако стане плитко,само ако дълбочината стане по-голяма,се иска да откачите бигела и да пуснете десетина метра влакно,при което примамката ще си върви на достатъчно растояние след торпедото/тежеста/.Така ли е Макс,правилно ли съм разбрал нещата ???
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
славе
Мнения: 315
Регистриран на: Вто Дек 28, 2010 21:17
получил Браво: 2 пъти

Re: ЗА или ПРОТИВ даунтрингера

Мнение от славе »

Иво,продължавай да показваш тия хубави играчки,ама освободи гаража,да идвам за наемател, :lol: :lol: :lol: а нема и да съм само аз,сигурен съм :lol:
uldo
Мнения: 88
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 9:23

Re: ЗА или ПРОТИВ даунтрингера

Мнение от uldo »

Да се намеся и аз въпреки малкото време което съм ползвал такова нещо.Моят е самоделен и е 3 кг.Когато се ползва с по дълбокогазещ воблер тежеста от 3кг наистина е малка, защото воблера допълнително дърпа назад тежеста.За по плиткогазещи воблери отклонението на гюлето по вертикала не е толкова фрапиращо.Относно щипките пробвал съм и двата варианта.Когато влакното минава свободно през щипката(без да е защипано) се получава така че влакното между въдицата и тежеста прави съпротивление по голямо от примамката,и малко по малко прави корем назад като придърпва воблера или блесната напред ,и в един момент примамката се оказва почти до гюлето.Като искам да кажа че това се получава с монофил 0.35. и с блесни или плиткогазещи воблери.Незнам дали с плетеняк и по големи воблери ще е пак така.
Дано се разбере какво точно искам да кажа.
Аватар
Shtukata
Мнения: 604
Регистриран на: Чет Сеп 15, 2005 18:07
Местоположение: Столицата
Обратна връзка:

Re: ЗА или ПРОТИВ даунтрингера

Мнение от Shtukata »

С картинката на клипса без защипване всико се изясни :D
До сега не се бях замислял, че колкото ти е по-дълбокогазещ
воблера толкова и отклонението на гюлето ще е по-голямо, ама има логика.
Аватар
spookymiro
Мнения: 681
Регистриран на: Съб Мар 06, 2010 15:01
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 26 пъти

Re: ЗА или ПРОТИВ даунтрингера

Мнение от spookymiro »

Понеже само ми се въртят разни щуротии из главата, та да споделя една от тях:
Дали не може да се използва даунригера при риболов на кльонк. Представям си ситуация с вятър и неподходящ парашут или липса на такъв. Лодката почва да се движи по-бързо отколкото ни се иска. Оловото и стръвта тръгват към повърхността на водата и губим желаната дълбочина. Ако използваме даунригера и клипс със защипване, това би трябвало да се предотврати :roll: ?

Поздрави!
Държа се с другите така, както искам те да се държат с мен.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”