--Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от boababa »

Бат Лово,намерих много яко проучване на сомските очи,но е бая дълго и е на английски,та моля некой ако може да помага с превода! :roll: :cry:
http://deepblue.lib.umich.edu/bitstream ... 06_ftp.pdf
Иво Ломски
Мнения: 1047
Регистриран на: Сря Яну 28, 2009 20:59
Местоположение: София
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 23 пъти

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от Иво Ломски »

Сега прочетох цялата статия и мога да ви кажа, че хората са направили доста подробно изследване. Същите разглеждат всеки един елемент от пъзела, като го оценяват безпристрастно. Например, отдерено е специално внимание на зрението (използват ли очите си за откриване на храна), на слуха (включва изследване на акустиката) и на електрическото поле. Обърнато е внимание дори и на случайните срещи, т.к. средата е ограничена.
Изводите от цялото проучване са че в болшинството от случайте сома използва химическите и хидродинамични сигнали при търсенето на храна. Що се отнася до неподвижната храна, сома използва предимно химическите сигнали оставени от плячката или просто казано храната.

"Хидродинамичните структура на следите притежават информация за посоката на движение, режима на плуване, и размера на рибата. Тук трябва да се отбележи основната роля на страничната линия, която е достатъчно чувствителна, за да открие тези данни."

"Химически сигнали, предоставят информация за самоличността, и евентуално разстояние и посока на плячката. При сомът, рецепторите за химически (вкус) са налице в по-висока плътност по цялата повърхност на тялото. Посока и възрастта на следата може да се оценява мигновено чрез химическо сравнение с помощта на двустранните рецептори (например, на мустаците) или временно (последователно) със само един сетивен орган."
Живот без страст не е живот а само съществуване...
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от Emo-83 »

Иво Ломски написа:Сега прочетох цялата статия и мога да ви кажа, че хората са направили доста подробно изследване. Същите разглеждат всеки един елемент от пъзела, като го оценяват безпристрастно. Например, отдерено е специално внимание на зрението (използват ли очите си за откриване на храна)
Използват ли очите за намиране на храна или си имат само очи....щото и другите риби имали такива.
Мен това си ме вълнува и за това,само за това питам....другото съм го чел в друг етап от риболовния ми живот.Тука спора е голям между колегите и нека се уточни веднъж за винаги.Не намесвайте моля ви със сравнения за сома и сокола и техния начин на виждане.Тук обекта е шарена трептяща пластмаса със тройки по нея и без мирис,вкус или аромат.
Вчера се заблудих,че Лово пише за това,защото в темата за тролинг,написа как ще ни разкаже цялата истина.....не лъжица по лъжица,а с чирпака.После научния опит беше в стая при пълен мрак и това ме заблуди отново.Извиних му се и изтрих мненията си, за да се появя с новото-старо питане.
Вижда или не изкуствената примамка при тролинг и кои сетива участват най-активно при улова му в тази дисциплина.
Тъп,но опорит или съм само тъп. :roll:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от quietriot »

Ей ма си упорит бре Емиле да ни убедиш че сома е орел :mrgreen:
Тролката ръси постулат след постулат.............. :mrgreen:
Иво Ломски
Мнения: 1047
Регистриран на: Сря Яну 28, 2009 20:59
Местоположение: София
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 23 пъти

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от Иво Ломски »

Емо, аз за соколи не съм писал нищо :( , ти писа за некакви гарги :D
На въпроса ти [quote="Emo-83] Вижда или не изкуствената примамка при тролинг и кои сетива участват най-активно при улова му в тази дисциплина.[/quote]

Бих ти отговорил така: Ако е налице много мътна вода, як цъфтеж, голяма дълбочина или накратко липсва светлина, сома не вижда изкуствената примамка! Ако пък има добра видимост, сома вижда примамката, но явно това не му е достатъчно за да я атакува успешно. Доказателство за това са резултатите от изследването (мисля че беше фигура 2). Т.е. имаме случаи, при които сома преследва рибката като върви по следата и. В един момент рибката се обръща и тръгва почти с/у сома и след това двете риби се разминават. Т.е. сома не атакува рибката когато тя е най-блило до него дори и да я е видял, а винаги продължава напред по следата и. Въпросът е - защо? А отговорът е че сомът не разчита на зрението си при лов и риболов :idea:

Изводите за мен са, че по рационално е да се инвестира в специфични миризми, с които да се обработват примамките отколкото да се инвестира в цветове :idea:
Живот без страст не е живот а само съществуване...
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от Emo-83 »

Ивка,зациклил си братче.Не ти се сърдим.Гледаме с тебе един мач,а накрая говорим за различен резултат. :shock: Някой трябва да свали очилата. 8)
Само за да си спокоен ще ти кажа......нямам един мой приятел,който да е добър сомаджия и да е на твоето мнение и това на Стоян.....дано това не те засегне.
А Васко си го носи на рамо.....той не е сомаджия. :D :D :D :D :D :D
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Иво Ломски
Мнения: 1047
Регистриран на: Сря Яну 28, 2009 20:59
Местоположение: София
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 23 пъти

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от Иво Ломски »

Не ти се сърдя, просто няма за какво, но искам да те питам нещо тук. Кажи с какво и защо си мажеш воблерите?

Нека хората имат предвид и нещо друго. Ако моята теория и тази на Лово е вярна, то това няма да се хареса на производителите и търговците :wink:, а ти си търговец. Същото важи и за някои други колеги, които защитават тезата за доброто зрение на сома, защото то наистина трябва да е добро за да дикел у тъмното дали воблера е със синьо гръбче или розово такова :wink:
Живот без страст не е живот а само съществуване...
Аватар
max
Вносител
Мнения: 3210
Регистриран на: Чет Мар 05, 2009 15:24
получил Браво: 11 пъти
Обратна връзка:

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от max »

Иво, моето мнение за теб е доста по високо. Поста ти по горе не отговаря на него, това е повърхностен и плосък опит за обяснение на нещо което или не разбираш или нямаш желание да разбереш.

От позицията на търговец бих ти казал че за мен е все едно дали ще продавам 100 воблера със син гръб или 100 воблера от 20 цвята. Ти се замисли защо има цветове които колегите ти търсят под дърво и камък след като нямат значение.
Аватар
franko
Мнения: 3455
Регистриран на: Сря Авг 13, 2008 21:37
Риболов: сооооооом
Местоположение: пловдив
дал Браво: 32 пъти
получил Браво: 6 пъти

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от franko »

Емо,аз подкрепям Иво и Лово за това,че сома при хранене разчита, първо на странична линия и мустаци и чак после на други сетива.Това го пише в абсолютно всяка литература.
ОБАЧЕ :idea: по всичко си личи,че при тролинг цветовете имат значение и то, тези цветове,които правят воблера ,невидим.
Аватар
te4osoma
Мнения: 1880
Регистриран на: Чет Окт 28, 2010 16:30
Местоположение: ако го кажа,после трябва да ви убия.
дал Браво: 318 пъти
получил Браво: 122 пъти

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от te4osoma »

max написа:Иво, моето мнение за теб е доста по високо. Поста ти по горе не отговаря на него, това е повърхностен и плосък опит за обяснение на нещо което или не разбираш или нямаш желание да разбереш.

От позицията на търговец бих ти казал че за мен е все едно дали ще продавам 100 воблера със син гръб или 100 воблера от 20 цвята. Ти се замисли защо има цветове които колегите ти търсят под дърво и камък след като нямат значение.
Търсят тези цветове щот не са произвеждат вече/повечето/ :wink:
Пък колекционери много бре :lol: :lol:
Не удисва някк си да имам само червени глави в кутийте :lol: :lol: :lol:
Не се обвързвай с неща от които не можеш да се отървеш за 30 секунди ,когато усетиш жегата зад ъгъла...
Аватар
bai ves
Мнения: 5558
Регистриран на: Сря Авг 22, 2007 18:53
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 1 път
получил Браво: 15 пъти

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от bai ves »

Може да ме ядете обаче, според мен сомът гони това, каквото е в менюто му според сезона. Ся като казвам, тук под нас на блесничка един 3 килца ми взе блесничка ръчно правена 1 номер, беличка, лекичка. Направо ми уми очите, а излезе зад скала, около която само уклей се върти. Беше лято...
На джиг, имам един на Вибротейл на Сандра, бял, сребърен брукат, като рибка щото опашката я рязнах и подкастрих на уклей да прилича. Там уклей има на 7-8 м дълбоко. В реката на долу пък бие на големи 15 см шадове с лека глава и кука зад средата. Умно , щото не гони уклей ами скобар, а той поляга , ам аз също полягам. Според мен сомът не се занимава с нещо, което няма да яде или прогони. Просто казвам.
Аватар
yankosan
Мнения: 2964
Регистриран на: Чет Окт 28, 2010 20:13
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 21 пъти
получил Браво: 12 пъти

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от yankosan »

franko написа:Емо,аз подкрепям Иво и Лово за това,че сома при хранене разчита, първо на странична линия и мустаци и чак после на други сетива.Това го пише в абсолютно всяка литература.
ОБАЧЕ :idea: по всичко си личи,че при тролинг цветовете имат значение и то, тези цветове,които правят воблера ,невидим.
Нещо ме ръчна от вътре!Има нещо такова....
Аватар
Pike1
Мнения: 1692
Регистриран на: Пет Май 29, 2009 23:28
Местоположение: Ямбол
получил Браво: 11 пъти

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от Pike1 »

Според мен експеримента трябва да се повтори при нормално осветление и да се отчете какви са разликите в поведението на сома.Така ми изглежда малко недовършен.
MEMENTO MORI
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от Emo-83 »

franko написа:Емо,аз подкрепям Иво и Лово за това,че сома при хранене разчита, първо на странична линия и мустаци и чак после на други сетива.Това го пише в абсолютно всяка литература.
ОБАЧЕ :idea: по всичко си личи,че при тролинг цветовете имат значение и то, тези цветове,които правят воблера ,невидим.
Фране не говорим за кльонк,нито за дъно и за това не ми посочвай кое е 1-во....не съм малоумен.....говорим за Тролинг.С това си мнение се обърни към Любака....аз се уча от него.
Или не искате да разберете или се правите на луди.Кой е изключил страничната линия :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: ....кой.....кажете ми кой я изключи :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!:
Не виждал сома при тролинг......дрън,дрън ярина.И кой ви е казал,че вижда цветно.Но как не помните,че и ние гледахме черно-бели телевизори Опера и на тях отлично различавахме кой е Левски и кой е Цска. :evil:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”