--Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от LVitchev »

Интересно ми е и друго нещо :idea: :idea: :idea: Някои от Вас които твърдите че ние твърдим че сома е с прекрасно зрение :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Я да ми покажете едно наше такова твърдение и да продължаваме натам а :idea: :idea: :idea: Сома може да не е с прекрасно зрение,но си вижда достатъчно и не напразно вечер не взима на воблер.Воблериге ги мачка през деня,защото ги вижда,по един или друг начин а вечер си взима на жива стръв или друга местна,защото рецепторите са му перфектни и да не говорим че се ориентира прекрасно по ел.полето на рибите,миризмата и вибрациите които правят при плуване.Кой от нас ги отрича тези неща че не могат да се светна,защо някои хора не искат да приемат очевадното,в крайна сметка воблера няма миризма а само вибрации при плуване.Сома обаче си го вижда,как и защо,все още е тайна за нас но явно вижда нещо и не само това а ми и ги подбира - факт които повечето тролингисти са го забелязали,само кьорчовците не го признават :mrgreen: :lol: :lol: :lol: :wink: :wink: :wink:
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
DejaVu
Мнения: 3
Регистриран на: Нед Яну 08, 2012 13:21

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от DejaVu »

Здравейте ,
Месля , че трябва да анализирате детайлно ВСЕКИ един етап от ОТКРИВАНЕ на плячката до атаката на сома за да разберете кое сетивао е важно във всеки един момент .В крайна сметка ще разберете , че ако не провокирате дори и едно сетиво ефекта ще е в пъти по малък или по-точно , че всички сте прави в определени части от откриване до атака .
Сомът вижда примамката едва непосредствено преди да я атакува , Но за да стигне до нея преди това има нещо друго . Виждайки примамката за части от секундата цвета и играта са това което го провокира дали да атакува или не . Няма провокация , няма атака - само преследване и точка . "Яркият" цвят пречупва пасивноста , НО не и мнителноста на рибите .
Четох много за цветовете и кои се виждат при определени условия и кои не .
Стана ми всичко ясно с изключение на едно - Защо има доста случай (все повече ) при които рибите атакуват цветове , които са все по невидими при моментните условия ????
Дали невидимият цвят не намалява времето за контакт и размисъм на рибите и дали не ги кара да допускат по-често грешки .Всяко ново и искрящо е хит и търсено , Но и е лесно разпознаваемо когато ВЕЧЕ е разкрито .
В крайна сметка извода за мен е , че сома открива примамката ПЪРВО по вибрациите и СЛЕД това я атакува по Цвета ( видим или невидим )
Наздраве - ракията променя хората .
Лово благодаря ти за всичко написано , но за мен това е само потвърждение на ЧАСТ от истината .
Май Яркото и провокативно е вече и ще бъде все по разпознаваемо .
axel
Мнения: 522
Регистриран на: Чет Сеп 17, 2009 17:46
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 36 пъти
получил Браво: 85 пъти

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от axel »

Боабабе,важното от тази статия е,че рибите нямат бинокулярно зрение,като нас за сметка на това зрителното им поле е близо до 360гр.Техният ирис за разлика от нашия е фиксиран и не може да променя количеството светлина попадащо върху ретината,така че при рязка промяна на светлина техните очи реагират много бавно.
Сега искам да кажа нещо друго: сомът не вижда различните цветове на воблерите,а отражението на тези цветове спрямо слънчевата светлина,като всичко това много зависи от положението на рибата спрямо примамката и се променя постоянно.
Пример:рибата се намира на дъното,примамката преминава над нея,а слънцето е точно на 12ч.В началото примамката идва към рибата и св.лъчи се отразяват косо,когато е точно над рибата примамката със сигурност няма да бъде цветна защото тогава рибата ще вижда само сянката от примамката,последен етап когато се отдалечава,тогава пак имаме косо попадение.По законите на оптиката следва,че когато примамката се намира между слънцето и рибата,ще изглежда черна,поради липсата на отразени св.лъчи.
П.С.Намирайте и вие статии да стигнем по-бързо до отговора.Дори и в моите най-скъпи и съвременни учебници по офталмология/въпреки,че притежавам най-добрите в света/ на животните няма точен отговор.
риболовът е само хоби!
axel
Мнения: 522
Регистриран на: Чет Сеп 17, 2009 17:46
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 36 пъти
получил Браво: 85 пъти

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от axel »

...и да продължа,за да атакува рибата,благодарение на зрението си,най-добре би било сома да се намира на една и съща дълбочина с примамката,тогава тя няма да прави сянка и оцветяването на примамката би имало най-голямо значение.Всеизвестно е че червеният цвят най-слабо би отразявал,светлинните лъчи във водата,тоест най-невидим,защо тогава повечето сомове се хващат на ред-хед примамки?
риболовът е само хоби!
axel
Мнения: 522
Регистриран на: Чет Сеп 17, 2009 17:46
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 36 пъти
получил Браво: 85 пъти

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от axel »

.....да добавя и още нещо.Както Кроки/и другите вярващи в огромната роля на зрението при сома/твърди вечер в тъмнината няма резултат при тролинг,което може би подкрепя неговото твърдение,тоест липса на отразена светлина от воблера липса на атака.Другото което мога да подтвърдя от личен опит е че сомовете много по-успешно атакуват т.нар. светещи/фосфорни/ примамки през ноща,като доказателства не липсват даже в нашия форум в раздел Спинингов риболов.Изводите,които могат да се направят са ,че наистина сома използва зрението си заедно с другите си сетива.
риболовът е само хоби!
Аватар
max
Вносител
Мнения: 3210
Регистриран на: Чет Мар 05, 2009 15:24
получил Браво: 11 пъти
Обратна връзка:

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от max »

axel написа:........................че наистина сома използва зрението си заедно с другите си сетива.
+1
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от Emo-83 »

Аксел пише абсолютно нормални неща,които сме обсъждали многократно,но не толкова синтезирано.....това от желанието да кажем и да го скрием едновременно. :shock:
От одавна не ми е било толкова леко на душата.Вчера,така се нервирах от неразбирането за какво говорим,че ми идеше да прасна монитора.После и Любака го написа.....никой не отрича качествата и способностите,които има сома.Но да ми въртите само около вкусовите рецептори и то при дисциплината тролинг.....беше или подигравка или свещенна т.....та.Защитавайки теорията си не е нужно да се използват всички средства и да се повтаря едно и също.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
zee
Мнения: 729
Регистриран на: Вто Юли 12, 2011 6:55
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от zee »

Не само при сома -при всички риби зрението не им е основен и най чуствителен рецептор. При някой са трептения, звукови вълни,вибрации, миризми или наличие на някои ензими,молекули на кръв, и т.н. Не че са слепи но не трябва да се разчита само на зрението освен ако примамката не е доста близо и добавя някъкъв друг дразнител. -шум от движение,миризма и т.н. Повечето дънни риби са лениви и обират като прахосмукачки разни дребни твари като рачета по дъното и само ако им се яви силен дразнител атакуват нещо друго. Да се очаква че риба ще види примамка от 5-10 м и ще хукне да е гони -е нема такава риба.
Аватар
Geo
Мнения: 650
Регистриран на: Пет Авг 17, 2007 13:09
Местоположение: с.Сливито
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 44 пъти
Обратна връзка:

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от Geo »

axel написа:.....да добавя и още нещо.Както Кроки/и другите вярващи в огромната роля на зрението при сома/твърди вечер в тъмнината няма резултат при тролинг,което може би подкрепя неговото твърдение,тоест липса на отразена светлина от воблера липса на атака.Другото което мога да подтвърдя от личен опит е че сомовете много по-успешно атакуват т.нар. светещи/фосфорни/ примамки през ноща,като доказателства не липсват даже в нашия форум в раздел Спинингов риболов.Изводите,които могат да се направят са ,че наистина сома използва зрението си заедно с другите си сетива.
Има хванати добри риби на тролинг през ноща,само че вижте на снимката добре цвета на воблера:
Изображение
Това се случи при второто ми влизане през ноща.Тази година ще работя върху интензитета на светлината,която излъчва примамката при нощния тролинг.Ще въртя както до сега две еднакви примамки,като едната ще е се зарежда.Ако имам успех пак на нея,пробвам вече интензитета.
Толкоз от този,който има риба през ноща на тролинг.Дали това е правилния път или 100% късмет ще видим.
Вечер е голям год да се движиш през горещите дни,но задължително използвайте сигналните светлини.
Когато започна да пускам всичките си сомове,значи съм изкачил върха в риболова и недостатъците ми ще останат назад.
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от boababa »

Гео,това ти е наградата от "ГОРЕ" за спасяването на удавниците,та не си вади прибързани изводи,особенно от начина на закачване с помоща на даунригер+сонар! :idea: :wink:
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от LVitchev »

Жоре,това не е ли опашката на сома бе :roll: :roll: :roll: Що ми се вижда че е закачен за опашката,или аз съм кьорав :shock: :shock: :shock:
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от boababa »

Е,Кроки събуди ли се най-накрая? :mrgreen:
Аватар
zee
Мнения: 729
Регистриран на: Вто Юли 12, 2011 6:55
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от zee »

magiosnika написа:Има, има :D При това не една или две :wink:
аз не се сещам за такива - ако не им се подаде в близост примамката не атакуват - искуствените имам в предвид. а за срението го написах защото то не е най добрия им рецептор - само за пример /че не е за сома/ акулите имат рецептор който улавя електрическите импулси които се излъчват при свиване и отпускане на мускулите а някоймриби имат почти 1 милион пути по добри рецептори за мирис от човешките и за това мисля че рибата исползва други рецептори за да си открие храната и вече когато е съвсем в близост използва зрението.
Последно промяна от zee на Чет Фев 23, 2012 19:30, променено общо 1 път.
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от LVitchev »

boababa написа:Е,Кроки събуди ли се най-накрая? :mrgreen:
А бе Боби,не съм добре с очите и така ми се вижда бе,какво лошо има да питам :lol: Ми така де,сега пак погледнах много добре снимката и нищо не видях :lol: :lol: :lol:
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”