--Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
Иво Ломски
Мнения: 1047
Регистриран на: Сря Яну 28, 2009 20:59
Местоположение: София
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 23 пъти

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от Иво Ломски »

Котаракът Леополд казваше следното - "Ребята, давайте жить дружно", а аз бих добавил - "и нека използваме очите и акъла си за да стигнем до истината" :!:

Снимките са си снимки, а всички вие сте изиграни :wink:. Сега ако ги разгледате отново ще видите как хитрия Групер е направил нескопосан монтаж от снимки. Първата, втората и третата снимки са от различни места, а предполагав са правени и по различно време....
Иначе съм съгласен с Върхара. Клипчето сме го гледали всички. В него се разправяше как сомовете, които са живели между два баража са изяли всичката по-дребна риба и не са могли да мигрират извън баража, т.е., те са останали в капан и то без храна. Това е причината да започнат да търсят алтелнатива и да се научат да ловят гълъби, които пък свобондно влизат при сомовете за баня :wink: А дали сомовете виждат силуетите на гълъбите в последния момент!? най-вероятно отговорът е да, като имам предвид, че водата е бистра, и това че сомовете са почти на повърхността и че всичко се случва при ясно време :!:
Живот без страст не е живот а само съществуване...
Аватар
VARHARA
Търговец
Мнения: 2886
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 10:10
Местоположение: N.ZAGORA
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от VARHARA »

Че за кво са ни въдици тогава :wink: Вържи си 3-4 гълъба като мюрета и ох на батьоооо :lol:
Не знам бе Любак , вие не ме раздвоихте а разтроихте .То цяла дисертация се изнесе по въпроса за зрението на сома. Ми аз от 5 клас не съм чел толкова бе :lol: :lol: :lol:
п.п Иво дай ние да си ги ловим как си знаем, пък ако ще да вижда или да не вижда :wink:
Последно промяна от VARHARA на Вто Фев 28, 2012 9:58, променено общо 1 път.
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от Emo-83 »

Скоро се прибира Никаро и ще разкаже за неговия шадраван и дали вижда сома какво му подава.
Очите на сома са разположени отгоре и леко в страни.Идеално място за преминаваща жертва над главата му.Когато жертвата е на едно ниво с зрителното му поле е нормално той да и застава странично.Но така разположените очи ни дават друг отговор.А именно,че най-често атакува от долу нагоре.Това означава презентация на воблера....примерно 50см. над главата му или дълбочината на която лежи,плува или е застоял.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от Emo-83 »

VARHARA написа:Че за кво са ни въдици тогава :wink: Вържи си 3-4 гълъба като мюрета и ох на батьоооо :lol:
Не знам бе Любак , вие не ме раздвоихте а разтроихте .То цяла дисертация се изнесе по въпроса за зрението на сома. Ми аз от 5 клас не съм чел толкова бе :lol: :lol: :lol:
п.п Иво дай ние да си ги ловим как си знаем, пък ако ще да вижда или да не вижда :wink:
Ти за това си партия с Панца от 5-ти клас. :D :P :D :P :D
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Иво Ломски
Мнения: 1047
Регистриран на: Сря Яну 28, 2009 20:59
Местоположение: София
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 23 пъти

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от Иво Ломски »

LVitchev написа:Естествено че атаката ще започне щом гълъба навлезе във водата,сома няма крака да излиза от водата и да го гони :lol: :lol: :lol:
Атаката може да стане и у въздуха. Аз съм сигурен че сома вижда гълъбите още докато си хвърчат в небето и ако минат близо до водата, сомът може да ги хване със скок и да ги засмуче с голямата си уста. Сории бате Любо, нищо лично, майтап да става :D :D :D
Живот без страст не е живот а само съществуване...
Иво Ломски
Мнения: 1047
Регистриран на: Сря Яну 28, 2009 20:59
Местоположение: София
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 23 пъти

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от Иво Ломски »

Emo-83 написа:че най-често атакува от долу нагоре.
Може и така да е, но защо в направеното изследване, хората казват най-голям процент от атаките са точно отзад!
Живот без страст не е живот а само съществуване...
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от Emo-83 »

Иво Ломски написа: А дали сомовете виждат силуетите на гълъбите в последния момент!? най-вероятно отговорът е да, като имам предвид, че водата е бистра, и това че сомовете са почти на повърхността и че всичко се случва при ясно време :!:
И какво следва от тук,когато водата е мътна :!: :?: :roll:
Не трябва ли в този момент да се предложи най-виждащия се воблер.Оцветеноста на водата,полужението на слънцето,вятъра и ред други неща предизвикват образуването на различните цветови гами при воблера.Физията им често лъже риболовеца,но най-вече правилния избор на цвят воблер води до по-голям успех.
Не ми се връзва при бистра вода да използвам воблера който метам в калната например.
За вас,ако е така ОК.....купете си от всички ф-ми по 1 воблер и сте шампиони.
Ивкааааааа,що при тролинга не атакува ли воблера отзад!Или искаш да кажеш,че го пресреща преди вирбела.Нали говорихме какво доказва това изследване.С него се доказва,че освен зрението има други качества помагащи му за лов.А кой отрича това :!: :?: :roll:Но защо вие отричате зрението му,което макар и слабо е основното,но не едиственно използвано при улов на тролинг. :idea: :arrow:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от LVitchev »

Емка,всички знаем че сома винаги плува под жертвите си :!: Всеки боравил със сонар го знае това и поради тази причина винаги аз специално гледам воблера да ми е на нивото на храната.Демек,като видя дребни рибки а под тях голяма,ми става ясно кое какво е и воблера гледам да отиде даже малко под сомската храна.Така,вероятността сома да атакува първо воблера е много голяма :idea: :idea: :idea:

Да ви кажа честно,вече ми омръзна да се джафкам тук с тоя и ония,вече ме заболя главата от тази тема и викам да се спасявам.Кай-каквото научил-научил.Да е к.р да му го вкараш,акъл не се вкарва лесно мамка му.Само ще кажа на тези които не вярват в това че сома си вижда че подценяването и на най-малките подробности,води до екскурзионо летуване при всеки риболов,екскурзия от единия до другия край на водоема - без риби или поне не това което търсят.Така че,аз приключих,това което съм забелязал,налучкал или научил,потвърждава за мене че сома си вижда достатъчно за да ми вземе воблерите и сега очаквам само сезона за да ги мяткам а вие си спорете :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :wink:

Как да у друго яче като аквариума е точно колкото е голям сома бе :lol: :lol: :lol: Щом аквариумите и тестовете в тях са критерий,ок !!! Ломски,и от мене нищо лично,но ще си останеш дърво,пиши си глупости,това нито ще ти помогне в сомоловенето,нито ще те направи генерал.аз за себе си съм научил каквото трябва,за това имам по 7 сома на риболов - доказано със свидетели и то на тролинг :idea: :idea: :idea: Това ако не означава че знам за какво става въпрос,здраве му кажи.Продължавайте да отричате очевидни и доказани многократно от наблюденията на колегите неща и ще си пишете години на ред само глупости :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от Emo-83 »

И на мен ми омръзна тази тема Любак,ама не мога да разбера защо Боабаба,Гео,Славе и Спокомиро ми постват едни и същи биячки и ни учат,че това е върха на сладоледа. :roll:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Иво Ломски
Мнения: 1047
Регистриран на: Сря Яну 28, 2009 20:59
Местоположение: София
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 23 пъти

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от Иво Ломски »

Emo-83 написа:
Иво Ломски написа: А дали сомовете виждат силуетите на гълъбите в последния момент!? най-вероятно отговорът е да, като имам предвид, че водата е бистра, и това че сомовете са почти на повърхността и че всичко се случва при ясно време :!:
И какво следва от тук,когато водата е мътна :!: :?: :roll:
Не трябва ли в този момент да се предложи най-виждащия се воблер.Оцветеноста на водата,полужението на слънцето,вятъра и ред други неща предизвикват образуването на различните цветови гами при воблера.Физията им често лъже риболовеца,но най-вече правилния избор на цвят воблер води до по-голям успех.
Не ми се връзва при бистра вода да използвам воблера който метам в калната например.
За вас,ако е така ОК.....купете си от всички ф-ми по 1 воблер и сте шампиони.
Ивкааааааа,що при тролинга не атакува ли воблера отзад,или искаш да кажеш,че го пресреща преди вирбела.Нали говорихме какаво доказва това изследване.С него се доказва,че освен зрението има други качества помагащи му за лов.А кой отрича това :!: :?: :roll:
Емо, съгласен съм с повечето казано от теб! С няколко забележки.
1. Цитираното иследване доказва точно обратното, а то е че сома не използва зрението си при лова на жива рибка в условията на пълен мрак!.
2. Както Троли подчерта, аз не съм капацитет при улова на сом на тролинг, затова не мога да кажа как и откъде сома напада воблера. Приша тук, защото темата е обща за сетивата на сома.
Писах и преди, че попаднах на теория, в която се твърди че в повечето случай зрението на сома влияе въху неговия страх. Точно поради тази причина хората предлагаха използването на воблери с цветове, които да са по семпли и да не го стряскат. Тук се сещам че спецовете по лов на сом на тролинг казват че ред-хеда е уловист цвят, а пък силвъра е върха на сладоледа. В събота ходих да плувам в един басейн, а там коридорите са очертани само в ред-хед. Сетих се че във водата първо се губи червеният цвят и имаики предвид това че силвърът се движи в диапазона 3-4 метра, лично за мен изказаното във въпросната теза се припокрива от мнението на спецовете. Защо? Защото споменатия воблер е почти невидим в ясен ден на фона на светлото небе и греещото слънце. Зрението на сома само може да доведе сома до отказ от атака, а не да провокира същата, защото чисто и просто зрението отклонява/разсейва другите му сетива.
Живот без страст не е живот а само съществуване...
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от Emo-83 »

Обещавам ви,че някой ден ще си разбия сам главата в бюрото.....спирам да пиша по този въпрос.
Сома не вижда и съм съгласен с експеримента,който доказва всичко друго,но не и написаното от теб.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Иво Ломски
Мнения: 1047
Регистриран на: Сря Яну 28, 2009 20:59
Местоположение: София
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 23 пъти

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от Иво Ломски »

LVitchev написа:от мене нищо лично,но ще си останеш дърво,пиши си глупости,това нито ще ти помогне в сомоловенето,нито ще те направи генерал.
Любо, чувства тук не влагам, затова и не ти се сърдя :wink:, но искам да те попитам нещо. Това че не сме на едно мнение прави ли ме дърво? Аз генераски амбиции нямам, но явно и истинския генерал е дърво, защото и той не споделя твоето мнение!
KRASSI написа:Добре де според мен не вижда монтажа или по-скоро не го вижда ясно .
И само за да оставя вратичка и да не съм толкова категоричен ще кажа ;
Съдейки по монтажа на Емо и по това , че по принцип използва ярки цветове си правя извода , че или сома не дикел или Той :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Сома вижда но слабо . При нето са доста по-развити осезателните органи като група от мустаци и перфектна странична линия както и обонянието , като органа също е развит на доста по-високо ниво в сравнение с другите риби .За чувствителноста на страничната линия спомага и липсата на люспи .Другото нещо е огромната му уста която със засмукващият си ефект компенсира неточната атака породена от слабото зрение.
И накрая тъй като сома е предимно нощен ловец в условията на "пълен мрак" не виждам полза и от най-добре развитите очи .Но с обонянието и осезанието предимството пред плячката му в такива условия е Огромно , защото той "вижда" когато другите не могат :wink:
С времето това което ползваш се доразвива , а това което не ползваш закърнява и това и се случва с нашия приятел - това се случва и със всеки един от нас .
Лично мнение . :wink: 8) подплатено с някой факти от биологията и начина на живот на сома .
Сега нека някой да каже защо мисли , че сома вижда да го обясни теоретично или просто да използва репликата - Имам Чувството Че :roll:
Абе дървета много, като почнеш от мен и минеш през Лово, Краси, Васко, та дори и Върхара и Франко (ако съм разбрал някои погрешно или пък не съм го включил в групата да ме прощава).
Останалата част от поста ти е в стила ала Троли, затова и не мисля да я коментирам.
Живот без страст не е живот а само съществуване...
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от kalinux »

Иво Ломски написа: 1. Цитираното иследване доказва точно обратното, а то е че сома не използва зрението си при лова на жива рибка в условията на пълен мрак!.
Всеки път като чета това и падам от смях. Та нали е абсолютен мрак, как ще използва зрението. Какво общо има експеримента със зрението. :lol:
С внимание към детайлите
Иво Ломски
Мнения: 1047
Регистриран на: Сря Яну 28, 2009 20:59
Местоположение: София
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 23 пъти

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от Иво Ломски »

kalinux написа:
Иво Ломски написа: 1. Цитираното иследване доказва точно обратното, а то е че сома не използва зрението си при лова на жива рибка в условията на пълен мрак!.
Та нали е абсолютен мрак, как ще използва зрението.

Еврика! Сега го преведи на Емо и на другите...
Живот без страст не е живот а само съществуване...
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от kalinux »

Превеждам го за теб. :lol: Експериментът не доказва нищо по отношение на зрението на сома.
С внимание към детайлите
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”