--Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
koko7784
Мнения: 2487
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 18:06
Местоположение: Свиленград
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 350 пъти

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от koko7784 »

Това гадаене ми прилича на този виц :lol: Моля да бъде изтрит или преместен по-късно :mrgreen:
В едно село си живеели трима братя с баща им. Влиза една сутрин единия брат в къщи и вика: "Тате, тате - откраднали са ни кравата!
Бащата: "Правите, к'во правите, искам до довечера да ми го доведете тоя, дето я е откраднал!"
Търсили, питали - нищо и нищо ...
Прибират се следобеда и викат: "Ми тате, питахме - никой не си признава! Не можахме да намерим кой я е откраднал."
Бащата: "Ми щот не мислите, затова! Идвайте с мен! Завел ги пред обора: "Ето! Вратата е ниска, значи - тоя дето я откраднал е нисък! Щом е нисък - значи е педерас! Щом е педерас - значи не е от нащо село - при нас такива няма! Щом не е от нащо село - значи е от другото. Щом е от другото, значи е Пешо, той е нисък, значи е педерас, значи той е откраднал кравата!
Оттам - в съседното село, право при Пешо:
-Давай кравата! Ти си я откраднал!
-Не съм, бе!
-Давай, ти си!
-Не съм! ...
Оттам - при съдията. "Господин съдия - Пешо ни открадна кравата!"
-Добре, де, ама имате ли доказателства?
Бащата:
-Г-н съдия, много е просто: Наща врата е ниска. Щом е ниска, значи тоя дето е откраднал е нисък. Щом е нисък - значи е педерас! Щом е педерас - значи не е от нащо село - при нас такива няма! Щом не е от нащо село - значи е от другото. Щом е от другото, значи е Пешо, той е нисък, значи е педерас, значи той е откраднал кравата!
Съдията ги изгледал, и казал: "Добре! Ще призная, че сте прави, ако ми кажете к'во има в тая кутия"
И извадил една квадратна черна кутия, лепнал им я пред тях ... И бащата почнал:
-Ми, значи ... кутията е квадратна. Щом е квадратна, значи в нея има нещо кръгло. Щом е кръгло, значи е оранжево. Щом е оранжево - значи е портокал. Значи - в кутията има портокал!
Отваря съдията кутията и вътре - портокал! Съдията се обърнал към Пешо и му казал:
-Ей, педерас! Връщай веднага кравата!
Аватар
lubo9
Мнения: 350
Регистриран на: Пет Ное 20, 2009 16:20
Местоположение: Пазарджик, Младост
дал Браво: 1 път
получил Браво: 1 път

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от lubo9 »

Чета с удоволствие дискусията вижда ли сома добре или не и си задавам следния въпрос. Тази година имам уловени 4 или 5 сома но за главата, над устата. Дълбочина на воблерите от 4,5м до 9м. Водата не бе мътна. Ако вижда добре защо не захапе воблера като хората?
Предполагам че има колеги които също са ловили сом закачен над устата.
Мисълта убива действието!
Един неуспешен риболовен ден е по-добър от един успешен ден на работа.
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от LVitchev »

Любо,той го захапва но веднага тръска глава и единия воблер се откача от четките а другия се забива в главата.Има много обяснения,не го мисли,това не е довот че не вижда :idea: :idea: :idea:
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
petro_op
Мнения: 905
Регистриран на: Вто Сеп 26, 2006 15:19
Местоположение: Sofia
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 5 пъти

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от petro_op »

Без да се майтапя , аз съм специалист по улов на сом за челото - имам доста закопчани между очите и с двете тройки :D
What goes around, comes around или Каквото повикало, такова се обадило.
Особено в сила за форумните приятелства и не-приятелства.
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от Emo-83 »

lubo9 написа:Чета с удоволствие дискусията вижда ли сома добре или не и си задавам следния въпрос. Тази година имам уловени 4 или 5 сома но за главата, над устата. Дълбочина на воблерите от 4,5м до 9м. Водата не бе мътна. Ако вижда добре защо не захапе воблера като хората?
Предполагам че има колеги които също са ловили сом закачен над устата.
Аз като хванах 83 за главата на кльонк та кво....нали уж усеща миризмата и със страничната линия е много добър....що не я лапана,а се накичи целия.
Те една трета от сомовете се ловят за главата,но евала,че за това зрението му е виновно.
Баси как го измислихте и с кво го свързахте. :evil:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
Tomahawk
Мнения: 1377
Регистриран на: Сря Мар 23, 2005 15:26
Местоположение: Шумен
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 26 пъти
Обратна връзка:

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от Tomahawk »

Щом не вижда как е видял воблера че да му се лепне :?: Или някой е тролел върху черга от сомове :lol:
" Рибата не кълве събота и неделя" :)
" не е важна марката на воблера а на колко гази "
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от boababa »

Едно елементарно въпросче към Лово и Ломско! :wink: Колко сома фанахте на воблер или блесна,на спининг или тролинг,за да имате мнение по въпроса с виждането? :roll: Отговорът ви ми е ясен,но имам и други риболовно-научни изненадки за които не сте се сетили! :wink: Сомът притежава качеството-мимикрия!Ако се поровите в науката,как обяснява мимикрията ще разберете,че нема как да се дегизираш в скала без да я видиш и да наподобиш окраската си според обстановката! :idea: Та дерзайте,докато сомовете които хванете не ви проговорят,щот всеки уловен сом е знание и безценен опит! :idea:Обяснете си и защо очите на сомовете светят в червено в тъмното,га го докараш до лодката след удар на кльонкане? :wink: Да не ви обясним аз,че не е културно! :roll:
Последно промяна от boababa на Пон Фев 27, 2012 23:31, променено общо 1 път.
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от Emo-83 »

Ровичкайки се във всякакви статии за цветовете и зрението на рибите се чудя :!: :roll:
Само единици ли правим това :!: :?: Не ми се вярва честно. :idea: Не може да не попадате на нещо,което да опровергае теорията ви.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
grouper
Мнения: 98
Регистриран на: Пон Яну 16, 2012 15:10
Риболов: трапезен
получил Браво: 2 пъти

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от grouper »

Някой билими обяснил кое от всичкитеси сетива е използвало това сомче зада улови гълъба.....????...вкус...мирис....вътрешно ухо...странична линия...или просто го е ВИДЯЛО на брега и е решило да похапне....Как мислите????
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

п.с Гледам единият мустак го е изкарал от водата та затова се чудя... :?:
"Ум царува, ум робува, ум патки пасе."
axel
Мнения: 522
Регистриран на: Чет Сеп 17, 2009 17:46
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 36 пъти
получил Браво: 85 пъти

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от axel »

Много информативни снимки......както бай Стоян показа,вследствие на широката си глава и странично разположените си очи,сома е като заека-вижда различни образи през едното и другото око,но няма бинокулярно зрение,това е една от причините да го хващате за главата,просто при атаката си не уцелва движещия воблер.Погледнете първата снимка,защо сома стои странично косо на гълъба?.......ами защото,така го вижда най-добре,след което следва рязка атака със завъртане на главата на противоположната страна.
риболовът е само хоби!
Аватар
С.Върбанов
Мнения: 240
Регистриран на: Пон Яну 30, 2012 23:22
Риболов: и пържоли !
Местоположение: Стара Загора
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от С.Върбанов »

Сомовете са 2 - вижда се на предпоследната снимка :D уникално наистина !
КСР - Стара Загора
axel
Мнения: 522
Регистриран на: Чет Сеп 17, 2009 17:46
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 36 пъти
получил Браво: 85 пъти

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от axel »

....между другото,мустаците,до голяма степен покриват тази "сляпа зона" пред устата на сома....... :idea:
риболовът е само хоби!
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от LVitchev »

:wink: В предния ми пост от снощи съм изял тройките и съм написал воблери,ама го поправя сега,явно снощи съм бил като кьоравия сом :arrow:
LVitchev написа:Любо,той го захапва но веднага тръска глава и едната тройка на воблера се откача от четките а другата се забива в главата.Има много обяснения,не го мисли,това не е довод че не вижда :idea: :idea: :idea:

Снимките на Ванката със сома които ловува от брега са показателни че сома си вижда,отпред,отзад или от страни,той си вижда достатъчно добре за да прави такива работи,като да напада гълъби пиещи вода на брега.Аксел е прав,че заради позиционирането на очите му леко отгоре и в страни,без да имат фокус двете,явно всяко око си гледа за себе си :idea: :idea: :idea:
Последно промяна от LVitchev на Вто Фев 28, 2012 9:30, променено общо 2 пъти.
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
Аватар
VARHARA
Търговец
Мнения: 2886
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 10:10
Местоположение: N.ZAGORA
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от VARHARA »

Тук за гълъбите не съм съгласен. Аз съм гледал и клиповете . Птиците се къпят във водата .Влизат и излизат,шляпат из водата ,тръскат се , гукат ............ Имаше го някъде клипа . Не е истина това че си каца на брега и хоп сома изкача и го атакува. Ми обеден съм че ако слеза до водата и с ръка почна да пляскам водата пак ще го предизвикам и ще ме заапе :wink: Глада е по лош от тока. Аз също видях една чапла както си ходеше по плиткажа и кльопаше, такъв сом се извъртя и я атакува че подскочих. Това се случи на ТЕЦ2 :wink:
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от LVitchev »

VARHARA написа:Тук за гълъбите не съм съгласен. Аз съм гледал и клиповете . Птиците се къпят във водата .Влизат и излизат,шляпат из водата ,тръскат се , гукат ............ Имаше го някъде клипа . Не е истина това че си каца на брега и хоп сома изкача и го атакува. Ми обеден съм че ако слеза до водата и с ръка почна да пляскам водата пак ще го предизвикам и ще ме заапе :wink: Глада е по лош от тока. Аз също видях една чапла както си ходеше по плиткажа и кльопаше, такъв сом се извъртя и я атакува че подскочих. Това се случи на ТЕЦ2 :wink:
Върхи,и ние сме гледали клипчето със гълъбите и сомовете под моста !!! Това не са същите,виждаш че гълъба е на брега а не във водата и точно когато слезе до нея,следва атаката.Явно сома го наблюдава :idea: :idea: :idea: Естествено че атаката ще започне щом гълъба навлезе във водата,сома няма крака да излиза от водата и да го гони :lol: :lol: :lol:
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”