Тролене-тактика преди и след удьра

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
PENN
Мнения: 4833
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 2:29
Местоположение: San Diego CA
получил Браво: 8 пъти

Тролене-тактика преди и след удьра

Мнение от PENN »

А да видим кой как троли и какво става след като удари? :fish5: :fish4:
Go BIG or Go Home!
Аватар
Pike1
Мнения: 1692
Регистриран на: Пет Май 29, 2009 23:28
Местоположение: Ямбол
получил Браво: 11 пъти

Re: Тролене-тактика преди и след удьра

Мнение от Pike1 »

Един час мълчание. :idea: :roll: Penn, за тактика в тролинга тук никой, никога и нищо не е писал :roll: Аз нямам по принцип право да се обаждам, защото този метод на риболов на сом ми е безинтересен.Без да искам да засегна някого.Стискам ти палци, да успееш да изкопчиш някаква информация и да я съчетаеш с опита, който имаш в ситуации, за които ние само мечтаем.Успех :!: :wink:
MEMENTO MORI
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Тролене-тактика преди и след удьра

Мнение от Emo-83 »

Pike1 написа:Един час мълчание. :idea: :roll: Penn, за тактика в тролинга тук никой, никога и нищо не е писал :roll:
Бях на Рожден ден и не мога да пиша на секундата.Това за тактиките не е верно и мога да го докажа.Все пак Ачка това е без значение и ще започнем да развиваме както трябва тази тема.След малко започвам с моите мисли,които никога не са ми пречели да ги изложа пред Асен,защото той е градивен,полужителен човек.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
Pike1
Мнения: 1692
Регистриран на: Пет Май 29, 2009 23:28
Местоположение: Ямбол
получил Браво: 11 пъти

Re: Тролене-тактика преди и след удьра

Мнение от Pike1 »

Това го написах, защото както съм споменал , на теб и на други хора от форума, а Асен e един от тях, дължа много в развитието си на риболовец на сом. Не че съм стигнал кой знае къде.Аз съм един редови кльонкаджия, но за мен това не е малко.Нормално е интересите да се променят.Вчера беше кльонка, днес е на дневен ред тролинга.Всеки е в правото си да практикува риболова, който му допада най-много.Просто си мисля, че Penn може да е полезен със знанията си за много неща и на много хора интересуващи се от тази дисциплина.Все пак в океана риболова в по-голямата си част се базира на тактиката на тролинга.Това е причината да напиша предния си пост.Ще ми бъде интересно да науча нови неща, които пък може и на мен да са ми полезни. :wink: :fish2: :fish3:
MEMENTO MORI
PENN
Мнения: 4833
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 2:29
Местоположение: San Diego CA
получил Браво: 8 пъти

Re: Тролене-тактика преди и след удьра

Мнение от PENN »

А сега де

Аз никьде не сьм писал в темта да участват само Баш Майстори.Аз що тьпи идеи сьм вкарал в сомския подфорум само аз си знам.Това при положение,че един сом не сьм хванал никога.

Сега ще пишете ли?2 часа да си тролил за сом пак имаш 2 часа повече от мен. :mrgreen:
Go BIG or Go Home!
vihren
Мнения: 720
Регистриран на: Вто Ное 25, 2008 10:18
Местоположение: Велико Търново
получил Браво: 2 пъти

Re: Тролене-тактика преди и след удьра

Мнение от vihren »

Аз големи сомове не съм закачал и затова,когато ми удари хващам пръта и се мъча да го успокоя,като през това време държа прав курс с лодката без да давам свободна.Когато спре да развива стискам пръта между краката и изваждам другата пръчка,всичко това става на ход за около 1-2 минути :shock: ,извадя ли втората въдица давам свободна и битката започва :mrgreen: :fish10:............
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Тролене-тактика преди и след удьра

Мнение от LVitchev »

Ачка,темата е нова и не са я видяли хората,как да пишат в нея бе :lol: :lol: :lol:

Аз троля в момента с максимум три въдици,по-редовно с две.Повечето колеги са с две,но аз си направих специална стойка която е зад мене и е захваната на средата на задната седалка.Стойката е с пет тръби,разположени по такъв начин че да мога да изправям или да намалям наклона на пръчките,което дава отражение и на газенето :idea: Ако ловя на определена дълбочина и воблера започне да подскача по дъното и пръчките които са в страни са на долна позиция,почти легнали в страни,веднага ги премествам на по-горните тръби,и докосването на дъното спира.Защо троля с три въдици ??? Троленето с три въдици ми дава възможност бързо и по ефикасно да разбера рибата на каква дълбочина взима в момента,на каква големина воблер и цвят е активността в момента :wink: Слагам три воблера от един модел,които са с различни размери и газене,в повечето случай са с различни цветове но имам комплекти,които воблерите са си от от един цвят,само размерите са различни.Пръчката която е пусната в средата,винаги води най-плитко газещите воблери а от страни,слагам вече воблерите които газят по-дълбоко,като няма значение по дълбоко газещия ли ще е от ляво или в дясно,което ми дава спокойствие при троленето да нямам оплитания.Системата ми работи безупречно,оплитанията са почти 0 - никакви, ако две три оплитания на сезон се броят :wink: :wink: :wink:

За сега толкова,излизам че имам пътуване по работа и когато се докопам до компютър,ще издам още две-три неща,които правя за да ми е песен троленето :lol: :lol: :lol: :wink: :wink: :wink:
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
Аватар
max
Вносител
Мнения: 3210
Регистриран на: Чет Мар 05, 2009 15:24
получил Браво: 11 пъти
Обратна връзка:

Re: Тролене-тактика преди и след удьра

Мнение от max »

Схемата е малко по сложна при мен.
Аз слагам между 2 и 4 въдици. Електрическия двигател е пуснат винаги в работно положение. Ползвам го като спирачка както и за маневри след кълване.Кормилната кутия която ползвам е NFB - т.е. двигателят не променя положението си без да се завърти волана. При по малка риба мога да не спирам бензиновият двигател и да вадя на ход без ръцете ми да са ангажирани. Та накратко след удар на риба която не мога да извадя на ход включвам функцията auto pilot на ел. двигателя и задавам скорост на движение според случая - м/у 0,5 и 2 км/ч. в зависимост от условията. Двигателят автоматично коригира посоката на движение по компаса и ниската скорост е достатъчна за да ми позволи да не събирам другите въдици или да разполагам с доста повече време за да го направя. Ако рибата е голяма имам няколко минути да събера въдиците една по една поставяйки ги на стойки с кръстачка. След това мога да маневрирам с електриката според случая - или да оказвам допълнителна съпротива, или да я гоня, или да седя над рибата.

XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

Условия за Реклама

XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX


Малко и по въпроса за спининговите макари и тролинга. За мен, а предполагам и за доста други е по удобно да разпъват със замятане. Често тигелите са доста къси (когато си намерил рибата) , понякога само 100-200м. За мен няма никакъв смисъл да въртя на ход за да мина отново през същото място , мога да събера и да обърна на място и да разпъна за секунди. Другата причина е че има случай в които много често се сменят примамки (когато се търси рибата) и тогава също е по бързо и удобно да работиш със спининг макара.
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Тролене-тактика преди и след удьра

Мнение от Emo-83 »

Другата разлика между нас и Любака е,че слагаме най-дълбокия воблер на средната пръчка.Така дори при обратен завой, воблера минава под конците на другите въдици.Да тролиш с електричката на Макс е удоволствие.Отпадат ти всякакви проблеми и мисли при евентуален удър на сом при вятър и дуги условия......лодката стои винаги ориентирана със посочената от тебе бавна скорост,като същото може да се избере и с функция котва.
Троли някъде спомена,че сме смешни вадейки 4-ри човека една рибка.Да той е прав,но нарочно пропуска да отбележи,че това са рекламни клипчета в които ние се смеем и даваме въдиците на приятели да се изкефят и те.Повечето хора в лодка по принцип си пречат....особенно,ако са без опит.За мен удачния вариант е двама човека за бърза и точна работа.Сам също можеш добре да се справяш със отработени движения.Троля от скоро и според условията и вятъра пускам до 3 пръчки.Когато минавам в страйк зона близо до бряг съм с една въдица.Тогава рибата,ако е голяма веднага забива посока дървета и укрития.При язовир тепсия е възможно да се използват и повече въдици,като там е важно разпределението на стойките и дължината на въдиците.
Моето мнение е,че при повече въдици воблерите трябва да са плуващи.Сливъра който е един мн. удачен воблер е потъващ и не съветвам той да бъде на странична въдица когато сте сам.....освен ако не сте с една или две въдици.
Харесва ми тактиката на еднаквите воблери с различно газене.След откриване на слоя в който рибите често вземат се насочваме в определената дълбочина със воблер в друга разцветка.
Средната пръчка я пускаме от 18 до 25м.Страничните между 30 и 45м.В началото на годината при по-студена вода въдиците може да са по-близко до лодката.Когато жизнените и функции се подобрят с покачването на температурата се пускат на по-далечно разстояние от двигателя.
Дребните воблери се използват често пролетно време и в началото на годината.Колкото минава повече време от хвърлянето на хайвера,толкова по добре е воблера за трофейна риба да бъде по-голям.
Това от мен за сега.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
oldman
Мнения: 199
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 10:37
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Тролене-тактика преди и след удьра

Мнение от oldman »

Ние влачим с 4 въдици на стойки. Двама души в лодката. При удар спирам мотора. Единият хваща ударилата въдица, а другият прибира близката вътрешна въдица. Ако рибата е дребна се вади с кепа, ако не е - има време вторият човек да прибере и останалите въдици. Слагаме воблери , газещи на приблизително иднаква дълбочина, за да облавяме подходящите участъци.
Сомът обича смелите!
Аватар
spookymiro
Мнения: 681
Регистриран на: Съб Мар 06, 2010 15:01
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 26 пъти

Re: Тролене-тактика преди и след удьра

Мнение от spookymiro »

Това което ще споделя е при положение, че съм сам в лодката. Ако сме двама е много по лесно и нещата са съвсем различни...

И аз, както писах в другата тема, влача с 1-2-3 въдици, в зависимост от ситуацията. Понеже нямам втори мотор, свалил съм на моя мотор минималните обороти да са почти преди гаснене. Понеже Макс ме предупреди, че по този начин мазането е недостатъчно, ползвам тези обороти само при вадене на риба на ход. Докарам ли я до лодката и дойде момента за кепчосването - задължитерно изключвам от скорост и не гася двигателя.

При удар на нещо по-така действам като Вихрен - пак държа бавен ход напред и гледам да се поукроти и тогава ако река събирам. Два пъти съм си правил и следният експеримент при ловене с три въдици - при удар засичам добре и оставям въдицата на стойката, като се движа на минимални обороти. После си вадя другите две и след това взимам въдицата с рибата, изключвам от скорост и си я вадя. И двата пъти беше успешно - веднъж с бяла около 2 кила и веднъж със сомче три и нещо. Да отбележа, че ловя на разхлабен аванс.

Пръчките с воблерите ги подреждам по различен начин, но в общи линии спазвам това правило: най-дълбокогазещият воблер е най-близо до лодката а най-плиткия е най-далече.

Дължината на която пускам воблера варира от 20 до 70+ метра. По мои наблюдения плиткогазещите воблери имат един предел на потапяне който е при определена дължина. Когато я подминеш воблерът почва да плува по-плитко. Или ако увеличиш скоростта. Някъде ги бах писал тези неща, ама не помня къде.
Та ако искате да си вдигнете някой воблер нагоре, има го и този вариант - да го пуснеш далеч назад.

Поздрави!

P.S. Намерих темата и страницата, където съм писал моите виждания за газенето на воблерите:

http://forum.fishing-mania.com/viewtopi ... start=1725" onclick="window.open(this.href);return false;

Поздрави!
Държа се с другите така, както искам те да се държат с мен.
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Re: Тролене-тактика преди и след удьра

Мнение от boababa »

Ето ви една емоционална борба със сом,който ме влачи 2км. по вятъра,но накрая Троли го ковна,да не говори много!Другата част от фото-сесията е секретна,извинете ме! :wink:
Изображение

Изображение

Изображение
PENN
Мнения: 4833
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 2:29
Местоположение: San Diego CA
получил Браво: 8 пъти

Re: Тролене-тактика преди и след удьра

Мнение от PENN »

:fish5: :fish6: С тая вьдица те е влачил ма другия пьт,просто те е духал вятьра ако ме питаш мен.

Ти си за борбата както разбрах и влачиш с макарончета което за мен поне е несериозно.Не виждам смисьл да влача с лек такьм при който какво да е над 20 кила нямам шанс да му обьрна главата даже,а какво остава да е равна борбата.


Вьпроси - има ли значение сянката на лодката,скоростта през различната част на деня,при луна влачите ли,на каква дистанция се прави завоя и колко е тоя завой?
Комбинация воблер и жива стрьв ползва ли се и каква е скоростта там?
Go BIG or Go Home!
Аватар
тони котев
Мнения: 479
Регистриран на: Вто Ное 02, 2010 9:20
Местоположение: София а лятото в кемпера
получил Браво: 2 пъти

Re: Тролене-тактика преди и след удьра

Мнение от тони котев »

boababa написа:Ето ви една емоционална борба със сом,който ме влачи 2км. по вятъра,но накрая Троли го ковна,да не говори много!Другата част от фото-сесията е секретна,извинете ме! :wink:
Ако искаше да си остане секретно да не беше пускал снимките,там и аз съм се борил с живота :D
При мен лодката е малка надуваема и най-важното е да може сома да ме дърпа и да си ползвам лодката за аванс.Затова така си подбирам такъмите , че да отговарят на горното условие.Досега нямам късане, след анализ на изгубени битки,смених халки, тройки и вече гледам новите попълнения от воблери да са с цяла арматура, че много нерви се хабят и кофти сън се получава. :mrgreen:
За тактики няма да говоря, всеки си има виждане по въпроса.Ще спомена , че аз влача винаги с 2 въдици.
След удар винаги бягам настрани от свободната въдица,поне 20-30м., говориме за сериозни риби, след което изключвам от скорост и започвам да обирам празната въдица,но винаги се стремя да държа линията с рибата достатъчно натоварена за да не и дам шанс да се откачи при охлабване.Понеже лодката ми е лека сома на около 10та-20та минута обикновено вече е под лодката и се почва едно разкарване насам натам докато не се умори , ако тръгне в кофти посока , включвам на скорост и се опитвам да го изтегля на обратно, за съжаление голямата риба много трудно се манипулира ,да не кажа , че половината време сме зрители на мача :D ,тука вече трябва и малко късмет да не се забие в драки и да си замине.Не се притеснявам да повикам колега на помощ,стига рибата да е наистина голяма, аз също съм помагал нееднократно, крайния резултат е важен,това, че някой е помогнал само адмирации и почерпка на бивака.
Пожелавам успешен сезон на всички и нещо много важно което винаги споменавам: пускайте маломерните , след някоя година те ще ви радват.
Ех, с интелигентни хора се работи лесно,....но с вас господине......
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Тролене-тактика преди и след удьра

Мнение от Emo-83 »

PENN написа:
Вьпроси - има ли значение сянката на лодката,скоростта през различната част на деня,при луна влачите ли,на каква дистанция се прави завоя и колко е тоя завой?
Комбинация воблер и жива стрьв ползва ли се и каква е скоростта там?
Скороста на тролене за сом е възможно най-бавната 3-4км.Това е така,защото сома макар и хищник не гони воблера,като бялата,щуката,костура и пъстървата.За това избора на воблер също е от голямо значение.
Сянката на лодката няма никакво значение....сома не е плашлива риба и взема дори непосредствено зад лодката да кажем 15м.Но това разстояние не бива да е по-малко за дребните и плитки воблери,защото турболенцията която създава двигателя пречи на играта му.
Рядко влачиме нощно време,но аз мисля,че има смисъл при луна.Воблера трябва да е фосфорициращ,макар да има ефект и от самата му вибрация.Нашата вода е със значително по-малка видимост от морската.Но сома е една от рибите,които най-добре ловуват нощем.Въпреки това,там сме най-куци в уловите си....изключае Гео....просто не тролим за да знаем.
Завоя се прави плавно да кажем с радиус от 100-150м.
Не сме правили комбинация воблер жива стръв освен по този метод,но той е от скоро.Според мен може да има ефект,ако се оставя някаква миризлива диря,но тя да не пречи на играта на воблера.
Изображение
Изображение
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”