Тролене-тактика преди и след удьра

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
popai
Мнения: 130
Регистриран на: Пет Яну 18, 2008 9:36
Местоположение: Варна
дал Браво: 18 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Тролене-тактика преди и след удьра

Мнение от popai »

[quote="zee"]ОК, има една много добра статия от един голям за мене рибар - статията е за тактика как се процедира с малка лодка за голяма риба. За някой неща аз съм спорил с него но май си е прав за всичко. За съжаление е на англ и е доста дълга а мен хич не ме бива да превеждам на БГ - ще потърся линка ...
ето го

http://www.pakula.com.au/index.php/06-s ... t-handling" onclick="window.open(this.href);return false;

Темата е стара,но поради факта,че аз съм "бос" и четящ,та преглъщам срама и питам:
1.Хората с опит имат изградени ....навици/принципи на поведение след ударЪт!
Такива нямам ,та мога ли да приема следното като евентуален модел за следване,изключвайки субективизма на вс конкретна ситуация?:
"Удар-въдицата аут от стойката-засечка-мотора на свободна-последващо обиране на другите въдици/въдица(малко ми е "X" ,ако съм сам в лодката как ще се справя със вс това без да дам "бош" на рибата :roll: ),започване на борба и преценка на противника-евентуален ход с моторя,за да се запази разст/ъгъл при борбата и недаване възможност на рибата да "висне" под лодката-битка до край"
2. Нещата посочени в линка, ли са правилните отн разположение на въдиците,поворота и въобще маневрите с лодката/мотора ако се налага промяна на разположението риба-линия-лодка,когато говорим за Сом на тролинг?
3.При вариант конвенционална лодка(а не Риб),какви стойки за въдиците са най-удачни за тролинг? При такава лодка,вероятно макс брой въдици е 4-и ? Как са разположени стойките по борда?
4. Ако бордовите въдици са с еднаква дължина и влачат еднакво газещи воблери,има ли значение дължината на 3-тата въдица и какъв трябва да е воблера на тая пръчка спрямо "бордовите" воблери-по плитко или по дълбоко газещ??? Емо е казал неговото правило по напред в темата,но при поворот скороста си пада-та кво се случва с тоя воблер? :roll:
5. Според сезона и след като сонара покаже термоклина,требе ли воблерите да "газят" някъде окло тая дълбочина и малко над нея,отчитайки и другите времеви фактори-"Райко" , Облаци, Атм.налягане?
Ае сига съм питал,та да не съм "анатемосан" кът досадник в аванс!
Ама кът чета.....и едни въпроси ми идват!? :wink:
Сънувам риби-луд ли съм?
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Тролене-тактика преди и след удьра

Мнение от Emo-83 »

За да се отговори на всичко,трябва да се изпишат страници......а те ги има написани нещата.При удар и много въдици,а не 4-ри,не изключвай двигателя от скорост.
Няма значение дължината на въдиците.Но ако са ти различни размери, реди късите отзад на транеца и така преминавай напред към носа с по-дългите въдици.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
VARHARA
Търговец
Мнения: 2886
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 10:10
Местоположение: N.ZAGORA
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Тролене-тактика преди и след удьра

Мнение от VARHARA »

Ама много искам да ви видя как ще извадите СОМ не соме ,написах сом :!: с 4 въдици . Едната в ръката или между краката :lol: и на скорост да извадите другите 3 :lol: :lol: :lol:
Големия който изпуснах на Жребеца преди закриването на 14.04 с Камбура изпревари лодката от раз и после ни мъкма още 2км .Ако бях сам и само с още 1- 2 въдици във водата всичко щеше да е мармалад и паижини :wink:
Повече въдици по голям шанс но и повече кахъри :wink:
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Тролене-тактика преди и след удьра

Мнение от Emo-83 »

VARHARA написа:Ама много искам да ви видя как ще извадите СОМ не соме ,написах сом :!: с 4 въдици . Едната в ръката или между краката :lol: и на скорост да извадите другите 3 :lol: :lol: :lol:
Големия който изпуснах на Жребеца преди закриването на 14.04 с Камбура изпревари лодката от раз и после ни мъкма още 2км .Ако бях сам и само с още 1- 2 въдици във водата всичко щеше да е мармалад и паижини :wink:
Повече въдици по голям шанс но и повече кахъри :wink:
7 въдици в този клип.А човека,който снима филма,тази година го видях с 9 въдици....троли от две години,но има добър учител.
Моля тези,които не разбират и не знаят как става,да не взимат отношение.Това е ролята на форума,четеш и научаваш.Специалисти, без една риба и с една въдица,нека запазят мнението си за себе си.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
ribata402
Мнения: 2469
Регистриран на: Съб Сеп 17, 2011 17:04
Местоположение: plovdiv
получил Браво: 4 пъти

Re: Тролене-тактика преди и след удьра

Мнение от ribata402 »

Браво на Иво голям е...Досега несам чул да изтарве сом .Поради големия брои въдици.Но пък за сметка на удърите ги има в пъти повече.Тоя дето снима да нее Маноле...Щото ми каза че тролел с 9 въдици...По принцип и аз имам място за още две въдици.. :lol: :lol: :lol: :lol:
Нее проблема в многото въдици,а кондицията и бързината на риболовците.
ribata402
Мнения: 2469
Регистриран на: Съб Сеп 17, 2011 17:04
Местоположение: plovdiv
получил Браво: 4 пъти

Re: Тролене-тактика преди и след удьра

Мнение от ribata402 »

Ххахаха ти сега са сети кат ти изловиха сома...Абе останал е некои кьорав... :lol: :lol: :lol:
Аватар
Левака
Мнения: 5158
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 12:13
Местоположение: София
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 5 пъти

Re: Тролене-тактика преди и след удьра

Мнение от Левака »

Някой пробвал ли е с 11 пръчки?? :lol:
Убий глупака с мълчание.

http://sladkarnica-jasi.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Тролене-тактика преди и след удьра

Мнение от Emo-83 »

Тука сме със шест броя и в рамките на закона. :wink:
Извадихме ги въдиците за нула време.
Въдиците ги няма на пазара и поста не е комерсиален.
В личен план мисля,че 5бр. са ми достатъчни.В началото се оплитах с две.
Със до 30-40 воблера във водата,мога да направя обратен завой със газ и всичко ще си е ОК.
Някои,нямат толкова в кутиите си. :fish6:
Светле,ти с колко ще тролиш сега :!: :?:
С 11 тролят на запад,но там закона позволява.Има доста клипчета по този въпрос. :tup:
Абичите,обикновенно не ходят за риба,а неможачите не я хващат. :idea:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
dane_silurus
Мнения: 180
Регистриран на: Сря Юни 17, 2009 15:13
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 1 път

Re: Тролене-тактика преди и след удьра

Мнение от dane_silurus »

Здравейте :) Като ми удари сома...както линията беше сигурно 50-60 метра зад лодка...така след 2-3 секунди линията на влакното се озова успоредно на мене и нагоре към Софията :lol: ....много яко държах пръчката на която е рибата и цирка настъпи когато видях шпулата да се върти с бясна скорост и да развива страшно бързо влакното, просто за броени секунди видях никога не размотаното влакно ( пресно зелено ) с такава сила дърпаше че варианта да сложа пръчката на стойката дори не си го и помислих а и тогава още не бях извадил другата въдица.... когато ръгнах на трета и тръгнах леко да прибера влакно...като през другото време с едната ръка успях на няколко пъти да обера другата въдица...проблемно беше че имаше вълни и вятър и ме извърташе веднага на гадна посока...и в цялата тая работа с вадене на пръчката и няколко пъти гонене на сома да не свърши влакното...трябваше да бутам двигателя с краката за да не стане фал :lol: не знам дали го бях разказвал това....та да го споделя :tup: тази риба направи над 10-15 ненормални "ръна" пожелавам го на всеки това усещане

малко объркано го написах :lol: :lol: :fish15:
Английски форум: Задаваш въпрос и ти отговарят.
Руски форум: Задаваш въпрос, отговарят ти и ти отвръщат с такъв.
Български форум: Задаваш въпрос и ти обесняват колко си тъп!
Аватар
VARHARA
Търговец
Мнения: 2886
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 10:10
Местоположение: N.ZAGORA
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Тролене-тактика преди и след удьра

Мнение от VARHARA »

Аз обаче въпреки всичко пак ще кажа ,че сам човек с повече от 2 въдици е мат. Преживял съм го не веднъж и затова изказвам лично мнение .
Емо помниш ли преди години като бяхте на Жребеца още имаше червения куйк .
Та тогава извадих 2 сома и изпуснах 2 . Единия като ми люсна почнах да го вадя и олекна , конеца падна върху водата , ядосах се яко и тамън да хвърля въдицата от яд в лодката и конеца се изпъна .Оказа се че ме е задминал и продължи като товарния влак напред -изпуснах го -просто се откачи .
Ако си с 3-4-5 въдици какво ще стане ми е чудно като цялото действие се разви за 1-2 минути и просто нямаш шанс ако си сам да навиеш другите въдици
Друга случка . Купих си 8 нишкови дайви 3 бр по 135м . Наредих ги на макарите ,пръчки за тролинг и влизам аз самичък да ги трепя белите риби . Двете пръчки странично и една на транеца на 25-30м с по дълбок воблер. Първи тигел и люс на средната,ама не бяла а сом. Не изключих двигателя .Държа въдицата в ръка , оня тресе и взима аванс , с другата ръка се мъча са навъртав въдицата както е на стойката ,абе цирк от всякъде . По едно време гледам другата странична въдица върха почва да сгъва -оплетена ,после хайвана оплети и другата .....Цирк ..... Сома го докарах на 10м от лодката не беше повече от 25-30кг . Беше оплел и двете въдици ,всичко мармалад . Накрая се откачи ,показа ми среден пръс и си ойде . За мен остана адреналина и 2 брайда фира от по 80лв ролката :(
Ако са двама човека в лодката иде дойде с повече въдици ама сам човек е за кенефа само .
Аз също видях на пролет гуменетка не повече от 3.30м, 2 момчета влачиха с 5-6 въдици и то в калъбалъка където едвам се разминавахме . Май тогава с Бейса бяхме и нищо не хванахме :wink: :lol:
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Тролене-тактика преди и след удьра

Мнение от Emo-83 »

Когато Спокимиро извади всичките си пръчки,бавно и спокойно.....точно тогава вади и една мензурка да се изпика,че сома може да е голем,а борбата дълга.И като си подреди лодката със ракъвици,канджи и други приспособления,хваща въдицата със сома.
Това по друг нормален начин,няма как да ви го обясним....ако щете ми вервайте. :roll: :wink:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Тролене-тактика преди и след удьра

Мнение от LVitchev »

За това,лодката на бавен ход за да държи всички въдици опънати.Хубаво е да са двама,ама не винаги може !!!
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
popai
Мнения: 130
Регистриран на: Пет Яну 18, 2008 9:36
Местоположение: Варна
дал Браво: 18 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Тролене-тактика преди и след удьра

Мнение от popai »

Разбирам!
В личен план,за да няма обърквации в сублимни моменти,при сам човек в лодката-2е въдици! Когато партнерът е с мен-3и до 4и въдици!
Имайки предвид липсата на опит и умения/партнер,да не се стегнеш :D -споделям обективната истина :D / ,а и възможностите които предоставя лодката-това явно е максималното разумно и възможно!
Сънувам риби-луд ли съм?
Cat_fish
Мнения: 149
Регистриран на: Пет Юли 02, 2010 10:03
Риболов: риболов от лодка предимно тролинг и джиг
Местоположение: Разград
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Тролене-тактика преди и след удьра

Мнение от Cat_fish »

VARHARA написа:Аз обаче въпреки всичко пак ще кажа ,че сам човек с повече от 2 въдици е мат. Преживял съм го не веднъж и затова изказвам лично мнение .
Емо помниш ли преди години като бяхте на Жребеца още имаше червения куйк .
Та тогава извадих 2 сома и изпуснах 2 . Единия като ми люсна почнах да го вадя и олекна , конеца падна върху водата , ядосах се яко и тамън да хвърля въдицата от яд в лодката и конеца се изпъна .Оказа се че ме е задминал и продължи като товарния влак напред -изпуснах го -просто се откачи .
Ако си с 3-4-5 въдици какво ще стане ми е чудно като цялото действие се разви за 1-2 минути и просто нямаш шанс ако си сам да навиеш другите въдици
Друга случка . Купих си 8 нишкови дайви 3 бр по 135м . Наредих ги на макарите ,пръчки за тролинг и влизам аз самичък да ги трепя белите риби . Двете пръчки странично и една на транеца на 25-30м с по дълбок воблер. Първи тигел и люс на средната,ама не бяла а сом. Не изключих двигателя .Държа въдицата в ръка , оня тресе и взима аванс , с другата ръка се мъча са навъртав въдицата както е на стойката ,абе цирк от всякъде . По едно време гледам другата странична въдица върха почва да сгъва -оплетена ,после хайвана оплети и другата .....Цирк ..... Сома го докарах на 10м от лодката не беше повече от 25-30кг . Беше оплел и двете въдици ,всичко мармалад . Накрая се откачи ,показа ми среден пръс и си ойде . За мен остана адреналина и 2 брайда фира от по 80лв ролката :(
Ако са двама човека в лодката иде дойде с повече въдици ама сам човек е за кенефа само .
Аз също видях на пролет гуменетка не повече от 3.30м, 2 момчета влачиха с 5-6 въдици и то в калъбалъка където едвам се разминавахме . Май тогава с Бейса бяхме и нищо не хванахме :wink: :lol:
ВЪРХАР ,приятелю тамтие грешката че,вземаш тая въдица на която ти е ударила рибата тя несе взема почваш по наи бързия начин д а прибирашдругите 2 въдици и без д аизключаш мотора както каза колегата и като ги извадиш въдиците тогава вземаш въдицата със сома иси вадиш спокоино братле с 3 въдици сам се влачи без проблем :wink: :fish15:но,човек с еучи от грешкитеси
petro_op
Мнения: 905
Регистриран на: Вто Сеп 26, 2006 15:19
Местоположение: Sofia
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 5 пъти

Re: Тролене-тактика преди и след удьра

Мнение от petro_op »

Според мен дори и при влачене с три въдици много зависи от условията и не можеш да си сигурен, че винаги ще ти е лесно. Имам в предвид - дълбочина, всякакъв вид подводни и надводни препятсвия, на къде ще тръгне самата риба и с каква скорост, има ли вълни, вятър, течения и какво ли не.

Пропуснах и много важно условие, което всеки знае :D :D :D да не си с аматьор в лодката.
При мен е късала голяма риба, когато след удара и развиването на аванс, човека скача емоционално в лодката, оплита в копче на бермудите си плетеняка и се получава ефектно скъсване на брейда с излитане на копче (на заден джоб) :D :D :D сега ми е смешно тогава изпсувах вселената :mrgreen:
What goes around, comes around или Каквото повикало, такова се обадило.
Особено в сила за форумните приятелства и не-приятелства.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”