Тролене-тактика преди и след удьра

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
Аватар
franko
Мнения: 3455
Регистриран на: Сря Авг 13, 2008 21:37
Риболов: сооооооом
Местоположение: пловдив
дал Браво: 32 пъти
получил Браво: 6 пъти

Re: Тролене-тактика преди и след удьра

Мнение от franko »

Emo-83 написа: Що касае драга,той е различен на всяка макара.....но аванс имат всичките. :wink:
Да рибите трябва да се галят и да се слееш с тях,но все пак си трябва адекватен такъм....останалото са пируети и мним майсторлък щом не си преценил за какво си тръгнал.
Е ,вече знам ,къде се намирам :wink: .Трябваха ми години за да разбера,че риби до 30кг нямат нищо общо с влака,който чакаме :idea: :wink: .
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Re: Тролене-тактика преди и след удьра

Мнение от boababa »

Как да ви повярвам,като не разбирате от математика и не знаете,кое е малък ъгъл и кое голям? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Моята борба с големите е точно игра с ъглите на огъване на пръта и линията,ма не сте разбрали щот са ми по-интересни гащите! :cry: Аз през цялото време изправям ъгъла,за да стане по-голям,щот точно при малкият ъгъл следва късането и откача! :idea: Снимките са уникално перфектни и показват много точно,защо съм заел тази стойка!При другите снимки без тентата,пак се вижда същата техника "Но-стик",при която въдицата се държи с една ръка и постоянно се регулира ъгъла на пръта с линията! :idea: Това е висш пилотаж в риболова на сом и е труден,и болезнен в ръцете за изпълнение,та не всеки го може! :wink: Но резултатите са налице! :wink:
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Тролене-тактика преди и след удьра

Мнение от Emo-83 »

Да налице са резултатите....10г. без голям сом,свалени гащи,счупени макари и само приказки от Шехерезада. :D :lol: :D
Обади се на Гео и Спокомиро да те отворят малко как се вадят такива риби. :D :D :D :D :D :D
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
zee
Мнения: 729
Регистриран на: Вто Юли 12, 2011 6:55
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Тролене-тактика преди и след удьра

Мнение от zee »

ОК, има една много добра статия от един голям за мене рибар - статията е за тактика как се процедира с малка лодка за голяма риба. За някой неща аз съм спорил с него но май си е прав за всичко. За съжаление е на англ и е доста дълга а мен хич не ме бива да превеждам на БГ - ще потърся линка ...
ето го

http://www.pakula.com.au/index.php/06-s ... t-handling" onclick="window.open(this.href);return false;

ПП опитах се да корирам статията но не излизат картинките..... не знам защо???
Последно промяна от zee на Нед Май 27, 2012 2:58, променено общо 1 път.
"Дай на човек една риба и той ще я изяде за един ден, Научи човек да лови риба и той ще седи по цял ден в лодката и ще пие бира"
Аватар
franko
Мнения: 3455
Регистриран на: Сря Авг 13, 2008 21:37
Риболов: сооооооом
Местоположение: пловдив
дал Браво: 32 пъти
получил Браво: 6 пъти

Re: Тролене-тактика преди и след удьра

Мнение от franko »

boababa написа:Как да ви повярвам,като не разбирате от математика и не знаете,кое е малък ъгъл и кое голям? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Тук си прав :idea: и може би е станало недоразумение .
Изображение
Аватар
zee
Мнения: 729
Регистриран на: Вто Юли 12, 2011 6:55
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Тролене-тактика преди и след удьра

Мнение от zee »

ха - ха - добре де..казва се голям ъгъл това за което говорим... :(

ПП много ми хареса картинката....
"Дай на човек една риба и той ще я изяде за един ден, Научи човек да лови риба и той ще седи по цял ден в лодката и ще пие бира"
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Re: Тролене-тактика преди и след удьра

Мнение от boababa »

Франко,страхотна схема си спретнал,ареса ми много! :wink: Зее ни даде страхотна статия за тактиката след удара и то на марлини,та днес ще я разучавам и сравнявам със сомските ситуации! :wink:
Аватар
zee
Мнения: 729
Регистриран на: Вто Юли 12, 2011 6:55
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Тролене-тактика преди и след удьра

Мнение от zee »

Питер Ракула ми е разказвал и за едно интерсно негово наблюдение - пак става за морските хищници но може и да е валидно и за сома - ако някой има наблюдения може да го сподели. Накратко - когато големия хищник тръгне да се храни той се върти около местата където има промяна на темп. на водата - от течения,ями,камъни и рифове - защо е така? - малките риби трудно понасят промяната в темп. на водата и хищника ги подгонва към такива места където те се замайват и му стават лесна плячка.
"Дай на човек една риба и той ще я изяде за един ден, Научи човек да лови риба и той ще седи по цял ден в лодката и ще пие бира"
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Тролене-тактика преди и след удьра

Мнение от Emo-83 »

Мислил съм по този въпрос,но не съм знаел това.Благодаря ти Зее. :wink:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
тони котев
Мнения: 479
Регистриран на: Вто Ное 02, 2010 9:20
Местоположение: София а лятото в кемпера
получил Браво: 2 пъти

Re: Тролене-тактика преди и след удьра

Мнение от тони котев »

zee написа:Питер Ракула ми е разказвал и за едно интерсно негово наблюдение - пак става за морските хищници но може и да е валидно и за сома - ако някой има наблюдения може да го сподели. Накратко - когато големия хищник тръгне да се храни той се върти около местата където има промяна на темп. на водата - от течения,ями,камъни и рифове - защо е така? - малките риби трудно понасят промяната в темп. на водата и хищника ги подгонва към такива места където те се замайват и му стават лесна плячка.
Термоклин :idea:
Ех, с интелигентни хора се работи лесно,....но с вас господине......
Аватар
franko
Мнения: 3455
Регистриран на: Сря Авг 13, 2008 21:37
Риболов: сооооооом
Местоположение: пловдив
дал Браво: 32 пъти
получил Браво: 6 пъти

Re: Тролене-тактика преди и след удьра

Мнение от franko »

Emo-83 написа:Мислил съм по този въпрос,но не съм знаел това.Благодаря ти Зее. :wink:
Напоследък ,не можеш да си събереш мислите :roll: .Как да не знаеш,че най много удари има под и над термо клина.
Ей :D ,бутни напрежението.Сезона дойде :wink: .
Аватар
zee
Мнения: 729
Регистриран на: Вто Юли 12, 2011 6:55
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Тролене-тактика преди и след удьра

Мнение от zee »

термоклина да. но промяна в темп. има и при ями,прагове ,канали по дъното и т.н. а че дребната риба се замайва от промяна в темп. на водата всеки с аквариум го знае че преди да пусне рибките требва да ги аклиматизира. Честно казано мойте наблюдения не са чак толкова но съм забелязал че има нещо такова за активноста на хищната риба. :?: :?:
"Дай на човек една риба и той ще я изяде за един ден, Научи човек да лови риба и той ще седи по цял ден в лодката и ще пие бира"
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Тролене-тактика преди и след удьра

Мнение от Emo-83 »

Точно за това,което говори Зее не съм се досещал или прочел.Винаги съм знаел такива места със сом,но си ги обяснявах по друг начин.Не желая да пиша по този въпрос и да разказвам повече.....имам някаква идея за улови на определени участъци.Мислех,че сомовете ходят там заради кислородното съдържание и присъствието на храна.
Фране за какъв термоклин говорим на 3м. дълбочина лятото или есента. :roll: Ще ти разкажа на живо какво имам предвид.
Сома може да живее в по-тежки условия и липса на кислород за разлика от другите риби и това което посочва Зее ми се вижда реално.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
shkarcheto
Мнения: 791
Регистриран на: Нед Апр 26, 2009 19:26
дал Браво: 1 път
получил Браво: 2 пъти

Re: Тролене-тактика преди и след удьра

Мнение от shkarcheto »

Точно по същата причина и най-големите ми удари са в много ветровито време с големи вълни...........Има много логика в това от Зее...мерси още едно потвърждение на наши догатки
Аватар
Станимир Бегов
Мнения: 81
Регистриран на: Съб Яну 26, 2013 13:04
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 7 пъти

Re: Тролене-тактика преди и след удьра

Мнение от Станимир Бегов »

В големи вълни се получава неравномерно движение на лотката от там и на воблера (нещо като тучинг при спининга),затова имаш повече удари във вълни.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”