За ГОУЕМ

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
PENN
Мнения: 4833
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 2:29
Местоположение: San Diego CA
получил Браво: 8 пъти

За ГОУЕМ

Мнение от PENN »

Темата ще я подкарате на майтап,но ще има и нещо интересно.

Няма да е интересно кой лови с мухарски кукички или спининг марарчица с 15 либри влакно.

Интересно ми е ТЕЖКАТА КАТЕГОРИЯ без значение дали е на вьрха при уловени бройки или кила.
Кой какво ползва,ЗАЩО,какво още иска,какво очаква............като макари,прьчки,влакна,воблери,куки за ГОУЕМ???
Go BIG or Go Home!
axel
Мнения: 522
Регистриран на: Чет Сеп 17, 2009 17:46
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 36 пъти
получил Браво: 85 пъти

Re: За ГОУЕМ

Мнение от axel »

Големия,Пен си е късмет,късмет и пак късмет......,ако някой ти твърди,че може да хваща само големи,не му вярвай.Всеки тръгва за сом,а големия си е бонус,затова и такъма трябва да е достатъчно фин и в същото време максимално здрав,те това е дилемата пред всички.Малко са хората във форума,които комплексно/по трите начина-дъно/буй,спининг/тролинг и кльонк/ да хващат сомове,а както се вижда от написаното от Върхара има си силни моменти всеки от трите вида риболов,когато той е по резултатен от другите два.Сега аз ще те помоля за сравнение между Пен ССМ и Фин Нор Офшор макари,коя е по здрава и по-надеждна от двете та да си взема нея.
риболовът е само хоби!
Иво Ломски
Мнения: 1047
Регистриран на: Сря Яну 28, 2009 20:59
Местоположение: София
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 23 пъти

Re: За ГОУЕМ

Мнение от Иво Ломски »

Сериозния риболовец с големи амбиции трябва да раздели нещата на поне 3 части - обезпеченост, тактика и късмет. Първите два фактора намаляват значението на 3-тия.
За мен обезпечеността включва т.н. оборудване - Макара, прът, влакно и т.н. та чак до куките. Аз не съм хващал голям сом, но се старая да бъда подготвен за срещата. Ще уточня че в момента пиша за риболов на кльонк.
Използвам мултита на Авет, с две скорости. Работя основно с ниската скорост, която е 2,8:1 и ми дава достатъчно мощ. Прът на "блек как" - "кат файтър" на 2,10 м. с параболична акция за да помага при боренето на рибата. В момента съм с плетено влакно на спортекс (0,60) с тест от 60 кг. и лидер на същата фирма (1 мм) и тест 100 кг. Куки, вирбели и др. аксесоари - само най-доброто, защото гоуемия не идва всеки ден.
Тактиката би трябвало да варира в зависимост от водоема, сезона и мн. други условия. Стадното чувство е силно развито по нашите ширини. Поради тази причина залагам на нестандартните места, т.е. места със слаба посещаемост. Първо не обичам да се бутам у навалицата, а второ шансът да се открие активна риба там е по-голям. Според мен големия, е по-слабо активен от дребните и средни сомове. Съществуват сезони и части от денонощието в които шансовете ни за срещи с него са увеличени. Тук трябва да се обсъди и влиянието на планетите (слънцето и луната) и т.н. солунал и сосолар времена, наличието на промени във времето около тези времена и т.н. Въобще темата е толкова обширна, че който успее да я развие напълно (+ малко късмет) ще си получи генералските пагони :D :D :D
Живот без страст не е живот а само съществуване...
PENN
Мнения: 4833
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 2:29
Местоположение: San Diego CA
получил Браво: 8 пъти

Re: За ГОУЕМ

Мнение от PENN »

axel написа:Големия,Пен си е късмет,късмет и пак късмет......,ако някой ти твърди,че може да хваща само големи,не му вярвай.Всеки тръгва за сом,а големия си е бонус..........

Кьсмет,кьсмет ма не скача сам в лодката, :D а наистина голям кьсмет ще ти трябва за да извадиш ГОУЕМ с 10 либри влакно.
Не тьрся и човек който хваща само големи или си разчита само на кьсмета.Идеята е да се покаже КАТО ХОДИ човек за ГОУЕМ какво дьржи в рьцете си и защо.Това,че някой лови с 15 либри да речем,хваща 5-6 килца и каквото голямо му дойде и му кьса не ме интересува.


Искам да знам какьв е минимума за всеки и най-вече какьв е максумима.Няма нищо кофти да се лови голяма риба сьс здрав такьм,а дали кьлве и колко е друг вьпрос.
Go BIG or Go Home!
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: За ГОУЕМ

Мнение от LVitchev »

Такъма винаги е бил важна част от риболова ! Аз предпочитам да се подсигуря,но не максимално,опитвам се да правя и експерименти,И аз съм с макари Пен на кльонка но не са от най-големите.Влакното с което кльонкам е 0.50 брийд,а до преди две години ловях с някакво синьо влакно американско монофил 0.80 и бях доволен.А бе,всеки си е башка луд,но здравия такъм позволява човек да извади рибата на живота си,тези дето са с по 15-20 либри,просто нямат шанс за генералски пагони,но не е невъзможно да извадят сом до 40-50кг,при положение че знаят какво правят :idea:
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
PENN
Мнения: 4833
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 2:29
Местоположение: San Diego CA
получил Браво: 8 пъти

Re: За ГОУЕМ

Мнение от PENN »

Куки?Това 0.50 колко килца вади?Прьчка?Поводи?

Не бьди скрьндза,кАжи си :D
Go BIG or Go Home!
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: За ГОУЕМ

Мнение от LVitchev »

Вирбелите са ми яки,конеца ми е до 60кг а тройките,тройките са VMC морско изпълнение.Асене,аз много-много не тропам,Франко е по тропането,аз влача и като неще,тогава спирам на хубаво място и кльонкам :lol: :lol: :lol: Сега обаче с тази убавина дето качиш,може повече да кльонкам,но това ще се види този сезон :lol: :lol: :lol: :wink: :wink: :wink:
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
PENN
Мнения: 4833
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 2:29
Местоположение: San Diego CA
получил Браво: 8 пъти

Re: За ГОУЕМ

Мнение от PENN »

:shock:

Принципно за жива стрьв или дьно ние ползваме по-леки такьми от тия за влачене,но и не ловим сомове.Тука някакьв фифел има с тия тьнкажи ма не го хващам.Или е Рибка на всяка цена или им е писнало да влачат с геги и все сечено.А ако удари ГОУЕМ???
Go BIG or Go Home!
Иво Ломски
Мнения: 1047
Регистриран на: Сря Яну 28, 2009 20:59
Местоположение: София
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 23 пъти

Re: За ГОУЕМ

Мнение от Иво Ломски »

PENN написа::shock:

Принципно за жива стрьв или дьно ние ползваме по-леки такьми от тия за влачене,но и не ловим сомове.Тука някакьв фифел има с тия тьнкажи ма не го хващам.Или е Рибка на всяка цена или им е писнало да влачат с геги и все сечено.А ако удари ГОУЕМ???
Като удари голем, палиш свещ и почваш да се молиш :D. В повечето случаи е чао :evil: заради изтънения такъм или заради грешка на рибаря и предоверяване в оборудването.
Живот без страст не е живот а само съществуване...
PENN
Мнения: 4833
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 2:29
Местоположение: San Diego CA
получил Браво: 8 пъти

Re: За ГОУЕМ

Мнение от PENN »

Предоверяване в оборудването.............

Това какво ще рече - не е пробвано да спре немска овчарка или не е вдиган куфар 15 кила с него?
Go BIG or Go Home!
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Re: За ГОУЕМ

Мнение от boababa »

Пен,много съм разочарован от Иво Ломски,който ползва 0.60плетеняк=120лбр.тест и повод 1мм. плетено с тест 200лбр.! :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: Моля те най-искренно да го прибереш в Америка и с тоя такъм да вади акули и марлини по 500кила,само да не ми се пъне тук,че е риболовец,щот на мен ми прилича на тармъкчия! :cry: :cry: :cry: Много ми падна в очите това момче,дано се усвести,че бая страх е насъбрал от сомовете по 50-100кила без да ги е виждал на живо,че не са толко страшни и се иска ЧЕСТНА борба,а не тармъчене с лебедка от 4-6000лбр.за джипове да вади сомове! :cry: :cry: :cry: Това момче като му удари 10кила сом,сигурно го фърля на 10метра над водата и докато падне у лодката не е разбрал,че го е фанал! :cry: :cry: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Прилича ми на Емо от преди 10години,бамбашка! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
axel
Мнения: 522
Регистриран на: Чет Сеп 17, 2009 17:46
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 36 пъти
получил Браво: 85 пъти

Re: За ГОУЕМ

Мнение от axel »

...та значи Асене,при риболов от брега/дъно,спининг,буй/ ти трябва максимално здрав такъм,докато при риболов от лодка,особено на язовири тави с широко равно дъно без закачки,като например Пясъчник,а може би и Жребчево,можеш да използваш и по фин такъм.Всички бъзикат боабаба,за размерите на неговата лодка,но той не е глупак,и затова ползва при тролинг сравнително тънки влакна,които големия сом лесно ще скъса,ако лодката е по-голяма и по-тежка,но пак си е прекалено голям и неоправдан риск......когато дойде големия,ти трябва късмет и пак късмет.
риболовът е само хоби!
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Re: За ГОУЕМ

Мнение от boababa »

Аксел,брат ми,престани с тоя пусти късмет,щот не играе никаква роля в риболова на сом! :wink: Всичко треа да е изпипано до последната подробност,за да го срещнеш! :idea: Съгласен съм,че много от големите сомове се хващат случайно и ти го наричаш късмет,но ако анализираш уловената риба ще се сетиш,че "късметлията" е набарал точната вакса в точния момент!Няма нищо случайно в удара на голям сом,той не е болен от деменция а е предпочел да удари нещо в което е сигурен на точно определено място и време!Големият сом е често по-тарикат от всеки един от нас,но понякога прави грешки точно щот се мисли за хитър и неизлъган!Та ако гледаш на сома,като на опитен човек,няма да сбъркаш и той е доказал на доста хора,че е по-хитър и коварен от тях! :wink:
Иво Ломски
Мнения: 1047
Регистриран на: Сря Яну 28, 2009 20:59
Местоположение: София
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 23 пъти

Re: За ГОУЕМ

Мнение от Иво Ломски »

PENN написа:Предоверяване в оборудването.............

Това какво ще рече - не е пробвано да спре немска овчарка или не е вдиган куфар 15 кила с него?
Когато си сигурен в оборудването и започваш да правиш глупости. Нещо от сорта на "но стик" + "но драг" = бай, бай, биг бейби...
Живот без страст не е живот а само съществуване...
Аватар
Godfather
Мнения: 1078
Регистриран на: Чет Фев 08, 2007 11:14
Риболов: спининг риболов
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 26 пъти

Re: За ГОУЕМ

Мнение от Godfather »

Здравейте колеги!
Аз ще напиша два три реда от моя гледна точка за риболов на сом със спининг по река Марица. Опитвам се да го ловя, къде успешно къде не от около 7-8 години само и единствено на спининг по река Марица от гр.Пловдив почтио до гр.Любимец-доста рядко за съжаление стигам чак до там.
През годините съм стигнал до своята истина:
1. Пръчка Шимано СпийдМастер на 3м. 50-100гр.
2.Макара Шимано Техниум 4000ФА
3. Конец-ПП 40 или 50 либри в зависимост от конкретното место
4. карабинки основно на Стонфо
5. Всичко се сменя-халки(стонфо), тройки-ВМЦ
6. Малко късмет винаги помага :wink:
Според мен когато упоритостта срещне късмета имаме пападение :idea:

В реката има риби, които нямат спиране без значение от такъма, който се ползва за спининг :idea:
Има такъми, които без проблем ще надвият и 100кг. рибка, но те не са за спининг :idea:
Поздрави!!!

Айде, да идва денят на детето и да започвам с опитите :wink:
I'll make him an offer he cant refuse!!!!!!!!!!!!
http://vbox7.com/play:00f5ca22&al=1&vid=
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”