Спиране за ъпдейт
Привет,
Днес (неделя, 31-ви май), в 23:40 ч. ще спра форума, за сървърни ъпдейти и оптимизация на базата.
Най-късно до 00:00 ч. всичко ще е готово и форумът ще работи отново.
Благодаря за разбирането.

Предпочитани и удачни воблери за сом

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
axel
дал Браво: 31 пъти
получил Браво: 76 пъти

Re: Предпочитани и удачни воблери за сом

Мнение от axel »

Емо прочети внимателно още веднъж поста на Дидо от Овчарица :idea: :idea: :idea: ,защо според него и много други спинингисти сома не се закача за опашката? нали и там се лови с воблери?????Магьосника е абсолютно прав :idea: :idea:
Коко,през март имал ли си слука на попер????мислиш ли,че сома смята попера единствено като храна, а не като конкурент и натрапник???имаш ли хванат сом за опашката на воблер близо до дъното?????
Миналата година още веднъж на Ивито се убедих в две неща:
1.Най-големият враг на бялата риба е влаченето над гнездата и за сом.
2.През пролетта в плиткото по един или друг начин най-лесно се става генерал.
риболовът е само хоби!

dido ov4arica
Риболов: troling i spining
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 7 пъти

Мнение от dido ov4arica »

Я стани генерал Октомври на тролинг и то при вода над 20 градуса
Капацитето каза: Платен гьол ; Надуваема кукла и Електронна цигара - ЗАЕБИ

Димитър_Сп_Попов
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път

Мнение от Димитър_Сп_Попов »

Структур скан мруктур скан,тия воблери ловяли, другите само пътници били, строявали се сомовете по като щуката. И какво? Факт ли са изкосените риби през пролетта на плиткото на И-град? Ами ако не са, защо влачихте с 2 м. воблери, отговарящи на миналогодишната дълбочина и изорахте дъното подходящо за засаждане с жито? А, между другото много ме кефи, "влача за сом пред беседката, тия бели са ми от миналата седмиц, возя ги за късмет. Който се познае , със сигурност ще пише.Аз до сега не съм хващал върха на хранителната пирамида във водоема, но се надявам да успея. Успех и на Вас, не забравяйте, че винаги има начало, но за жалост има и край.
ПС Тоест, да се окълнем взаимно :)

kosatkata
получил Браво: 1 път

Мнение от kosatkata »

Аз пък следях темата с интерес допреди няколко страници , понеже си оборудвах една сопа като по тежък такъм за риболов целенасочено на сом . Само че от известно време в темата не мога да намеря целенасочено мнение относно " Предпочитани и удачни воблери за риболов на сом".

Иво Ломски
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 22 пъти

Мнение от Иво Ломски »

Удар с опашка е тактика при косатките. Същият създава ударна вълна идентична като при бомбите. От силата на вълната зависи дали рибата/жертвата ще умре или просто ще остане зашеметена. След удара косатката се връща и започва да се храни с безпомощните риби. Кой тук твърди че същото се случва със сома...
Сомът се храни като поглъща жертвата си чрез създаване на вакум, при рязко отваряне на уста (тя затова е толкова голяма ). Да се твърди, че сомът си служи с опашката като с вилица е доста смело твърдение!
Живот без страст не е живот а само съществуване...

magiosnika
получил Браво: 51 пъти

Мнение от magiosnika »

franko написа: Тишината в темите е по-добра от колкото да слушаш(четеш)глупости
"Сомът се храни като поглъща жертвата си чрез създаване на вакум, при рязко отваряне на уста (тя затова е толкова голяма )" -Иво Ломски :idea: :fish8: Кратичко и ясно!!!! Но от години се създава излишна истерия около разните воблери за да става алъж вериша :idea: Няма воблер панацея- това е истината :idea: Ако някой смята, че хваща риба, защото използва нови воблери и цветове на които рибите не са свикнали - жестоко се лъже :fish8: Няма как воблер, който е бил успешен от години да спре да лови, щото рибите му били свикнали.Примамките биват удачни и неудачни.И няма как да ги промениш.Целта на повечето от постовете в темите е да насочат клиентите,към определени марки и търговци :idea: А ако се създаде впечатление за някоя стока,че е изключително рядка и задължителна - още по добре :mrgreen: Тогава се продава само на "наши хора" на тройни цени :mrgreen: Е нали никъде я няма- затова е скъпо :D За съжаление не само в тая тема, а и в други теми и подфоруми основните и неизменни присъстващи са търговците.Всъщност, не е възможно нормално обсъждане между отделни марки продукти от редови потребители, понеже веднага скачат бандата хиени и разкъсват всеки осмелил се да критикува нечий продукт.Мога да посоча хиляди примери от всички теми и подфоруми, където това се случва постоянно.А е редно, ако някой е толкова добър риболовец и търговец едновременно да си направи собствен блог и там да помества успехите си.Да описва различните си тактики и прочие неща.И хората, които му вярват ще си го следят и ще се интересуват от развитието му. Да ама не :D Тука на всеуслошание ни обясняват колко са добри и незаменими - направо божествени :D Останах с впечатлението от по горен пост,че един гуру сигурно притежава хидроакустичен басейн и там търси воблери с по добра вибрация :D :mrgreen: И явно е завършил ихтиология със специалност сомови :D И след дългогодишни изследвания е установил всичко за въпросните риби :D
Та такива ми ви работи скъпи колеги :D

Аватар
Злати 76
Риболов: РИБОЛОВ НА СОМ
получил Браво: 10 пъти

Мнение от Злати 76 »

magiosnika написа:
franko написа: Тишината в темите е по-добра от колкото да слушаш(четеш)глупости
"Сомът се храни като поглъща жертвата си чрез създаване на вакум, при рязко отваряне на уста (тя затова е толкова голяма )" -Иво Ломски :idea: :fish8: Кратичко и ясно!!!! Но от години се създава излишна истерия около разните воблери за да става алъж вериша :idea: Няма воблер панацея- това е истината :idea: Ако някой смята, че хваща риба, защото използва нови воблери и цветове на които рибите не са свикнали - жестоко се лъже :fish8: Няма как воблер, който е бил успешен от години да спре да лови, щото рибите му били свикнали.Примамките биват удачни и неудачни.И няма как да ги промениш.Целта на повечето от постовете в темите е да насочат клиентите,към определени марки и търговци :idea: А ако се създаде впечатление за някоя стока,че е изключително рядка и задължителна - още по добре :mrgreen: Тогава се продава само на "наши хора" на тройни цени :mrgreen: Е нали никъде я няма- затова е скъпо :D За съжаление не само в тая тема, а и в други теми и подфоруми основните и неизменни присъстващи са търговците.Всъщност, не е възможно нормално обсъждане между отделни марки продукти от редови потребители, понеже веднага скачат бандата хиени и разкъсват всеки осмелил се да критикува нечий продукт.Мога да посоча хиляди примери от всички теми и подфоруми, където това се случва постоянно.А е редно, ако някой е толкова добър риболовец и търговец едновременно да си направи собствен блог и там да помества успехите си.Да описва различните си тактики и прочие неща.И хората, които му вярват ще си го следят и ще се интересуват от развитието му. Да ама не :D Тука на всеуслошание ни обясняват колко са добри и незаменими - направо божествени :D Останах с впечатлението от по горен пост,че един гуру сигурно притежава хидроакустичен басейн и там търси воблери с по добра вибрация :D :mrgreen: И явно е завършил ихтиология със специалност сомови :D И след дългогодишни изследвания е установил всичко за въпросните риби :D
Та такива ми ви работи скъпи колеги :D
Много си прав колега,има нещо като гледам май с цел реклама, :wink: :tup:
Последна промяна 1 на Злати 76, променена общо 0 пъти

Аватар
spookymiro
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 26 пъти

Мнение от spookymiro »

Иво Ломски написа: Сомът се храни като поглъща жертвата си чрез създаване на вакум, при рязко отваряне на уста (тя затова е толкова голяма ). Да се твърди, че сомът си служи с опашката като с вилица е доста смело твърдение!
Аз съм наблюдавал и то не един път как се пляскат сомски опашки рано сутрин из язовирите. За мен си го обяснявам като опит за зашеметяване на дребосъка, който по това време е на повърхността.

Хващал съм или съм присъствал на хващането на риби, на които воблерът е бил закачен в долният край на опашката. При всичките случаи е ставало дума за воблер, газещ достатъчно далеч от дъното, за да броя рибата за изтърмъчена.

Надявам се да прочета и други тълкувания по темата.

Поздрави!
Държа се с другите така, както искам те да се държат с мен.

magiosnika

Мнение от magiosnika »

Спокимиро, доста пъти докато кльонкам се е случвало сом да изпляска буквално до лодката ми.Това е ставало и денем при доста бистра вода. Та съм се накефвал яката :D Когато рибата се засили към повърхноста и се обърне за да се гмурне отново - какво мислиш, че става :D :wink: На мен не ми се чини, че трепе рибки по повърхноста. Риба може да бъде затърмъчена на всякаква дълбочина :idea: Просто при групиране на значително количество риби в плитката част на язовирите - това е много по вероятно да се случи :wink: Пак казвам - посочете ми в коя част на цивилизованият свят, риба закачена извън устата се зачита за уловена :?: Ние ли сме най умните та се сетихме, че няма значение къде е закачена рибата :?: Стига сте търсили оправдания, под вола- ТЕЛЕТА няма :D - само говна се намират :lol:
Поздрави!

koko7784
дал Браво: 123 пъти
получил Браво: 310 пъти

Мнение от koko7784 »

Виждал съм доста сомове да пляскат с опашка по водата и това се случва пролетно време най често.Според мен а и не само тогава сома не гони рибета а по скоро си извършват някакви техни ритуали :idea: В такива моменти съм му хвърлял воблера на главата и пак не го атакува.Друг е въпроса когато засмуква рибките с уста и се чува звука сходен на тази от кльонка :idea: Имаше един рекламен клип на Салмо в който имаше направено видео през ноща и там ясно се виждаше как сометата удрят с опашката но там по скоро си играят с воблера отколкото да го атакуват за да се нахранят.Ако го намеря ще го кача.
Поздрави...

Аватар
spookymiro
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 26 пъти

Мнение от spookymiro »

Маги, аз не търся оправдания а обяснение. Не съм привърженик на ранното пролетното тралене, както находчиво се изрази Бранко. При почти всички хванати риби преди забраната воблерите ми са газели доста над дъното и са били в устите на сомовете.

Да допуснем, че си прав - рибата се засилва към повърхността и се обръща рязко обратно. На мен не ми се случва да наблюдавам тези неща докато кльонкам, а докато си влача и при това въобще не близо до лодката. Тогава кое е провокирало тази маневра? Дали не е ли това, че е гонел/хванал някой рибок? Или както казва Коко - забавлявал се е нещо. Ако е така, значи сома е проявил активност - в единия случай спрямо рибка, в другия спрямо воблер. Тогава дали трябва да говорим за търмъчене?

Воблерите, за разлика от рибетата имат куки. Когато всмуква, се случва куката да го перне преди воблера да влезе в устата - хващал съм риби закачени отвън по главата. Това, че някъде не го броят за улов - ми живи и здрави да са. При тролинга се случва.

Поздрави!
Държа се с другите така, както искам те да се държат с мен.

magiosnika

Мнение от magiosnika »

Спокимиро, дано не ти се случи, някой да те закачи с тройките за гърбът, докато замята воблер в лодката ти и да ти обяснява сетне, че си се пернал у тройките докато си се забавлявал :D Пак питам - колко от признатите уловени големи сомове в Европа са закачени за опашката :?: :idea: Или само на Пенко,Генко и Драган от Бусманци им е редно да се случват такива неща :D Ако в Европа си нямат такива специалисти, дайте да им изпратим :D
Ей момци, говорим за СПОРТЕН РИБОЛОВ :D Не да уловим голям сом на всяка цена, без значение на средства и методи :lol: Всеки може да му се закачи риба за опашката, но това не е риба, която ще се зачете за спортсменски улов :idea: Иначе късметлиите с подобни случки са свободни да си говорят колкото искат :D В махалата никой няма да им се скара :lol:

Аватар
горан
Риболов: Тролинг, джиг, кльонк
дал Браво: 24 пъти
получил Браво: 5 пъти

Мнение от горан »

magiosnika написа: Всеки може да му се закачи риба за опашката, но това не е риба, която ще се зачете за спортсменски улов :idea: Иначе късметлиите с подобни случки са свободни да си говорят колкото искат
Вероятно си прав, само че шанса да закачат трофейни риби са имали малцина /за мое съжаление не съм измежду тях/ и не виждам защо се опитвате да ги изкарате най-обикновени търмъкчии /бракониери/.

ПП.За мен сома и не само той, а и други ГОЛЕМИ риби атакуват воблера с опашка. Дали за да се нахранят с него, дали за да го прогонят, дали заради нещо друго...,но в никакъв случай не са си стояли мирно и кротко /в 99.9 процента от случаите/ и воблера просто е минал и ги е закачил-точно там, в задния край на тялото, който те могат да движат....

Аватар
franko
Риболов: сооооооом
дал Браво: 32 пъти
получил Браво: 6 пъти

Мнение от franko »

горан написа:
magiosnika написа: Всеки може да му се закачи риба за опашката, но това не е риба, която ще се зачете за спортсменски улов :idea: Иначе късметлиите с подобни случки са свободни да си говорят колкото искат
Вероятно си прав, само че шанса да закачат трофейни риби са имали малцина /за мое съжаление не съм измежду тях/ и не виждам защо се опитвате да ги изкарате най-обикновени търмъкчии /бракониери/.
Той за всичко е прав ама карай :).
Истинският тролинг на сом започва след забраната.Сега от две риби ,едната е закачена за гърба,другата е за корема, а следващите ,ще са за края на опашката.След юни,този филм рядко го излъчват.
Тогава се вижда и кой го разбира тролинга.

Аватар
Левака
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 4 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Левака »

franko написа: Той за всичко е прав ама карай :).
Истинският тролинг на сом започва след забраната.Сега от две риби ,едната е закачена за гърба,другата е за корема, а следващите ,ще са за края на опашката.След юни,този филм рядко го излъчват.
Тогава се вижда и кой го разбира тролинга.

:tup:
Убий глупака с мълчание.

http://sladkarnica-jasi.com/" onclick="window.open(this.href);return false;

Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”