Предпочитани и удачни воблери за сом

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Предпочитани и удачни воблери за сом

Мнение от LVitchev »

Сега,понеже съм повече тролингист,искам да попитам тези дето искате да извадите тролингистите тармакчии,дали някой от вас се е замислял за особеностите на сома и какво прави рибата при закачането,след като усети тройката в устата ???явно никои не се е замислял ??? А да ви питам и друго,някои които е вадил сом закачен за опашката,аджеба огледал ли е сома покрай устата дали евентуално рибата не е ударила първо с уста и след това за да се освободи от желязото,започва да се сгъва на кравай и да удря с опашката по влакното а ??? а евентуално не ви ли е минало през главите че има вероятност сома след като е ударил влакното с опашка,воблера да се е откачил от устата и да се е заковал за опашката а ??? ако някои от вас е имал десетки и стотици часове в ловене на сом на спининг от ръка и е извадил стотици сомове в плитки води,щеше да знае много за сома и щеше да и видял всичко това което описвам и ви питам за него целенасочено !!!!Всичко това съм го видял с очите си десетки пъти,а сомовете в опита си да се освободят съм ги вадил за всякакви части на тялото закачени дори и вързани на кълбо,и за устата и са опашката,едната кука в устата а другата в задника !!! На тролинг също съм свидетел на аномалии при удар,вадя рибата закачена за гърба,почвам да си мисля че съм го изтърмъчил като е минал покрай воблера но не,рибата си е ударила уставно но при завъртането да се освободи,воблера се откача от устата и го кове на главата,гърба или опашката и при оглед по обстойно,това се потвърждава.Единични случаи има на хванати толстолоби,шарани и т.н,защо няма десетки стотици питам аз а ??? Шарани ли няма,толстолоби ли няма по язовирите по 20-30-40кг или не е така ??? Много моля,хора които само си мислят че знаят всичко,без да се обиждат да не пишат групости и да обиждат тролингистите !!! Тролинга не е търмъчене и не приемам свободните съчинения,а истърмъчените сомове по посочения от вас начин са точно толкова колкото са и шараните и толстолобите,това е равно на = 10 бройки на година за целия сезон и за всички тролингисти !!!!!Аз на търбък имам един толстолоб 30-40кг за всичките години откакто ловя на тролинг,няма да споменавам годините че ще намаля бройките изтърмъчени дето ги дадох !!!
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Предпочитани и удачни воблери за сом

Мнение от LVitchev »

В горния пост съм написал факти видяни от мене с очите ми,сега ще напиша още един факт,имам поне три-четири сома закачени точно отгоре на главата :shock: :roll: :roll: Сега като се замисля,понеже не е изтърмъчен за опашката,дави попитам разбиращите,абе пичове,аджеба тази риби да не са удряли воблера с глава бе,да не са футболисти и да са тренирали главички ??? Сома бие с опашка когато ловува и влиза във пасаж риби,така ги зашеметява и после зашеметените риби ги лапа като солети.Не само сома,десетки риби така ловуват,в това число и морски но явно гледаме различни програми по телевизора.Мисля че трябва да се спре със спекулирането по въпроса и дайте да си минен на темата :tup: :tup: :tup:
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
ruci_bo
Мнения: 41
Регистриран на: Пон Яну 04, 2010 23:27
Местоположение: гр. Бяла Слатина
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 2 пъти

Re: Предпочитани и удачни воблери за сом

Мнение от ruci_bo »

С това мнение, че след закачането на куката се вие като змия и всячески се мъчи да се освободи, съм абсолютно съгласен - тази есен също имам сомче (около 6-7 кг) хванато за мацуната и за опашката.
Аватар
stefar33
Мнения: 500
Регистриран на: Пон Яну 10, 2011 21:16
Риболов: джиг,спининг,тролинг
Местоположение: gabrovo
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 106 пъти

Re: Предпочитани и удачни воблери за сом

Мнение от stefar33 »

:tup:
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Предпочитани и удачни воблери за сом

Мнение от LVitchev »

Големите сомове,които са закачени на дълбоко място,в доста от случаите се обръщат обратно с опашката към лодката и със главата надолу,така тялото е по линията с опашката към повърхността и пак бият влакното с опашка.при това положение,линията е опъната като тетива до последно,върха на въдицата е огънат като лък и какво става при евентуално откачане на воблера от устата питам аз и отговор не искам.Снимките на Петро показват как се извива като змия,при откачане,воблера тръгва като стрела на горе,тройките могат да го заковат където си искат стига да се ударят в тялото :idea:
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
Аватар
Krasi-ribata
Мнения: 164
Регистриран на: Съб Мар 01, 2014 17:01
Риболов: риболов на хищници
Местоположение: Габрово

Re: Предпочитани и удачни воблери за сом

Мнение от Krasi-ribata »

+1 :tup:
ruci_bo
Мнения: 41
Регистриран на: Пон Яну 04, 2010 23:27
Местоположение: гр. Бяла Слатина
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 2 пъти

Re: Предпочитани и удачни воблери за сом

Мнение от ruci_bo »

И с това съм съгласен. И най-важното от всичко казано е, че има реална атака от страна на сома - дали с опашка с цел зашеметяване или след закачка при опит да се освободи се закача някъде по тялото. Затова процента на затърмъчените други видове риба на воблер е минимален. При търмъка с голи тройки процента на уловените сомове е друг - преобладават мирните видове - най-вече толстолобите.
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Предпочитани и удачни воблери за сом

Мнение от Emo-83 »

LVitchev написа:Сега,понеже съм повече тролингист,искам да попитам тези дето искате да извадите тролингистите тармакчии,дали някой от вас се е замислял за особеностите на сома и какво прави рибата при закачането,след като усети тройката в устата ???явно никои не се е замислял ??? А да ви питам и друго,някои които е вадил сом закачен за опашката,аджеба огледал ли е сома покрай устата дали евентуално рибата не е ударила първо с уста и след това за да се освободи от желязото,започва да се сгъва на кравай и да удря с опашката по влакното а ??? а евентуално не ви ли е минало през главите че има вероятност сома след като е ударил влакното с опашка,воблера да се е откачил от устата и да се е заковал за опашката а ??? ако някои от вас е имал десетки и стотици часове в ловене на сом на спининг от ръка и е извадил стотици сомове в плитки води,щеше да знае много за сома и щеше да и видял всичко това което описвам и ви питам за него целенасочено !!!!Всичко това съм го видял с очите си десетки пъти,а сомовете в опита си да се освободят съм ги вадил за всякакви части на тялото закачени дори и вързани на кълбо,и за устата и са опашката,едната кука в устата а другата в задника !!! На тролинг също съм свидетел на аномалии при удар,вадя рибата закачена за гърба,почвам да си мисля че съм го изтърмъчил като е минал покрай воблера но не,рибата си е ударила уставно но при завъртането да се освободи,воблера се откача от устата и го кове на главата,гърба или опашката и при оглед по обстойно,това се потвърждава.Единични случаи има на хванати толстолоби,шарани и т.н,защо няма десетки стотици питам аз а ??? Шарани ли няма,толстолоби ли няма по язовирите по 20-30-40кг или не е така ??? Много моля,хора които само си мислят че знаят всичко,без да се обиждат да не пишат групости и да обиждат тролингистите !!! Тролинга не е търмъчене и не приемам свободните съчинения,а истърмъчените сомове по посочения от вас начин са точно толкова колкото са и шараните и толстолобите,това е равно на = 10 бройки на година за целия сезон и за всички тролингисти !!!!!Аз на търбък имам един толстолоб 30-40кг за всичките години откакто ловя на тролинг,няма да споменавам годините че ще намаля бройките изтърмъчени дето ги дадох !!!
Винаги съм те харесвал,защото си мъж и когато знаеш истината,я казваш без значение на отношенията между хората.
Точно за това,когато смятам бившия си колега за прав,ще го подкрепя,а когато не смятам,това....няма да го направя.
Радвам се,че писа,не защото мнението ми съвпада с твоето.Винаги ще твърдя,че си мъж,без пристрастия,а не алабалистики и к@рвенски постановки.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Предпочитани и удачни воблери за сом

Мнение от Emo-83 »

max написа: В тоя момент нямам спомен Тапета да е бил наоколо, той обаче пак се изказа от първо лице. :lol: :lol: :lol:
Искаш да кажеш,че не съм бил на снимките при стената,на която Живко падна почти под лодката с камерата....така лиииии :!: :?:
Или не бях на брега,когато му се подметаше отново.
ОК,не съм бил аз,само дето паднах от смях,заради Живко.Действието се развиваше на ъгъла на стената и аз бях там.....даже държах сома.
На кулата не бях.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Предпочитани и удачни воблери за сом

Мнение от Emo-83 »

ruci_bo написа:С това мнение, че след закачането на куката се вие като змия и всячески се мъчи да се освободи, съм абсолютно съгласен - тази есен също имам сомче (около 6-7 кг) хванато за мацуната и за опашката.
Многократни откачания от главата с деруги през тялото и закачане в опашката или където се е боднал.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
vali0
Мнения: 176
Регистриран на: Вто Апр 19, 2011 19:22
Риболов: Тролинг, джигинг, кльонкинг
Местоположение: кьрджали
получил Браво: 1 път

Re: Предпочитани и удачни воблери за сом

Мнение от vali0 »

petro_op написа:Баси колко мастило се изхаби :lol: :lol: :lol:

Качвам ви реални кадри от плуващ сом, даже едни чертички съм сложил. Ебаааси каква площ покрива, какво ли става когато е гладен :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Изображение

А на тия с 50 и нагоре сома на сезон им пожелавам още по-успешна две иляди и петнайста :wink: Хвала такъви сомисти :fish3:
Пешо представяш ли си ако тръгне да плува на страни като раците...бах го, аз тогава ще влача с една пръчка :lol:
Аватар
vali0
Мнения: 176
Регистриран на: Вто Апр 19, 2011 19:22
Риболов: Тролинг, джигинг, кльонкинг
Местоположение: кьрджали
получил Браво: 1 път

Re: Предпочитани и удачни воблери за сом

Мнение от vali0 »

.Мисля че трябва да се спре със спекулирането по въпроса и дайте да си минен на темата :tup: :tup: :tup:[/quote]
Любо, Нали знаеш кога ще утихне тук...Когато започне риболова. За сега поне е весело. Изчистват се и се изясняват отношенията. Става ясно кой-кой е!!! :tup:
ruci_bo
Мнения: 41
Регистриран на: Пон Яну 04, 2010 23:27
Местоположение: гр. Бяла Слатина
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 2 пъти

Re: Предпочитани и удачни воблери за сом

Мнение от ruci_bo »

Руснаците по “Нижная Волга” често тролят като махат тройките на воблера, а връзват 2 тройки по кордата над воблера. Разчитат на удара с опашка, а тройките на воблера ги махат заради закачките. Любимия им воблер е МАНС който е доста скъпичък, в ибеята върви около 20-25 пандука. Не знам в БГ някой внася ли го? За уточнение на река нямаш шанс ако не тролиш по дъното. И ако си е чист търмък това - що не си качнат едно по яко оловце, а скъп воблер, и що се лови само сом на тоз монтаж?
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Предпочитани и удачни воблери за сом

Мнение от Emo-83 »

vali0 написа: Пешо представяш ли си ако тръгне да плува на страни като раците...бах го, аз тогава ще влача с една пръчка :lol:
Той плува,дори назад и често излиза от кепа,точно по този начин.Но от винтер или даул,не излиза.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Предпочитани и удачни воблери за сом

Мнение от Emo-83 »

vali0 написа:Изчистват се и се изясняват отношенията. Става ясно кой-кой е!!! :tup:
Не е редно отношенията,да се намесват в мненията.Не може от пост една страница с обосновка,някой да вади дума или изречение и темата,да отива на еб@м страна.Без да каже,дори дума за всичко останало,което е по темата.
Няма лошо,мненията да са различни.Аз също смятам,че има изкосени сомове,но най-много един или два.А не да се внушава,че ние виждайки ги на сонарите си,минаваме върху тях за да ги изкосим.
Ако някой твърди това и може да го направи с тройки или воблер умишлено,давам прасе сукалче 15кг. веднага на бивака.
Нали се сещате,че ако това е възможно,80 % щяха да го правят.
Няма риба,която да не се хваща по тялото...особенно белите,които натискат силиконите с гърди.Но никога няма да кажа,че колега умишлено засекал такава риба,усещайки я,......е косач.
При влаченото,въдиците са стационарни и на стойки.Няма никакво движение и засечка с ръка.
Да се говори,че на рибите им е трудно движенията във водата е повече от смешно.
На човека му е трудно във водата,а на рибите на сушата,канднжата или на въжето. :idea:
Последно промяна от Emo-83 на Пон Мар 30, 2015 22:03, променено общо 1 път.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”