Предпочитани и удачни воблери за сом

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Аватар
6tukara
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 2 пъти

Re: Предпочитани и удачни воблери за сом

Мнениеот 6tukara » Сря Яну 06, 2016 9:27

gogopike написа:Все пак марката е дъщерна фирма на Рапала и според мен са УДАЧНИ.

Благодаря, ще се пробват.
Ако има риба и на бастун че се хване

bulgarian
Риболов: на куршум
дал Браво: 39 пъти
получил Браво: 5 пъти

Мнениеот bulgarian » Сря Яну 06, 2016 9:52

Мънцата написа:
gogopike написа:Ловят колега.Пробвани са.Газят на 4,50 с 50 либри както го дават.С по тънко влакно ще слязат още..

А дали няма да стават лопати от Халко? Като гледам май са същите :roll: Ако стават, може да се увеличи диапазона на газене от 1 до над 8м :tup:

Имах два Халко сорцерера единия размер 90 другия 125 и лопатите им не пасваха от единия на другия

кмета2
Риболов: риболов на хищни риби
получил Браво: 1 път

Мнениеот кмета2 » Вто Фев 23, 2016 14:23

Като си полових миналата година на един стар и грухан воблер, който закупих за 7 лева, и придобих днес още една ръждилка, чудя се сега!?
Ако сомът срещне някой от тези http://www.ulovistaya.ru/2063.html, ще си мисли ли нещо или направо ще го опраска? :roll: :roll: :roll:

Васко
Риболов: тролинг
дал Браво: 92 пъти
получил Браво: 24 пъти

Мнениеот Васко » Вто Фев 23, 2016 17:56

хич не се чуди ще го опраска сигура и аз ползвам едно подобно китайче от 7лв и си лови и сомета и големи бели а пък ред хеда на бомбер лонг а 9см също фата, за Тича говоря

toci23
Риболов: Сом - другото е губене на време......
дал Браво: 1 път
получил Браво: 9 пъти

Мнениеот toci23 » Вто Фев 23, 2016 20:32

Аз мисля да се позабавлявам пролетта и лятото с тези... ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение :lol: -някой ако има наблюдения -да казва :fish15:
golding26 написа:бате калин ....... :lol: :lol: :lol: :lol:

toci23

Мнениеот toci23 » Вто Фев 23, 2016 20:33

bulgarian написа:Имах два Халко сорцерера единия размер 90 другия 125 и лопатите им не пасваха от единия на другия

Пасват колега-идеално пасват :wink: :tup:

Васко

Мнениеот Васко » Вто Фев 23, 2016 21:43

Много арни тез японци бе,и албениз имат голям

кмета2

Мнениеот кмета2 » Сря Фев 24, 2016 1:43

toci23 написа:Аз мисля да се позабавлявам пролетта и лятото с тези... :lol: -някой ако има наблюдения -да казва :fish15:

Ма, на онези горните, да им пилнеш таз перка, та да станат като лимона! :D
Яки изглеждат. Ще борят едрака. :tup:

кмета2

Мнениеот кмета2 » Сря Фев 24, 2016 1:47

Bai Mile 1 написа:хич не се чуди ще го опраска сигура и аз ползвам едно подобно китайче от 7лв и си лови и сомета и големи бели а пък ред хеда на бомбер лонг а 9см също фата, за Тича говоря

:tup:
Остава и теловете му да са държаливи. :wink:

toci23

Мнениеот toci23 » Сря Окт 12, 2016 13:31

Тук ще покажа първите ми два воблера -лично моя изработка - и боядисване.Понеже никога не намираме точно това което искаме-вид дължина газане и разцветка-реших да се пробвам да си направя нещо което искам-като големина вид и плаваемост... :D Изображение Изображение ИзображениеИзображение Ето и един от тестовете.. [youtube]oyVerSwu44&feature=youtu.be[/youtube] Ето и втория ми опит двуделен... Изображение ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение Ето и един от тестовете.. [youtube]p9XS4wlCjQ&feature=youtu.be[/youtube] Идвата газят около 5-6м -за сега са добре но за пролетта ще им намаля дълбочината на газене-макс 2.4-3.00м.. :D Едноделния е с дължина 11см,а двуделния с дължина 14см.

toci23

Мнениеот toci23 » Сря Окт 12, 2016 20:25

Приложил съм и клиповете с тестовете на вода,но явно не се виждат. Мойте си аматьорски и само за мен-мисля да си доблирам почти всички уловисти воблери на които имам повече от два сома тая година.Мойте също с цяла тел и много здрави-нооо категурично отказах да си ги правя от ПВЦ -правя ги от дърво,с това постигам много по леко тегло от колкото от ПВЦ -то.Като за пример давам втория воблер който е 14 см голям е наистина - а със тройките които също са големи-(по големи от на магнум 11см) е едва 40гр целия в бойно положение.Също имам идеи за страхотни цветове да си направя-но имях голям проблем с намирането на качествени бои,сега съм намерил -чакам ги.Ето клиповете от терстовете-но от брега,в петък ще ги тествам наязовира.

N1- https://www.youtube.com/watch?v=-oyVerSwu44

N2- https://www.youtube.com/watch?v=-p9XS4wlCjQ

Васко

Мнениеот Васко » Сря Окт 12, 2016 20:56

браво колега за споделянето,и мерака, даи боже да живне малко тоя форум,тез воблери някакво микс4е м/у тинти финти и бели денсер ми се струват или бъркам аз ли4но имам 2а тинти финти на бмж ама нямям риба и бутване на тях

Emo-83
Търговец
дал Браво: 263 пъти
получил Браво: 260 пъти

Мнениеот Emo-83 » Сря Окт 12, 2016 23:20

Тоци,зная какво се изисква от всеки един воблер,но ти може би не разбра въпроса ми. А той,конкретно звучи така.
.....Какво утежнение,сложи във воблера за да има нужната и правилна игра при тролинг!!!
Така,воблер от раз не мога да направя.Или мога,защото зная технологията и как да го видя от вътре. Най-елементарното е да разрежеш един воблер и да скиваш как е утежнен.Да не мислиш,че Митко БМЖ-то не слага тежести вътре. Ами тежестите във фабричните воблери,също не са случайни.
Нали трябва да видиш колко грама и в коя част на воблера да се сложат и как ще върви той.Това не са само тракалки. С лопатката надолу ли,хоризонтално ли и те такива дреболи,които ще ти направят примамката успешна. Тук не говорим за визуална прилика. Телта,няма какво да и стане и да е по-тънка.Макар повечето да виждат,как на тройните,фабрични воблери и не само на тях,сома къса опашките.
Имаш ли топче с тежест в самия воблер. Как го балансираш,това питам. Иначе едно момче,направи воблера,като визия,точно като оригинала. Но това не е направа на воблер,а добър макет. Попитаха го как е,плува ли добре и става ли....."А ми не баш,беше отговора!"
После нали гониниш различна игра и дълбочина на воблера. Тя освен с формата се постига и с човка. Не мога да си представя,че ще взема готова от друг воблер и ще го лепна на моя.
Загледай моите клипове,как един и същи воблер има различна игра,това е от човките,но не само. ;)
Това,че воблера е от дърво,не е предимство в случая. Тия по реките ще умрат от глад,ако метат,само леки воблери.
Да,мога да направя воблера от балса или липа,но това не е важно за сомския воблер.Моя също е плуващ,може да го направя и суспендинг,както и потъващ. Въпроса е воблера да е здрав за многократна и дълга употреба,без наранявания от рибите.
Изпипването и боядисването,лакирането го зарежи,макар да е важно. С боички,които избеляват на слънцето,мерси съм.
Казах ти,че се радвам искрено,на воблерите и това,че си се постарал. Кефи ме,всеки полагащ усилия и собствен труд,за да направи измамата негово силно оръжие против сома!
Желая ти успех във воблер строенето и улова!
http://fishem.bg/

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!

Emo-83
Търговец
дал Браво: 263 пъти
получил Браво: 260 пъти

Мнениеот Emo-83 » Сря Окт 12, 2016 23:39

Bai Mile 1 написа:браво колега за споделянето, даи боже да живне малко тоя форум,тез воблери някакво микс4е м/у тинти финти и бели денсер ми се струват или бъркам аз ли4но имам 2а тинти финти на бмж ама нямям риба и бутване на тях

Всички форми на воблери са измислени,много отдавна.....както ъглите на човките също!
Търси се за всяко време,дълбочина,разцветка,игра,непозната за рибите до сега.
Дори и копие на оригинала да направиш,какво от това,ако той гази на 3м.,а сома бие на 4.50м.,а после на 6м.,а после на 9м.
Бели Денсъра е голям за пролетта,а Тин фина,малък за есента..... и те така,все дреболии.
Всичко е до съобразяване и нужди. За това,освен размерите,всичко е различно,цветовете също. Няма как за мътна и бистра вода,да използваш една и съща примамка. :wink:
http://fishem.bg/

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!

toci23

Мнениеот toci23 » Чет Окт 13, 2016 0:19

Emo-83 написа:Тоци,зная какво се изисква от всеки един воблер,но ти може би не разбра въпроса ми. А той,конкретно звучи така.
.....Какво утежнение,сложи във воблера за да има нужната и правилна игра при тролинг!!!
Така,воблер от раз не мога да направя.Или мога,защото зная технологията и как да го видя от вътре. Най-елементарното е да разрежеш един воблер и да скиваш как е утежнен.Да не мислиш,че Митко БМЖ-то не слага тежести вътре. Ами тежестите във фабричните воблери,също не са случайни.
Нали трябва да видиш колко грама и в коя част на воблера да се сложат и как ще върви той.Това не са само тракалки. С лопатката надолу ли,хоризонтално ли и те такива дреболи,които ще ти направят примамката успешна. Тук не говорим за визуална прилика. Телта,няма какво да и стане и да е по-тънка.Макар повечето да виждат,как на тройните,фабрични воблери и не само на тях,сома къса опашките.
Имаш ли топче с тежест в самия воблер. Как го балансираш,това питам. Иначе едно момче,направи воблера,като визия,точно като оригинала. Но това не е направа на воблер,а добър макет. Попитаха го как е,плува ли добре и става ли....."А ми не баш,беше отговора!"
После нали гониниш различна игра и дълбочина на воблера. Тя освен с формата се постига и с човка. Не мога да си представя,че ще взема готова от друг воблер и ще го лепна на моя.
Загледай моите клипове,как един и същи воблер има различна игра,това е от човките,но не само. ;)
Това,че воблера е от дърво,не е предимство в случая. Тия по реките ще умрат от глад,ако метат,само леки воблери.
Да,мога да направя воблера от балса или липа,но това не е важно за сомския воблер.Моя също е плуващ,може да го направя и суспендинг,както и потъващ. Въпроса е воблера да е здрав за многократна и дълга употреба,без наранявания от рибите.
Изпипването и боядисването,лакирането го зарежи,макар да е важно. С боички,които избеляват на слънцето,мерси съм.
Казах ти,че се радвам искрено,на воблерите и това,че си се постарал. Кефи ме,всеки полагащ усилия и собствен труд,за да направи измамата негово силно оръжие против сома!
Желая ти успех във воблер строенето и улова!

Емо,почти дума не рзбирам от това което си написал-но ми е интересно-а повечето неща за воблерите току що ги научавам от теб.Взех три парчета дърво и си нарисувах некви форми,да- знаех какви форми исках -не е тайна че си ги направих плоски заради белиденсърите.Направих си три воблера-единия изобщо не върви-за другите два ме посъветваха -и клипове от тубето.Тежест има от едно сплескано олово от чепаре за сафрид-сплескано с чука и слагано на око-докато се получи.Твойте са професионално направени-но мойте не,тея по реката не ме интересуват-защото аз си ги правя да ловя с тях.Лопатките си сложих от халко-защото имам много-но си ги изрязах пак на око-сега ще гязят по дълбоко предполагам-но пролетта ще си ги изпиля,но всичко зависи от това какъв акъл ще ми дойде на момента.Ще се опитам да си копирам уловистите воблри на сом-с идеята -формата да е същата,но играта не-защото никога не мога да ги направя като оригинала-а и неискам.Аз вече ловя сомове с неоригинални воблери.Имам проблем с лаптопа -но до дни като ми го оправят -ще ги покажа ,нали трябва да споделяме.Надявам се и други пичове да си покажат работещите воблери за сом...