Плетено влакно

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
Аватар
te4osoma
Мнения: 1880
Регистриран на: Чет Окт 28, 2010 16:30
Местоположение: ако го кажа,после трябва да ви убия.
дал Браво: 318 пъти
получил Браво: 122 пъти

Re: Плетено влакно

Мнение от te4osoma »

Има много разлика между японските и щатските либри /размери/ :wink:
Не се обвързвай с неща от които не можеш да се отървеш за 30 секунди ,когато усетиш жегата зад ъгъла...
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Плетено влакно

Мнение от Emo-83 »

Ризов-70 написа:След изваждането на 105 кг сом Слави каза че наи добре е конеца да е 50лб също Спокомир пише че и тои използва 50 лб което е 0,36 мм кое е правилно но явно има разлика между Японските либри и Щатските
Вижте момчета......Купил съм си различни конци и ги ползвам според воблерите.
Също имам на пръчка дебел 50 либров конец,но него го използвам за воблери на които той не влияе.
Когато държахме 1ч. големия сом, Иво беше намотал нанофил за джиг на макарата.
Когато го видях,му казах.....това е несериозно.Имахме свободен конец на Дайва 0.19мм. и го намотах веднага.
Този конец издържа огромни натоварвания без да се скъса.
За това ви казвам да пробвате нещо.Вдигнете тежест от 10кг. с вашата въдица за тролинг.Или ще я счупите или няма да можете въобще да се справите.То 5кг.мъртва тежест е огромна и реално в риболова нямаме такова натоварване.
Значи при нас проблемите идват от повода,халките,вирбелите и куките.
Съобразим ли всички тези неща,няма да имате проблеми.....стига да не затегнете аванса до край.Щото при такъв сом и кльонкаджийските такъми,няма да издържат. :idea:

п.п.В момента съм с плетено 0.26мм. Флоро 0.55мм. халки зддрави на Оунер или Гамактцу и карабинки на Севидж и Оунер.
Имам също въдица с много здрав монофил с дебелина 0.55мм.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
spookymiro
Мнения: 681
Регистриран на: Съб Мар 06, 2010 15:01
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 26 пъти

Re: Плетено влакно

Мнение от spookymiro »

Emo-83 написа: А бе на тестове в началото всичките издържат,но след няколко месечно ползване ако издържат 10кг. мъртва тежест значи конеца е добър.
Това е основната причина да ползвам 50 либрово влакно - след известна употреба параметрите му падат значително.

Освен това по-дебелото влакно дава и някои предимства. Например когато съм сам в лодката, във финалната част при ваденето на рибата въдицата е оставена на стойката с разхлабен аванс а аз придърпвам рибата като държа конеца в ръка. Доста по-удобно е ако конеца е по-дебел. Ако рибата тръгне да бяга, конеца не го пускам свободно а гледам да оказвам съпротивление на рибата за да остане линията изпъната.

Нормално е да се предположи, че по-дебелото влакно ще издържи и по-дълго време на механична интервенция - например търкане в подводни препятствия.

Обикновенно ползвам воблери, на които не оказва влияние на играта.
Това, че повдига воблера нагоре, първо според мен хич не е толкова лошо и второ има си начини това да се компенсира.

За тази година освен 50-те либри съм навил и чисто ново 30 либрово 8 нишково пауър про на две от мултитата. Че миналата година бях сложил такова на късметлийската въдица и резултатите бяха доста добри. Та сега мисля да разбера дали е било от влакното или от въдицата :).

Ако реша да ловя с 30 либри, по средата на сезона задължително ще го обърна а след края на сезона и ще го сменя. С 50-те либри карам два сезона, като след първия го обръщам.

Поздрави!
Държа се с другите така, както искам те да се държат с мен.
Иво Ломски
Мнения: 1047
Регистриран на: Сря Яну 28, 2009 20:59
Местоположение: София
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 23 пъти

Re: Плетено влакно

Мнение от Иво Ломски »

spookymiro написа: Освен това по-дебелото влакно дава и някои предимства. Например когато съм сам в лодката, във финалната част при ваденето на рибата въдицата е оставена на стойката с разхлабен аванс а аз придърпвам рибата като държа конеца в ръка. Доста по-удобно е ако конеца е по-дебел. Ако рибата тръгне да бяга, конеца не го пускам свободно а гледам да оказвам съпротивление на рибата за да остане линията изпъната.
Не искам да ти се бъркам, но това си е рискова маневра. Точно накрая въдицата трябва да ти е в ръка, защото тогава стават фаловете. Достатъчно е само да ти се усуче влакното около 1-вия водач и си чао! Освен това конеца може да ти среже ръката, а после как боли...
Живот без страст не е живот а само съществуване...
Аватар
spookymiro
Мнения: 681
Регистриран на: Съб Мар 06, 2010 15:01
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 26 пъти

Re: Плетено влакно

Мнение от spookymiro »

Въпреки, че ловя с въдици дълги по 1.80 и 2.10, аз на практика не мога да докарам рибата до положение, в което мога да я стигна с ръка без да оставя въдицата. Ако искам да я кепчосвам или канджоствам няма проблем, но ако искам да я хвана с ръка се налага да придърпвам с влакното.

Съгласен съм, че трябва да се внимава за усукване на влакното около водач или нещо друго. В лодката си имам подходящи стойки, на коитооставям въдицата и досега не съм имал този проблем. За срязването - аз само придърпвам рибата, не я вдигам. При отпускането - не стискам много силно. Абе нещата са на усет.

Тук можеби е добре да отбележа, че трябва да се внимава ако се хване повода от флуорокарбон. Когато се налага да отпускаш (хлопнал си сома по главата за проверка и той тръгва да бяга), идва снадката между флуорото и плетеняка и може да стане беля ако не си подготвен на отслабиш натиска на ръката върху влакното. Пиша това, понеже съм го изпитвал. Поради тази причина гледам да не слагам поводи по дълги от 40-50см и гледам да не ги пипам при придърпването на рибата.

Само споделям как аз правя нещата. Разбира се, всеки си лови както на него му е удобно. Ще съм щастлив на видя и други гледни точки - може да ми хареса и да си сменя моя начин.

Поздрави!
Държа се с другите така, както искам те да се държат с мен.
dido ov4arica
Мнения: 782
Регистриран на: Сря Авг 28, 2013 7:22
Риболов: troling i spining
Местоположение: Стара Загора
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 8 пъти

Re: Плетено влакно

Мнение от dido ov4arica »

Аз пък да не отварям нова тема ще ви запитам какво ще стане ако няма повод от флуро?
Капацитето каза: Платен гьол ; Надуваема кукла и Електронна цигара - ЗАЕБИ
Аватар
Tomahawk
Мнения: 1377
Регистриран на: Сря Мар 23, 2005 15:26
Местоположение: Шумен
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 26 пъти
Обратна връзка:

Re: Плетено влакно

Мнение от Tomahawk »

Нищо. Видя се че може да се извади 105кг сом и бе повод.
По принцип се слага като шок лидер. В смисъл за по голяма устойчивост на линията . Флурото издържа повече на протриване от миди зъби камъни ... Правили сме тестове с клипове тука във форума , кое колко търкания издържа я на четки от сом я на ръб на мазилка :) . Слагайки го се надяваме сома да не протрие линията и да изтървем трофейната риба. Естествено диаметъра му е винаги по дебел от този на плетеното за да отговаря на килограмите на цялата линия.
За сом слагаме 0.50-52мм. Аз слагам 0.52 до 1м дълъг. И 40см са достатъчни.
" Рибата не кълве събота и неделя" :)
" не е важна марката на воблера а на колко гази "
dido ov4arica
Мнения: 782
Регистриран на: Сря Авг 28, 2013 7:22
Риболов: troling i spining
Местоположение: Стара Загора
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 8 пъти

Re: Плетено влакно

Мнение от dido ov4arica »

Дааа много ти благодаря за изчерпателният отговор и моята практика показва същото ама става един гаден възел при карабинката и ме дразни а и май дебелото флуро повдига воблера.
Току що си закупих плетено ИЖК- 100 процента Японско с тест 50лб. и дебелина 0,27 на микрометър 200метра ролка.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
А снимал съм и тънкото което ще ползвам за джиг и воблери от ръка.
Много съм доволен страхотно е
Капацитето каза: Платен гьол ; Надуваема кукла и Електронна цигара - ЗАЕБИ
martin varna
Мнения: 15
Регистриран на: Пон Мар 03, 2014 22:23

Re: Плетено влакно

Мнение от martin varna »

Дидо, това че дебелото плетено и повод повдигат воблера в повечето случаи хич не е минус :wink:
Честито за придобивките със здраве да си ги ползваш :D
Поздрави
Аватар
ilian iliev
Мнения: 339
Регистриран на: Вто Май 28, 2013 9:32
Риболов: Риболов на сом
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Плетено влакно

Мнение от ilian iliev »

Дидо,кач пара са вирбелите и кьде ги има :wink:
Аватар
Tomahawk
Мнения: 1377
Регистриран на: Сря Мар 23, 2005 15:26
Местоположение: Шумен
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 26 пъти
Обратна връзка:

Re: Плетено влакно

Мнение от Tomahawk »

Тези вирбели са като за кльонк ! Много груби ми изглеждат за тролинг. И с такъв тест...на кого линията му издържа 60кг ?
" Рибата не кълве събота и неделя" :)
" не е важна марката на воблера а на колко гази "
Аватар
ilian iliev
Мнения: 339
Регистриран на: Вто Май 28, 2013 9:32
Риболов: Риболов на сом
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Плетено влакно

Мнение от ilian iliev »

Tomahawk написа:Тези вирбели са като за кльонк ! Много груби ми изглеждат за тролинг. И с такъв тест...на кого линията му издържа 60кг ?

Ползвам на stonfo ,ама нещо ме сьмняват :D и ми се ще нещо на гамакатцу да си взема като по сигурно, затова попитах колегата,нали все за иедро ходиме ,та за туй:lol: :lol: :lol: :lol:
dido ov4arica
Мнения: 782
Регистриран на: Сря Авг 28, 2013 7:22
Риболов: troling i spining
Местоположение: Стара Загора
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 8 пъти

Re: Плетено влакно

Мнение от dido ov4arica »

Вирбелите са уникални тествах ги в събота извадих и пуснах обратно 22бели риби
Изобщо не развалят играта даже и на 8св. плиткогазещ воблер.
Страхотни са. Струват 13лв. за четири броя и ги взех от Варна магазин Велвет- това е основателя на марката Бас Дрийм-Наско. Има и други страхотни неща при него телефон давам само на лични щото нали с тея реклами стават разправии.
Капацитето каза: Платен гьол ; Надуваема кукла и Електронна цигара - ЗАЕБИ
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Плетено влакно

Мнение от Emo-83 »

Вече пробвах конеца на Момой,допада ми доста и не само на мен.
Не си мени цвета и оплетката продължава да стои стегната,без да се осуква.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
Tomahawk
Мнения: 1377
Регистриран на: Сря Мар 23, 2005 15:26
Местоположение: Шумен
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 26 пъти
Обратна връзка:

Re: Плетено влакно

Мнение от Tomahawk »

Emo-83 написа:Вече пробвах конеца на Момой,допада ми доста и не само на мен.
Не си мени цвета и оплетката продължава да стои стегната,без да се осуква.
За цвета в края на сезона.. а за усукването като хванеш 1 сом 10кг тогава пиши :lol:
Влакното се усуква когато рибата ти тегли аванса ... докато влачиш не се усуква. Почти съм сигурен че няма плетеняк който да не се усуче. . :tup:
Последно промяна от Tomahawk на Пон Мар 24, 2014 18:06, променено общо 1 път.
" Рибата не кълве събота и неделя" :)
" не е важна марката на воблера а на колко гази "
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”