--Възраст на Сома

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
Аватар
karakolev
Мнения: 344
Регистриран на: Вто Юли 05, 2005 13:03
Риболов: сом и бяла
Местоположение: Plovdiv
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Възраст на Сома

Мнение от karakolev »

Може да е калуга, нейната уста е разположена по този начин :wink: , но сом не е със сигурност.
http://www.interargument.com" onclick="window.open(this.href);return false;


Troli: Защото ЛОВЪТ НА РИБА става с подходящия арсенал за всяка ситуация!
Аватар
Yco-Camel valley
Мнения: 1040
Регистриран на: Чет Дек 13, 2012 16:13
получил Браво: 1 път

Re: Възраст на Сома

Мнение от Yco-Camel valley »

Пишат, че този сом е бил уловен в Аралско море. (тука са посочени рибите на Аралско море http://kungrad.narod.ru/4/Fish/psu.htm#1" onclick="window.open(this.href);return false;)
Калуга не е възможно, защото обитава басейна на река Амур.
Мажа пръта със сензодин и се маже аферим
гачи ли е вазелин
кой ще е най-отпред
сигурно ще е някой френд
Пак ще пробвам селективно
но мазането ще е сензитивно
Няма сом, няма дим
но си имаме сензодин
е не е като аспирин
Но се лъзга барем - Аферим!
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: Възраст на Сома

Мнение от kalinux »

Сега го намерих - това е Белуга.
С внимание към детайлите
Аватар
Yco-Camel valley
Мнения: 1040
Регистриран на: Чет Дек 13, 2012 16:13
получил Браво: 1 път

Re: Възраст на Сома

Мнение от Yco-Camel valley »

Белуга и Моруна е едно и също.... руснаците са големи шмекери и щом става дума за рекорди, като нищо да са направили някоя фотографска магария. :D

Към Pike1:
Нека да сподели инфо този човек, ще е интересно. :D
Мажа пръта със сензодин и се маже аферим
гачи ли е вазелин
кой ще е най-отпред
сигурно ще е някой френд
Пак ще пробвам селективно
но мазането ще е сензитивно
Няма сом, няма дим
но си имаме сензодин
е не е като аспирин
Но се лъзга барем - Аферим!
shkarcheto
Мнения: 791
Регистриран на: Нед Апр 26, 2009 19:26
дал Браво: 1 път
получил Браво: 2 пъти

Re: Възраст на Сома

Мнение от shkarcheto »

Yco-Camel valley написа:Белуга и Моруна е едно и също.... руснаците са големи шмекери и щом става дума за рекорди, като нищо да са направили някоя фотографска магария. :D

Към Pike1:
Нека да сподели инфо този човек, ще е интересно. :D
Извинявай, но Белуга и Моруна не е една и съща риба. Да те са семейство есетрови, но са 2 различни риби.
petro_op
Мнения: 905
Регистриран на: Вто Сеп 26, 2006 15:19
Местоположение: Sofia
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 5 пъти

Re: Възраст на Сома

Мнение от petro_op »

shkarcheto написа: Извинявай, но Белуга и Моруна не е една и съща риба. Да те са семейство есетрови, но са 2 различни риби.
Да и аз така знам :) Моруна съм опитвал , а Белуга само във вид на водка, но и тя е цифра. :D

Изображение
What goes around, comes around или Каквото повикало, такова се обадило.
Особено в сила за форумните приятелства и не-приятелства.
Аватар
Yco-Camel valley
Мнения: 1040
Регистриран на: Чет Дек 13, 2012 16:13
получил Браво: 1 път

Re: Възраст на Сома

Мнение от Yco-Camel valley »

shkarcheto написа:............
Извинявай, но Белуга и Моруна не е една и съща риба. Да те са семейство есетрови, но са 2 различни риби.
Разликата е, че името Моруна е на български, а Белу́га е на руски (лат. Huso huso) :lol:

http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0% ... 0%B3%D0%B0" onclick="window.open(this.href);return false;
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0% ... 0%BD%D0%B0" onclick="window.open(this.href);return false;
Мажа пръта със сензодин и се маже аферим
гачи ли е вазелин
кой ще е най-отпред
сигурно ще е някой френд
Пак ще пробвам селективно
но мазането ще е сензитивно
Няма сом, няма дим
но си имаме сензодин
е не е като аспирин
Но се лъзга барем - Аферим!
Аватар
zampo
Мнения: 1117
Регистриран на: Чет Сеп 28, 2006 11:57
Риболов: спининг , тролинг
Местоположение: Враца
дал Браво: 17 пъти
получил Браво: 36 пъти

Re: Възраст на Сома

Мнение от zampo »

Разликата е, че името Моруна е на български, а Белу́га е на руски (лат. Huso huso
+1
Вярвай само на писмени документи,защото в един момент нечестивците се отмятат!!!!!!!!
Матей Преображенски(Миткалото)
Стефан Илиев-Джоко
Мнения: 357
Регистриран на: Пон Юли 16, 2007 22:26
Местоположение: Тутракан
получил Браво: 1 път

Re: Възраст на Сома

Мнение от Стефан Илиев-Джоко »

До колкото съм виждал моруни се различават по цвета , като сома . Има по светли и много тъмни предполагам зависи от местообитанието . Автоматично светлите моруни , почти бели се наричат белуги, другите са нормални и тъмните на цвят сиваци , това по Дунава . Цветово разликата е голяма , човек остава с впечатлението че са различни риби а и рядко може да ги сравниш с друга или повече риби за разлики . Руснаците им викат белуги на моруните .
Тая снимка съм я виждал отдавна , ама не е моруна .


След като се поразрових в нета видях снимки на калуга , е много мяза на това нещо от снимката , Huso dauricus е на латински , ама колегата казва че обитава друго море ...
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Възраст на Сома

Мнение от Emo-83 »

petro_op написа:
shkarcheto написа: Извинявай, но Белуга и Моруна не е една и съща риба. Да те са семейство есетрови, но са 2 различни риби.
Да и аз така знам :) Моруна съм опитвал , а Белуга само във вид на водка, но и тя е цифра. :D

Изображение
Е това е Белуга и е вид кит.
Изображение
А това,че си пил сам е защото си "Егоист"(има такава реклама).
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
carbolino
Мнения: 1183
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 23:39
дал Браво: 19 пъти
получил Браво: 9 пъти

Re: Възраст на Сома

Мнение от carbolino »

Емич тва е Белуха :D
Аватар
xaznata
Мнения: 566
Регистриран на: Пет Юли 22, 2011 21:42
Риболов: спининг и кльонк
Местоположение: София
получил Браво: 1 път

Re: Възраст на Сома

Мнение от xaznata »

petro_op написа:
shkarcheto написа: Извинявай, но Белуга и Моруна не е една и съща риба. Да те са семейство есетрови, но са 2 различни риби.
Да и аз така знам :) Моруна съм опитвал , а Белуга само във вид на водка, но и тя е цифра. :D

Изображение
Ее -й па ли си пиеш сам бре.Па викай :lol: :lol: :lol:
Аватар
Pike1
Мнения: 1692
Регистриран на: Пет Май 29, 2009 23:28
Местоположение: Ямбол
получил Браво: 11 пъти

Re: Възраст на Сома

Мнение от Pike1 »

"Най-скъпият хайвер - белуга

В наши дни най-деликатесен е хайверът на есетрата. Рибата няма добър външен вид, не е особено вкусна, но за сметка на това в съвременната кулинария е известна със златните си яйца. От 24-те вида есетра, които съществуват в рибния свят, пет живеят в Каспийско море, но само четири от тях произвеждат ядлив хайвер (най-известният вид от които е белугата). Процесът на извличане на хайвера и изключително деликатен. Важно е рибата да не бъде убивана, защото в този случай тя изпуска горчив секрет, който съсипва вкуса на хайвера. За да се избегне този ефект, рибата се успива с лек удар зад главата и в следващите десет минути хайверът трябва да бъде отстранен и пакетиран в метални кутии. Важна особеност на хайвера е, че той не може да запази вкусовите си качества, ако не е съхранен правилно в метални кутии.
Русия и Иран са най-големите производители на скъпия хайвер в момента. Съществуващите забрани за незаконен лов на есетра и санкциите за нелегалната търговия са в опит да се опази естественият вид на рибата, която се превръща в застрашен вид."

Не знам дали моруна и белуга са един вид, но това съм го ял в чужбина веднъж, поднесено с разни салтанати и препечени филии черен хляб. :roll: Нашето разбито хайверче "тарама" от простата каракуда ми е по-вкусно. :wink: И водката повече влиза. Най-вероятно съм простак с не толкова изискан вкус. :oops: :wink: :lol: :lol:
MEMENTO MORI
petro_op
Мнения: 905
Регистриран на: Вто Сеп 26, 2006 15:19
Местоположение: Sofia
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 5 пъти

Re: Възраст на Сома

Мнение от petro_op »

xaznata написа:Ее -й па ли си пиеш сам бре.Па викай :lol: :lol: :lol:
Ще пийнем бре...имам да връщам гостоприемство :D :D Изображение
What goes around, comes around или Каквото повикало, такова се обадило.
Особено в сила за форумните приятелства и не-приятелства.
Аватар
lovo M
Мнения: 455
Регистриран на: Пет Яну 02, 2009 5:51
Местоположение: мадрид
получил Браво: 1 път

Re: Възраст на Сома

Мнение от lovo M »

Yco-Camel valley написа:руснаците са големи шмекери и щом става дума за рекорди, като нищо да са направили някоя фотографска магария
Не-са само Руснаците Ице.
Европейският сом, е сред най-големите "жертви" на големите истории за ...............големите риби. Може да се намерят много източници, където се казва ,че Silurus glanis може да достигне размери, на повече от четири, или дори пет метра. В крайна сметка, до ден-днешен,няма нито един екземпляр, който да е с потвърдена дължина, над три метра. Най-най-големите сомове,с потвърдени данни и доказателства, са между 2,70 и 2,80 метра. Ако сомът, наистина може да нарасне до над четири метра, защо няма нито един потвърден екземпляр над три метра :?:
Ако умееш да летиш, не-казвай на никого, защото няма да можеш да се отървеш от учители!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”