Правила за риболов по I.G.F.A.

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
Аватар
zee
Мнения: 729
Регистриран на: Вто Юли 12, 2011 6:55
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Правила за риболов на сом!

Мнение от zee »

boababa написа:........една снимка от каталога на Уилямсон,признат рекорд на 80либри линия!......
Съгласен съм - те за това са и рекорди - има много хора които търсят екстремни преживявания - така като сега много хора изкачват Еверест но малцина го правят без кислородни маски...Е аз не съм от тях ,удоволствието ми в риболова не го свързвам с такива върхови постижения ,а на теб искрено ти пожелавам да хванеш най- голямата риба с възможно най-тънкия конец защото разбирам че в това търсиш. Повечето колеги от форумите сме от хората които ако тръгнем да покоряваме Еверест ще го правим с кислородни маски и пак ще бъдем задоволени.
ПП
А иначе по клипа - ами хубава риба с xzoga въдица и авет макара с 40 лб конец - почти или малко над предела на възможности им - абе не е съвсем Еверест без кислородна маска...м/у другото това е и от моя клас такъми които исползвам...такива ги водят от долния край на средното ниво
"Дай на човек една риба и той ще я изяде за един ден, Научи човек да лови риба и той ще седи по цял ден в лодката и ще пие бира"
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Re: Правила за риболов на сом!

Мнение от boababa »

Zee,Антонело не използува конец,а монофил 40либри+40либри флуорокарбонов повод,а куката е по-малка от колкото за сом! :idea: Най-дефицитно при борбата с голям сом е,че няма от къде да го научиш и видиш,та всичко става в движение! :cry: Този клип на Антонело е много-полезен в тази насока,защото се виждат детайлите при борбата!Сомът с подобни кила-117 е по-слаба и по-бавна риба!Аз също гоня сома с лодката,кога тръгне и нема спиране!Тласъците под лодката са същите,като на туната с тази разлика,че сомът е малко като змия и усуква цялото си тяло около линията! :idea: През цялото време Антонело държи правилният ъгъл на пръта и драгът на Авет не се пипа,щот си върши работата перфектно=хем отпуска точно колкото да не скъса рибата,хем я мори!Антонело е перфектният РИБОЛОВЕЦ и не съм гледал по-добри битки от неговите!Най-сублимният момент е накрая,когато рибата дойде до лодката и се завре около двигателя и после следва правилното канджосване в точния момент!Сам е убийствено трудно и който се справи е изкачил Еверест! :wink: Надявам се хора,като Краси да гледат този клип и да променят такъмите си доста надолу,па нека да усетят тръпката в РИБОЛОВА! :idea: :roll:
Аватар
Yco-Camel valley
Мнения: 1040
Регистриран на: Чет Дек 13, 2012 16:13
получил Браво: 1 път

Re: Правила за риболов на сом!

Мнение от Yco-Camel valley »

Ония ден, като се рових из писанията... попаднах на една обява от 23 май 1980 г. (явно тогава започва сезона в Куба :D ) за традиционен световен турнир на риба меч "Ърнест Хемингуей" Обявата гласи:
"Всеки участник лови само с една въдица и една макара с една кука. Издръжливост на влакното не трябва да надвишава 22 кг. Ще има бонификации за екземплярите уловени с влакно с издръжливост 13,4 кг."
Явно това е основен момент и при различните състезания е различно.
Аз съм избабанил на едната бухалка от 150 либри, а на мухарката ..влакно 0.30 :mrgreen: , ама там окачам изкуствена примамка.
Хич не смятам да се състезавам за сега, щото съм в "зоните", ама само Господ знае, може директно да вляза в "Шампионската лига" без баражи. :mrgreen:
Мажа пръта със сензодин и се маже аферим
гачи ли е вазелин
кой ще е най-отпред
сигурно ще е някой френд
Пак ще пробвам селективно
но мазането ще е сензитивно
Няма сом, няма дим
но си имаме сензодин
е не е като аспирин
Но се лъзга барем - Аферим!
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Re: Правила за риболов на сом!

Мнение от boababa »

Точно за това пуснах темата,за да не слагате 100-200либри линия за сом при положение,че се ловят много по-големи риби и с 80либри без да си състезател! :wink: Марлинът от снимката е хванат от турист,който си е платил риболовния круиз предлагащ се от риболовен клуб лицензиран по ИГФА!Човека не е отишъл за рекорди,но му се е лепнал марлин от 561.5кила и го е извадил за 40минути на линия 80либри монофил! :shock: Всички други марлини хванати от туристи в този клуб са около 100-200кила на линии 60-80либри! :wink: За това са и правилата,щот ако двамата с теб хванем по 50кила сомове,единият на 150либри,па другия на 30либри линия,не е едно и също постижение! :wink: Съотношението в теста на линията спрямо теглото на рибата ни дава постижението! :idea:
100кила риба на 100кила линия=на 1 към 1!Рибата няма предимство!
100кила риба на 50кила линия=на 2 към 1!Предимство за противника/рибата/! :wink:
100кила риба на 25кила линия=на 4 към 1!Предимство за рибата!
100кила риба на 12.5кила линия=на 8 към 1!Предимство за рибата!
100кила риба на 10кила линия =на 10 към 1!Предимство за рибата!
100кила риба на 5кила линия = на 20 към 1!Предимство за рибата!
В риболова е възможно да срещнеш Майк Тайсън и да го биеш! :wink:
Аватар
Pike1
Мнения: 1692
Регистриран на: Пет Май 29, 2009 23:28
Местоположение: Ямбол
получил Браво: 11 пъти

Re: Правила за риболов на сом!

Мнение от Pike1 »

Сега, ме мързи, но като извадя едни снимки от GSMa на едно място, ще ти пусна на ЛС, да ми кажеш с колко либри линия да ловя там. Гарантирам ти, че там марлини няма. Правилата за голям сом нещо останаха на заден план. Ако трябва да се отвори една тема за прилики и разлики в морския и сомския риболов. Иначе и на мен ми се ловят марлини.
MEMENTO MORI
Аватар
karakolev
Мнения: 344
Регистриран на: Вто Юли 05, 2005 13:03
Риболов: сом и бяла
Местоположение: Plovdiv
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Правила за риболов на сом!

Мнение от karakolev »

И в крайна сметка не виждам смисъл да се опитваш да промениш вижданията на хората от към такъми, всеки сам си ги купува и има право да лови с каквото му е кеф. Много важно за колко време ще го извадя, ако е писано рибата да е твоя, тя ще е, без значение дали си с 20 или 220 lb.
http://www.interargument.com" onclick="window.open(this.href);return false;


Troli: Защото ЛОВЪТ НА РИБА става с подходящия арсенал за всяка ситуация!
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Re: Правила за риболов на сом!

Мнение от boababa »

Темата е за обучение в риболова на сом! :idea: Давам пример с Дане Силурус,нека всеки да си сравни постиженията независимо от килата на сомовете! :idea: Сомът се води Биг-гейм риболов,както и туната и марлинът,та нема смисъл от триене! :cry:Няма повече да пиша в темата и да споменавам морските риби! :wink:
Дане Силурус=Сом 66кила на линия 15кила=4.4 към 1 предимство за рибата!
Антонело Салви=Туна 117кила на линия 20кила=6 към 1 предимство за рибата!
Стефан Крюгл=Марлин 562кила на линия 40кила=14 към 1 предимство за рибата!
Аватар
te4osoma
Мнения: 1880
Регистриран на: Чет Окт 28, 2010 16:30
Местоположение: ако го кажа,после трябва да ви убия.
дал Браво: 318 пъти
получил Браво: 122 пъти

Re: Правила за риболов на сом!

Мнение от te4osoma »

Марлин и Туна има ли в ряката :lol: :lol: :lol: или у Жребецът да ге ,а може би у ИвитУ :lol:
или У ИСКЪРУ :lol:


П.П. аХТУНГ на две ракий съм още :mrgreen:
Не се обвързвай с неща от които не можеш да се отървеш за 30 секунди ,когато усетиш жегата зад ъгъла...
Аватар
Pike1
Мнения: 1692
Регистриран на: Пет Май 29, 2009 23:28
Местоположение: Ямбол
получил Браво: 11 пъти

Re: Правила за риболов на сом!

Мнение от Pike1 »

Никъде не съм писал, че ще трия. Прилики има според мен, но има и разлики. Лова на марлини си е морски тролинг. Ок. Аз тук обаче не съм видял някой от нашите тролингисти да ползва повече от 50либри. За кльонк колко ми разрешаваш ? :wink:
MEMENTO MORI
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Re: Правила за риболов на сом!

Мнение от boababa »

Моля те,нека не е повече от 80либри за кльонк! :cry: Все пак си срещнал Петьо Апостолов,който си джитка на 0.71мм и 0.91мм монофил нищо,че преди години му е скъсал 3-метров сом!Човека е класик и спазва някакви етични норми в риболова! :idea: Тези с над 130либри на кльонк,грях им на душата да мъчат така силово добичетата! :cry: :cry: :cry:
Аватар
Pike1
Мнения: 1692
Регистриран на: Пет Май 29, 2009 23:28
Местоположение: Ямбол
получил Браво: 11 пъти

Re: Правила за риболов на сом!

Мнение от Pike1 »

С 70либри монофил съм ловил и нямах притеснения. Брейда 150либри го навих, защото мултито ми не е варел и исках повече влакно. Освен това линията се отклонява по-малко при по-бърз дрейф. Няма проблем сега като го сменям да падна надолу. Ма айде да стиснем ръцете на 100 либри. :wink: :D

Николай Гълъбов срещнахме, не Петьо.Каза ми, че има хора дето си пише с тях по скайпа.Загубихме листчето.Моля ако някой му има скайпа да ми го пусне на ЛС. Ще се пробвам да го докарам тук.
MEMENTO MORI
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Правила за риболов на сом!

Мнение от Emo-83 »

boababa написа:Моля те,нека не е повече от 80либри за кльонк! :cry: Все пак си срещнал Петьо Апостолов,който си джитка на 0.71мм и 0.91мм монофил нищо,че преди години му е скъсал 3-метров сом!Човека е класик и спазва някакви етични норми в риболова! :idea: Тези с над 130либри на кльонк,грях им на душата да мъчат така силово добичетата! :cry: :cry: :cry:
Еми точно тия такъми съм му ги купувал и подарявал и това е повода да ти се дразня,че редовно ме убельосваш спорейки за кво да е.
В момента на кльонка съм 150 либри Дайва плетеняк и също толкова П.Про на другата.Не бих препоръчал при голяма риба да си с 0.80мм.монофил.....има над 10 късания(Петьо също)на подобни влакна.Но 0.90мм. си е екстра.Ползвал съм супер здрав монофил на 0.80мм.,но той не се продава в БГ.....за това нека си слагат хората поне 0.90мм.
Снощи зададох един въпрос за тролинга,но той важи и тук.Защо да не ползвам 0.26мм.конец,когато не ми пречи на играта на воблерите.Ти си с 0.32мм. монофил,което е по-дебело от моето.Монофила и конеца имат различни качества в посока + и -.......нека всеки сам направи своя избор. :wink:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
Yco-Camel valley
Мнения: 1040
Регистриран на: Чет Дек 13, 2012 16:13
получил Браво: 1 път

Re: Правила за риболов на сом!

Мнение от Yco-Camel valley »

И аз съм само на кльонк и на никой няма да позволя да ми препоръчва с каква линия ще ловя, ама много ме е яд, като минат тролингистете на 20 метра от мен (много уж любопитни и загрижени -уф.... :evil: ) - никаква колегиалност, но за сега ги трая..... :D , но до време....
Ще ядат майните на Анселмо Ернандес, сега дори му и намерих и снимката на ядосаният старец "Сантяго" (Свети Яго) от планината Сиера Маестра - привежда се, като "Триона на Майстора (Господа)"-толкова е била назъбена - Това и повечето от кубинците не го знаят.

Нали за правила си говорим! :wink:
Мажа пръта със сензодин и се маже аферим
гачи ли е вазелин
кой ще е най-отпред
сигурно ще е някой френд
Пак ще пробвам селективно
но мазането ще е сензитивно
Няма сом, няма дим
но си имаме сензодин
е не е като аспирин
Но се лъзга барем - Аферим!
Аватар
Pike1
Мнения: 1692
Регистриран на: Пет Май 29, 2009 23:28
Местоположение: Ямбол
получил Браво: 11 пъти

Re: Правила за риболов на сом!

Мнение от Pike1 »

Бате, дай да не се делим тука на тролингисти и кльонкаджии! Приятели сме и се уважаваме, а някои си действат и в двете дисциплини.
И въобще и спинингисти и тия дето от брега го ловят на буй или дъно, все сме сомаджии. :fish15:
MEMENTO MORI
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Re: Правила за риболов на сом!

Мнение от boababa »

Пике,когато хванеш 150либри сом на 150либри плетеняк и 150либри сом на 50либри=0.71мм монофил,ще усетиш разликата! :wink:
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”