Монтажи за кльонк

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
Хариус
Мнения: 2405
Регистриран на: Чет Авг 16, 2007 21:41
Местоположение: ШоПландия
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 36 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Хариус »

Здравейте колеги! Досега не съм писал в този подфорум, но следя темите с интерес. Причината да го направя е, че ми е интересен този вид риболов и имам намерение да се пробвам, пък ще видим дали ще се запаля. Все пак както се казва - човек трябва да опита от всичко, за да знае кое е за него и кое не.

Естествено, имам няколко въпроса /като за начинаещ/ :wink: Може и да са задавани вече, но ще бъда благодарен на колегите, които имат желание да отговорят :) Първите са за някои от показаните монтажи. Първо - искам да знам, кои са прединствата и недостатъците на различните монтажи. В смисъл, по-скоро ме интересува защо има монтажи с метален повод и дали е важен, и съответно има ли някакъв риск от прехапване на монофилния и плетения? Понеже не видях споменаването на дължина на повода /може и да съм пропуснал/, ще бъда благодарен и това се разясни.

Другото нещо, което ме интересува е как се подбира грамажа на оловото. Дали е според големината и вида на стръвта? Дали е според либража на пръчката? Дали пък не е според дебелината влакното...едва ли, но все пак Аз да си попитам :wink: ?

Другите въпросчета от рода на - защо монофил, а не плетеняк. и защо мулти без редачка, засега ще ги пропусна, защото мисля сам да се пробвам да си отговоря на тях :wink: Виждам, че всеки си има предпочитания и затова няма да ви тормозя с глупости.

Благодаря предварително!

Поздрави!
ицонов
Мнения: 379
Регистриран на: Нед Окт 28, 2007 15:25
Местоположение: софия
получил Браво: 3 пъти

ицо

Мнение от ицонов »

Колега незнам,дали в този форум някой ще ти каже нещо.Не за друго а защото,май всички са на риба.Но не се отчайвай,те ще се приберат и всичко ще ти кажат.Аз бих ти помогнал,но все още съм неук,в тази свера,иначе щях да ти кажа всичко.
сухо дупе риба не лови...
hrisirib
Мнения: 121
Регистриран на: Вто Апр 15, 2008 9:26
Местоположение: Sofia

Мнение от hrisirib »

Колега на бързо ти отговарям -монофил-1мм -при господин тапетов тои ги раздава-никои от тия кеде познавам не ползва плетеняк -щото -линията се гъне-от стръвтта-олово около 200гр-вирбел -1м повод--най важното е единичната кука да е без възел-там е слабата-връзка-между нея и тройката-
KRASSI
Мнения: 722
Регистриран на: Пет Авг 24, 2007 12:19
Местоположение: Plovdiv Bulgaria
получил Браво: 2 пъти

Мнение от KRASSI »

.............................
Последно промяна от KRASSI на Нед Мар 22, 2009 17:57, променено общо 1 път.
Хариус
Мнения: 2405
Регистриран на: Чет Авг 16, 2007 21:41
Местоположение: ШоПландия
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 36 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Хариус »

KRASSI написа:
hrisirib написа:най важното е единичната кука да е без възел-там е слабата-връзка-между нея и тройката-
:fish8: :!: :!: :!: :!: :!: :wink: :wink:
Демек тя си остава почти подвижна, фиксирана само с един шлаух /както беше показано на някои от монтажите/? Така ли е или съм нещо в грешка?
hrisirib
Мнения: 121
Регистриран на: Вто Апр 15, 2008 9:26
Местоположение: Sofia

Мнение от hrisirib »

Слага се и конец-примерно-мек плетеняк-правиш-възел-под единичката-като стопер за подвижна плувка-а единичната с-щлаух :arrow: оловото също го обличаш.-тракалка не е задължително-успех
Diman
Мнения: 892
Регистриран на: Пон Юли 21, 2008 1:15
Местоположение: Tg
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 9 пъти

Мнение от Diman »

...
Последно промяна от Diman на Вто Авг 25, 2009 16:50, променено общо 1 път.
Хариус
Мнения: 2405
Регистриран на: Чет Авг 16, 2007 21:41
Местоположение: ШоПландия
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 36 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Хариус »

hrisirib написа:Слага се и конец-примерно-мек плетеняк-правиш-възел-под единичката-като стопер за подвижна плувка-а единичната с-щлаух
Да не ставам досаден, ама дори и със стопер под куката, пак е почти подвижна :? Това означава, че се разчита изключително и само на тройката, а единичната кука е само за стръвта?! Така ли е?
hrisirib
Мнения: 121
Регистриран на: Вто Апр 15, 2008 9:26
Местоположение: Sofia

Мнение от hrisirib »

Така е :D
Хариус
Мнения: 2405
Регистриран на: Чет Авг 16, 2007 21:41
Местоположение: ШоПландия
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 36 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Хариус »

hrisirib написа:Така е :D
Тъй, тъй .... почва леко да ми се изяснява :D Сега ако може и да ми кажете каква е зависимостта единична кука-тройка, ще съм много благодарен. Например: на кука 5/0, каква тройка е добре да се сложи, или пък на 7/0 каква....и т.н. И въобще има ли някаква зависимост :roll:
hrisirib
Мнения: 121
Регистриран на: Вто Апр 15, 2008 9:26
Местоположение: Sofia

Мнение от hrisirib »

Гледай кои лови у форума -всички имат нещо за продаване-кой-кльонк кой куки -влакно и кво се сетиш -най добре е да го видиш на живо
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

Бай Генчо написа:Здравейте колеги! Досега не съм писал в този подфорум, но следя темите с интерес. Причината да го направя е, че ми е интересен този вид риболов и имам намерение да се пробвам, пък ще видим дали ще се запаля. Все пак както се казва - човек трябва да опита от всичко, за да знае кое е за него и кое не.

Естествено, имам няколко въпроса /като за начинаещ/ :wink: Може и да са задавани вече, но ще бъда благодарен на колегите, които имат желание да отговорят :) Първите са за някои от показаните монтажи. Първо - искам да знам, кои са прединствата и недостатъците на различните монтажи. В смисъл, по-скоро ме интересува защо има монтажи с метален повод и дали е важен, и съответно има ли някакъв риск от прехапване на монофилния и плетения? Понеже не видях споменаването на дължина на повода /може и да съм пропуснал/, ще бъда благодарен и това се разясни.

Другото нещо, което ме интересува е как се подбира грамажа на оловото. Дали е според големината и вида на стръвта? Дали е според либража на пръчката? Дали пък не е според дебелината влакното...едва ли, но все пак Аз да си попитам :wink: ?

Другите въпросчета от рода на - защо монофил, а не плетеняк. и защо мулти без редачка, засега ще ги пропусна, защото мисля сам да се пробвам да си отговоря на тях :wink: Виждам, че всеки си има предпочитания и затова няма да ви тормозя с глупости.

Благодаря предварително!

Поздрави!
Слагай влакно или конец над 100либри.Олово 200-220гр.Повода нека бъде с дължина 50-60см.Ако искаш да разбереш повече-прочети и питай конкретно след като опиташ.
Аз лично пробвам различни варианти и след като открия грешки променям.Последния път използвах двойка с малка кука с която прикрепям двойката към корема на стръвта.Да но при удара сома се закачи точно на малката кука и я счупи.За това смених този монтаж.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
fisherman 007
Мнения: 523
Регистриран на: Сря Апр 18, 2007 20:27
Местоположение: София
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път

Мнение от fisherman 007 »

Ако искаш единичната кука да не ти се движи шлаухът трябва да е гумен а не някаква пластмаса, от този който се слага във вентилите на колелата. Дължината е 2,5-3,0 см но не по-дълаг от правата част на куката след ухото.
Относно въпроса ти за мултипликаторите мултипликатор без редач е задължителен когато се използва за спинингов риболов, но тогава ползващия го трябва да е усвоил тениката да си реди влакното с пръст.
За риболов на кльонк аз съм си намерил един уникален като модел с редач, с брояч за метража, за дясна ръка и се монтира от долу на пръта като другите макари. CORBOSS SEACOR на CORMORAN
Хариус
Мнения: 2405
Регистриран на: Чет Авг 16, 2007 21:41
Местоположение: ШоПландия
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 36 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Хариус »

Благодаря на всички колеги за съветите! Благодаря и затова, че някои от вас бяха изключително коректни и любезни :)

Вече може да се каже, че се окомплектовах сравнително добре :D Понаучих някои възли, монтажи и хитринки :wink: Сега, оттук нататък остава най-важното - улавянето на рибата. Когато /ако :wink: / това стане, тържествено обещавам да дам подробен репортаж за всичко, което ми е направило впечатление!

Специални благодарности за помоща към Иван Иванов, Diman, Emo-83 и Левката :D [/b]
Аватар
fisherman 007
Мнения: 523
Регистриран на: Сря Апр 18, 2007 20:27
Местоположение: София
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път

Мнение от fisherman 007 »

На слука.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”