Настройване на аванса на макарата за Сом

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Настройване на аванса на макарата за Сом

Мнение от LVitchev »

Верно,лъже и се опитва да ги омотахората,че акоим удари нещо да им скъса и даостанат повече сомове за него хаха :lol: :lol: :lol: :wink:
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Re: Настройване на аванса на макарата за Сом

Мнение от boababa »

Ще ви зарина от плетеняци,навил съм ги на буркани и ви чакат,само кажете колко либри ви требват!Най-баятия ми е 50либри на Уиплеш-про,леко амортизиран с 83-ка от Жребеца=специален подарък от едно дете! :wink: Викат ми Точния и по Размер! :idea:
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Настройване на аванса на макарата за Сом

Мнение от Emo-83 »

Уй-плеша е здрав конец,но колко е дебел се пита в задачката.......става си за кльонк прекрасно. :idea:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
zee
Мнения: 729
Регистриран на: Вто Юли 12, 2011 6:55
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Настройване на аванса на макарата за Сом

Мнение от zee »

Някаде бях сложил моята лична класация за спинингови макари - няколко думи защо не съм предпочел Стелата на първо място - много хора ще са на друго мнение от мен. Става въпрос за първите модели на Стела SW когато се появиха на пазара. Най - красивата макара - като бижу е. Но от там нататък - корпуса е водоустойчив но не е водоплътен - и от там сервиза и почистването е един кошмар - много чаркове,дребни ,разни пластамасови джаджи из нея. Когато се завърти дръжката на сухо - върти безкарай ,няма спиране а в същото време когато се натовари върти тежко,липсва и мощ. В новите модели те направиха промени в конструкцията - приближиха оста на барабана до оста на основното колело,някаква промяна има и в него - това теоретично би трябвало да подобри моща на макарата ,но аз нямам опит с новите модели.
:D Годишната подръжка на макарите с водоплътен корпус най общо се свежда то това - отваряш,изливаш старото масло, изплакваш вътре без да разглобяваш с спрей, наливаш ново масло и това е...
М/ другото и най- голямата шашма която правят производители и търговци с спининговите макари - на сухо в магазина ги докарват да въртят меко и леко - а в действителност като се натоварят ги няма никакви - затова е най - добре да се тества непозната макара или марка на стенд или по препоръка от човек....

:roll: :roll: А аз си слагам драга на 1/3 от здравината на основното влакно.....
"Дай на човек една риба и той ще я изяде за един ден, Научи човек да лови риба и той ще седи по цял ден в лодката и ще пие бира"
Аватар
zee
Мнения: 729
Регистриран на: Вто Юли 12, 2011 6:55
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Настройване на аванса на макарата за Сом

Мнение от zee »

boababa написа: Един ден,ако порасна и стана мъж,ще си взема точно тази! 8)

Изображение

Изображение

Ха,ха - откъде я изрови тази снимка - това е от първите генераций на ZB - те от тогава претърпяха доста промени към по добро - но ако се отктрие някъде из ебау тя си държи цена...
А ако някъде откриеш от тази първа генерация -взимай без да се замисляш - тях Роб ги прави / малко на брой / - с едно специално покритие - това одгоре не е боя а нещо на керамична основа / от обшивките на совалките / но понеже качваше цената допълнително в последствие той се отказа така да ги прави с това покритие....
"Дай на човек една риба и той ще я изяде за един ден, Научи човек да лови риба и той ще седи по цял ден в лодката и ще пие бира"
Аватар
franko
Мнения: 3455
Регистриран на: Сря Авг 13, 2008 21:37
Риболов: сооооооом
Местоположение: пловдив
дал Браво: 32 пъти
получил Браво: 6 пъти

Re: Настройване на аванса на макарата за Сом

Мнение от franko »

boababa написа:Аре още един умник,дет не му се вярва че моното е по-здраво от плетеняка при определени условия!
boababa написа:Емо,ако сомът отиде в дърветата,монофилът е по-абразивоустойчив от плетеняка и от флуорото дори! :wink:
boababa написа: Обаче е бил с плетеняк,ако е бил с монофил можеше и да не се протрие линията! :wink:
Това е извънземно моно!На нашия пазар,мисля че го няма още,а
може и да съм го пропуснал.Ако някой знае нещо,да свирка.
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Настройване на аванса на макарата за Сом

Мнение от Emo-83 »

franko написа: Това е извънземно моно!На нашия пазар,мисля че го няма още,а
може и да съм го пропуснал.Ако някой знае нещо,да свирка.
Пусни му пак клипа със сомската глава и тестовете......моля те.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
franko
Мнения: 3455
Регистриран на: Сря Авг 13, 2008 21:37
Риболов: сооооооом
Местоположение: пловдив
дал Браво: 32 пъти
получил Браво: 6 пъти

Re: Настройване на аванса на макарата за Сом

Мнение от franko »

И да стана "Илюзиониста" :wink: ,мерси.
Аватар
zee
Мнения: 729
Регистриран на: Вто Юли 12, 2011 6:55
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Настройване на аванса на макарата за Сом

Мнение от zee »

franko написа:
boababa написа:Аре още един умник,дет не му се вярва че моното е по-здраво от плетеняка при определени условия!
boababa написа:Емо,ако сомът отиде в дърветата,монофилът е по-абразивоустойчив от плетеняка и от флуорото дори! :wink:
boababa написа: Обаче е бил с плетеняк,ако е бил с монофил можеше и да не се протрие линията! :wink:
Това е извънземно моно!На нашия пазар,мисля че го няма още,а
може и да съм го пропуснал.Ако някой знае нещо,да свирка.
аз от скоро зарязах флорото и минах на монофили специално правени за лидери .. още е рано за оценка ,но засега се преставят много добре .. ето от тези марки

Изображение

Изображение

по меки и доста добри...

YGK Super Soft Shock leader Top-class nylon leader made from ultra-wear-resistant nylon DMV. Approximately 20 times more wear-resistant than ordinary nylon for outstanding strength against friction with bottom rocks and fish. Specialty-processed for maximum ease of handling during knotting.50m ,Material DMV nylon. Specific gravity: 1.14.High-Abrasion Resistance Nylon Copolymer.
"Дай на човек една риба и той ще я изяде за един ден, Научи човек да лови риба и той ще седи по цял ден в лодката и ще пие бира"
Аватар
franko
Мнения: 3455
Регистриран на: Сря Авг 13, 2008 21:37
Риболов: сооооооом
Местоположение: пловдив
дал Браво: 32 пъти
получил Браво: 6 пъти

Re: Настройване на аванса на макарата за Сом

Мнение от franko »

В мрежата го намерих,не съм го срещал тук.Обаче е Japan и не става за Троли .
Аватар
Yco-Camel valley
Мнения: 1040
Регистриран на: Чет Дек 13, 2012 16:13
получил Браво: 1 път

Re: Настройване на аванса на макарата за Сом

Мнение от Yco-Camel valley »

Малее, тука снощи е било страшно... :lol:

Ето го "драга" на "византиският", дето Троли го показа - нищо особено за тия долореси.. :lol: .

Изображение
Мажа пръта със сензодин и се маже аферим
гачи ли е вазелин
кой ще е най-отпред
сигурно ще е някой френд
Пак ще пробвам селективно
но мазането ще е сензитивно
Няма сом, няма дим
но си имаме сензодин
е не е като аспирин
Но се лъзга барем - Аферим!
Аватар
Yco-Camel valley
Мнения: 1040
Регистриран на: Чет Дек 13, 2012 16:13
получил Браво: 1 път

Re: Настройване на аванса на макарата за Сом

Мнение от Yco-Camel valley »

Някой колега беше споменал за "драга" (или Zee беше или shkarcheto) при пълна и по-празна шпула и е много прав, но тогава се замислих и за предавателното число, което е също важно. По-малkия радиус има по-голяма мощност. Така че не ви е необходим "пълнеж" на макарата при риболов на сом.

Изображение
Мажа пръта със сензодин и се маже аферим
гачи ли е вазелин
кой ще е най-отпред
сигурно ще е някой френд
Пак ще пробвам селективно
но мазането ще е сензитивно
Няма сом, няма дим
но си имаме сензодин
е не е като аспирин
Но се лъзга барем - Аферим!
Аватар
zee
Мнения: 729
Регистриран на: Вто Юли 12, 2011 6:55
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Настройване на аванса на макарата за Сом

Мнение от zee »

Ами че няма нищо особено ,няма- какво толкова да има - драг на макара - само дето има 3 големи лагера,водоплътна,нема шайби ,а плочката на драга е покрита с това дето покриват дисковете на спирачките на състезателните автомобили и не загрява, няма врътка за драга а с това одгоре с върха на един пръст се върти лесно и до макс драга, драга е прогресивен - и на най натегато положение отпуска леко няколко инча преди постепено да затегне до усилието на което е регулиран / удобно за плетено влакно/. действа на принципа на двойния драг на Акюрате - притиска одгоре и отдолу а не само в едната посока..
"Дай на човек една риба и той ще я изяде за един ден, Научи човек да лови риба и той ще седи по цял ден в лодката и ще пие бира"
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Re: Настройване на аванса на макарата за Сом

Мнение от boababa »

franko написа:В мрежата го намерих,не съм го срещал тук.Обаче е Japan и не става за Троли .
Минах на моно Момой=Джапан тая година,досега бях с Рапала на по 8-10години и още държът на риби!Готин разговор стана,приятно ми е че Зее замества успешно ПенАсен и има какво да се научи за някои тънкости при макарите! :wink:
Аватар
zee
Мнения: 729
Регистриран на: Вто Юли 12, 2011 6:55
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Настройване на аванса на макарата за Сом

Мнение от zee »

Yco-Camel valley написа:Някой колега беше споменал за "драга" ....]
Аз го бех споменал и за макарата -да това е еверола на който има означения в зависимост от пълнежа на барабана...а иначе за по голяма мощ са измислени двускоростните а най доброто от тях е тези с автоматичните скорости - сама се сменя на по ниска предавка в зависимост от натоварването...
"Дай на човек една риба и той ще я изяде за един ден, Научи човек да лови риба и той ще седи по цял ден в лодката и ще пие бира"
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”