Настройване на аванса на макарата за Сом

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Re: Настройване на аванса на макарата за Сом

Мнение от boababa »

Yco-Camel valley написа:Някой колега беше споменал за "драга" (или Zee беше или shkarcheto) при пълна и по-празна шпула и е много прав, но тогава се замислих и за предавателното число, което е също важно. По-малkия радиус има по-голяма мощност. Така че не ви е необходим "пълнеж" на макарата при риболов на сом.

Изображение
Ицо,ти направо ме утепа с това инфо! :shock: :shock: :shock: Винаги съм си мислел,че колкото е по-пълна шпулата,то и драга ще бачка на пълна мощност! :oops: :oops: :oops: А сега,кво излезе=точно обратното! :cry: :cry: :cry: Научих нещо ново,та мерси много изкара една скара-бира от мен,само ела на Състезанието и ще ти дам моята порция,да не давам готови пари! :wink: Почвам да мисля,що нещата се оказаха на обратно с тия драгове! :roll: Обратното треа да се избягва от далече! :wink:
Оххххххх!
Последно промяна от boababa на Сря Мар 20, 2013 17:41, променено общо 1 път.
Аватар
Yco-Camel valley
Мнения: 1040
Регистриран на: Чет Дек 13, 2012 16:13
получил Браво: 1 път

Re: Настройване на аванса на макарата за Сом

Мнение от Yco-Camel valley »

Разсмя ме искрено... :lol: Не ходя по състезания и панаири. Но може и да проходя, само още петима да се откажат от порциите си... :lol:
Мажа пръта със сензодин и се маже аферим
гачи ли е вазелин
кой ще е най-отпред
сигурно ще е някой френд
Пак ще пробвам селективно
но мазането ще е сензитивно
Няма сом, няма дим
но си имаме сензодин
е не е като аспирин
Но се лъзга барем - Аферим!
Аватар
zee
Мнения: 729
Регистриран на: Вто Юли 12, 2011 6:55
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Настройване на аванса на макарата за Сом

Мнение от zee »

boababa написа:.....shock: Винаги съм си мислел,че колкото е по-пълна шпулата,то и драга ще бачка на пълна мощност! :oops: :oops: :oops: А сега,кво излезе=точно обратното! :cry: :cry: :cry: ....
Чети бе човек, преди време го бях обяснил защо е така - закон от механиката - лост от първи род / с една опорна точка/ ...P1 xL2 = P2xL1.....колкото едното рамо /респективно диаметъра е по голям от другия толкова усилието е по голямо/ ...
"Дай на човек една риба и той ще я изяде за един ден, Научи човек да лови риба и той ще седи по цял ден в лодката и ще пие бира"
tomik
Мнения: 231
Регистриран на: Чет Апр 03, 2008 10:37
Местоположение: Пловдив

Re: Настройване на аванса на макарата за Сом

Мнение от tomik »

На лебедките при джиповете е същото нещо.
Там си дават данни за лебедката на първи, втори, трети и четвърти ред на въжето.
Та незнам защо сега се открива топлата вода?
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: Настройване на аванса на макарата за Сом

Мнение от kalinux »

zee написа:
boababa написа:.....shock: Винаги съм си мислел,че колкото е по-пълна шпулата,то и драга ще бачка на пълна мощност! :oops: :oops: :oops: А сега,кво излезе=точно обратното! :cry: :cry: :cry: ....
Чети бе човек, преди време го бях обяснил защо е така - закон от механиката - лост от първи род / с една опорна точка/ ...P1 xL2 = P2xL1.....колкото едното рамо /респективно диаметъра е по голям от другия толкова усилието е по голямо/ ...
Разликата в усилието да въртиш макарата между пълна и празна шпула е огромно. Съответно и настройките на аванса са различни. Докато имах по 30-40 м на двете мултита беше едно, сега с по 250-270м на всяка, дори стръвта ми се струва тежка. Толкова е чувствителна промяната. Даже някъде го бях срещал, че нарочно се мори рибата с поизпразнена макара, че е по-малкото усилието.
С внимание към детайлите
Аватар
vali0
Мнения: 176
Регистриран на: Вто Апр 19, 2011 19:22
Риболов: Тролинг, джигинг, кльонкинг
Местоположение: кьрджали
получил Браво: 1 път

Re: Настройване на аванса на макарата за Сом

Мнение от vali0 »

Ицо,ти направо ме утепа с това инфо! :shock: :shock: :shock: Винаги съм си мислел,че колкото е по-пълна шпулата,то и драга ще бачка на пълна мощност! :oops: :oops: :oops: А сега,кво излезе=точно обратното! :cry: :cry: :cry: Научих нещо ново,та мерси много изкара една скара-бира от мен,само ела на Състезанието и ще ти дам моята порция,да не давам готови пари! :wink: Почвам да мисля,що нещата се оказаха на обратно с тия драгове! :roll: Обратното треа да се избягва от далече! :wink:
Оххххххх!
Сашкооо, Сашкооо, верно ли това не го знеше...елементарно! Ти на пета ли потегляш с колата, или на първа :idea: :idea: :idea: До състезанието да си си отговорил! ''Да се греши е човешко, а умен е онзи, който осъзнава грешката си и лесно може да се поправи''-/В.И. Ленин/ От тук нататък ти е ясно, че не всяко твое мнение има компетентна стойност. Нищо лично-факт! Не влагам ирония. Поздрави! :wink:
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Re: Настройване на аванса на макарата за Сом

Мнение от boababa »

Пак сте се объркали нещо,защото от тези данни излиза,че малкото мулти е с по-голям драг от големото мулти! :shock: :shock: Нещо не се връзват логически нещата,а и положението при мултитата не важи за спининговите макари,те са на друг принцип и формулата на Зее не играе там,та лостът не е толко прост,както и аз!Та до неколко дена ще ви сгъна на тая тема,че нещо много си повервахте! :wink: :mrgreen:
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Настройване на аванса на макарата за Сом

Мнение от Emo-83 »

:D :D :D :D :D :D хиля се у 1.30 по сред нощ :lol: :lol: :lol:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
grouper
Мнения: 98
Регистриран на: Пон Яну 16, 2012 15:10
Риболов: трапезен
получил Браво: 2 пъти

Re: Настройване на аванса на макарата за Сом

Мнение от grouper »

zee написа:А аз си слагам драга на 1/3 от здравината на основното влакно.....
Това се препоръчва от всички производители на макари.Между 30% и 35% при пълна шпула,за да достигне най много до 70% - 80%..... :fish15:
"Ум царува, ум робува, ум патки пасе."
Аватар
zee
Мнения: 729
Регистриран на: Вто Юли 12, 2011 6:55
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Настройване на аванса на макарата за Сом

Мнение от zee »

boababa написа:Пак сте се объркали нещо,защото от тези данни излиза,че малкото мулти е с по-голям драг от големото мулти! :shock: :shock: ....:wink: :mrgreen:
Не така колега - ето ти копие какво ти бях писал от преди време/ ама май си го пропуснал/

boababa написа:
...........Драгът е свързан основно с линията и работи истински при спазване на предписанията!.....:

А знаеш ли колега че драга не е един и същи при пълен барабан,на половина истеглена линия и при почти изпразнен барабан може да стигне до два и три пъти по голям от този при пълен барабан - особено се усеща при мулти когато се истегли доста от линията. - това е закон от механиката и не е свързано с конструкцията на макарата ,някой търговци са некоректни и когато говорят за мах драг не уточняват че това е при почти испразнен барабан - при пълен той е доста по малко. М/у другото има едно италиянско мулти - левер драг на което са означени различните стойности на драга при различно запълване на барабана...

Малко уточнение - няма значение от вида на макарата,мулти- малко,голямо,спинингова макара -ИМА значение само разликата в диаметъра м/ у пълен и изпразнен барабан - мислех че това всеки го знае и само трябва да го има в предвид - че като се поизпразни барабана драга се увеличава. Знам че човек най лесно се убеждава ако го изпита сам - та сложи драга на определено усилие развий от конеца доста и без да си пипал врътката за драга виж каква ще е разликата... най осезаемо е при милти защото по принцип те имат тоста голяма разлика в диаметъра на пълен и изпразнен барабан....тука действа закона от механиката - лост от първи род и каква е макарата нямаааааа значение..

Да ,аз обикновено регулирам драга на 1/3 от основното та ако се истегли от конеца ,драга се увеличава и да не стигне фатално голяма стойност и да ти однесе 200 метра конец, засега не съм открил недостатък в това нагласяване на драга.
"Дай на човек една риба и той ще я изяде за един ден, Научи човек да лови риба и той ще седи по цял ден в лодката и ще пие бира"
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Настройване на аванса на макарата за Сом

Мнение от Emo-83 »

boababa написа:Пак сте се объркали нещо,защото от тези данни излиза,че малкото мулти е с по-голям драг от големото мулти! :shock: :shock: Нещо не се връзват логически нещата,а и положението при мултитата не важи за спининговите макари,те са на друг принцип и формулата на Зее не играе там,та лостът не е толко прост,както и аз!Та до неколко дена ще ви сгъна на тая тема,че нещо много си повервахте! :wink: :mrgreen:
Всичко написано от Зее,би трябвало да е ясно и всеки един риболовец да го е усетил без да мисли.Толкова ли не сме пренавивали шпули с конци и влакна от една макара на друга или на шише.
Колкото повече свършва конеца,толкова по-трудно излиза от макарата......това е най-тъпия пример,който сам по себе си говори за всичко написано от колегата.
За това се смях снощи,след поредния бисер на Сашко,че при малка макара драга по неговата логика ставал по-голям. :D :D :D
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Настройване на аванса на макарата за Сом

Мнение от LVitchev »

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Настройване на аванса на макарата за Сом

Мнение от Emo-83 »

:D :D :D :D :D :D
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Re: Настройване на аванса на макарата за Сом

Мнение от boababa »

Не бързайте да се смеете,като всичките имате тройки по Физика! :mrgreen: Не е лост от 1-ви род,а въртящ момент! :wink: Седнете си,двойка ви пиша! :mrgreen: Опитайте пак! :roll:
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”